NVIDIA omezí těžební výkon u RTX 3060, ale uvede těžební GPU. Alespoň předstírá zájem o hráče. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 18 únor 2021
altReálně nic neřeší a část výroby navíc převádí pro novou produkci přímo těžebních GPU řešení.

 

 

 

Situace na poli grafických karet je nejhorší, která kdy v historii byla. Slušnou grafickou kartu nemáte šanci normálně koupit, nebo jen s velkým velkým štěstím a náhodou. A o tom, že by stály doporučené ceny, si můžeme nechat jen zdát. Těžaři digitálních měn vyhnali tyto ničím nepodložené „měny“ na rekordy a v současnosti je těžba tak extrémně výnosná, zejména pro barony s obřími těžebními farmami, že dokonce skupují i herní notebooky:

Samozřejmě výrobci grafik v čele s NVIDIA jim jdou na ruku a těžko se jim divit. Už před časem vyšlo najevo, že NVIDIA sama způsobila naprostou nedostupnost RTX 3000 grafik po jejich uvedení, a to ještě zdaleka neprobíhalo takové těžební šílenství. NVIDIA totiž velkou část úvodní výroby GPU věnovala a prodala rovnou těžařům, což chtě nechtě musela odhalit v účetnictví. Samozřejmě v tom pokračuje stále, ale na rozdíl od některých výrobců grafik se alespoň navenek a oficiálně tváří, že jí na hráčích záleží.

Takový ZOTAC, který vyrábí exkluzivně herní grafiky s čipy NVIDIA, a poslední roky se tvářil, jak moc mu na hráčích a tedy jeho věrných zákaznících záleží, tak rovnou na Twitteru zveřejnil, jak jsou jeho karty skvělé pro těžbu a jak plně jimi podporuje těžaře:

Opravdu šokující plivnutí jeho věrným zákazníkům do obličeje. Tím spíše, že ZOTAC nebyl schopen dosud vyřídit ani všechny objednávky hráčů, tak se chlubí, jak ty jeho karty cpe těžařům. Samozřejmě se zpožděním si u firmy uvědomili, že takhle se vysmát do obličeje těm, kteří je roky podporovali a vlastně umožňovali firmě fungovat, a které po skončení aktuálně těžební mánie zase budou potřebovat, tedy hráčům, nebyl zrovna chytrý tah. Takže svůj příspěvek dodatečně smazali. Jenže pozdě, to už samozřejmě všichni zachytili jeho kopii, takže alespoň všichni víme, co je ZOTAC zač a pokud nějaký výrobce grafik po opadnutí zájmu těžařů si zaslouží ignorovat a zkrachovat, je to právě ZOTAC. Žádný hráč by u něj už nikdy neměl nakupovat.

Je ale smutnou realitou, že udělal jen veřejně to, co dělají skoro všichni ostatní výrobci (čest výjimkám, kdy existující výrobci, co vědí, že až tohle skončí, tak ty hráče budou zase potřebovat, tak se opravdu snaží). Nicméně mnozí na hráče prostě kašlou, to jsou důležití zákazníci jen v normální době, když se bez nich neobejdou. Nyní jsou hráči jen otravní uplakánci, kteří nechápou že když těžař zaplatí klidně dvojnásobek za tu kartu a bez keců či servisu k tomu, tak prostě má přednost. Nebo jste vážně věřili tomu, že některým firmám na vás jako hráčích vážně záleží? Ha ha ha ….

 

  • NVIDIA těží naplno

          – těžaři mají absolutní prioritu, ale bude aspoň předstírat, že ne ;)

U NVIDIA jsou chytřejší než u ZOTACu. Takže NV samozřejmě dodává ohromnou část svých GPU přímo těžařům a nepřestane s tím v dohledné době. Naopak, chystá extra novou sérii karet přímo pro těžaře. Jde o katy, které vlastně ani jako grafické karty nefungují/nebo by nemohla prodat, postrádají některé prvky, které nejsou pro těžbu potřeba. Nicméně založené jsou na stejných „herních“ čipech a mají jen to nejdůležitější pro těžaře. Fakticky se ale od herních karet liší jen tím, že jsou výrobně pro NVIDIA levnější, když neobsahují některé věci a je na ně jen velmi omezená záruka.

Nevěřte také povídačkám o tom, že na ně používá horší GPU nebo snad nepovedené čipy. To by nefungovaly tak, jak by NV a těžaři potřebovali. Bohužel tyhle karty budou v každém případě výrazně odčerpávat už tak omezené kapacity výroby i samotných čipů, které by jinak byly použity pro herní karty. Nicméně těžaři mají zkrátka přednost.

Aby ale NVIDIA alespoň na oko vypadala, že jí na hráčích stále záleží, oznámila, že u nově vydávané RTX 3060 omezí výkon Hash Rate na polovinu toho, co by měla mít. Jde ale o softwarové řešení (prý ovladači). Na první pohled tedy skvělé řešení, po kterém ostatně mnozí hráči volají. Má to jen jeden problém. Není to skutečné řešení.

Pro těžařské profesionály není absolutně žádný problém ten BIOS či ovladače upravit, jak potřebují. Ostatně upravené BIOS i ovladače přímo pro karty v těžebních sestavách jsou naprosto běžnou záležitostí. Mnozí také připomínají, že těžaři jsou dnes obrovské „firmy“ disponující stovkami milionů dolarů, takže to, že NVIDIA SW omezí těžební výkon u RTX 3060 pro ně nic neznamená. Mají kapacity na to si udělat úpravy, který ten výkon zase vrátí a prostě tak i tak vykoupí všechno, co mohou. Pro ně jsou karty investice a víc karet = větší výkon.

Bohužel tak celé tohle „omezení těžebního výkonu“ u RTX 3060, je jen prázdná PR akcička, nemající valný praktický význam ani skutečný reálný dopad na těžaře, natož aby jim zabránila v nákupech RTX 3060. Ti si poradí, rychle to obejdou a vlastně biti na tom vlastně budou paradoxně ti, kteří si třeba ve „volném čase“ na své jedné herní grafice, budou chtít něco málo natěžit. Takže ti budou mít snížený výkon a pravděpodobně nebudou riskovat úpravu BIOSu apod. Takže bohužel, tohle opravdu není řešení. Takhle to nepůjde. NVIDIA a fakticky vzato i AMD, by tohle museli udělat přímo v rámci HW řešení. Ale to neudělají. Proč? Protože to by s něčím takovým museli počítat už před lety, když ty současné architektury a GPU navrhovali, navíc omezovat takhle výkon není úplně chytré a především, speciálně NVIDIA na prodeji těžařům prokazatelně napřímo vydělává ohromné peníze. U AMD nemáme informace o přímém prodeji těžařům, ale víme, že část nových Radeonů výrobců karet u těžařů také prokazatelně končí.

Jediné řešení stávající situace je, že prostě buď klesne hodnota digitálních měn o 70% nejméně a nebo konečně zasáhnou úřady a zastaví to šílenství pálení obrovské spousty energie a znehodnocování drahých materiálů tzv. těžbou digitálních měn. Jinak se zlepšení nedočkáme. Nebo snad ví někdo o něčem jiném, co by mohlo aktuálně rychle situaci napravit?

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Alespoň předstíhá zájem o hráč 2021-02-19 04:17:00
avatar
Nemá tam být PŘEDSTÍRÁ
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 10:38:58
avatar
NavratilJirka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 06:55:57
avatar
Uvidíme co přinese Etherum 2.0 - to by se už nemělo těžit přes GPU a tím by mohly být grafiky dostupnější, protože kvůli debilnímu Ethereu je to všechno v prdeli..
RadekM [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 07:59:49

POkud výjde Ethereum 2,0 tak mašiny prostě přepnou jen na Monero nebo podobný coin co se těží na grafikách.
Jediné řešení je prodávat grafické karty oproti dokladu totožnosti a omezit počet prodaných kusů na osobu.
Nebo počkat až hodnota zase spadne. Blbé je že tentokrát je to jiné než v r. 2018. Kryptoměny si hodnotu stále drží a stále pomalu lezou nahoru a nic nenasvědčuje že se to v dohledné době změní. No počkejte do zimy spadnou
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-20 12:59:31

Proti dokladu totožnosti v době online prodejů? Který obchod by se chtěl takto záměrně omezit? Obchodům stávající situace nevadí, kdy prodávají za mnohem vyšší jak doporučené ceny. Prodejce nikdy nebude chtít přistoupit na něco, co mu omezí prodeje.
AMD a Nvidia prostě neodhadly poptávku a karet je tak málo. Ono pokud by se karet vyrobilo více a produkce dokázala naplnit poptávku minerů, tak by obtížnost nakonec vystoupala natolik nahoru, že by se jim to prostě už nevyplatilo ty karty dál kupovat a bylo by dost pro hráče. Nyní se ta karta zaplatí cca. za 3 měsíce. Pokud by obtížnost narostla natolik, že by se zaplatila za více jak rok, tak by zájem minerů výrazně opadl.
Prostě produkuje se málo karet.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-20 13:36:52

Poptávka od těžařů je nekonečná(např. každých 10minut se uvolní mince, a rozdělí se podle výkonu). To nejde odhadnout.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 08:59:30

Proč by nV nemohla používat (i) vadné GPU? Teď myslím takové, které třeba nemají vadné přímo CUDA, ale něco jiného, kvůli čemu nejdou osadit na normální grafickou kartu... Aspoň se nV zbaví víc zmetků a nebude je muset vyhazovat ne?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 10:38:48
avatar
zase takový počet tak "dobře" vadných GPU, aby se vůbec daly použít, NV nemá ;) takže to budou i nomrální GPU, co by se dali použít na normální karty. Ale nejde jn o ně. V současném stavu věcí je nedostatek všech materiálů, PCB, paměťové čipy atd. takže pořád budou těžební karty zásadním způsobem odčerpávat zdroje ...
schali [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - tezba 2021-02-19 09:02:46

To se uvidi jestli neco predstira. Je to spis pozitivní zpráva a je docela umení prezentovat ji maximalne negativne. AMD nedela pro jistotu vubec nic.
Hodnota digitalnich men urcite nepoklesne, naopak je predikce +100% za rok a taky to nikdo nezakaze, takze na tyto varianty muzete zapomenout.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 09:32:29

Předstírá až tak dovedně, že těžaři by museli u nových karet změnit podepsaný BIOS karty.
Snad omezovač bude i u 16GB a 20GB modelů, chci už přejít z 6GB.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 10:37:34
avatar
jenže NVIDIA je neudělala nepoužitelné, jen snížila výkon, takže těžař prostě půjde a koupí těch karet ještě víc ...

takže co je na tom pozitivního?
rudi6 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 11:24:42
avatar
Ako keď si niekto chce doma prilepšiť keď má 2-3 karty nevidím tam až taký veľký problém...
Ale keď jeden človek kúpi 1000ks, či už NB alebo kariet tak je to choré... Ale vyhovuje to aj obchodníkovy aj zákazníkovy...
Na tom znížení výkonu neni nič dobrého a dúfam že to bude max ovládačmi a že to neovplyní ostatné, ale som na pochybách... Zas z toho vyťažia tý silnejší a my čo máme 2 karty v 2PC si zas pohoršíme...
Už dávno sa mal obmedziť predaj a nie po x mesiacoch keď došlo k tomuto, aby sa karty predávali rádovo za x násobky...
Ale zas na druhej strane keď niekto zaplatí, prečo by som mu nepredal, riadne korystníctvo...
kazgoroth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - GPU pre taziarov 2021-02-19 13:06:56

Mne sa zdaju tie GPU pre taziarov dost nezaujimave. Nepochybujem o tom, ze ich skupia, ale hlavny zaujem bude asi stale na klasicke GPU.

Ked si zoberiem ako priklad RTX 3060 Ti, tak ta pri power limite 130 W (v niektorych pripadoch jej staci aj len 120 W) ma hash rate v ethereu 60 MH/s. To je podla tabulky vyssie niekde medzi 50HX a 90HX, ktore ale maju spotrebu 250 W resp. 320 W.

Podobne vyhodnejsie v takomto porovnani vychadzaju aj Radeony. Takze sa obavam, ze sa moze stat, ze taziari proste dalej budu primarne kupovat klasicke GPU a k tomu navyse aj tieto "taziarske" a v obchodoch proste bude prazdno, pokial sa bud nenasytia taziari alebo sa proste nezvysi vyroba klasickych (nie taziarsky HX) GPU na uroven dopytu.
rudi6 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 13:20:08
avatar
Áno asi tak, tie HX mi pripadajú ako len zaplátanie očí ľudom a verejnosti že si NVIDIA povedala, veď aha ako vela som spravila aby aj ťažiari aj hráči mali svoje GPU...

Samozrejme otázka zostáva cena týchto HX.

Preto asi aj tieto 3060 Ti nie sú aboslútne k dostanie lebo maju najlepší pomer ceny a výkonu čo sa týka ťaženia...
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 14:47:05
avatar
Domnivam se, ze absolutni vetsina tech tezaru, kteri skupuji vsechny ty nove grafiky, tak silne kalkuluje s naslednym odprodejem tem, kterym se jindy naopak vysmivaji. Tihle jsou silne zamereni na maximalizaci zisku a nemoznost karty nasledne preprodat bude zrejme porad vyznamna cast prijmu. Ale ano, az vykoupi vsechny "klasicke" karty, pak zkoupi taky i tyhle ostatni zmetky - vlk se nazere, ale nic se nezmeni (mozna komplikace pro male tezare, ale to hraje tem velkym do not a realne taky vlastne ani nikdo, kdo by s touto situaci mohl delat, o zadnou zmenu nestoji..).
JaM [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 14:15:16

jedine co tu pomoze je dedikovana karta na tazenie s efektivitou ktora deklasuje klasicke herne karty...
Kal_Kal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 14:20:12
avatar
Ohledně té situace a jak to řešit. Z mého laického pohledu se kryptoměny v poslední době používají hlavně k vydíraání a placení výkupného po heckerském útoku. Také se nedá zjistit, zda nákup kryptoměn neprobíhá za špinavé nebo krvavé peníze. Kryptměny jsou obecně známe jako pračka takových peněz. Na zákadě takovýchto skutečností by se tyto měny daly postavit mimo zákon a jejich držení považovat za trestnou činost, protože nikdo nemůže dokázat odkud kryptoměnu získal. Tím by mohl poklesnout zájem o tyto měny u veřejnosti.

Třeba u nás v práci musí každý zaměstanec souhlasit, že se takovýmto obchodům vyhne, protože by jejich využívání mohlo poškodit reputaci firmy.

Ano poslalo by se to tím do šedé ekonomiky, ale plno lidí by to mohlo odradit od nákupu a navíc držení takové měny by se dalo považovat za držení špinavého mejatku. Tím by mohl poklesnout zájem o tyto měny.

Třeba Musk by se tím pak asi nechlubil, protože by to na něj hned vrhlo podeřzení z praní špinavách peněz.

Kdyby se to stalo společensky neunosné tak by to mohlo fungovat. ¨

Zároveň nechápu některé velké společnosti a banky, že se toho chtějí účastnit, když jim národní regulační úřady nařizují nahlásit pochybné transakce, které by mohly s praním špinavých peněz souviset. To pak budou hlásit sami sebe?
Begy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 16:27:43
avatar
každý den se zobchoduje v cryptu za cca 100 miliard USD - vážně myslíš že to jsou částky z vydírání/černého obchodu?
raduz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 15:18:29

Já kdybych byl výrobcem grafáren, tak bych se naopak v současné situaci snažil nabídnout nějakou "těžební" grafiku nepoužitelnou na nic jiného. Ono dříve nebo později se zase přestane těžení vyplácet a v ten moment bude na trhu ohromné množství karet. Sice jetých, ale těžařům bude úplně jedno za kolik je prodají, protože je budou mít Xkrát zaplacené. Což mi jako výrobci sníží v budoucnu kšefty. Tudíž nějak "zkriplit" grafiku tak, aby nebyla použitelná na nic jiného než na těžení je v zájmu výrobce-podojit těžaře a ještě jednou pak podojit hráče. Otázka ovšem je jak přesvědčit těžaře, aby neskupovali stejně ty herní právě proto, aby je pak prodali. Leda fakt herní kusově omezovat, případně se aspoň zkusit tvářit "hele ta není dobrá pro těžbu, kup si tu těžební". A nebo je nepřesvědčovat vůbec, hráči stejně utřou hubu, protože oproti těžařům nesmrdí korunou, vyrábět co nejvíc těžebních karet a nikde to moc neventilovat. Je to prasárna, ale byznys. Nevěřím, že by nad tím minimálně v NVidia už takhle neuvažovali
elegal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 23:03:42

To uz tady bylo v roce 2017/2018, specialni VGA na tezbu, s jednim video vystupem (vetsinou DVI) a omezenou 3 mesicni zarukou.
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Už zase? 2021-02-19 16:38:35
avatar
Citace:
Už před časem vyšlo najevo, že NVIDIA sama způsobila naprostou nedostupnost RTX 3000 grafik po jejich uvedení, a to ještě zdaleka neprobíhalo takové těžební šílenství.


Spíš vyšlo najevo, že je to úplná blbost.
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Kde jsou grafiky AMD? 2021-02-19 19:05:02

Nvidia grafiky se dají alespoň v nějakém minimálním množství (stovky kusů měsíčně) sehnat, ale AMD to je naprostá tragédie. Už 3 měsíce naprostá nula. Ty grafiky se snad ani nevyrábí.
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-20 11:12:13

Viděl jsem pár dní zpět na Softcomu 2 kusy RX6800 za 35k skladem, byly hned pryč. Nějaké kusy do ČR chodí, ale těžaři je hned skoupí.
TruhlemarL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Utopická představa 2021-02-20 08:23:48

Asi by to bylo proti všem pravidlům blokchainu, ale jak pišou , že ETH2, nebo rovnou, když je potřeba každou transakci s digitální měnou využit nějaký typ těžení, mohl by někdo nahoře udělit licenci přimo zdroji, tedy rovnou amd nebo nvidia, aby stavěli fabriky eko fabriky i se zelenou energii, kde by to těžili přimo oni po celem světě, když by šlo o používání dig. Měny.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-20 12:51:46

Nvidia pouze přišla na to, že vždy když opadla těžební horečka, tak mineři zaplavili bazary svými kartami a opadl tak zájem o její nové karty.
Takže udělala opatření, které nikomu ve skutečnosti nepomůže, pouze jí. Protože zabrání tomu, aby mineři pak naházely použité karty do bazarů.
beesee [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-20 21:18:55

Fascinuje mě, že v dnešní době, kdy se měří každý gram emisí, auta mají neustále přísnější limity, vysavače mají povinně nižší příkon, žárovky jsou pomalu zakázané, slovo ekologie je skloňováno ve všech pádek, tak se tady pálí energie za něco zcela virtuálního jako jsou kryptoměny. Divím se, že EU reguluje první poslední, ale tohle zůstává bez povšimnutí...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Hotovo! EA převzala CODEMASTERS a s ním série DiRT, GRID i F1
Hotovo! EA převzala CODEMASTERS a s ním série DiRT, GRID i F1Úterý, 02 březen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 681x
Komentářů: 9
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1798x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1388x
Komentářů: 1
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Úterý, 23 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1719x
Komentářů: 8
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSobota, 20 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2476x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Čtvrtek, 18 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2524x
Komentářů: 0