RTX Ray Tracing pro NVIDIA konečně i v Tomb Raider – a opět ukazuje svou zbytečnost Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 21 březen 2019
altS velkým zpožděním dorazil slíbený Ray Tracing do Shadow of The Tomb Raider. Jaký je?

 

 

 

 

Zdražení grafik nové generace a velký cenový skok a minimální posun na poli klasického výkonu byl zdůvodněn přítomností RTX, tedy přidáním speciálních jednotek pro lepší podporu a výkon real-time Ray Tracingu do her. Desetiletí známá technologie, která se běžně používá všude možně, jen ne běžně ve hrách, protože proti rasterizaci je extrémně náročný na výkon a neefektivní na řadu věcí. A i na efekty, na které je efektivní z hlediska jejich tvorby, tak není efektivní z hlediska jejich chodu, protože klasickou rasterizací dnes lze dosáhnout vizuálně stejného výsledku se stejným dopadem na dojem, ovšem výkonově je rasterizace násobně méně náročná.

Bohužel každé další nasazení RTX technologií do her tuto realitu ukazuje. Nyní s velkým zpožděním přichází update pro Shadow of the Tomb Raider, jednu z her, na kterých NV před časem při vydání RTX karet prezentovala dopady RTX v praxi. V tomto případě dělá Ray Tracing opět jen jednu specifickou věc, protože na víc prostě není výkon. Zatímco u BF5 to byly odrazy a odlesky, v Metro to bylo nasvícení scény v Tomb Raider je to vylepšení stínů.

Bohužel je zde opět značný dopad na výkon, což se NV snaží vykompenzovat DLSS technologií, tedy supersamplingem, který ale scénu poněkud rozmázne a není z hlediska výkonu a chodu o nic lepší než běžné supersamling metody, jež ale nevyžadují žádné speciální nároky ani technologie. Navíc DLSS jde zcela proti smyslu RayTracingu. RTX má dělat hru hezčí, všem zapnutím DLSS ji uděláte zase hnusnou, rozmáznutí spojené s problikáváním některých prvků. Každopádně pokud se ptáte, zda vaše příplatková RTX 2060 za 10 tisíc, či RTX 2070 za 15 tisíc nebo RTX 2080 za 22 tisíc korun stačí hratelně ve FullHD, 2K a 4K rozlišení s RTX efekty na které jste si v ceně těch karet připlatili, tak to vypadá takhle:

  • RTX 2060 s RTX ON má v 1080p jen 42FPS, minima jsou kolem 20FPS = nehratelné.
  • RTX 2070 s RTX ON má v 1440p jen 38FPS minima jsou kolem 25FPS = nehratelné
  • RTX 2080 s RTX ON má v 2160p jen 26 FPS, minima jsou kolem 12FPS = nehratelné

Dopad na výkon je opět tedy obrovský v řadě případů znamená už nehratelnost hry z hlediska výkonu karty. A DLSS není řešením, hru to jen rozmázne a stejného efektu lze dosáhnout bez DLSS normálním upsacilingem, ale to pořád ení řešení. Zapnout Ray tracing má věci udělat hezčí a to v nativním rozlišení. Otázkou tedy je, zda zapnutí RTX efektu má vůbec vizuální přínos:

(záměrně neřeknu, který je který - ale jeden je s RTX OFF a jeden s RTX ON na maximální kvalitu)

Nemá. Řada lidí bude mít problém najít rozdíl i na statickém obrázku. V pohybu nicméně rozdíl uvidíte, protože kvůli ušetření výkonu je ta metoda vylepšených stínů přes RTX aplikována jen na určitý prostor kolem postavy, takže zřetelně vidíte v pohybu, jak se před vámi ty stíny vykreslují apod. Což samozřejmě vypadá hrozně. RTX má sice několik úrovní nastavení kvality, ale ani na ULTRA nejsou rozdíly bez a s prakticky vidět. Rozhodně tedy nestojí za zapnutí, pokud současně klesnou FPS na polovinu a pod 60FPS v průměru.

Se zapnutým RTX bez viditelného kvalitativního přínosu efektu se výkon RTX 2060 propadne někam úrovni GTX 1060 a RX 570, v případě RTX 2070 se bavíme najednou o výkonu na úrovni RX 580 a tak dále. Opět tedy platí, že Ray Tracing je zde použitý na jednu malou velmi specifickou věc, kterou sice dělá o něco lepší, ale prakticky nepostřehnutelně, ovšem dopad na výkon je brutální a o efektivitě se nedá ani mluvit. Opět to jen dokazuje, že cpát Real Time Ray tracing do her, nebo si na něj připlácet ve formě RTX karet, je naprostá hloupost. Ty karty na to nemají a nikdy mít nebudou dost výkonu a pokud by Ray Tracing měl mít nějakou využitelnost, musel by být aplikován v podstatě širším měřítku nejen na stíny, ale na celé osvětlení a nasvícení scény a ve vyšší kvalitě a pak se bavíme o nutnosti mít minimálně 10x výkonnější GPU než jaká nyní máme, aby se to dalo používat!

Ray tracing je budoucnost, o tom nikdo nepochybuje, ale právě je stále jen budoucnost. Všude tam, kde nehraje počet FPS roli, tedy ve filmech, modelování apod. kde je to jen o kvalitě a dostatku času na rendering, se Ray Tracing používá a používat bude. Tahle technologie je prostě přínosem na řadu prvků. Ale Tomb Raider opět ukazuje, že tahle technologie není ani vzdáleně přínosem pro nasazení ve hrách. Pokud by zapnutí toho efektu lepších stínů v Tomb Raider mělo za následek 5% propad výkonu, bylo by to OK, ale prakticky poloviční výkon, kdy máte vůbec problém poznat rozdíl mezi zapnutým a vypnutým efektem, protože stíny prostě vypadají dobře i bez RT, jak tohle někdo může vůbec bránit anebo za to ještě platit.

Pokud by prostor pro TENSOR a RT jednotky v čipech TURING grafik byl věnován klasickým výpočetním jednotkám, mohli jsme se bavit o skutečném zlepšení výkonu i úrovně grafické stránky her. Fakt že vůbec musíme diskutovat o Ray tracingu ve hrách a DLSS, které jsou prostě za současných podmínek zbytečností až nesmyslem, což dokazuje každé ze tří představení, je na celé věci nejsmutnější. Jako hráči můžete Ray tracing ve hrách v klidu ignorovat ještě spoustu let a několik grafických generací, než bude nějakým přínosem. V současné době je to jen marketing. Nic víc.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 40
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 17:39:16
avatar
Koukám že tady ma Radeon VII dobrej FPS To je paráda. Já to pomeřím večer. Z druhé stránky si ten RTC člověk zapne aspoň pro dobrej pocit. Jinak se mi grafika líně fláká. Přemýšlela redakce o testech ve 3440x1440? Ono tohle rozlišení dost stírá FPS. Takové SKORO 4K...FPS dost pomůže. Tam kde se grafika potí s RTC ve 4K. Tam ve 3440x1440 dosahuje kvalitní výsledků. Obraz oproti 4K neznatelny rozdíl... Ale FPS se citelně zvedne.
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 17:51:14
avatar
Ještě bych rád odpověděl na poslední komentář. Ja osobně nepreferuji žádného výrobce karet. Měl jsem rád ATI a Hercules. Oba dva uz bohužel nejsou. ATI je pod AMD v poslední době dost slabé a vlastně věčně druhé... No.. Ale kdyby Nvidia věnovala celou sílu Jádra na herni výkon a nepřidala RTC.. Tak je AMD s Radeon VII úplně v P.... i
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 19:26:14

A keby AMD nedavala vypočetne jadra do GPU tiež by mali vyši vykon nižšiu spotrebu a menšie jadro, ale AMD vypočetne jadra do GPU dava. A vieš o tom že su ludia ktory tie vypočetne jadra u AMD grafiky použivaju?
Pitrs [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 20:33:27

Kdyby, kdyby...
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 21:23:05
avatar
U herní grafiky mne zajímá jen herní výkon a render videa. Zbytek je mi u zádele. Dále neřeším spotřebu.. To ze PC bere 500w nebo 350w je mi úplně jedno. Když 1kw stoji v tarifu D45d cca 5kc.To jsou mikro peníze. Velikost jádra je mi volná..at je Jadro velké klidně jak list A4 když bude výkonné. Vzdy jsem měl a budu mit BIG Tower Já chci od herního PC POKROK a směr k Foto Grafice! Cena Grafické karty mne nezajímá... Stejně ji zase prodám...dokud ma dobrou cenu. Tzn... Ze vlastně není tak drahá... A říkám to FURT... Jsou drahé monitory!!!Ja chci 8K minitor do 20000!Dnešní Grafika uz klidně 8K utahne.... Ale ty ceny za monitor.. Hnus
Pitrs [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-23 11:55:54

Taky jsem pro pokrok, ale 8K je mimo realitu i pro 2080 Ti - pokud teda nemyslíš nějaké starší tituly.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 18:16:13

"RTX-Tomb-raider-4.jpg" je o dost lepší
(ostré stíny bedny, hloubka šutrů, měkké stíny pod palmovým listem, extra stín liány na stromě, ...)

Tu hru ale už dvakrát hrát nebudu, je to okopírovaná nudná blbost.
BlackCell [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 20:46:24

DD to od zaciatku hovoril chvala bohu ze som si to nekupil
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 21:28:02
avatar
Tak není vše pravda... Třeba v Metru Exodus je to RTC fakt pěkný. Novej Quake 2 na YouTube taky vypadá hezky(kort s cenou na Steamu)... Battlefield je takovej nijakej... Ale to je začátek! Když vylezl Turok na 3DFX tak si taky kazdej klepal na čelo ale vidět tu grafiku v chodu! To ti padla brada a nevěřil jsi vlastním očím. Cena karty byla ale jako jedna dobrá vejplata
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-23 16:07:36
avatar
Dobrý den,

vaše porovnání přínosu 3DFX oproti RTX je tak nějak zcela mimo.
3DFX ve své době přinesla např. HW akcelerovanou "průhlednost" textur a podstatně lepší kvalitu (Odkaz) výsledného renderu oproti ostatním kartám.
Riva 128 byla sice o 19% výkonnější, ale kvalitou obrazu 3DFX svým souputníkům vyloženě uletěla.
Ovšem u RTX technologie se nic obdobného nekoná.

Když 3DFX Voodoo1 vyšla, hned jsem ji koupil a nevěřil jsem vlastním očím - podobnou grafiku jsem do té doby v real time renderu neviděl (na domácím PC).

Shrnutí je jednoduché. Ray tracing ano, ale až bude technologie, která bude zvládat render při stejném výkonu alespoň o něco málo kvalitněji, než rasterizace.
Dokud daná technologie kvalitu a výkon snižuje, mají si to nechat v labu a vyvíjet dál. Takhle jen ukazují, jaká jsou to jelita, která zase zachraňuje jejich marketing.
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-23 18:16:31
avatar
Neříkáte pravdu. Když byl Diamond na trhu a dostupnej, tak nějaka Riva 128 vubec neexistovala.Vetsina lidí měla doma neco jako S3 Trio... A byla ráda.Ve své době nebyla karta která měla srovnání. Nebyl dostupný Internet..Tudíž Hry na 3Dfx vlastně nebyly. TUROK byl na Instalačním CD(demo). Nemohl jste koupit 3DFX když vyšla... A vědět o RIVA 128.No a co se týká RTC... Co furt hrotíte... Prostě kdo chce používat a vidět v chodu RTC tak si koupí 2080TI.Kdo to ma na háku... Jede Vega 64 nebo GTX 1080TI. Já mám doma srovnání.. GTX 1080TI vs RTX 2080TI... A rozdíl to je. Mám to doma.. A vidím to. Samozřejmě ze tech her je minimum. TOP karty jsou nedostupné pro většinu lidí(cena)..ale ti je furt stejný. Prostě za TOP produkt se platí.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-23 22:33:38
avatar
1. Koupit jsem ji nemohl, ale koupil jsem i s Turokem. Jakmile byla u nás karta dostupná, tak jsem ji prostě koupil. Nebo tvrdíte, že snad lžu?
2. Vaše přirovnání k 3DFX je mimo, jelikož ta karta přinesla zlepšení co se týče vizuálu, tak výkonu. Což je u nV je zapnutým RTX pravý opak - výkon je horší a trpí i vizuál.
Prostě a jednoduše nevhodné přirovnání.
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-24 06:14:39
avatar
3DFX jsem si koupil jako objednavku z Činy. Do ČR se dostalo pár kusů(myslim ze snad 3 kusy).Jednu jsem měl Já.. A pak nekdo v Praze Proto jsem si jist že Riva 128 nebyla. No a dále..Nevím jestli máte RTX 2080TI..můžete čerpat z Videa na YouTube nebo Recenzí. Já tento model karty vlastním.. Stejně mam dostupný GTX 1080TI. A můžu s klidným svědomím napsat ze vizuální efekt RTC je vidět. Zvláště ve Hře Metro. Uz jsem se k této hře vyjadřoval v jiném komentáři. Pro mne samotného je to konečně pokrok v Grafice.A hlavní je.. Ze to neumře.. Ale bude se to rozvíjet. To ze spadnou FPS.. No a co? Nemusím hrát hry ve 100fps...me stačí 40-60 ale v krásném podání.Kdyz hra nepodporuje RTC.. Tak je mi ten výkon vlastně k ničemu.. A v klidu jsem mohl zůstat u GTX 1080TI(SLI) nebo (GTX 1080 SLI).U karty není rozhodující její cena. Když jednou vložíte penize do TOP modelu.. Tak pak před příchodu další generace prostě kartu prodáte a doplatite pár tisíc.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-24 10:10:55
avatar
Já jsem Voodoo koupil na Masarykově námšstí v Jihlavě v prodejně Comfor - i když si nejsem jistý, jestli se ten obchod tenkrát jmenoval Comfor, za to bych ruku do ohně nedal. Jestli to byla jedna ze tří karet (můžete uvést zdroj?) v ČR, o tom nemám šajnu. Ani nevím, jestli jsem ji koupil v roce 1996, nebo 1997, spíš v roce 97. K tomu jsem měl grafiku S3 Trio 64 UV+, ke které jsem měl dokoupený extra čip s dalším 1M paměti. Jo, to tenkrát šlo. Zasunulo se to do patice a už to jelo
Co se týče fps, s tím se dá souhlasit. 60FPS může být dostačující a s adaptivní synchronizací klidně míň a je to koukatelné. Pak už jde jen o úhlopříčku zobrazovadla. Čím je větší, tím víc objekty při rychlém horizontálním pohybu "skáčou", ale to už jsme zase u jiné problematiky...
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-24 10:57:58
avatar
Zdroj koupě už nevím.Došla mi Poštou z Chiny.Dal jsem zaň OPRAVDU CELOU Výplatu.Většinu nedostatkového zboží jsem si objednával z Číny.Ještě si pamatuji že ze stejného obchodu jsem si nechal poslat ATI 1800XT.Karta ve verzi XT na našem a většiny Evropského trhu nebyla vůbec.Prodávala se verze XL.Volal jsem pomocí spojovatelky(překladatelky) někam do pryč..a Kartu jsem si zabukoval přímo v kontajneru který dovalil do Přístavu(to byla krásná doba).Do Evropy šlo opravdu minimalní množství...takhle jsem se pak dostal k Ageia physx kartě...časem mi ale došlo že tyhle brzké nákupy hardware jsou k ničemu.Nebyl Software Dnes už tak nepospíchám..ale taky nečekám zbytečně dlouho.PS: koukám že jste pamětník Route:Commodore 64,Amiga 600,AMD K5,PS1...AMD...PS3...AMD..až do teď.jednou jedinkrát v životě jsem měl Intel(Pentium II 350mhz)
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-24 16:34:11

Já před 32 lety začínal na Sinclairu :-)
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-24 20:35:03
avatar
Z80... Motorola 68000... úplně mě jímá melancholie
Můj první počítač byl nicméně až Intel 486 DX4 120MHz. U ostatních kousků jsem lámal joysticky a slintal u kamarádů O-)
Ještě mám emulátor Amigy s Benefactorem, parádní hra...
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-23 22:34:38
avatar
Mimochodem já netvrdím, že RTX 2080Ti nemá vyšší výkon, než 1080Ti. Můřete mě citovat, kde konkrétně jsem toto tvrdil?
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-24 16:33:01

3dfx Voodoo jsem měl taky a co si pamatuju, tak jsem na ní hrál Wipeout.
Přesněji řečeno, mám jí někde na půdě :-)
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 23:55:55
avatar
Citace:
Zatímco u BF5 to byly odrazy a odlesky, v Metro to bylo nasvícení scény v Tomb Raider je to vylepšení stínů.


A v další hře by to mohlo věrně simulovat třeba proud vody po spláchnutí v záchodové míse
eagle.f1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-23 01:45:59

Citace:
Pokud by prostor pro TENSOR a RT jednotky v čipech TURING grafik byl věnován klasickým výpočetním jednotkám, mohli jsme se bavit o skutečném zlepšení výkonu i úrovně grafické stránky her

Pokud by ty jednotky byly opravdu jen výpočetní, tak by Vega7 byla v zadní části i s těma 7nm za absurdní peníze
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-23 06:25:44

Zajímalo by mě, jak budou vypadat hry na novém Crytech engine. To jejich DXR demo vypadalo moc hezky a pokud to běhalo na Vega56, což má být s příchodem Navi běžný mainstream, máme se na co těšit.
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Zdechlina 2019-03-23 08:11:53

jménem RTX raytr. už začíná být cítit na míle daleko. To si začíná uvědomovat i Nvidia a začíná "zapínat" RT i na starých kartách turing a pascal. Aha, takže feature, kvůli který jsme měli zahodit svoje GTX karty není tak exclusive, jak nám mazala Nvidia kolem huby. Jak to celé dopadlo je vlastně velice v pořádku, raytr. se stane standartem v rámci API DX a Vulcan a bude fungovat všem. Jinak RT je v podáni Nvidie spíše dělání si prdele z lidí, vylepší jeden efekt o 0,1% (stíny), aby pak celou scénu rozmázli DLSS, pro kterou se na fórech vžil název "Vaseline effect" (oční mast v očích).
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-24 09:21:54
avatar
RayTracing je budoucnost jen v real-time. Ale renderování s raytracingem už není problém ani na domácím stroji.
Podle mě je to perfektní technologie pro ty hry, kde člověk může uložit replay a vyrenderovat video ze hry s vyšší kvalitou (a navíc v takovém případě si lze hrát s kamerou).
Moc her to nepodporuje, ale třeba Trackmania to umožňovala.
ANSEL pokud vím by měl být něco na stejném principu, tam je čas na postprocesing a raytracing.
V reálném hraní jde především o hratelnost, až pak o grafiku, hratelnost znamená plynulý obraz, ale také praktické využití efektů. Fotorealistické stíny jsou k ničemu, když se v nich nemůžu schovat, protože protivník uvidí jiný stín... Odrazy v zrcadle jsou fajn ,ale v kolika hrách jste střelily do zrcadla, protože se tam objevil nepřítel? Dokud nebude výkon na použitelný raytracing, který skutečně ovlivní hraní, bude to jen žrout výkonu jako Motion Blur a Deepth of Field, s kterými možná bude vypadat lépe občasný screenshot.
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-24 16:37:48

Když jsme u té historie, tak s RT jsem si hrál někdy před 25 lety na 386. Jeden obrázek to počítalo několik hodin :-)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?Úterý, 16 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 929x
Komentářů: 0
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun?
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun? Pátek, 12 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2026x
Komentářů: 10
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMu
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMuČtvrtek, 11 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1458x
Komentářů: 0
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a delidd
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a deliddPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2956x
Komentářů: 1
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádky
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádkyPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1673x
Komentářů: 1
Sledujte Goodwood Festival of Speed 2019, svátek automobilismu!
Sledujte Goodwood Festival of Speed 2019, svátek automobilismu!Pátek, 05 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1286x
Komentářů: 0