Zdají se vám grafiky předražené? Bude ještě hůře – NVIDIA vydělává nejvíce v historii! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Friday, 11 May 2018
altNVIDIA a vlastně i AMD mohou klidně zdražit. Konkurenční prostředí se ale vytrácí.

 

 

 

 

Společnost NVIDIA oznámila hospodářské výsledky za svůj uplynulý kvartál a pokud někdo dosud pochyboval, že konkurenční prostředí na trhu s GPU pro nás zákazníky moc dobře nefunguje, tak už má odpověď. NVIDIA totiž zažila nejlepší kvartál ve své historii, kdy vydělává zhruba trojnásobek toho, co kdysi (3-4 roky zpět), když konkurenční prostředí na trhu s grafikami ještě trochu fungovalo a OEM stolních, a hlavně mobilních PC se objevovaly v podobném množství grafické karty RADEON i GTX. V roce 2016 a hlavně 2017 se nám však konkurenční prostředí zcela zhroutilo, kdy AMD dohnaly hříchy minulosti (měly se prodávat produkty, které však díky téměř likvidaci grafické divize AMD kolem roku 2014, nemohly být vyvinuty). NVIDIA tak poprvé měla trh prakticky sama pro sebe, zejména v segmentu nad 250 dolarů a v mobilním segmentu téměř ze 100%. AMD navíc stále zaostává množstvím vyrobených GPU, kdy poměr je nyní zhruba 30:70, kdy navíc AMD se soustředí z velké části na méně výnosné segmenty (i když se to snaží změnit).

Do situace navíc promlouvá těžařská mánie, kdy po vykoupení AMD grafik se jednoduše těžaři vrhly na grafiky NVIDIA. V uplynulých měsících jsme tak byly svědky toho, že GTX 1060/1070/1080 a nakonec i GTX 1080 Ti řada obchodů stáhla z nabídky, protože je jednoduše nebyla schopna sehnat a garantovat zákazníkům jejich doručení. Sama NVIDIA na čas ve svém obchodu neměla žádné karty k dispozici. Až tento měsíc se situace stabilizuje. Ovšem předchozí 3 měsíce, to byla jízda, kterou u NVIDIA nepamatují:

NVIDIA ohlásila příjem 3,2 miliardy dolarů, což je o 66% více než loni a to už byl 1,9 miliardy. Je to také o 10% lepší než předchozí kvartál. Současně NV má neskutečnou marži téměř 65%! Čistý příjem tak činí neuvěřitelných 1,3 miliardy dolarů. Ano, NVIDIA má čistý zisk za kvartál podobný, jako má AMD hrubý příjem celé firmy!

Můžeme tedy definitivně prohlásit, že AMD a NVIDIA již opravdu nejsou vyrovnanými konkurenty a pokud AMD dokáže s několika násobně nižším rozpočtem grafické divize soupeřit co do výkonu, výhodnosti a kvality ovladačů, že je to zázrak. NVIDIA si ale nejspíše zatím vystačí s okázalou ukázkou svého rozpočtu v podobě obřích GPU jako VOLTA V100 apod. největší nárůst příjmů NV zaznamenala právě v segmentu OEM a IP (387 milionů), následovaný datacentry (701 milionů). Vyrovnané je to profesionálním segmentu (251 milionů) a stagnují řešení pro automobilový průmysl (145 milionů). A přestože NVIDIA už dlouho mluví o datacentrech a AI a evidentně na výpočetní GPU se primárně soustředí, tak většina jejích příjmů pochází z herních grafik a zařízení. Konkrétně 1,723 miliardy dolarů což je o 68% více než před rokem. Pravdou je, že v tomto jsou samozřejmě započteny i GTX grafiky, které směřují k těžařům, tedy jsou v podstatě výpočetními GPU ne herními (NVIDA a AMD ale neví, kolik herních karet přesně k těžařům míří a to i když jich část dodávají přímo těžařům). Osobně bych tedy řekl, že profesionální a výpočetní GPU v reálném výpočetním nasazení tvoří zhruba polovinu příjmů společnosti NVIDIA a herní segment je tak u NVIDIA skutečně na druhé koleji.

Co skvělé hospodářské výsledky NVIDIA znamenají pro nás? Ještě menší ochotu NVIDIA bojovat cenou, takže téměř jistě bude nová generace grafik dražší a poměrem cena-výkon horší, čehož ráda využije konkurenční AMD a dost možná i Intel, a i své ceny tomu přizpůsobí. NVIDIA taktéž může nadále ignorovat nějaký zásadnější vývoj ovladačů (zbytečně utrácení peněz pro ni) a technologií, ze kterých by profitovali všichni hráči. Téměř určitě bude nadále ignorovat FreeSync standard a soustředit se na extra drahý GSYNC a téměř určitě bude místo technologií, z kterých by těžil celý trh a byly by zdarma a sloužily jako průmyslové standardy, tak bude investovat do svých technologií a zejména marketingu, který je bude propagovat a prodávat. Tato současná strategie už několik let vychází, takže není žádný důvod ji měnit. Spíše ještě přitvrdí. S GPP to sice nevyšlo, ale je možné, že to NVIDIA zkusí s GPP2, o které se už ale veřejnost nedozví.

AMD nemá příliš šanci konkurovat NVIDIA po stránce marketingu a finančních bonusů pro výrobce za objednané čipy (finanční možnosti obou firem jsou téměř nepoměřitelné). Bohužel marketing je klíčový pro prodej produktů do OEM i koncovým zákazníkům, protože mít lepší produkt dnes prostě nestačí. A bohužel současná situace nahrává tomu, že se v tomto ohledu nůžky mezi grafickou divizí AMD a NVIDIA budou nadále rozevírat a situace pro nás na trhu bude podle toho vypadat. Podle mého názoru tak prostě bude situace stále horší, zejména když právě marketing je to, kde se láme chleba.

Technologicky a výkonově nejsou AMD a NVIDIA zdaleka tak rozdílné ve většině segmentech, dokonce někde je i AMD s horšími prodeji jinak objektivně lepší, a kdyby záleželo jen na technologiích a produktech samotných, situace by byla mnohem vyrovnanější na trhu jako celku. Hlavním rozdílem je však marketing a finanční možnosti obou firem. A s ohledem na výsledky NVIDIA můžeme konstatovat, že vyrovnané konkurenční prostředí na trhu nemáme a mít hned tak nebudeme. NVIDIA zjevně zvolila správnou strategii, u AMD by tak možná mohli začít přemýšlet, zda jejich strategie otevřených technologií a standardů zdarma pro všechny, snaha o lepší produkty za lepší nižší cenu je tou správnou. Každopádně pokud se AMD dokáže se svými grafikami udržet ve stejných cenových hladinách poblíž výkonu, nebo dokonce nad výkonem některých GTX karet, pak to v současné situaci můžeme považovat za zázrak a modlit se, aby to tak vydrželo. Jak to vypadá na trhu, kde není konkurence, jsme zažili a viděli do minulého roku na CPU trhu … Vážně to chceme?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 47
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
fagot [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hlasování 2018-05-11 20:14:34

Anketní otázka - naučí se někdy DD psát koncovky sloves, nebo nás bude obšťastňovat perlami jako "těžaři vrhly" až do skonání?

Palec nahoru - ano, palec dolů - ne
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-11 20:45:31
avatar
nebo to DD dělá schválně, aby viděl jestli to čtete? ;)
Kajman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 14:46:52

Nevím jestli je to schválně, ale je to skoro v každém článku, takže bych to spíš tipoval na problém s češtinou pro první stupeň základní školy ;)
Bjorn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 12:56:30

Koncovky sloves? Proboha, co to jako je? Ten jev, který zmiňuješ a který DD, stejně jako mnoho dalších, neovládá, je shoda podmětu s přísudkem.
Rohl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-11 20:55:39

Po dvou AMD grafikách se vrátím asi k Nvidii. AMD nemá co nabídnout a cenově taky nevychází moc dobře. Čas vyměnit r290.

Co se týká procesoru, tak tam asi pravděpodobně přejdu z Intelu na AMD. Tam už to vypadá mnohem lépe.
DJ Rix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-11 22:11:06

Já měl celej život jen AMD (respektive ještě ATI) , dokonce i takové šílenosti jako Crossfire dvou 2900XT a podobně. Teď mám poprvé v životě NVIDIA a zatím jsem spokojenej, snad vydrží nějaký pátek. AMD není špatný,ale je to topení a to i v CPU.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-11 23:00:21
avatar
možná by stálo za to si aktualizovat přehled, Intel dnes topí mnohem více než AMD ;) dáno efektivitou, konstrukcí i pájka vs pasta uvnitř ...
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 07:06:40

Až budou umět standard Adaptive-Sync, bude možné uvažovat, v současné době mají u mě ale smůlu.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 10:53:25

nVidia Adaptive-Sync má Odkaz
(a je úplně na nic) asi si název pleteš s FreeSync.
Když jsme u té tabulky, tak je proti roztržení obrazu u nVidie sync:
On=Zapnuto - fps na maximum monitoru, mám to globálně pro normální hry(málá spotřeba)
Fast=Rychlé - fps hodně nad monitorem, mám jen pro vybrané kompetitivní hry(nejmenší input lag pro myš/klávesnici, grafika vykresluje stovky fps, monitor většinu snímků vynechá a jede si na 75hz bez tearingu)
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 09:31:20

Nepletu si nic:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/FreeSync#Adaptive-Sync
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 19:30:12
avatar
Kojot má pravdu - "adaptive sync" - volná implementace standartu, "freesync" - prošlo certifikací u AMD, jistota bezproblémové funkčnosti s AMD grafikama + zařazení na web AMD do seznamu společně se skutečnými naměřenými hodnotami (rozsah freesyncu, přítomnost LFC atd)
Nvidia fast sync je SW šidítko, které nedosahuje ani nemůže kvalit skutečného HW variabilního refreshe, který poskytují Gsync a freesync
Oldis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 15:52:56

za topení platilo například pentium 4.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 16:24:17
avatar
R9 290 stala svyho casu o 5000,- mene nez GTX780 a dneska ji zadupe vykonem do zeme, spise se vyrovnava vykonem s GTX980 ktera stala kdysi 18tis s DPH a umi lepe VUlkan i DX12 co bys chtel prohoba, krevety?
Rozparovac_vlaken [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 11:03:24
avatar
Cože co to tady plácáš za nesmysl ? 290 se vyrovnává 980tce? To musel být hoodně dobrej matroš
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 15:22:33
avatar
ano vyrovna a zcelka bez problemů
http://www.guru3d.com/articles-pages/far-cry-5-pc-graphics-performance-benchmark-review,5.html

R9 290 je to samy co R9 390 jenom ma 1/2 pamet coz v teto hre nevadi protoze si veme kolem 2-3GB VRAM a jak vidis R9 390 je na stejne urovni jako GTX980

A to se bavime o nejnovejsi hre s DX11, v DX12 nebo VULKANU je dokonce R9 290 vykonejsi nez GTX980 ktera DX12 ani VULKAN neumi..
Rozparovac_vlaken [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 15:34:57
avatar
ahaaa zase se bavíme o nehratelných FPS okolo 35-40 :d V QHD a UHD, ve fullHD se ti ten graf nehodí viď ? Neplácej nám tu ty svoje bludy prosímtě.

Každej kdo má doma stařičkou 780Ti a nebo 290 určitě hraje v QHD a nebo UHD .
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 15:56:43
avatar
proc by nekdo nehral v 1440p? staci si snizit detajly z maxima o jeden rad noiz a hned mas o 20fps vic.. Tohle je pouze dukaz toho ze R9 290/390 opravdu nema problem dneska vyrovnat i porazit GTX980

pod Vulkanem nema R9 390X problem porazit i 980Ti.. a R9 390 je cca jenom o 10% pomalejsi protoze neni vuci X edici zas tak moc orezana..
http://www.guru3d.com/articles-pages/wolfenstein-ii-the-new-colossus-pc-graphics-analysis-benchmark-review,5.html
IAczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 01:14:50
avatar
DD nejsi trošku rozpolcená osobnost ?

článek z 10.05.2018

DOBRÉ ZPRÁVY! GRAFICKÉ KARTY UŽ JSOU ZASE DOSTUPNÉ A CENY SE VÝRAZNĚ STABILIZOVALY!

článek z 11.05.2018

Zdají se vám grafiky předražené? Bude ještě hůře – NVIDIA vydělává nejvíce v historii!

Přečetl jsem jeden odstavec z obou článků a je to pořád to samé dokola. Budu sem muset chodit jen jednou za měsíc, abych se dozvěděl něco "nového"
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 01:29:42
avatar
nejsem ....

předražené ve smyslu že doporučené ceny karet v další generaci opět vzrostou .... GTX 1180 nebude technicky high end a rozhodně nebude nástupce GTX 1080 Ti, bude ale téměř určitě stát velmi podobně jako stojí 1080Ti ... a tak podobně ...
madPav3L [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 14:23:19
avatar
A až dorazí 1180 Ti, tak ceny zase spadnou, je to kolotoč a AMD to tak také praktikuje, není na tom nic nového ani divného.

//EDIT
Každý to tak praktikuje, přijde nová generace produktu, začne se prodávat za cenu starého a ten starý produkt zlevní.
Příklady se dají najít naprosto všude, jenom DD z toho musí udělat článek o zlé Nvidii...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 15:33:13
avatar
proč zlá NVIDIA? vy píšete něco o zlé NVIDIA ... já píši o tom že NVIDIA nemá důvod snažit se nabídnout lepší ceny a naopak může klidně zdražit ....chová se prostě úměrně situaci a zákazníkům kteří to kupují tak jako tak ...
Oldis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 15:51:44

ale DD píše že nová generace bude ještě dražší, to znamená že stará generace o moc nezlevní, nebude důvod.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 15:26:23
avatar
nvidia obecne zdrazuje posledni dve generace klidne 30% viz ceny GTX970 v den vydani na trh (8-10tis dle edice) a GTX1070 stala 13 800,- s DPH.. Ten nepomer je nekdy silenej.. GTX960 taky stala 6tis s DPH a 1060 staly klidne k hranici 10tis v naky STRIX edici coz je hruza... Takova RX 480 4GB stala 199 dolarů, tedy uplne stejne jako R9 380 4GB v den vydani na trh..
rtrebor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 22:31:07

Poprvé uvádzaj ceny v rovnakej mene lebo to potom má výpovednú hodnotu blížiacu sa k nule, a po druhé keby si to urobil tak by si sa len usvedčil že trepeš blbosti.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-14 16:02:13
avatar
nesmysl ty ceny sou dohledatelne zpetne vsechny..
rtrebor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-14 17:28:27

Tak prečo jedny udávaš v CZK a druhé v $? Ceny v CZK sú závislé na kurze a iných veciach čo odporúcané výrobcom ceny v $ nie však?
DDschranka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 06:11:01

Mně osobně, jako koncovému zákazníkovi, rozhodně stačí jen lepší produkt ! Marketing, ať si strčí Nvidia do šuplíku k dalším prasárnám, a jde si vycpat logo klidně těma zelenýma papírkama (nebo v jejich případě hajzlpapírem).
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 10:05:29

Tyhle nářky bych chápal za situace, kdyby GT/X karty byly šmejdy a nVidia to i přesto všem tlačila horem dolem. Žel musím konstatovat, že poslední generace nVidia architektur jsou výborné a osobně je považuji za technologicky povedenější a viditelně výkonnější než ty od AMD (např. Pascal vs Polaris).
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 16:25:33
avatar
furt neumej Vulkan i DX12 Nvidia je v tomto ohledu sto let za opicema + karty neumej snimat teploty na VRM kaskade + karty nemaj 2 biosy v zakladu + karty neumej sledovat aktualni spotrebu + karty neumej v 99% zvednout TDP vic jak o 15% a uz v zakladu se podtatkovavaj... Tohle je technologicky vepredu?
Vinnie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 17:19:31

a predsa su vykonnejsie ako Vegy
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 12:39:18

To je sice pěkný, ale hry se dnes vyvíjejí klidně 2 až 4 roky a to pořád na stejném engine jako na úplném začátku vývoje v bodě nula. Dále hodně hráčů kupuje hry až v budget stádiu, kdy jejich ceny spadnou na 1/2 až 1/3 zaváděcí ceny - a to je další +1 rok... Takže sumasumárum je mi úplně k hovnu kupovat grafiku (DX12), která pro mě bude in za 3 až 5 let, protože hraji hry dle popisu výše (DX11). Za těch 3 až 5 let už budu mít opět něco jiného.
Rozparovac_vlaken [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 13:09:45
avatar
Přesně tak doby kdy DX něco opravdu znamenalo (od 6tky po 9tku). Kdy to šlo skoro rok co rok jeden za druhým a bylo opravdu potřeba mít aktuální jsou dávno pryč
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 15:23:33
avatar
to rikali i lidi v dobach GTX970/980 ze koupi radsi tyhle karty nez R9 390/390X a dneska si je ty RADEONY davaj k veceri v novych hrach
Rozparovac_vlaken [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 15:29:37
avatar
Ano v jednom grafu v rozlišení, které vlastníky těchto karet nezajímá Seš k smíchu.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 15:57:26
avatar
v jednom grafu? tech her je dneska uz mraky.. a to i ty s DX11 pokud se podivame na Vulkan tj nejmodernejsi API dneska je Nvidia uplne v haji
http://www.guru3d.com/articles-pages/wolfenstein-ii-the-new-colossus-pc-graphics-analysis-benchmark-review,5.html
Rozparovac_vlaken [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 17:33:17
avatar
Ok Doom a Wolf .. tak jaké jsou ty další mraky her? Hele s tebou už jsem měl dočinění i sobobně a bavit se nemá dál smysl Když ti došly argumenty tak jsi zahájil něco v podobě "prostestního mlčení" Jo už je to pár let. Ještě se tomu občas smějeme, když si vzpomenem. Proč jsi tedy měl tu 980 doma místo 390? Hmmm? Vďit ty karty jsou tak skvělé? Tak proboha proooooooooooč?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 18:10:14
avatar
Brzy RAGE 2 ..... třeba
Rozparovac_vlaken [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 18:38:38
avatar
Dobře za 2 roky možná bude Rage 2.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 18:39:49
avatar
počkej si 4 týdny na E3 ;)
Rozparovac_vlaken [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 18:41:22
avatar
Co bude na E3 ? Trailer. A hra vyjde stejně nejdříve za rok, spíše za 2.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 19:42:09
avatar
???? Bethesda ohlašuje hry když je má hotové ... vyjde určitě tento rok
Rozparovac_vlaken [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 11:05:38
avatar
Tady si někdo neuvědomuje že moment kdy by AMD přešla od jejich DODO a otevřených standartů k uzavřeným by znamenal konec AMD na GPU trhu. AMd kupují prostě ti co nemají na Nvidii (neplatí tak moc u her). AMd tím ušetří strašných peněz protože spoustu práce odvede open source komunita. Ale nese to sebou i problémy jako je zdlouhavý vývoj občasná nefunkčnost a horší podpora.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 13:50:08
avatar
Výkon integrovaných roste tak rychle, že se vůbec nebojím. Intel se taky brzy probudí. Ať si nvidia klidně prodává všechno nad 15 tisíc, je to její věc.
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 12:46:22

Výkon integrovaných grafik je vázán propustností operační paměti a ta bude vždy hodně kulhat za tím, co se dává i na ty nejlevnější dedikované grafické karty.
Oldis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 15:50:26

To, že AMD dokáže navrhnout a realizovat GPU srovnatelné s nVideou, zároveň ale s vynaložením méně prostředků, které prostě nemá, vypovídá dost spíše o nV, a to že aby udržela výkon musí vynaložit mnohem více prostředků, což znamená že je někde u nV chyba, někde v oddělení vývoje a řízení vývoje, a podobné je to u intelu.
No a toto přesně mě utvrzuje v názoru že dorosteli firma do určité velikosti, měla by se rozdělit přesně na půl, a jedna půlka by měla totálně změnit majitele.
A další věc je že teď bude asi výhodné nakoupit akcie nV.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 16:26:10
avatar
u nvidie jde vic penez do marketingu nez do vyvoje, uroven jejich grafik je posledni roky tragicka..
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-12 18:44:41
avatar
jenže ten marketing jim vydělává tolik, že si mohou dovolit dělat 800mm2 GPU, o kterém by za normálních okolností ani neuvažovali ... takže peníze do vývoje dává .... ne nutně chytře, efektivně a optimálně, ale prostě vývoj GPU má zatím zajištěn ... a může si dovolit rozhazovat jako nikdy a přetlačit AMD silou, o což se snažilo GPP bude se snažit hrubou silou tlačit GSYNC, Gameworks, které nejsou přínosem pro hráče a musí za ně extra platit a´t odpovídajícím výkonem, nebo silnější grafikou ...
Oldis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 08:07:55

To kolik peněz se dá do vývoje nerozhoduje o výsledku, což je vidět na tom jak přicházejí s novými technologiemi. AMD je průkopníkem a dává do vývoje méně. Spíš je to o lidech. A to je právě to že rvou-li se peníze do marketingu vpodstatě stačí jen násobit množství tranzistorů na křemíku a zvětšovat plochu, to ale nepovažuju za vývoj.
maroxCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 12:53:54
avatar
Úroven jejich grafik je poslední roky tragická a proto máš 1080 Ti a předtím jsi měl 980 Ti .
Rozparovac_vlaken [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 13:11:05
avatar
Jo no přesně proto a ještě před ní 780ti. Srandista ten pan Stratos.
maroxCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 13:19:47
avatar
Jo, taky měl klasickou 980 před Ti.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 15:24:46
avatar
ja nemyslism hruby vykon ale podporu nejnoivejsich technologii + vybavenost karet obecne, v tomhle ohledu je Nvidia 5 let pozadu za AMD.. Vsak HD79xx umi Vulkan i DX12 lepe nez posledni generace grafik od Nvidie a to je pekna ostuda vzhledem k tomu kolik potencialu a penez Nvidia ma k dispizici
Rozparovac_vlaken [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 17:35:17
avatar
No jooo tak je fajn mít všechny tyhle technologie, ale nemít výkon. Taky si kupuju auto co je jak S-classe mercedes , ale motor je v něm 3 válec turbo. *FACEPALM*.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-14 16:03:09
avatar
RX 580/VEGA nemaj vykon na hrani her? odkdy prosimnte?
rtrebor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 22:40:20

Poprosím dôkaz lebo ináč trepeš sprostosti.
Phantomiux [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 00:06:20

AMD si to v mainstreame hlavne pobabralo tym launchom RX 480 8GB, ktora sice bola technologicky pokrocilejsia nez GTX 1060 6GB, ale v case vydania to bola plichta a kupujuci sa teda rozhodovali podla inych parametrov nez vykon (sam som patril medzi nich). A teda namiesto toho, aby AMD si v segmente FHD hraci (cudujte sa, ale aj taki existuju) urvalo zasadny podiel pre seba - a to v case, kedy sa menili generacie a hraci boli nachylnejsi upgradovat - tak akurat zakonzervovala stav. Tie drivery, co zvysili jej vykon o pol roka neskor si nasledne mohli akurat tak zaramovat, pretoze kto kupil GTX 1060, tak ten nemal dovod menit a ak, tak skor za GTX 1070.

No a RX 580 je sice pekna karta, ale opat - prisla v case, kedy uz ludia mali upgradnute ci uz na GTX 1060, alebo na RX 480, cize pocet potencialnych zakaznikov uz bol vycerpany. Nastastie pre AMD prisla tazobna mania a vsetko, co AMD vytvorili, tak sa rovno predalo. Bohuzial, len zanedbatelne percento slo do hernych pocitacov a teda pomer NVidia vs. AMD sa v tomto sektore skoro vobec nezmenil.

No a potom sa nejaky vyvojar rozhodne vytvorit novu hru, pozrie sa na pomery GPU, zisti, ze 70% hracov ma NVidiu a tie Vulcan featurky teda nevyuziju - a usetri svoj cas a peniaze, ze to vobec nebude optimalizovat na tie standardy. A nasledne tu budeme lamentovat, ako nie su hry na Vulcane...

Vyhliadky na poli GPU teda nevidim pre AMD moc ruzove - aj z dovodu, ze Turing klope na dvere a Navi... neklope...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 00:31:08
avatar
vývojáři vyvíjí hlavně na konzole a tam jsou AMD Radeon takže z toho důvodu NVIDIA optimalizace u her téměř nenajdete a AMD drtivě převažuje ....

když sečtete počet dodávaných GPU která se skutečně používají na hry tedy jak konzole Xbox a PS4 tak PC, tak AMD má jasnou většinu a na herním trhu má tedy naopak své jisté a udává technologický a optimalizační krok ... bez AMD bychom se ještě dlouho DX12/VULKAN her nedočkali
Phantomiux [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 00:38:59

Cize AMD je vlastne na tom dobre, akurat potom nechapem tie reci (aj v tomto clanku) o tom, ako AMD nemoze konkurovat NVidii...
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 09:38:17

Je na tom dobře co se týče odbytu, jenže ty miliony čipů prodá odběratelům (MS, Sony, Apple) za normální cenu (resp. tvrdě usmlouvanou), zatímco nVidia si na marketingem zmasírovaném trhu (obdobně jako u CPU Intelem) mastí kapsy luxusní marží (neberu v potaz minig marží u distributorů).
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 11:06:08
avatar
marketing + marže ;)
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-13 09:34:50

+ Macy.
bobesko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - mainstream 2018-05-13 14:59:13

V segmente mainstreamu momentalne ina volba ako RX580 v zasade ani neexistuje pretoze gtx 1060 ma castokrat limitujucich 6 gb pamate a to nehovorim o vyssom ako 1080p rozliseni. Potom tam je u NV uz iba gtx 1070 ci 1080 a to uz su uplne ine cenove relacie. Takze pre vacsinu ludi ktori sa pohybuju v mainstreame ina volba ako rx580 prakticky neexistuje, co je skoda pretoze keby pre gtx 1060 dali viac pamate tak by to bola urcite tiez dobra volba.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-14 16:03:44
avatar
RX 580 tu Nvidii dupe do zeme cim novejsi hra tim vice.. Nvidia karty uz nmam zas opet zacinaj pekne zpomalovat jak se blizi uvedeni dalsi generace, ze by opet nahoda?
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - VEGA 2018-05-13 21:49:40

Jen připomenu, že AMD méně často uměle omezuje karty. VEGA např. je schopna streamovat (enkodovat 16 streamů - session). Už jsme to řešili na jiném webu. Otestováno bylo v reálu 9 session. To Nvidia Vám dovolí jen 2. Jinak si nechá zaplatit Teslu nebo QUADRO. U NVIDIE akcelerovaná vzdálená plocha mi sežere 1 session a na práci zbyde jen 1. No zlé. Do workstation, videoeditaci AMD, pokud není omezení nějakého spec. softvaru - třeba že by měl pluginy jen na CUDU. Apple ví proč dával HW AMD. Frikulínští hráči jsou samozřejmě z jiného kmene.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-14 16:04:36
avatar
tak AMD vzdy jela politiku cop nejmensiho omezovani.. Nvidie je uplnej opak.. omezi uplne vsechno az na kost a kdyz chces neco navic musis si priplatit
rtrebor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-14 17:32:21

A hlavne AMD doteraz razila politiku dorob si to sám a výkon karty sa dostane k parametrovým o dva tri roky. To je super ponuka no nekúp to. Tak potom neplač že je AMD s predajmi tam kde je, keby vydali kartu ktorá bude super na začiatku s výkonom tam kde má byť, so slušnou cenou a spotrebou a super podporou v SW tak by im ľudia ruky odtrhli.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-14 18:01:10

Takhle, v dané cenové relaci AMDb karty poskytují adekvátní výkon. Ten pak postupem času vydrží déle adekvátní než u nVidie. Jasně, pro člověka měnící každou generaci neatraktivní, ale pro všechny ostatní.... Pokud se nenechají zblbnout tabulkou s průměrným fps v den vydání daných karet... Ale to se v zase už pomalu dostáváme do hájemství marketingu...
rtrebor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-14 21:49:02

Uvedom si nie každý sa len hrá a aj keď sa hrá tak nemusí si hrať len najnovšie tituly a na staré hry sú NV lepšie a aj podpora SW je u NV lepšia.
A pre mňa bola doteraz NV jediná možnosť až teraz sa v linuxe dá používať AMD bez veľkej penalizácie výkonu či problémov s ovládačmi.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
DiRT Rally 2.0 se představuje – zaměří se na Rallycross
DiRT Rally 2.0 se představuje – zaměří se na RallycrossThursday, 17 January 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 889x
Komentářů: 5
METRO Exodus v delší herní ukázce
METRO Exodus v delší herní ukázceWednesday, 16 January 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 926x
Komentářů: 2
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v pořádné ukázce
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v pořádné ukázceWednesday, 16 January 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1154x
Komentářů: 2
SPIDER-MAN: FAR FROM HOME v první ukázce!
SPIDER-MAN: FAR FROM HOME v první ukázce!Tuesday, 15 January 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1095x
Komentářů: 0
AMD Radeon RX 570 nebo NVIDIA GTX 1050Ti?
AMD Radeon RX 570 nebo NVIDIA GTX 1050Ti?Tuesday, 15 January 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1744x
Komentářů: 18
Corsair představil revoluci na poli RGB podsvícení
Corsair představil revoluci na poli RGB podsvíceníMonday, 14 January 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 754x
Komentářů: 2