NVIDIA snížila výkon GTX 1080Ti pomocí ovladačů pro srovnání s RTX? Ani DLSS nebude zajímavé. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 01 říjen 2018
altNové NVIDIA RTX karty přitahují kontroverze. Nyní tu máme dvě informace po pečlivém zkoumání.

 

 

 

 

Nedávno jsem v jednom článku napsal, že ohledně NVIDIA RTX karet jsem vám neřekl všechno a že zatím nepovím více, než prověřím, že je to skutečně realita. Dnes už tedy o obou tématech napíši. Prověřil jsem to nejen já, ale hlavně i několik dalších důvěryhodných zdrojů, a tak považuji obě témata za věrohodná …

  • NVIDIA RTX a DLSS? Žádný zázrak se nekoná …

Společnost NVIDIA postavila kontroverzní marketing kolem RTX 2070/2080/2080Ti grafik na dvou tématech. Prvním z nich je Realtime Ray tracing ve hrách (RTX on/off), který se zatím ukazuje jako něco, co není přínosné pro uživatele a hráče, je teoreticky přínosné pro tvůrce her, ale protože si to hráči zapínat nebudou nebo nemohou, tak ani pro ně. Jinými slovy, od Ray Tracing nečekejte prakticky nic a NVIDIA o tom, že Ray Tracing je tady a funguje ve hrách, značně přeháněla. Ostatně už fakt, že to nenechala nikoho pořádně otestovat a stále čekáme na potřebné technologie, hovoří o mnohém. Po pečlivém rozpitvání navíc mnozí došli k závěru, že NV ani neukazovala férově realitu srovnání současnosti s tím, co dokáží její RTX:

Od počátku tak většina z nás, co tomu skutečně rozumí, tak o ray tracingu ve hrách neměla valné mínění. Ano, NVIDIA našla způsob, jak udělat Ray tracing alespoň trochu provozovatelný, ale i tak na těch několik neznatelných efektů je zapotřebí tak velký výkon, který RTX karty prostě pořád nemají, že to celé nedává žádný smysl. A samotné konstrukční řešení toho, kdy NVIDIA kvůli Ray tracing jednotkám a těm několika neviditelným efektům se stále extrémní výpočetní náročností obětovala efektivitu čipů a ty jsou tak obří, že je prostě otázkou, jak velké by museli být, aby to skutečně použitelný výkon mělo, a tedy zda tohle není špatná cesta. Zkrátka od Ray tracing efektů nečekejte ve hrách mnoho a realita bude taková, že jen s 2080Ti si to budete moci alespoň zapnout, pokud vám nebude vadit 1080p rozlišení. Kvůli Ray tracingu si tedy nové RTX karty nekupujte …

Zbývá tedy DLSS, které vypadalo zajímavě. Jedná se vlastně o technologii, která v kooperaci se strojovým učením udělá obraz ve vyšším rozlišení tak, že dopočítá obraz z nižšího rozlišení. Výsledná kvalita sice není taková, jaká je nativním rozlišení, ale není o moc horší. Výkonové nároky na to jsou ale znatelně nižší než pro nativní rozlišení. Bohužel koncept má několik velkých háčků a neznámých a NVIDIA dělá vše proto, aby to nebylo možné zatím dost dobře objektivně otestovat.

Všeho všudy vypustila jen dvě vlastní DEMA, kde je možné DLSS s klasickými metodami porovnat, nicméně v obou případech s omezenými nastaveními a záměrně omezenou paletou klasických technologií, aby přínos DLSS vynikl. Problém je, že i tak někteří dokázali ukázat, že ani v těchto „nejlepších případech pro DLSS“, není tato technologie prakticky žádným přínosem! 4K DLSS vs 1800p TAA vykazuje stejné kvalitativní výsledky, stejnou náročnost na výkon a na rozdíl od DLSS funguje i na GTX kartách, nemusíte obtěžovat vývojáře her aby hru posílali na projetí přes AI superpočítače NVIDIA a ta učila karty vůbec DLSS zpracovávat. DLSS tak vypadá jako naprosto zbytečná věc, která má jen za úkol nějak využít TENSOR jádra v nových TURING GPU. Ale celé to vypadá jako když za pravým uchem místo pravé ruky budete zkoušet drbat levou nohou. Osobně jsem měl DLSS za potenciálně zajímavou technologii, poté co jsem ale probíral v posledních dvou týdnech tuto technologii s více lidmi a mohl jsem ji zkusit v obou dostupných DEMO, tak musím říci bohužel. DLSS je jen marketing, není to efektivní a vlastně ani přínosné. Pro nikoho. NVIDIA dobře věděla, proč DLSS schovává pro normální testování pro recenze RTX karet. Pokud chcete vědět více, tak na tomhle videu je to velmi dobře rozebrané:

  • NVIDIA dočasně snížila výkon GTX 1080Ti kvůli srovnání s RTX?

A ještě jedna kontroverze, která se rozebírá posledních 14 dní. NVIDIA RTX grafiky jsou jeden z nejhorších grafických produktů, který NVIDIA kdy vydala, to už je jasné asi každému. Obří čipy nemají prakticky odůvodnění, efektivní smysluplné použití pro realtime Ray Tracing je stále mimo jejich možnosti, využití TENSOR AI jader, které mělo představovat DLSS je také efektivně pitomost, no a když to dáte do souvislosti s obrovskými cenami a výkonem, který za to nabízí, RTX grafiky jsou dost zklamání. S výjimkou RTX 2080Ti, která je s přehledem nejvýkonnější grafikou na trhu, ale také je určena pro horní 1% z horního 1% zákazníků. RTX 2080 ale nedává žádný smysl a RTX 2070 bude také nejspíše naprosto nezajímavá a rovnou řeknu že výsměchem zákazníkům, protože chtít za třetí nejlepší grafiku v řadě 17 tisíc, když GTX 970/1070 a vůbec všechny tyhle „ořezané verze TOP edic“ byly skutečně zákazníkům dostupné a stály své pozici odpovídající peníze?!

Každopádně kontroverze nekončí, protože zejména kvůli recenzím RTX karet, kdy mnozí tak po dlouhé době testovali znovu všechny karty, si všímali někteří toho, že GTX 1080Ti měla s aktuálními ovladači nějak nižší výkon, než měla s předchozími ovladači. Rozdíl nebyl velký, několik FPS, takže celkově šlo zhruba o 3-4% pokles. Nicméně protože se to týkalo jen GTX 1080Ti a nižší modely snížení výkonu nevykazují, mnozí se ptají, zda nešlo o záměr společnosti NVIDIA. To snížení výkonu o 3-4% totiž znamenalo, že nová RTX 2080 ve většině recenzí skončila v průměru alespoň o to 1% před GTX 1080Ti. Což je dost mizerný výsledek uvážíme-li, že GTX 1080Ti s 11GB se prodává za 19 tisíc, RTX 2080 s jen 8GB je za 23-24 tisíc. Takže NVIDIA stálo za to udělat nějaký výkonový propad u GTX 1080Ti, aby RTX 2080 alespoň skončila nad ní.

Jenže s nejaktuálnějšími ovladači, které vyšly až po testech a recenzích RTX 2080/2080Ti, je najednou výkon GTX 1080Ti tam, kde byl. A jak říkám, nevšiml jsem si toho během testování jen já ale řada dalších novinářů. Samozřejmě celé to nejspíše skončí, jako další konspirace, a NVIDIA vše důkladně popře a ostatně ani u jedné verze ovladačů neuvádí nic o tom, že by se výkon speciálně GTX 1080Ti měnil, i když se mění (na rozdíl od ostatních GTX modelů). Nejen svůj názor, proč to NVIDIA udělala, jsem řekl. V současnosti s aktuální verzí ovladačů je výkon zase zpět kde byl a ano, RTX 2080 nyní v průměru bude za GTX 1080Ti. Nicméně většina recenzentů zcela objektivně tuhle kartu nedoporučuje, je to hloupá karta za ty peníze. Jsou edice, které stojí až 25-26 tisíc. A nezlobte se na mě, pokud prostě jdu do obchodu s takovými penězi na kartu, tak chci to nejlepší a nejspíše také peníze neřeším, takže si jdu rovnou pro ultra předraženou, ale alespoň skutečně nejvýkonnější RTX 2080Ti. V současnosti nejen já nechápu, pro koho je RTX 2080 vlastně určena. Je to nesmyslný model, stejně tak i RTX 2070. Nejsou žádným zlepšením v žádném ohledu proti GTX 1080/1080Ti za stejné peníze, nepočítám-li konečně opravenou podporu DX12/VULKAN či HDR, kdy tyhle nové NVIDIA karty konečně neztrácí po přepnutí na DX12/VULKAN z DX11, či zapnutím HDR výkon jako je tomu u starších GTX karet. Pokud by stály podobné peníze, tedy RTX 2080 to co stojí GTX 1080 a RTX 2080Ti to co stojí GTX 1080Ti, byla by to normální očekávatelná generační obměna. Ale za současnou cenu? Pokud tohle budou zákazníci kupovat, škodí si sami sobě, protože jakmile dáme najevo jako zákazníci, že nám tahle situace vyhovuje, tím že tyhle produkty budeme za tyhle ceny kupovat, příště může být ještě hůře.

RTX 2080Ti je sice příšerně drahá, ale také výkonná a tudíž zajímavá, ale RTX 2080/2070 vypadají pěkně mdle. Když k tomu připočtu ty tajnosti kolem jinak vychvalovaného Ray tracingu a DLSS s tím, že realita zatím ukazuje na prakticky nulovou i jen teoretickou použitelnost, přínos a vliv, nevím, co si myslet. Troufám si skoro říci, že pokud by AMD nemělo před několika lety tu klinickou smrt své grafické divize, což ovlivnilo vývoj všech budoucích produktů, zejména těch pro aktuální roky, a tedy AMD mělo dnes normálně srovnatelnou konkurenci a nabídku, NVIDIA by nikdy minimálně RTX 2070/2080 nevydala, protože by to prostě nebylo dost dobré. Takhle ale NV nejspíše využívá situace a snaží se dostat nějaké peníze zpět za vývoj ne moc povedeného produktu, který se může s velkou pravděpodobností ukázat jako naprosto slepá vývojová cesta. Jak říkám, pochopil bych existenci jedné karty, tedy RTX 2080Ti s tím výkonem zejména pro profesionální použití Ray tracingu, kde to je skutečně zajímavé a přínosné. Ale RTX 2080/2070 mají na realtime ray tracing výkon nepoužitelný s nedávají jiný smysl, než jako vějička na důvěřivé a neorientující se zelené ovečky. Každopádně paradoxně i díky RTX kartám a uklidnění situace ohledně cen grafických karet obecně, najednou Radeon RX VEGA karty nevypadají vůbec špatně :). Ne že by AMD mělo nějaké problémy, protože paradoxně má AMD nyní největší podíl na trhu za posledních mnoho let (prakticky od násupu HD 7900 série). Bohužel pokud jste jako majitelé dnes více než dvouletých GTX 1070/1080 čekali na nějaký solidní upgrade za stejné peníze, za co jste své karty před časem kupovali, tak určitě budete čekat dál, protože RTX tím solidním upgradem určitě není.

Jsem docela zvědav, kolik novinářů přijde o spolupráci s NVIDIA proto, že říká pravdu, protože RTX karty opravdu nesklízí dobrá hodnocení a na ty vážné nedostatky a rozpory upozorňují vlastně úplně stejně jako já (a to se nesmí ;) ). Objektivní kritika by prostě výrobci vadit neměla (NVIDIA ale vadí dlouhodobě), ovšem s tím pochodíte jen u některých výrobců. Každopádně pokud nám chce NVIDIA namluvit, že po dvou letech po 16nm PASCAL jsou stávající 12nm TURING grafiky to nejlepší, co byla schopna za to uplynulé příjmově rekordní období vyprodukovat, tak fakt nevím, co si myslet.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Mirdaa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-01 19:23:08

Na to, že je tu třetí článek o RTX grafikách jak stojí za hovno čas máte , ale vydat výsledky RTX 2080Ti kterou už máte otesovanou ne.
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-01 19:40:30
avatar
Vždyť píše, že ty testy jsou pomocí ovladačů cinknutý.
Kate$ka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-01 20:16:03

Viděl jsi ty výsledky? Je to jen v některých hrách a je to 98 vs 96 FPS To je na hranici chyby měření. To, že nvidia schválně snížila výkon 1080ti během recenzí, je pěkná blbina.

Já se teda podívala na celé to video a určitě mě to nepřesvědčilo o tom, že to bylo záměrné a nebo, že to nebyla jednoduše odchylka měření.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-01 21:39:35
avatar
podivná odchylka měření, jen u 1080ti a zrovna při vydání RTX 2080 ... ano podivná odchylka, o tom to také celé je ;)
Kate$ka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-01 21:55:55

Je to jen v některých případech a o 2 fps a v jiných to vůbec nekoresponduje s tímto tvrzením. Být to alespoň ve většině pravda a o více jak 2 fps tak by se o tom dalo hovořit takto je čistá demagogie. Určitě by se našlo spoustu případů i na jiných kartách v jiných verzích ovladačů, akorát se tím žádný internetový hnidopich do teď dostatečně nezabíval, aby vyvolal podobný hoax.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-01 22:51:32
avatar
Treba to tak byt muze. Bohuzel je uz vcelku obecne znamo, ze nvidia nema problem si tak trochu ohybat realitu k obrazu svemu, nema problem napsat ocividnou lez do vsech ofic. popisku a baleni karet (gtx970), neboji se propagovat featury, ktere skodi mmj. jejich vlastnim starsim kartam, nemaji problem defakto vydirat vyrobce nereferencnich karet - proste vsechny ty jejich propagacni preslapy jen aby vypadali papirove aspon trosicku lepe (ikdyz to ani nemaji zapotrebi) a za kazdou cenu maximalizovali kazdy cent zisku navic.. to se pak neni cemu divit, ze se porad vice recenzentu a uzivatelu samotnych bude mit chut chytit kazde drobnosti. Jejich interni politika je vuci nam pomerne dost agresivni, oni si o to vylozene rikaji..to proto jim kdekdo rad vycte kazdou drobnost.. Mozna to je jak rikas jen nejaky hoax, ale nvidia je ta, kdo se zacal chovat nepoctive jako prvni. A urcite nejsem sam, komu prijde ze se tyhle jejich aktivity v poslednich letech jenom stupnuji
tastu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-02 06:35:17

Přesně... co klient nVidie, to blbec, už jinak se to chápat ani nedá
U mě skončili, když VĚDOMĚ dávali vadné grafky do notebooků, takže jsme vyhodili tenkrát peníze a notebook samo po čase umřel, prostě nevěrohodný šmejd, stejně tak podřadný Intel dnes.
Wendak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-01 22:51:24

Asi by to chtělo si zopakovat matematiku 4-5 třídy.
Když už mluvíš o 98 FPS, pak 3 až 4% nejsou 2 FPS, ty demagogu
Kate$ka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-01 23:17:29

Dobrý způsob jak se ztrapnit co? Gratuluji.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-01 23:05:43
avatar
jenže v tomto případě si toho všimli téměř všichni co se tomu skutečně pravidelně věnují, a je to zajímavá náhoda, že zrovna u 1080ti zrovna při uvedení 2080 ;)
richard28 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-02 10:15:27

Nebol by som si uplne isty, ze to nie je pravda. Uz to urobili ze znizili na starsich kartach vykon ovladacom aby boli novsie lepsie. Nie som zaslepeny fanusik AMD, lebo mna nastvali ze si potopili fungujucu graficku diviziu, pritom majitelia nemali problem na vyvoj procesorov naliat peniaze, len boli nenazrany.
Sam mam 1080ti a toto som predpokladal ze urobia. Lebo ako pise DD z novych kariet jednoznacne iba 2080ti ostatne su hluposti. Ak mal clovek pretym povedzme 980-ku tak ano urcite by som kupil 2080 (nie 1080ti), ale ak mal clovek 1080 tak by som jednoznacne pockal na dalsiu generaciu alebo 2080ti.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-02 11:16:44

Kdy přesně snížili výkon ovladačů?
Podle tohoto(680-1080Ti) výkon dlouhodobě pomalu zvyšovali Odkaz
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-01 21:38:55
avatar
nevydám dokud nebudu mít Ray Tracing hry otestovaný a celou kartu navíc musíme otestovat znovu ....
Kate$ka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-01 21:57:57

A jakou máš edici?
Krakonoš144 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-02 11:50:54

Dokud neuvidím RTX s "DD" kačenkou, tak neuvěřím, že ji v redakci máte .
Phantomiux [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-02 12:58:03

Je to sice sialena teoria, ale strasne vela by to vysvetlovalo - ak aj nie vsetko... DD, pripajam sa k vyzve, hod nam do diskusie obrazok, ze tu kartu mate. Vyhnete sa hromade blbych reci a falosnych obvineni. Jedna fotka predsa nemoze byt az taky problem...
Kate$ka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-02 14:08:07

By mě zajímalo, co se někomu nezdá na tom když se zeptám, jakou edici dostali k otestovaní? Tady někteří asi mají opravdu komplex.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-01 19:28:33
avatar
Podle mě NVIDIA sama čekala daleko lepší výsledky RT jednotkama, bohužel očekávaný výsledek je tragický. Pokud by RT běhalo na 60 FPS na 4K tak dejme tomu. A k tomu mlžení, nemůžete akcionářům říct, že tentokrát to nevyšlo
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-01 22:30:13

Nvidia čekala že težebna horučka bude trvať dlšie, preto tie vypočetne jadra navyše https://ip.bitcointalk.org/?u=https%3A%2F%2Fi.imgur.com%2FB7puwKU.jpg&t=593&c=Fxar7sogLKUQzg
Težba skončita a teraz na rychlo im musi hladať ine uplatnenie
Rozdiel vykonu v težbe je medzi GTX1080 a RTX2080 70%
BungEE [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-02 10:45:24
avatar
OK, takže mám na svoju 1080Ti inštalovať ovládače 411.70? Alebo doporučujete zostať u 398.82? Díky za info.
Krakonoš144 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-02 11:19:56

Zkus nějakou hru se stávajícími ovladači, změř FPS a pak nainstaluj 411.70. Pokud bude výkon horší, nainstaluj zpátky starý.
Kate$ka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-02 14:14:15

Vůbec bych se tím nezabejvala. Mám na svojí 1080ti taky automatickou aktualizaci a instaluji, každé nové a nepozoruju žádný problém.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-02 14:27:35

Jediná hra, kde mají 411.70 horší výkon je Shadow of the Tomb Raider.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-02 15:45:24
avatar
NV už to opravila nejnovějšími ovladači, vyšly včera nebo předevčírem ...
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-02 14:44:43

Nejlepší karty v highendu má NV RTX 2080Ti a GTX 1080Ti.
Pak je vyšší střední třída GTX 1080 a Vega 64.
Tolik k zajímavostem na trhu
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-02 15:44:56
avatar
no většina zákazníků, tak 80% nakupuje podstatně levnější modely ... takže hlavním produktem jsou modely jako RX 580 GTX 1060 ;)
Ganimoth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - - 2018-10-06 14:18:06
avatar
Odkaz
madPav3L [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-06 14:41:05
avatar
Zrovna jsem to chtěl postnout

Prostě zprávy o nerfu jsou opět výmysly a spíš pokus u zvýšení sledovanosti/čtenosti.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?Neděle, 03 červenec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 581x
Komentářů: 0
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!Neděle, 26 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 932x
Komentářů: 2
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!Úterý, 14 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2586x
Komentářů: 15
Remake legendární hry System Shock se blíží!
Remake legendární hry System Shock se blíží!Pondělí, 13 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1995x
Komentářů: 1
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!Pátek, 10 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1763x
Komentářů: 4
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?Čtvrtek, 09 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1206x
Komentářů: 3