Tak to byl podraz! Tvůrce XBOX prozradil, že už první konzole měla CPU od AMD. Intel ale zakročil. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 15 říjen 2021
altU příležitosti připomínky 20tých narozenin XBOX, tvůrce potvrdil že Microsoft podrazil AMD.

 

 

 

 

Že je Wintel platforma funkční věc a Microsoft s Intelem aktivně dlouhá léta (i dnes) potírají konkurenci, se všeobecně ví. Ostatně nepochopitelně má nový Windows 11 horší výkon s RYZEN než Windows 10 a opravy to ještě zhoršují, kdy z nějakého důvodu optimalizace pro AMD z Windows 10, Microsoft do Windows 11 nezařadil. Ale jaký podraz udělal Microsoft na AMD při uvedení první generace Xbox v roce 2001, vychází nyní oficiálně najevo. Tvůrce první konzole Xbox, Seamus Blackley prozradil, jak to tenkrát bylo. A omlouvá se současnému AMD:

Už první Xbox v roce 2001, který nakonec vyšel na veřejnost s procesorem Intel, měl totiž procesor AMD, a to do poslední minuty přes svým oficiálním představením na CES 2001! Všechny první prototypy, všechny ukázky her a všeho před oficiálně představením konzole, na všem spolupracoval Microsoft s AMD. Takže ne poslední dvě generace, ale už dokonce ta první vznikala na AMD. Jenže se tak nestalo. A byla to opravdu sviňárna.

Seamus Blackley na rovinu říká, že to byl skutečně i pro něj nečekaný podraz na poslední chvíli, o který se postaral tehdejší šéfové Microsoftu a Intelu, tedy Bill Gates a Andrew Grove. Spolu se ti dva dohodli, kdy šéf Intelu přímo zavolal Gatesovi a požadoval odstranění a nahrazení AMD jeho procesorem. A na poslední chvíli tak padlo rozhodnutí, že AMD musí z konzole pryč. Nebylo v zájmu „wintel“ platformy, aby AMD posílilo a začalo ohrožovat a konkurovat Intelu. Jak velký a nečekaný podraz to byl, přiznává Seamus Blackley po letech. Na samotné představení konzole na CES 2001 byli totiž přítomni nic netušící inženýři AMD, kteří usedli do první řady. Seamus Blackley vzpomíná, že nikdy nezapomene na zklamané výrazy inženýrů AMD v první řadě, když na tom podiu oznámili nový Xbox s Intelem.

Tvrdí, že technicky neexistoval žádný dobrý důvod, proč bylo AMD nahrazeno Intelem, naopak to dělalo problémy. Jenže rozhodnutí bylo prostě politické/osobní. Překvapuje to někoho? „Tvůrce Xboxu“ říká, že neměl šanci to rozhodnutí zvrátit, vše bylo učiněno na základě osobní dohody šéfa Microsoftu Gatese a šéfa Intelu Growa. Šlo čistě o politické rozhodnutí, nikoliv co bylo nejlepší pro konzoli, hráče a tedy zákazníky. Copak nám to jen připomíná?

Pro tehdejší AMD to byla nepochybně velká zkušenost s Wintel v praxi. Trvalo určitě roky, než mohli přijít Microsoftu na jméno, o sviňárnách, které prováděl Intel v první dekádě tohoto století, kdy mu AMD poprvé šlapalo na paty, dobře víme. Úřady selhaly tehdy a selhávají stále, nerozdělily monopolní Intel ani účinně nepotrestaly jeho chování, které nás všechny jako zákazníky stálo obrovské peníze a roky ztraceného vývoje a zlepšování PC platformy. Určitě hodně pomohl odchod Billa Gatese z vedení v roce 2008 a obměně lidí v Microsoftu, takže po roce 2010 začaly vztahy AMD a MS nanovo. V roce 2013 se nakonec představil Xbox One, který skutečně využil AMD procesor i grafickou kartu. Následoval Xbox One X a S v roce 2017/2016 taktéž s AMD hardwarem. A nejnovější generace v podobě Xbox X a Xbox S dokonce požívá prakticky stejné PC komponenty a architektury, tedy procesor AMD RYZEN ZEN 2 architektury a Radeon RX 6000 grafiku. Takže AMD i hráči se nakonec pořádného Xboxu dočkali.

Ale opravdu bych nechtěl být v kůži těch původních inženýrů AMD, kteří seděli v první řadě na představení prvního Xbox na kterém spolupracovali, a šéf Microsoftu se zdviženým prostředníčkem ohlásil, že ho nakonec postaví na Intelu, který se smál za plentou. Být tehdy pořádné telefony s kamerou, tak si nepochybně výrazy inženýrů AMD pracovníci Intelu natáčí pro interní použití. Jaká sviňárna to tehdy byla se ale přímo od tvůrce konzole dozvídáme až dnes. Jeho omluva míří do AMD, kde z toho ale asi dnes už moc vědu dělat nebudou. Lidi v obou firmách jsou dávno jiní. Microsoft ovšem stále s Intelem peče, čehož je důkazem výkon a optimalizace Windows 11. Ale o tom až v dalším článku …

Tak co tomu říkáte? Mohli jsme mít pořádnou konkurenci na poli CPU mnohem dříve. Pro Intel těch pár drobných, co na tom vydělal (pokud vůbec) nehrálo roli, ale pro AMD by to bývala mohla být spolupráce se zásadním dopadem na jeho další fungování, stejně jako o pár let později. Právě proto Intel v obou případech zakročil a antimonopolní úřady selhali a stále selhávají tento monopolní gigant rozdělit a umožnit vznik skutečně konkurenčního prostředí. Myslíte, že by něco podobného prošlo i dnes, tedy za předpokladu, že by měl Intel, co Microsoftu místo AMD nabídnout?

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-16 01:09:19
avatar
Zrovna před hodinou jsem to viděl v retru, tak jako ms vyfoukl applu Halo serii to taky musela byt radost
Odkaz
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-16 03:30:45
avatar
Jelikož prachy vládnou světu a pak dlouho dlouho nic, tak sviňárny a podrazy a neskutečný hnusy pro peníze byly a budou a nikdo s tím nic nenadělá. Však jsem hodně zvědavý co třeba za 20 let vyleze všechno na povrch o dnešní době a o tom všem humusu a šílenství co se děje, protože co se všechno skrývá za lecčím v pozadí za zájmy si ani obyčejný člověk nedokáže představit. Ale to se zas budou řešit jiný problémy a nikdo za nic potrestán nebude, protože spravedlnost na světě neexistuje. Co nás všechno čeká si ani netroufám předvídat, ale dobře to opravdu nevidim.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-16 07:07:18

Prvý XBox bola okrajová záležitosť. Nemyslím si, že by toto niečo zmenilo na osude AMD. V tedy malo AMD dobre CPU, sám som taký mal. Potom ale Intel prišiel s Core arch a to bola už iná liga. AMD to potom pokašľalo s Buldozermi (este väčší pruser ako P4 u Intelu). Ďalšia zaujímavosť, že buldozér prišiel po úspešnej architektúre k10, cize AMD malo peniaze na jeho vyvoj. Teraz je ZEN, ktorý je dobry , ale mu tiež pribúdajú roky (vznikol v dobe keď AMD na tom nebolo tak dobre). Uvidíme co bude, podľa trendu by mala prist nová arch od Intelu, ktorá prekoná Zen v každom smere. Zatiaľ to ale tak uplne nevyzerá. Skôr to vypada tak, že zaujímavé architektúry CPU vznikajú v dobách kedy majú firmy hlboko do vrecka a ide im naozaj o krk. Toto zatiaľ, ale neplatí ani pre Intel a AMD.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-17 20:37:57
avatar
No ono to u Bulldozeru s tím tvrzením "AMD malo peniaze na jeho vyvoj" trochu kulhá.
Intel platil obrovské peníze různým OEM, aby AMD vůbec neprodávali/nenabízeli. Nevím, jestli si to ještě pamatuju správně, ale jen Dell od Intelu tuším dostal asi 880 milionů USD a úplatky dalším byli myslím přes 400. A to je otázka, jestli tyhle částky, které se už tenkrát podařilo dohledat, nejsou jen špička ledovce, když teď vyplouvá na povrch tahle kauza XBOX, kde Andy asi také Billovi nabídl slušné všimné za to, že ne poslední chvíli podrazil AMD, se kterým dělali celý vývoj konzole...
Takže AMD sice mělo lepší produkty než Intel a válcovalo ho v recenzích a v retailu, ale ten hlavní zdroj peněz, tedy servery a OEM, si Intel úplatky a podrazy pohlídal, takže AMD z toho technologického úspěchu zase tolik peněz nevytěžilo.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-18 19:42:08
avatar
Tak pokud já vím, tak Bulldozer už byl právě vyvíjen způsobem, že se šetřilo kde se mohlo a podle toho to dopadlo. Procesory byly převážně navrhovány softwarem než inženýry. Bylo to prostě levnější, jen ten výsledek nebyl tak dobrý. Holt nebyly peníze kvůli tomu, že se AMD finančně vyšťavilo na předchozí generaci CPU, kdy se jim finance nevrátily, právě kvůli nekalým praktikám Intelu. FX procesory byly vyvíjeny stejným způsobem, až Lisa Su to risknula a vývoj Ryzenů zase probíhal jako dříve s K8 a staršími CPU. Jo a první generace Core, ta co přišla hned po P4, nebyla lepší než to co mělo aktuálně AMD na trhu. Ta jenom stáhla výkonový rozdíl.
StahlGAMING [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-16 08:01:54

Silnejší pes šuká.
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-16 09:02:58
avatar
Gates je zmrd, o ňom už obraz mám dlho. Vtedy som ešte nesledoval dianie v IT, ale mali hentí dvaja jediné šťastie, že ešte neexistovali soc. siete ako dnes. Dalo sa v pohode ututlávať, podpis NDA a bolo po probléme, ak niekto vystrčil rožky, tak diskreditácia, pokuta a kariéra v prdeli, tak si to hneď 10-krát rozmysleli. A k antimonopolným sa ani nebudem vyjadrovať. To je len aby boli, v zákulisí sa kutia hnusy, bratríčkovanie a hentá takzvaná "smotánka" korporátnych psychopatov volade v pánskych kluboch zriaďujú, čo je pre korporát najlepšie a zničiť konkurenciu, srať na to, že mám 10mld dolárov, treba mi viac a to sa nikdy nezmení, lebo to je v nás zakorenené. A jak budú veľký giganti skupovať ďalej tých malých, tak za 30 rokov to bude ešte zaujímavé.
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-17 00:51:23
avatar
Však i v Simpsonech udělali z Gatese zmrda! Odkaz
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-18 19:45:44
avatar
Gates si s Jobsem mohli podat ruce. Se nesnášeli navzájem, při tom byli úplně stejní zmrdi.
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-16 09:54:03

Zajímavý je že pokud máte win 11 insider, tak ten problém s latencí cache ryzenu je tam už tak týden vyřešenej. Tak nevím proč oficiální aktualizaci určili že vydají až příští úterý. Asi v úterý je správná konstelace hvězd, nebo tak něco .
DandaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-16 11:09:10

díky za tip, opravdu funguje, teď ještě ten patch od AMD na ten sheduler a bude to snad cajk.
porovnání: Odkaz
martinhr70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - no nevím 2021-10-16 12:40:49

Pokud jsem majitel firmy, tak JÁ rozhoduji co se s MOJÍ firmou bude dít.
Fanouškům konkurence se to nemusí líbit, mohou prskat, mohou se vztekat, ale to je asi tak vše co mohou udělat.
Taky si mohou vzít úvěr několik miliard USD, přesvědčit a najmout nejlepší lidi a udělat lepší konzoli s AMD. Mohli a nechápu, proč to neudělali. Asi si zase tak moc nevěřili.
Pokud MS dostal od Intelu lepší nabídku, tak na ni prostě kývnul.
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-16 14:25:10
avatar
Keď nechápeš, tak sa radšej ani nevyjadruj. Robíš zo seba len vola.
martinhr70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-16 18:12:27

Co je k nepochopení soukromého vlastnictví?
Prostě MS zvolil, co bylo pro něj výhodnější.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-16 18:38:32
avatar
Jo takže ti připadá v pořádku, když se někdo chová jak naprostý hovado, totálně zneužívá monopolního postavení, uplácí a hraje naprosto nefér a odsíráme to samozřejmě i my jako zákazníci ? A ještě je tam nechat sedět v první řadě ? Zkus trošku přemýšlet, aspoň trochu.
Rohl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-17 12:10:35

Proč pyčuješ na Microsoft a Intel? Běž si stěžovat na antimonopolní úřady, že to tolerují a neřeší to. Vyměň politiky za ty, kteří to řešit budou úpravou zákonů. Plácáním v diskuzi na jednom z milionu IT webů nic nezměníš. Tvoje výkřiky do prázdna jsou jen ztráta času.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-16 21:21:27
avatar
Firmy typu Microsoft většinou vlastní akcionáři, tím pádem "osobní dohoda šéfů" je šméčko a je to dokonce trestné, pokud to představenstvo neschválí nebo je mylně či zavádějícím způsobem informováno.
(Narážím pouze na to soukromé vlastnictví, protože k tomu mají tyhle firmy se správní radou a dohledem úřadů hodně daleko.)

Ale to že je MS zmrdsto už od prvopočátku víme. Gates ukradl části kodu na kterém pak postavil své produkty...

Ještě že jsou windows zadarmo, jinak bych měl asi morální problém je koupit ;)
martinhr70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-16 21:54:07

Nechci se hádat, ale MS za DOS řádně zaplatil.
I tak má firma právo si rozhodovat sama o svých technologiích.
Někomu se líbit bude, někomu ne.
Pochybuji že pupkáči ve správní radě pochopí rozdíl AMD vs Intel.
Prostě Intel nabídl lepší podmínky a tak vyhrál.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-16 12:56:52

A jak do toho zapadá nVidia? On ten první XboX byl totiž Intel+nVidia. Pochybuji, že to bylo původně navržené jako AMD+nVidia.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-16 17:32:38
avatar
v roce 2001 AMD nemělo klasické grafiky takže mu to bylo asi jedno ....
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-16 21:03:39

Ano to je pravda, to mi ušlo.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-18 19:55:27
avatar
Jj. Ve hře tehdá bylo určitě AMD + ATi nebo AMD + nVidia nebo AMD + 3DFX. Možná i PowerVR a S3.
martinhr70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-17 11:43:11

Hateři Intel na dd worldu perlí.
Na tomto serveru se na tvrdá fakta fakt moc nehraje.
Jednou je na koni Intel, jednou AMD, za pár desítek let to budou číňani.
Přece jen inkluze a podivné rovnostářství vyřadí rozdílové talenty k šedi davu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-17 14:04:10
avatar
na tomto serveru se hraje jen na tvrdá fakta, na nějaký hejt atd. si tu nehrajeme, říkáme jak tu ty věci jsou ... hate tu děláš jen ty a tobě podobní, takže poslední upozornění, o takové zde nestojíme ...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dying Light 2 je prý hotové a servíruje ukázku
Dying Light 2 je prý hotové a servíruje ukázkuČtvrtek, 02 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 629x
Komentářů: 2
STARFIELD se představuje – na PlayStation nedorazí.
STARFIELD se představuje – na PlayStation nedorazí.Úterý, 30 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 818x
Komentářů: 1
Cowboy Bebop – originální žánrovka na NETFLIX
Cowboy Bebop – originální žánrovka na NETFLIXČtvrtek, 25 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1511x
Komentářů: 7
Men of War II – realistická válečná RTS se dočká pokračování
Men of War II – realistická válečná RTS se dočká pokračováníÚterý, 23 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1032x
Komentářů: 2
Arcane – dospělý animák na NETFLIX nadchl
Arcane – dospělý animák na NETFLIX nadchlPondělí, 22 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 6
SKYRIM slaví 10 let! Pokračování se hned tak nedočkáme.
SKYRIM slaví 10 let! Pokračování se hned tak nedočkáme.Neděle, 21 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2160x
Komentářů: 4