NVIDIA chystá GTX 1660Ti a další „Turing“ modely bez Raytracingu. Kdy představí 7nm GPU? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 21 leden 2019
altO tom, že existují i čipy bez dnes zcela zbytečných Raytracing jednotek, se ví. Kdy dorazí?

 

 

 

 

Není otázka zda, ale kdy přijdou grafické karty na 12nm TURING architektuře, které nebudou mít Ray tracing (a možná ani Tensor jádra). Osobně jsem říkal už dříve, že si neumím představit, že by NVIDIA neměla rezervní řešení pro případ, že by AMD překvapilo, protože současné RTX grafiky prostě nejsou za normální situace konkurenceschopné. GPU jsou příliš velká = drahá a nepřináší takový nárůst klasického herního výkonu, který od nové generace je vyžadován.

Vzhledem k tomu, že AMD připravilo jen Radeon VII pro high end, NVIDIA pravděpodobně nemá důvod na cenové politice RTX grafik nic měnit. Tedy alespoň v high endu. V mainstreamu to bude jiné kafe. Nová RTX 2060 je sice nejvýhodnější z novinek, ale pořád velmi drahá. A ačkoliv má výkon, jaký očekáváme od nástupce GTX 1060, cenově je náhradou za GTX 1070 a tedy nejde o mainstreamovou grafiku skutečně dostupnou masám hráčů.

Je nepravděpodobné, že by NVIDIA uvedla ještě levnější verze RTX se slabšími GPU, protože Ray Tracing je prakticky k ničemu i u highendu. A u slabších karet by to bylo zcela k ničemu v současné podobě i stavu věcí. Prvním chystaným modelem má být skutečně náhrada za GTX 1060, tedy karta, kterou dnes známe jako GTX 1660 a GTX 1660Ti. Osobně doufám, že tyhle názvy platí, protože by byly lepší než současné, kdy NVIDIA označuje GTX 1060 jako GTX 1060, i když 3GB verze má slabší konfiguraci jádra. Správně by se měla 6GB GTX 1060 jmenovat GTX 1060Ti a 3GB verze jen GTX 1060. Doufám, že právě tak tomu bude v případě 12nm GTX 1660 modelů. Existenci této karty odhalilo už více zdrojů. Pokud jde o výkon a parametry, očekává se zhruba výkon lehce pod úrovní GTX 1070, tedy lehce nad úrovní RX 590 s cenou kolem úrovně RX 590, tedy 270 dolarů. Samozřejmě NVIDIA si nemůže dovolit uvést na trh výkonem horší kartu než RX 590 za podobnou cenu, takže očekávejme výkon prostě někde poblíž GTX 1070 za cenu GTX 1060/RX 590. Prostě tohle bude náhrada za GTX 1060, které aktuálně vstupují do fáze „výprodejů“.

To by mělo trvat několik týdnů, kdy tak můžeme očekávat odhalení GTX 1660/1660Ti možná už v únoru, nejpozději v březnu. A samozřejmě nebudou jediné. Později se dočkáme i slabších variant. Někteří se možná ptají, zda se NVIDIA také pokusí srovnat technologicky krok s AMD ohledně 7nm GPU, kdy AMD už má herní Radeon VII a chystá mainstream a low end na 7nm do prodeje. Co jsem se bavil se svými kontakty, tak vše se vrací do zajetých kolejí, kdy NVIDIA byla vždy konzervativnější technologicky a radši měla větší marže na zavedeném procesu, než aby utrácela se snahou o co nejrychlejší technologický posun. To je styl AMD, které vždy přecházelo s náskokem první na nový proces. NVIDIA prý na 7nm nespěchá, protože ten 12nm proces, který u TSMC používá, je stvořený vlastně přímo jí na míru.

Nicméně nelze ignorovat, jak velký posun 7nm výroba představuje. A i když šéf NVIDIA měl zatmění mysli, když prohlásil že Radeon VII nic nepřináší, tak ví že z hlediska výroby je VEGA 20 v úplně jiné lize, zejména v poměru tranzistorů na mm2. Problém NVIDIA je ale fakt, že pokud by chtěla přinést více výkonu než mají stávající čipy, musela by přidat na jednotkách, a tedy výsledná velikost GPU by nebyla o moc menší, než jak obří jsou teď 12nm GPU TURING/VOLTA. A NVIDIA sama přiznává, že větší to prostě vyrobit nejde. Je otázkou, zda je vůbec v možnostech současné 7nm výroby, přijít s tak obřími GPU, jaké má NV nyní na 12nm. Do hry také vstupuje čipletový-multičipový design.

Zkrátka v současné době to nevypadá, že bychom se 7nm NVIDIA grafik dočkali v dohledné době, i když nelze vyloučit nějaká menší GPU, zejména s ohledem na efektivitu pro mobilní použití. Pokud bude 7nm AMD NAVI to, co se očekává že bude, jednoduše by 12nm GPU od NVIDIA nemusely být úplně konkurenceschopné v nižších segmentech. Jinak 7nm téměř jistě bude nástupce výpočetní VOLTA a s tím bych počítal na letošní rok.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 40
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-22 07:40:50
avatar
Co chystá zelený mozek mě po posledních lží z úst toho jejich kašpara již opravdu nezajímá.. a to mě vždy zajímal HW obecně a měl jsem v PC i nvidie... prostě nezájem...
Lukar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Novinka vzdy potesi 2019-01-23 12:00:43

Nakolko v grafikach do 300eur alebo 8000 momentalne kraluje AMD je nacase aby aj nvidia nieco rozumne pustila na trh pretoze za chvilu tu je navi.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Age of Empires 2: Definitive Edition přichází
Age of Empires 2: Definitive Edition přicházíPátek, 23 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 654x
Komentářů: 0
Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2: Záběry z hraní
Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2: Záběry z hraníČtvrtek, 22 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 389x
Komentářů: 1
Control – nová hra od tvůrců Maxe Payne a Alana Wakea
Control – nová hra od tvůrců Maxe Payne a Alana WakeaStředa, 21 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1238x
Komentářů: 10
Humankind – nová tahová strategie ve stylu CIVILIZATION
Humankind – nová tahová strategie ve stylu CIVILIZATIONStředa, 21 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 810x
Komentářů: 0
Borderlands 3 – kompletní představení hry roku 2019
Borderlands 3 – kompletní představení hry roku 2019Úterý, 20 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1214x
Komentářů: 6
Nové Need for Speed podrobněji. Vypadá hrozně.
Nové Need for Speed podrobněji. Vypadá hrozně.Úterý, 20 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1365x
Komentářů: 6