Nejlepší notebooky opět s AMD? RYZEN 6000H a RX 6000M. Efektivita na prvním místě! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 04 leden 2022
altVýrazná zlepšení čipů, ale také zlepšení podmínek pro prémiové designu mobilních PC.

 

 

 

 

Jak jsme říkali, tak se stalo. AMD v rámci CES 2022 uvedlo novou generaci své mobilní platformy. Vele-úspěšnou 7nm RYZEN 5000 „CEZANNE“ nahrazuje 6nm RYZEN 6000 „REMBRANDT“. A AMD zapracovalo na všech aspektech své platformy, včetně odstranění několika věcí, které byly vytýkány v jinak bezkonkurenčně nejlepší končící generaci. Kromě zásadních výkonových posunů, speciálně v oblasti integrované grafiky, je zcela evidentně cílem AMD letos nabídnout tu vůbec nejefektivnější mobilní platformu na trhu vůbec.

  • AMD RYZEN 6000 procesory

Vzhledem k tomu, že novinka má ZEN 3 architekturu, vylepšenou na ZEN 3+ a zůstává u maximálně 8jader/16vláken, nečekal se nějak velký výkonový posun v oblasti CPU výkonu. Tím spíše, že AMD chce udržet stejnou úroveň spotřeby. Na rozdíl od Intelu, když AMD řekne 35W, tak ten CPU má 35W a dokáže nabídnout ten uváděný výkon. U Intelu se sice řekne 45W, abyste se dozvěděli, že ten prezentovaný špičkový výkon ten mobilní CPU dokáže nabídnout ve skutečnosti jen s boostem TDP atakujícím 100W. V této generaci mobilních platforem to bude opravdu hlavní rozdíl mezi Intel a AMD, kdy Intel jde po CPU výkonu za každou cenu a spotřebu, protože po stránce efektivity nemůže s 10nm čipy s AMD a jeho 6nm novinkami dost dobře soupeřit.

AMD tak bude hodně tlačit tu svou výhodu efektivity, což je ovšem pro mobilní platformu pro mobilní PC vlastně stejně to hlavní. Zejména úsporná RYZEN 6000U série má ze 6nm těžit nejvíce, kdy CPU výkon u RYZEN 7 6800U je prý až o 10% lepší na jádro a až o 30% lepší na celek, což je opravdu pozoruhodný výsledek, když jde fakticky o stejnou architekturu ZEN 3 s velmi omezeným TDP a stejným počtem jader/vláken. V praxi očekávám že to bude zhruba 20% CPU výkonu navíc, což je pořád velmi slušné při stejné, nebo dokonce nižší spotřebě než u RYZEN 5000 série. Mám takový pocit, že v tom budou hrál roli DDR5 paměti, které nová platforma používá.

Ty budou hrát určitě roli ve výkonu integrované grafiky. Tady je opravdu všechno nové. Starou VEGA architekturu střídá konečně RDNA 2 a AMD zdůrazňuje že jde o stejnou architekturu, která pohání výkonné desktopové grafiky, všechny konzole (Xbox, PlayStation, Steam), najdete ji také v nových verzích infosystémů aut TESLA a brzy se představí i v mobilních ARM procesorech Samsung.

Nikdy v historii nebyla jedna počítačová grafická architektura vlastně doslova všude. A ano, i integrovaná RDNA 2 v nových procesorech RYZEN 6000 podporuje HW rayTracing. Především ale umí kompletně Fidelity (FSR).

Sama o sobě má výrazně vyšší výkon, než dosavadní nejvýkonnější integrované Intel řešení, ale také výrazně vyšší výkon, než jedno z nejrozšířenějších neintegrovaných mobilních GPU, NVIDIA MX450. AMD jen s integrovanou grafikou v pouze 28W RYZEN 7 6800U procesoru jí naprosto rozseká.

Především v kombinaci s FSR dokáže nabídnout 60FPS v 1080p i u náročných modernách her. Samozřejmě na nízké detaily, ale hratelně v 60FPS 1080p v aktuálních hrách na integrované mobilní grafiky v 15W procesoru? Nevídané …   než se zeptáte, bohužel kdy se dočkáme desktopových variant procesoru, kde by z podobné integrované grafiky mnozí byli štěstím bez sebe, nevíme. Nicméně protože jde o procesor výhradně pro DDR5 paměti počítám, že bude až pro novou AM5 platformu …

  • AMD Radeon RX 6000M a RX6000S grafiky

Spousta novinek si AMD připravilo na grafickém mobilním poli. Tady rozšiřuje a doplňuje svoji stávající Radeon RDN2 sérii o další RX 6000M a nově také RX 6000S modely. V případě RX 6000M zde máme nový nejvýkonnější model RX 6850M XT, který je o 7% výkonnější než 6800M díky posunu až na 165W TDP. Novinkou v nabídce je ale RX 6800S, což je mobilní řešení pro efektivnější a tenčí designy, zde je TDP omezeno na 100W a jde o menší NAVI 23 jádro proti NAVI 23 u 6800M série.

AMD představilo i další varianty postavené na NAVI 23, tedy RX 6700 a 6600 sérii. Zajímavé je vylepšení RX 6650M XT a 6650M, které mají mít výrazně lepší výkon než dosavadní RX 6600M.

Úplnou novinkou je pak malé 6nm NAVI 24 na Radeon RX 6500M (50W) a RX 6300M (25W). Ty mají nabídnout výkon až o 200% lepší, než NVIDIA MX450, kdy je tedy zjevné, že zejména levnější notebooky se dočkají opravdu zásadního posunu na poli grafického výkonu.

  • AMD vylepšuje premium design a zvyšuje požadavky

Výrobci notebooků představují rekordní množství modelů s prémiovým schváleným designem od AMD, kdy musí splnit několik požadavků. AMD pak vylepšuje svou platformu jako celek, kdy vylepšilo SmartShift technologii, která ještě lépe řídí spotřebu mezi CPU, iGPU a GPU a dokáže tak dokonce i navýšit výkon.

Příjemnou změnou je také dynamický obrazový výstup, kdy u končící platformy výrobci často šetřili, a dělali obrazový výstup jdou přes integrovanou grafiku v CPU a to i tehdy, kdy výkon obstarávala ta neintegrovaná. Výsledkem tak bylo, že Radeon RX 6800M, která by normálně měla výkon srovnatelný s NVIDIA RTX 3080 Laptop (když se to připojilo na externí monitor), byla slabší, protože nebyla na ten výstup přímo napojena a docházelo tak k výkonovým ztrátám. To je prý nově vyřešeno přímo AMD.

Požadavky na prémiové notebooky s AMD se výrazně zvýšily i v dalších oblastech, rychlejší lepší monitory, vždy přítomnost PCIe Gen4 SSD, DDR5 atd. A máme se tak na co těšit. Stojí za zmínku, že mezi partnery přibylo LENOVO a DELL a také ty OEM šasi jako CLEVO, takže by se na trhu měly prémiové kompletně AMD notebooky objevit v mnohem větším množství, než minulý rok. První nové modely počítačů se již představují a dorazí na trh v únoru a březnu.

Celkově nová platforma AMD vypadá velice působivě. Hlavně jako skutečně zaměřená na mobility, kdy se nežene zbytečně za vysokým počtem jader a takty. I když nový RYZEN 9 6900H má 5GHz boost a je nejrychlejší dosud uvedený RYZEN procesor včetně desktopových! :). Každopádně procesorový výkone je více než dostatečný dnes, takže AMD opravdu zásadně přidalo na integrované mobilní grafice, kdy pokud je pravda, že dokáže rozchodit jakoukoliv novou hru v 1080p běžně až na 60FPS, to je něco nevídaného od integrované grafiky v CPU.

Samozřejmě výrazné posílení je vidět i v neintegrovaných kartách, kde si AMD hodně věří a podstatně rozšířilo nabídku do všech směrů a zvýhodnilo osazování AMD CPU k AMD GPU propracovaností a vyladěností platformy, zejména řízení spotřeby. AMD slibuje až 24h výdrž na baterii, tichý provoz, nabízí také USB 4 jako první platforma atd. Prostě mobilní RYZEN 5000 v roce 2021 byl vynikající, tohle je ale ještě o třídu lepší řešení a prioritou je zde skutečně mobilita a efektivita. Už se těším, až si nějaký z nových AMD notebooků vyzkoušíme …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Externi grafika pres usb4 2022-01-04 22:04:33

Doufam, ze pujde k amd notebookum konecne pripojit externi grafika pres standardni rozhrani (tb3 pres usb4). To byla (z meho pohledu) zatim velka slabina proti intelu. Pak by bezny clovek klasicke pc v podstate uz temer nepotreboval
Alienware [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-04 23:09:44

Tam je pořád problém s nízkou propustností a postrádá to celkem smysl.
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-05 17:01:54

Slovo problém v souvislosti s externí grafikou a propustností TB3 jsi použil jen pro zdůraznění toho, že je propustnost TB3 mnohem nižší než u 16xPCIe 4.0, nebo na základě nějaké konkrétní zkušenosti a měření?

V propustnosti problém totiž nejspíš nebude. Našel jsem test Odkaz, kde se porovnává výkon (fps) na stejném železe ve 4 konfiguracích od 8xGen2.0 (40Gb/s) do 16xgen3.0 (128Gb/s) a rozdíly ve fps jsou ycela zanedbatelné.

USB4 má max rychlost 40Gb/s a 4 linky PCIe. Když se rozdělí na 3up+1dn, je pro přenos do karty 32Gb/s, což není o moc méně, než minimum z testu. Pro USB4 je ale podpora TB3 bohužel jen volitelná (viz Odkaz). Je tedy otázka, zda vůbec a jak moc bude TB3 na konkrétním počítači podporován. Podle tohoto videa Odkaz (čas:2:22) je minimální rychlost požadovaná TB3 16Gb/s.

Vzhledem k zanedbatelnému rozdílu (viz výše) mezi fps na 8xgen3.0 (40Gb/s) a 16xgen4.0 (128Gb/s) bych nečekal, že u na 32Gb/s dojde k nějakému většímu propadu. A ani na 16Gb/s by případný pokles fps asi nebyl moc dramatický.

Nejsem programátor her, ale pokud se nemýlím, tak se při nahrání hry, nebo její úrovně, program obvykle snaží načíst vše potřebné do paměti GPU a teprve pak spustí hru. Během hry se přes rozhraní karty nejspíš sypou jen příkazy pro GPU a informace o stavu objektů ve hře, což nebudou moc velká data. Menší propustnost by se tedy mohla projevit spíš v pomalejším načítání hry. Ale i při bídných 16Gb/s by se 8GB paměť GPU měla (teoreticky) dát zaplnit za 4s, tak úzké místo zřejmě není v propustnosti. Nikdy jsem však vytížení PCIe v různých fázích hry nezkoumal, ani jsem neviděl nikoho, kdo by o tom psal.

Ale pokud je paměť GPU opravdu hodně malá a během hry dochází k dočítání něčeho většího (typu bitmapy), tak dochází k velkým propadům fps. Je to občas vidět u testů, kde jsou karty s malou pamětí a nastavení velkých detailů.

Hádám, že pokud něco brzdí fps při hraní přes TB3 na kartě s rozumně velkou pamětí, tak to spíš než propustnost bude zpoždění (latency) způsobené protokolem, nebo jeho špatnou implementací. Bohužel jsem nenašel, žádný test, kde by se tím někdo zabýval. Všude se porovnává nanejvýš karta připojená přes TB3 a tatáž karta v nějakém herním PC. To o poklesu fps v důsledku průchodu přes TB3 neříká nic moc, protože rozdíly v cpu a konfiguraci počítače jsou většinou příliš velké. Ale ani tak nebývají rozdíly ve fps dramatické.

Bylo by zajímavé si s tím pohrát a vliv TB3 pořádně otestovat, ale že bych jen kvůli tomu kupoval intelí TB3 notebook a eGPU krabičku, to asi fakt nehrozí .

Edit: Nakonec jsem našel docela zajímavé testy tadyOdkaz. Je tam i použití gpu na stejném železe v PCIe slotu i přes nějakou TB3 kartu. Z testů vyplývá pár zajímavých zjištění

1) Připojení GPU (980Ti) přes TB1 (10Gb/s), TB2 (16Gb/s) i TB3 (32Gb/s) dávají proti PCIe (126Gb/s) při rozlišení 1080 úplně stejný stejný pokles fps. Ani bídná propustnost TB1 (10Gb/s) tedy není podstatnou brzdou fps.

2) Propad fps je větší u malých rozlišení (1080=15%, 1440=8%, 4k=5%). Je to tedy podobně jako, když někdo chce dokázat že jsou mezi procesory ve hrách zásadní rozdíly a tak pouští hru na RTX3090 v HD rozlišení. Pokud člověk nemá moc silnou grafiku, tak rozdíly mezi PCIe a TB3 moc velké nebudou. A asi budou tím menší, čím víc je hra limitována výkonem GPU.
Alienware [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-04 23:09:17

Jsem zvědav na dostupnost těch highend grafik v noteboocích.
Vypadá to zatím dobře.
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Specifikace gpu - pocet CU 2022-01-04 23:34:38

Koukam na ty podrobnejsi specifikace a nestacim se divit. Jestli tam neni chyba, tak ma ryzen 6600 jen polovinu CU (6) v porovnani s tou vyssi 6800/6900, ktera ma 12 CU.

Tak velky rozdil u 5xxx nebyl. A pokud bude clovek chtit vyssi graficky vykon, ne u predchozi generace, bude si nejspis muset koupit aspon 6800. I kdyby mela gpu z ryzenu 6800 2x vetsi vykon, nez vega8 z ryzenu 5700/5800, tak by 6600 s polovinou CU neprinesla proti vega8 zadne zlepseni vykonu.

Kdyz uvazuji nad moznymi duvody tak obrovskeho odstupu ve vykonu gpu nezi temi 2 verzemi 6xxx, tak mne napada snad jen to, ze chybovost vyroby je extremne mala a je velmi malo cipu, ktere maji nejaka funkcni omezeni. A kdyz se u 6-ti jadra tak drsne orizne grafika, ze si kazdy, pro koho je dulezita, radsi vezme tu drazsi neomezenou 6800.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-04 23:45:06
avatar
cena čipů a všeho je také výrazně rozdílná a čím menší a jednodušší GPU a grafiku, tím jich dnes můžeš vyrobit více a to je zásadní v současné situaci ve výrobě ...
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-05 09:11:17

Ke zlevneni a zvyseni objemu vyroby by doslo ale asi jen v pripade, kdy by byl 6600 navrzen jako samostatny mensi kremik, coz je varianta, kterou amd u tohoto typu apu dosud nepouzivala a nikdo takovou moznost ani nenaznacil. Tak jsem o ni neuvazoval. Pokud by meli 2 kremiky, tak by se mohla rada rozsirit treba jeste o 6700x s 10 CU a 6500x se 4 Cu.

Nejsem si jisty, jak dneska presne technologicky probiha vyroba cipu. Jestli se "maluje" kazdy kousek obvodu samostatne, jak naznacuje slovo scaner a dlouha vyroba kremikove oplatky. Nebo se pouziva "prefoceni obrazku" cele oplatky, nebo jednotlivych (casti) cipu najednou po jednotlivych technologickych vrstvach, jak naznacuje pouzivani slova maska.

Pokud by se "malovalo" vsechno, nebo by byl podil techto operaci vyznamny, mohly by se mozna usetrit naklady i pouhym preskocenim "malovani" vyznamne casti cipu. Ostatne v minule generaci apu pry byl kus kremiku u gpu nevyuzity. Mozna byla cena cisteho kremiku mensi, nez naklady na vytvareni novych bloku, z kterych by slo apu poskladat s uplnym vyuzitim plochy.
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-05 11:12:47

tohle bude klasicky uplne stejny kremik, jen je cast grafiky umele laserem deaktivovana, stejne jako ty dve jadra. teoreticky v ni muze byt nejaka vada. nevim odkud to DD ma, ale neverim, ze by vyrabeli druhej 8 jadrovej cip s polovicni grafikou, to se nemuze vyplatit. a jo osekavat u nejnizsich cipu takle grafiku je pekna blbost, tady se nejvic muze hodit narozdil od vykonnych cipu, ktery budou spise parovany s dedikovanou grafikou.
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-05 16:16:38

Ty dva různé křemíky nebyla informace od DDho, ale moje spekulace o možnostech. A info o dvou velikostech iGPU (12 a 6 CU) je z obrázku v článku (asi část AMD prezentace).
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-06 16:17:34
avatar
Taky jsem na to zůstal koukat :-O
Jedna další možnost co mě napadá je to, že 6CU je nejmenší stavební jednotka RDNA2 a oni tak nejsou schopní udělat jinou kombinaci než 6 a 12. Ale je to opravdu jen spekulace.
Nicméně tomu nahrává to, že většina čipů má těch 12CU a jen pár nejlevnějších má 6CU, jako by to byl ten malej odpad co se opravdu nepovede.
Klaurung [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-05 00:01:58

A teď z5 na zem......A kde to chtějí vyrábět? Teda kde je možná zle položená otázka, ale tak ji trochu doplním: A kde chtějí vzít kapacitu výroby na vše, co dnes prezentovali? Protože ať počítám jak počítám ( u TSMC Intel NV Jappl) tak mi vychází, že buď všeho vyrobí hrstku za BALÍK peněz ( čím míň zboží tím dražší) nebo jen něco a tím se dostaneme k dodatečné otázce: která sekce utře hubu?
caduto [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-05 09:20:47

Tuším že v tom má prsty Samsung a jeho 6nm.
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-05 11:16:14

no tak snad uz to vyjde. uz ctu 3-4 roky jak AMD dela velkou offensivu v noteboocich..kdyz nekomu staci integrovana grafika treba v pracovnim stroji, tak to neni tak spatny jak byvalo a nabidka je slusna. ale notebooky s ryzenem a dedikovanym radeonem se daji spocitat na prstech jedne ruky pracovnika u cirkularky...
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-05 16:45:06

To, že je málo typů notebooků s velkou AMD grafikou, asi není tak úplně vina AMD. To rozhodují výrobci počítačů. A možná nejen sami o své vůli. Dell se totiž u AMD grafik generace 5xxx nejdřív tvářil, že jde do toho a dokonce udělal velmi zajímavý stroj, který ukazoval na lednové prezentaci AMD na CESu. Ale pak se ten komp reálně nedal (téměř) koupit. A to nejen u nás.

Tak je otázka, co za tím podivným vydáním u Dellu bylo. Spekulaci, že za to mohly malé dodávky grafických čipů od AMD, sice nelze zcela vyloučit, ale objemy se určitě domlouvají dost dopředu, tak Dell musel dostatečně včas vědět, do čeho jde. Leda by o ten komp byl neočekávaně velký zájem ve firmách, že se do maloobchodních prodejů téměř nedostal.

Ale počet typů amd+amd počítačů, které jsou reálně dostupné postupně roste. K Asusu a MSI se už přidalo i HP s řadami Omen a Victus. A jsem zvědavý, jak to letos. Zvlášť s tím nadupaným Dellem, jehož základovka se před koncem roku objevila v únicích.
jpsix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-06 21:19:32

snáď už bude v ponuke konečne nejaký 17,3" CPU aj GPU 6000 s kovovým šasi pár kg naviac vôbec nevadí vrzgajúci plast nemusím
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!Pondělí, 25 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 611x
Komentářů: 0
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!Pátek, 22 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1541x
Komentářů: 8
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!Čtvrtek, 21 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1233x
Komentářů: 1
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!Středa, 20 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1910x
Komentářů: 4
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém stylu
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém styluÚterý, 19 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1163x
Komentářů: 0
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?Čtvrtek, 14 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1913x
Komentářů: 3