AMD EPYC drtí Intel XEONy – Intel nedokáže vůbec soupeřit. Ohlašuje nic neřešící malé slevy. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Tuesday, 08 October 2019
altServery jsou zásadní trh pro Intel. Nicméně právě tam nejvíce technologicky prohrává s AMD.

 

 

 

 

Servery, superpočítače a HPC jsou extrémně lukrativní trh, kde se točí ohromné peníze a za 1 CPU se platí i několik tisíc dolarů. A takových CPU nakupují běžně zákazníci stovky až tisíce najednou spolu s kompletním řešením kolem nich. Není tedy divu, proč pro Intel, AMD, NVIDIA atd. jde o zdaleka nejvýznamnější oblast jejich působení. A tak zůstává trochu stranou zájmu a pozornosti běžných uživatelů PC, s jak obrovskou technologickou a výkonovou převahou AMD doslova válcuje Intel.

  • Intel a jeho XEON je zastaralý, neefektivní a pomalý.

                                                                       Na AMD EPYC vůbec nestačí

Další a další testy, recenze a srovnání nové 7nm AMD EPYC platformy s aktuální Intel XEON se objevují prakticky každý den a Intel dostává neuvěřitelnou nakládačku ze všech stran (a zcela zaslouženě). Nové 64jádrové AMD EPYC procesory jsou o desítky % výkonnější prakticky všude, o desítky % efektivnější a s výrazně lépe vybavenou platformou. A ačkoliv nejsou levné, jsou pořád levnější než Intel XEON procesory.

V řadě běžných nasazení a případů je AMD běžně i 2x výkonnější a současně o třetinu levnější. Další úspory jsou samozřejmě na provozu a údržbě systémů. AMD potřebuje na stejný výkon podstatně méně jednotek, než Intel, podstatně méně energie apod. A rozdíly samozřejmě brutálně narůstají, když se bavíme o systémech tvořenými stovkami CPU a věcmi kolem. To že AMD EPYC procesor za 7 tisíc dolarů poráží o desítky % slabší Intel XEON řešení, prodávané za 20 tisíc dolarů, je jen začátek. Další náklady okolo a bavíme se o úsporách stovek tisíc až milionů dolarů na systém. A to už jsou peníze.

Tuhle realitu zkrátka nemohou ignorovat ani ty největší korporátní konzervy ani v tak konzervativní oblasti, jako jsou servery a HPC, kde Intel jako značka pro mnohé znamená všechno. AMD a jeho 7nm EPYC platforma je zásadním problémem pro Intel, protože zde vůbec nejvíce je vidět, jak neodpustitelně Intel technologicky zaostává a jakým kardinálním selháním současného vedení společnosti, celá situace je. S výjimkou velmi omezeného počtu aplikací speciálně optimalizovaných na Intel, v drtivé většině aplikací a běžných nasazeních nedokáže dnes Intel vůbec konkurovat v žádném ohledu. Poptávka po AMD tak roste, prakticky každá rozumný provozovatel výpočetních systémů musí s AMD EPYC kalkulovat a Intel má obrovské problémy udržet si i stávající zákazníky. AMD přitom získává další a další zájemce a staví několik TOP SUPER počítačů, kdy má výhodu v tom, že kromě CPU a celé platformy nabízí i HPC GPU řešení, které celý ekosystém kompletně doplňují.

  • Intel ohlašuje rychlejší XEONy a slevy

Oficiální ceny některých modelů XEON zůstávají neměnné, ačkoliv ze zákulisí dobře víme, že prakticky nic dnes Intel za ty ceny neprodá a musí dávat hodně velké podpultové slevy, aby si udržel i stávající zákazníky a brzdil nevyhnutelné posilování AMD, které k jeho štěstí nemá dostatečné výrobní kapacity, aby najednou dokázalo převzít většinu trhu.

Nicméně nová XEON W-2000 řada procesorů (Glacier Falls-W) určených pro pracovní stanice, odvozených od aktuálně uvedených desktopových verzí (Cascade Lake) s až 18 jádry, dostává výrazné slevy. Novinky mají podobné takty jako desktopové varianty, ale nejvýkonnější 18jádrový XEON W-2295 místo dosavadních 2553 dolarů, bude nyní stát 1333 dolarů. Intel se samozřejmě s touto řadou děsí nejen EPYC modelů, ale hlavně ThreadRipperů, kde reálně hrozí, že AMD nabídne TR 3000 modely od 24 po 64 jader, pro běžné pracovní i desktopové PC. Na to Intel v současnosti nemá vůbec žádnou odpověď. Nemá nic, co by se tomu výkonově, efektivitou či výbavou, byť jen přiblížilo.

Oficiální snížení cen je tak vlastně jen plácnutí do vody. Intel stejně už není schopen prodávat své čipy za ty původní ceny a už nějakou dobu dává podpultové slevy partnerům. A ceny, za které Intel ty XEON čipy musí prodávat, jsou tak prý ještě nižší, než aktuálně ohlášené oficiální ceny. Realita je, že se za ně prostě ani tak Intel nevyplatí. Ten se to zkouší marketingově navléci na údajnou spolehlivost a bezpečnost své platformy. V situaci, kdy se Intel potýká s děravostí své architektury se záplatami, které dokáží značně nepředvídatelně negativně ovlivnit výkon i spolehlivost procesorů, může bezpečnosti a spolehlivosti Intel platformy věřit jen blázen. Pokud nám něco Intel se svou platformou za poslední 1-2 roky ukázal, tak že bezpečnost a spolehlivost není vůbec schopen garantovat a nelze s ní u jeho řešení vůbec počítat. Nemůže být důvodem, proč si vybrat Intel platformu. Bezpečnost a spolehlivost Intel platformy jsou jen prázdná slova, realita mluví zcela jinak.

Intel se musí začít opravdu snažit tam, kde na tom záleží, tedy nabídnout lepší výkon, lepší technologie, lepší platformy, a to vše za lepší ceny … osobně bych řekl, že Intel je sám sobě svým největším nepřítelem a ne AMD. Intel se porazil úplně sám … fakt že technologicky prohrává se společností, kterou mnozí dávno pohřbili a jejíž celý rozpočet celé firmy je na úrovni kapesného užišího vedení Intelu, je naprosto neomluvitelný. Ale stav nabídky a situace plně odpovídá tomu, co Intel ve skutečnosti posledních mnoho let dělal na poli vývoje atd.Tedy nic ...

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
BarbarH3MAN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-08 17:35:54
avatar
vždy ma zaujimala otazka, je tu kopec miliardarov...



prečo proste niekto "nepožičia" AMD par miliard ? neinvestuje

ja osobne ak by som mal par miliard ako bill tak by som AMD hend požičal par dorbnych teda ako "investor"...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-08 18:10:14
avatar
AMD má velmi trpělivé investory, proč myslíš, že přežilo co přežilo ? ...

Problém AMD jsou výrobní kapacity, to je jediná oblast, kde na Intel nemá ani vzdáleně a je to jediná oblast, kde mít peníze ještě nic neznamená .... vybudovat výrobní kapacity je nejen otázkou peněz, ale hlavně času a ještě musíš mít výrobní proces.

Takže nejlepší by bylo investovat do TSMC, SAMSUNGU či GF (to je větší riziko) aby tyhle firmy zvětšily kapacity využitelné i pro AMD .... samo AMD zcela správně vlastní kapacity ani nechce, mělo je a je rádo, že se jich zbavilo. Byla by to obrovská díra na peníze .... a jak dokázal Intel s jeho 10nm, stejně to nezaručuje, že budete mít použitelnou konkurenceschopnou výrobu ....

takže Investice do AMD jsou fajn, ale všechno jde na vývoj a výzkum. Pokud jde o kapacity výroby a výrobu samotnou, musí AMD spolupracovat s jinými a nemá moc na výběr - TSMC, SAMSUNG a GF jsou vlastně jediné možnosti, TSMC dnes zatím jediná, takže investice do této spolupráce jsou třeba také je obě firmy dělají ... ale i to chce čas, i kdyby si teď dal TSMC 10 miliard dolarů na vybudování dalších 7nm kapacit tak aby AMD mohlo skutečně výrazně ohrozit Intel, byla by to otázka dalších 2-3 let, než by ty kapacity začaly vyrábět naplno ....

Intel je stále největší výrobce CPU a mikročipů na světě, SAMSUNG je jediný, kdo mu konkuruje a to proto, že vyrábí obrovské množství pamětí, což jsou ale jednodušší čipy. Co do objemu výroby je Intel stále king a má dvě desítky továren po celém světě. Budoval je mnoho let, stojí ho to desítky miliard dolarů. To prostě nedoženeš. TSMC a SAMSUNG mají jasnou převahu technologicky dnes, ale kapacity zvětšují postupně a AMD je jen jedním z mnoha zákazníků, takže se musí o ty kapacity dělit. Intel je má sám pro sebe.
jezisek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-08 18:24:07

Těch 10 mld. dolarů si jen tak plácnul? Pokud ano, tak poklona před přesným odhadem
https://www.gizchina.com/2019/06/18/tsmc-will-invest-10-billion-to-increase-production-capacity-for-5nm/
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-09 10:21:52
avatar
Citace:
Co do objemu výroby je Intel stále king a má dvě desítky továren po celém světě.

To nieje tak celkom pravda.

Intel je king čo sa týka samotných príjmov, najmä preto, že predáva procesory s vysokou maržou. Kremík s veľkosťou 100mm2 predá TSMC za $20. Intel rovnako veľký kremík dokáže predať aj za $500.

Čo sa týka počtu vyrobených waferov je situácia úplne opačná.

Intel má po celom svete 15 tovární, z toho 5 je vybavených na 14nm výrobu (ostatné vyrábajú na starších technológiách, napríklad čipsety, sieťovky, radiče ale aj pamäte). Z tých piatich sú 4 výskumné továrne produkujúce rôzne testovacie, experimentálne čipy alebo testujú nasadenie nových procesov pred zahájením samotnej veľkokapacitnej výroby (ich produkcia je relatívne nízka). Jadro 14nm výroby tvorí jedna továreň v Írsku. Tá má kapacitu medzi 40 a 60KWPM (K wafer per month). To je podstatne menej ako vyrába GloFo.

Kto si chce urobiť prepočet sám: Intel dodá ročne cca 300M procesorov. Ak berieme priemer okolo 100mm2 tak pri >99% yielde vychádza na wafer ~600 kremíkov. To je 500K waferov ročne, čiže niečo málo cez 40KWPM.

...čo je situácia z doby pred ZENom (teda keď si predávali 4-jadrá) a je to len hrubý odhad (nejaký priemer desktopov/notebookov, malých Atomov a niektorých serverov) s tým že exotiky ako Xeony E7 alebo Xeony-Phi a podobne vyrábali v tých experimentálnych továrňach.

Tiež si to môžete prepočítať pre 120, 130, 150 mm2 kremíky a uvidíte ako sa dostali k 60KWPM obmedzeniu a teda problémom s dodávkami.
Max_ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Kravina 2019-10-09 20:42:27

To je kravina na první zamyšlení. Proč by měl mít čtyři výzkumné a jen 1 vyrábějící ? To je spíš naopak: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_manufacturing_sites
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCWednesday, 17 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 670x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Tuesday, 16 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 728x
Komentářů: 1
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíMonday, 15 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1338x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Friday, 12 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1179x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciThursday, 11 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1112x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Wednesday, 10 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1757x
Komentářů: 6