AMD neopouští PC platformu, ale konkurenci (prozatím) Top procesorům Intel nečekejte Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 29 listopad 2011
altSkoro poplašné zprávy se šíří Internetem, že AMD končí s PC platformou – nevěřte tomu.

Osobně jsem neviděl důvod, proč se zabývat touhle zprávou, kdy se někdo po několika týdnech probudil a začal plašit. Na mnoha magazínech asi píšou novinky lidi, kteří o tématu nevědí zhola nic, nebo právě spadli z Marsu, protože jinak si neumím vysvětlit, kde se berou bulvární nadpisy, že AMD končí s PC platformou, či se snahou konkurovat společnosti Intel. Na základě zcela banálního vyjádření zástupce společnosti AMD ve zcela běžném rozhovoru? Ten jen prohlásil následující:   

"AMD se potřebuje oprostit od starého smýšlení AMD versus Intel," prohlásil mluvčí Mike Silverman. Firma podle něj ztratila zbytečně moc času, když šla po Intelu, místo aby se zaměřila na mobilní segment.

Na základě tohoto někteří vydedukovali, že AMD končí s procesory a PC platformou, podřízne zdravou a prosperující grafickou výrobu a přesune se na ARM pole, nejlépe hned zítra. Samozřejmě jsou to všechno nesmysly. Jak to bude doopravdy?

1, Naprosto nic zásadního se v dohledné době u AMD měnit z hlediska produktové nabídky, výroby i vývoje nebude! Zůstávají procesory Bulldozer, zůstávají procesory APU, zůstávají čipové sady a zůstávají GPU!

2, AMD, ani kdyby chtělo, tak nemůže segment PC opustit, protože jaksi nemá, a i kdyby teď začalo, tak ještě dlouho mít nebude, žádný produkt, který by jinam než do PC (a tomu podobných platforem) zasahoval. AMD nemá žádnou ARM platformu, nic a AMD neřeklo jediné slovo, že by s PC platformou chtělo končit. Naopak!

3, Souboje AMD vs Intel také ani náhodou nekončí! Celé vyjádření mluvčího AMD bylo trochu nešťastné, nebo spíše špatně Interpretované. Je pravdou, že nové vedení firmy, které se rozhádalo se starým, kvůli čemuž odešel bývalý šéf AMD a s ním celá řada letitých strůjců firmy, vyznává zcela jinou myšlenku. Staré AMD vždy chtělo konkurovat hlavně Intelu, a nebylo se čemu divit, ARM vlastně neexistovalo, mobilní platforma byla vlastně jen PC platforma a prostě tam všude byl Intel. Jenže minulý rok se část vedení AMD shlédlo v nástupu ARM a mobilních zařízení a chce, aby tam AMD taky mělo slovo. Tyto třenice vyústily ve značné změny uvnitř AMD. Nová strategie AMD nebude spočívat jen v myšlení AMD vs Intel, ale AMD obecně jako tvůrce vlastní platformy, tedy i třeba v mobilnějším segmentu. V žádném případě to ale neznamená konec soubojů s Intelem, protože na ten AMD narazí v podstatě všude.

Mohl bych se rozepisovat dál a dál, ale všechno jsem už řekl před několika týdny v poměrně rozsáhlém článku. Takže jen v bodech:

1, Hlavním zájmem AMD jsou APU procesory a to zejména mobilní PC platforma (dnes největší PC platforma). Desktop ale AMD v žádném případě nezavrhuje, ale jak už jste viděli u Llano procesorů, bude to jen mobilní platforma převedená do podoby desktopů (tedy základní deska s mobilní paticí i čipsetem). Prostě v podání AMD žádná extra desktopová platforma a všechny CPU AMD budou APU ... 

2, Velké procesory jsou odsunuty na druhou kolej. AMD ví, že při stávajících výrobních a vývojových možnostech má jen pramalou šanci skutečně konkurovat Intelu, ale rozhodně z nich zatím necouvá. Necouvá z nich proto, že stejně potřebuje nové procesorové architektury atd. Nicméně v blízké budoucnosti nečekejme, že se AMD bude snažit překonat Intel, jako tomu bylo doposud. To je asi jediná významná změna, která nás čeká. Alespoň do té doby, než AMD nějak vyřeší zaostávání výroby. Protože tak, jak jsou karty nyní rozdané, tedy že AMD sotva začalo s 32nm výrobou, a Intel už začíná s 22nm, AMD ví, že nemá šanci se na Intel v dalších 2 letech dotáhnout. Procesory Bulldozer ale rozhodně nezahazuje, samotná architektura je živá a bude vylepšována a brzy se objeví v APU procesorech. Bohužel v žádném případě AMD nebude minimálně 2-3 roky vůbec konkurovat Intelu v TOP segmentu – i kdyby mělo s čím, nemá kde a jak to vyrábět! A s tím se konkurovat nedá. AMD se tedy logicky bude soustředit na většinový segment APU procesorů.

3, Proč jsou domněnky, že AMD končí s konkurencí Intelu a na PC platformě totální slátanina? Protože i když se přesune hlavně na mobilní segment, pořád to bude PC platformu a pořád tam bude Intel se svými „APU“, tedy Core i3/5/7- Sandy Bridge a později Ivy Bridge.

4, Část lidí v AMD by určitě rádo zasáhlo AMD pordukty třeba i ARM platformu a NV TEGRA, ale to by AMD nesmělo v minulosti prodat SoC platformu ATI společnosti QualComm. Momentálně nemá jaksi nic, co by proti NVIDIA TEGRA a dalším podobným SoC mohlo na ARM postavit. Takže buďte v klidu. Nic se zatím nemění, AMD zůstává na PC a jediná x86 „konkurence“ Intelu. Stejně tak rozhodně nic nebalí na poli GPU, natož aby končilo s desktopem jako takovým. Jen s tím prostě zatím nepočítejte, že by udělalo konkurenci něčemu jako je Core i7-3960X ....

 

EDIT by DD: Tak koukám o den později je všechno jinak, původci zpráv už si sypou popel na hlavu, protože už zjistili, že psali blbosti. Jenom mě baví, jak v některých diskusích je DDWorld a já osobně, neustále osočován z neobjektivity a z blábolů, přitom jsem přesně napsal v souvislostech jak to je a hele někteří jsou opět překvapení, že to tak přesně je.Ale to nevadí, pořád je DD za toho špatnýho. Vážně nechápu, to si někteří myslí, že mám čas psát vám tady jen tak kraviny, bláboly apod.? Samozřejmě nečekám, že by se někteří konečně dostali rozum a přestali mě urážet ... těm o fakta nejde. 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 26
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
RESIDENT [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 20:19:55
avatar
-AMD nerobí konkurenciu pre i7 2600k a i5 2500k natož I7 3960X
-"AMD ví, že nemá šanci se na Intel v dalších 2 letech dotáhnout" - na Intel sa už nemajú šancu dotiahnuť nikdy.ani z hľadiska výrobných kapacít a ani z ich ponukou CPU(FX),
-nový šef to zhodnotil dobre a AMD robí správne ,že sa stiahne z projektov v ktorých nemajú šancu. Produkty APU sú zatiaľ bez konkurencie a toho by mali využiť
-dúfam že AMD nezaspí a zabojuje aj na GPu trhu ,kde sa chystá doslova lavína od Nvidie,z parametrov nových GK od nvidie je jasné že boj o Top výkon má už viac-menej výťaza.
-Ak chce AMD vážne použiť piledriver architektúru v chipoch Trinity tak to bude fakt mizéria-Llano je lepší,má menej súčiastok a už je zabehnutý takže by sa mali vybrať týmto smerom,lebo ako súboj z Ivy bridge to nebude(po cpu stránke).
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 20:27:34
avatar
arhcitektura Bulldozer je v pořádku, nic s ní není, že nefunguje je otázka hlavně softwaru, který si s ní dnes pořádně nerozumí. Bavit se můžeme o tom, že je špatný a neoptimalizovaný návhr procesoru a neodladěná výroba. Samotná architektura je však funkční a životaschopná ...
7R7 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 20:37:12
avatar
To znamená, že vlastne architektúra nateraz je zlá že to bude dobré až za 5-10rokov je v tomto segmente neúnosné.
Anomandaris [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 20:37:54
avatar
Ja sem zvedavej na tu lavinu od Nvidie
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-02 13:06:23
avatar
He tak to jsme dva. O Fermi taky nVidia mluvila jako o něčem ohromném a nakonec nic moc(no po nějakém čekání nakonec dobré) a stejně tak teď mluví o Kepleru, tak jenom aby to nedopadlo podobně. Takže já osobně bych se ve spojení s nVidia rozhodně vyhýbal takovým slovům jako lavina, nebo trhač asvaltu nebo karta roku atd. Prostě jen opět vyrovnaný konkurenční souboj mezi ATI a nVidia a spíš uvidíme jak dlouho bude mít zase ATI náskok před nVidia, než na jejich produkty nVidia vydá odpověď.
RESIDENT [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 20:42:10
avatar
životaschopná? FX 8150 má 2 mld. tranzistorov a podáva o dosŤ menší výkon ako I7 2600k z 850mil. tranzistormi(bez gpu) a to všetko na vyššej frekvencii? ak si takto predstavuješ životaschopnosť tak potom aj GTX 480 bola v poriadku.
HonzaN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 20:47:43

Tak ten nepoměr v tranzistorech není tak markantní, protože BD je nativní 8 jádro, kdežto i7 2600 4-jádro s HT.
RESIDENT [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 21:01:20
avatar
Ale tak si AMD mohlo spraviť poriadok v tom-pretože BD má 4 moduly a nie jadrá takže je v tom zmetok ja som len chcel porovnat ten vykon k poctu tranzistorov
HonzaN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 21:08:53

JJ, hned jsem si uvědomil to špatné slovo "nativní". Šlo mi spíše o rozdílnou architekturu, kde BD nemá HT, ale moduly. Tím pádem logicky vyšší počet tranzistorů. To je prostě fakt.
Takže na tebou psaný obrovský nepoměr transistoru jsem reagoval dle mého správně. O výkonu se tu už vedli dlouhosáhlé diskuze, takže ode mě vše.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 12:20:11
avatar
ten nepoměr tranzistorů je dán ještě neoptimalizovaným návrhem samotného čipu. To ale nic nemění na tom, že mnozí zaměňují architekturu s vlastním CPU!
HonzaN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 12:24:32

Proto ten výkon a architektura potřebuje čas Porodní bolesti, což je normální.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 12:46:21
avatar
k tomu je třeba dodat, že je to čas, který AMD nemá ... proto také možná ty poplašné zprávy o tom, že AMD končí s desktopem apod ... nekončí, jen dává na vědomí, že nějakou dobu konkurovat Intelu v oblasti TOP výkonných desktopových CPU nebude, protože nemá s čím ...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 21:08:43
avatar
pleteš si architekturu a vlastní čip!
kolotoc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - bulldozer 2011-11-30 06:42:38

Zdravim,
bohuzel nemuzu s Vami souhlasit...Mrzi me,kdyz nekdo jde testovat novou vec,ona poda nejaky vykon a tim to konci a neresi jestli to tak opravdu je...A proto jsem si puvodne vypujcil z Alzy desku ASUS Sabertooth 990FX a AMD FX 8120 a srovnal s mym Intel Core i2500K.Vysledek je takovy,ze bulldozer je vykonejsi.Prisel jsem na to,ze biosy neumi radne pracovat s bulldozerem.Kdyz vypnete uplne Turbo Core,nastavite manualne Voltage na cpu,frekvenci HP A NB,tak CPU podava uplne jiny vykon.Mohu dolozit.Srovnaval jsem oba procesory na 4.0Ghz,kde Bulldozer pri teto frekvenci vsech jader mel napeti jen 1.23V a sandy bridge 1.27V.Pokud bude mit nekdo zajem poslo screeny z testu a her.A situace je ted takova,ze jsem na aukru prodal Intel Core i5 a nechal si Bulldozer,jelikoz v novych a budoucich aplikaci ma lepsi vykon.napr v Battlefield 3 byl rozdil 23% (testovano s Geforce GTX 580),a proto prosim redakci,aby znovu otestovali CPU a radne nastavili Bios.

Dneska jsem daval dohromady novy pc s bulldozer kamaradovi,mel desku od MSI,a uplne to samy.kdyz vsechno bylo na auto tak napeti litalo az k 1,42V a vykon nebyl dobry,ty biosy opravdu nechapu.ale ja jsem videl vykon a jsem spokojeny za sebe muzu rici ze Je opravdu lepsi nez i2500k a dokonce v hodne pripadech i nez i2600k.sandy bridge ma akorat vyhodu ze kdyz se hodne pretaktuje tak ma stale dobrou spotrebu.ale kdyz budete provozovat bulldozera do 4,4ghz budete mit take dobrou spotrebu.dnes jsem testoval NFS the run a zase lepsi vykon nez i2600k.proste jakakoliv aplikace ktera dokaze vyuzit vice jader tak zacina mit bulldozer naskok.jeste chci upozornit az si ho nekdo budete kupovat tak nedavejte vetsi napeti jak 1,32V jelikoz pak hodne stoupa spotreba a procesor se zacina castecne vypinat a nebo pri dlouhodobem vyuziti by mohl i odejit do vecnych lovist.a jak rikam kolem 1,3voltu klidne dejte 4,5ghz a melo by to byt stabilni.ja to zkousel v prime 95 5 hodin v zatezi a teploty kolem 60 stupnu .a jeste mala pripominka nepouzivejte amd overdrive jelikoz pak je vase nastaveni v biosu k nicemu.
Executor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 07:55:08
avatar
To myslíte vážně ? Tak nikdo jiný na to nepřišel a Vy ano ? Nevěřím tomu že na stejné frekvenci je BD rychlejší než SB...
F0rd [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 08:10:24
avatar
Nevsimaj si ho on pise pod roznymi nickmi na roznych forach tu istu hlupost faktom ostava ze do 4 threadov je i5 2500 o nico vykonejsie cpu a 5+ thready je zase 8150 cize v celkovom vykone je +/- i5 2500 nad 8150 kedn ie na rovnakej urovni ale rozdiel 50€, mensia spotreba a teploty je uz vec druha.....BD je velmi dobra architektura ale ma pomale jadra bohuzila a to iste plati aj o servroch podla testov co som pozeral
Executor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 08:32:16
avatar
A to psal ještě dokonce o FX-8120 a ne FX-8150
maugggly [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 10:32:06
avatar
pisal o pretaktovanom procesore na 4ghz takze mate jedno ci je to 8150 alebo 8120
Executor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 12:01:13
avatar
Njn to je taky fakt.... teď jsi mě dostal
ulver [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - to kolotoc 2011-11-30 08:04:06
avatar
Pocujte pane "kolotoc", nie ste nahodou tento tipek : Petr01/Petr04/Tonglik/Ian/Creat ? Podla vasho prispevku ano !
yoschi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 12:51:33
avatar
Jasně, že je to on. Otravuje s tím všude.
Bajlando [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 21:48:19

To teda cumim Ja jsem rad ze si pamaruju jeden nick. Ten clovek to snad musi mit v excelu a ke kazdemu nicku poznamky aby se v tom neztratil
Na takove kraviny bych teda cas nemel a to si uz ted rikam ze bych mel cas vyuzivat lepe.
RESIDENT [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 15:43:19
avatar
prosim ta dokedy nas chces obtazovat z tvojim clankom ktory je uz snad v komentoch kazdeho pc magazinu( v jednom nemenovanom blogu ziskal ocenenie uz ako idiot tyzdna). uz sa preber a strc si svoje porovnavania-Fx 8120 nie je lepsi ako I5 !!! to ti povie kazdy a tu nejde o turbo-lebo kto si kupi I5 2500K tak ho taktne a tieto 2 procesory na rovnakej frekvencii nie su rovnocennymi supermi a tvoje oc na 4,5ghz wow-i5 da 5ghz.
F0rd [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 08:07:25
avatar
AMD bohuzial nemoze konkurovat momentalne Intelu v segmente i7 2000 a i5 2000, je logicke ze sa zameraju na Liano aj ked i3 2000 je tiez silny super Je to skoda lebo ceny po prichode isli hore a slubovane suboje cien od ´´nemenovaneho´´ tu niesu, cakal som na BD, na kt. prejdem s 1090T ale nakoniec som sa presiel na intel a nelutujem, cely OS je svizny a v hrach mam mensie dropy, bohuzial to je realita a dat 230€ za cpu ked za 180€ mam podobne cpu ktore je rovnako vykonne ako to za 230€ je debilita(do 4 threadov je vykon dokonca v prospech 180€ cpu) ved za 50€ kupim lepsie GPU....moj nazor
ulver [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - to F0rd 2011-11-30 08:28:45
avatar
Ja som tiez planoval Bull dokonca mam aj AM3+ dosku. Ale nema to vyznam. Radsej kupim novu MB + Ivy Bridge a bude spokojnost.
F0rd [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 08:42:37
avatar
Jednoznacne to predaj, budes spokojny ja som az sokovany aky to je rozdiel v rychlosti systemu, stale som bol zastanca ze amd robi vykon cena to naj ale toto je fiasko(na amd platforme som bol nejaky tne piatok a prestriedal som x2,x3,x4,x6), som zvedavy na trzby za kvartaly intel a amd po vydany BD, ked pride ivy bridge tka kupim aj ten, nakolko bude mat lepsiu gpu ako sandy a je menim gpu ako ponozky
ulver [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - to Ford 2011-11-30 08:54:58
avatar
Veru poznam par ludi co maju Core2 Quad, alebo prve i7 a menia len grafiky. Lebo tie INTEL CPUs im aj teraz vsetko stihaju. Dobre, niekto namieta ze INTEL su drahsie, ale zas udrzia krok viac rokov. Jeden znamy hovori : "Nie som tak bohaty, aby som si mohol kupovat lacne CPU". A ma pravdu.
viperman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 08:32:40

wtf, svizny system mas aj s athlonom X2 alebo celeronom dual core
Executor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 08:42:24
avatar
Můžu z osobní zkušenosti říct že rychlejší procesor na svižnosti systému opravdu poznáš.... projde mi v práci pod rukama hodně rozdílných sestav takže mám možnost srovnání Ale největší speed up je rozhodně SSD disk
viperman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 14:55:33

hm mal som sempron, mal som athlon X2, mal som athlon X4, v robote mam intel quad core, a fakt ze rozdiely su iba v disku a ramke..ak nieco zalaguje. ten sempron je tak isto plynuly na bezne veci vo windowse jak ten intel quad core. ked prepinas medzi aplikaciaami atd..to je zas moja skusenost
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-07 08:18:32
avatar
Jj. Teď jsem jednomu montoval SSD Patriot Pyro 120GB do PC a měl jsem to doma 2 dny, tak jsem ho pořádně testnul v mém PC ještě se SATA 3Gbps a bomba fofr a u něj v PC se SATA 6Gbps, ještě o něco lepší, tak jsem se rozhodl, že si taky udělám takový malý speed up. I když ho nevyužiju na 100% a místo rychlostí čtení/zápis opravdu až kolem 550/515 MB/s mám jen 250/210 MB/s, tak to je pořád i díky velmi nízkým přístupovým dobám zatracené zrychlení. Takže jdu do toho. No a za rok, až vyměním desku procák atd. to bude ještě lepší.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-06 14:36:45
avatar
No tak já nevím, ale teď jsem jednomu stavil PC s CPU Intel Core i5-2500 na Chipsetu H68 s 8GB DDR3 1333MHz s HD 6870, holt šlo taky hlavně o cenu, jinak bych mu tam dal raději P68 a HD 6950, ale že by to bylo nějak viditelně svižnější než můj letitý Phenom II X4 965 na Chipsetu AMD 790GX/AMD 750 s 8GB DDR2 1066MHz a taky s HD 6870, tak to ne. Podle testů ho to samozřejmě už vcelku solidně poráželo, ale že bych byl nějak, jak ty píšeš, šokovaný rozdílem rychlosti systému, tak to ani náhodou. Jsem ani nepostřehl rozdíl. Ve hrách, pokud jsem neměl puštěný fraps, jsem rozdíl pociťoval taky fakt minimálně. Asi to bude tím, že můj systém je pořádně nastavený(naladěný) a to není teď momentálně ani nataktovaný.
choucas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 09:55:28
avatar
1090T je zbytočné meniť za SB. Aspoň to je môj názor. A tie problémy čo popisuješ nie je spôsobené procesorom, ale debilným radičom diskov na AMD platforme. Treba dokúpiť externý radič a budeš si myslieť že máš o triedu lepšie CPU.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-06 14:50:03
avatar
Nevím, co máte všichni za problémy s AMD řadičem. Já mám AMD 750 a nemám žádný viditelnější problém s výkonem a to jsem k němu připojil a pořádně otestoval i SSD disk SATA 6Gbps SandForce SF-2281, Patriot Pyro 120GB a podle testů SSD co jsem si našel na netu na Intel chipsetech se SATA 3GBps, mám výkon maximálně nižší jen o jednotky MB/s i v porovnání s hodně novými chipsety od Intelu. Čekal jsem, že to bude horší, když každý na southbridge AMD plive, takže takový dobrý výsledek mě hodně překvapil. Ale může to být taky tím, že můj BIOS k tomu řadiči, je starý jen něco málo přes rok, tak je možné, že je nějak dobře naladěný, protože ani se S.M.A.R.T nemám sebemenší problém, ale ten jsem neměl nikdy ani se starým BIOSem.
maugggly [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 10:28:14
avatar
"na Intel sa už nemajú šancu dotiahnuť nikdy.ani z hľadiska výrobných kapacít a ani z ich ponukou CPU"
toto je ako vyrok z vesteckej gule a nemyslim, ze sa zaklada na nejakych faktoch. staci vacsia investicia a vyrobne kapacity su razom vyrovnane alebo prekonane.
mareknr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 11:05:29

Ked si predstavíš, že výstavba a zfunkčnenie jednej haly trvá 3 roky (čerpám z informácií o GlobalFoundries) pri obrovských finančných nákladoch presahujúcich niekoľko miliárd $ tak je to naozaj krajne nepravdepodobné. Ak má AMD kvartálne zisky okolo 100 miliónov $ (a to hovoríme o tých lepších kvartáloch) to si ani za tie 3 roky nezarobí na výstavbu jednej takej haly. Intel má týchto výrobných hál asi cez 20 (ak nie viac). Naozaj si vieš predstaviť že by ich niekedy dostihli? TSMC a GF majú takéto haly 2. GF malo začať stavať v budúcom roku tretiu s výhliadkov jej začiatku výroby na rok 2015. Ale bolo to odložené minimálne o rok. TSMC dostavuje teraz tretiu ale táto spoločnosť vyrába aj pre viacero iných spoločností. Proste to sa s Intelom a jeho možnosťami nedá ani náhodou porovnávať. Chápem že sa dá riadiť aj heslom nikdy nehovor nikdy ale toto je fakt aspoň dnes nepredstaviteľné.
choucas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 20:20:02
avatar
Bože mať tú možnosť byť na svete dvojkou tak by som to určite nevzdával. Molocha buldozer by som zrušil a oprášil architektúru phenom, hodil ho na menší výrobný proces trošku tam povylepšoval vecičky a bolo by. Bola by tu výkonnová alternatíva aspoň na čas. Také 6 jadro s navýšeným IPC a prekopaným radičom na ram plus pridaním AVX jednotky a k tomu grafika na úrovni 6650 a bolo by. Majú v rukách super architekturu a oni to hodia na nepodarok buldozer. Buldozera sa treba zbaviť a nie vylepšovať nevylepšitelné.
RESIDENT [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 20:23:35
avatar
alebo jednoducho urobiť die-shrink dvoch 4jadrovych phenomov vylepsit ich a dat na 32nm , a bolo by to stale len 1,5mld tranzistorov a vykon niekde inde
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 20:29:10
avatar
to se nestane, protože to není tak jednoduché, jak si to představujete .... Bulldozer by mohl mít v pohodě 1,5 miliardy tranzisotrů, mít frekvence o 500Mhz výše a být výkonem o 50% nad Phenom II .... samotná architektura BD je OK, problém je výroba a neefektivní návrh ... obojí se nedá rychle napravit.
Pit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 20:48:56
avatar
Proč by to tedy nenapravili hned, před uvedením na trh ?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 21:09:27
avatar
protože to nejde tak rychle, jak si představujete a trvá to minimálně rok ...
Executor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 08:18:23
avatar
Potom tedy nechápu smysl Vašeho prvního příspěvku... nějak se mi ztratila nit
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 12:07:55
avatar
co nechápeš? Protože někteří zaměňují architekturu a model procesor .... to je jako bys tvrdil, že FERMI je špatná architektura, když současné čipy GF100/110 stojí za straou belu ....

Oddělujte Architekturu a Konkrétní produkt (čip) ... architektura klidně fungovat může a dobře (BD i FERMI fungují a jsou moderní architektury) ale ty čipy pak narazí na omezení výroby, na špatně dimenzovaný návrch atd.
Executor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 13:05:01
avatar
Co to sem pletete ? Já narážel na to že tvrdíte že Bulldozer by mohl mít v pohodě 1,5 miliardy tranzisotrů, mít frekvence o 500Mhz výše a být výkonem o 50% nad Phenom II.... už při návrhu té architektury museli vedět jak se bude chovat finální čip nebo ne ? A to že GF100/110 stojí podle Vás za starou belu je teda vina čeho ? Výrobního procesu ? A architektura FERMI je tedy efektivní je to tak ?
Lukynos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 15:56:56

Kdyby vsechno vedeli hned tak nikdo neudela spatny CPU a vse bude dokonale ) Clovek se porad uci a vymysli nove a nove veci. Pokud se vyskytuji nejake komplikace tak se resi pro a proti co to prinese a kde se co zhorsi. Pote se rozhodne o tom zda takove reseni nechat nebo zmenit. Pokud se jim treba nektere veci objevili nebo na ne prisli pozdeji, nemohli s tim nic delat. Nemohli odkladat dale a dale CPU ktere uz tak spolikalo nekolik milionu. Bylo potreba zacit pracovat na naprave a vydat danny kousek at zacne vydelavat.
Ze zkusenosti meho pracovniho okoli vim, ze spoustu veci vas treba ani nemusi nikoho napadnout (a muzete mit praxi v dane veci treba 10-15let a je to uplne jedno) ale objevi se vam az pri plne rozbehnute vyrobe treba za mesic nebo mnohem dele. Pak se resi naprava a klidne stoji nekolik milionu...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 17:47:30
avatar
koukám ty moc nevíš jak se dělají CPU a jejich architektury co?

něco ti prozradím ... jak u BD, tak u FERMi se nejdříve vymýšlí v teoretické rovině architektura, než se přistoupí k nějakému vytváření čipy na její bázi, trvá to třeba 4-5 let! Mezitím se vytvářejí různé testovací hybridní čipy apod. Nikdo neví, jak se bude chovat finální čip, protože v době návrhu architektury často ani není výrobní proces, kterým by mohl být vyroben!

Takže stejně jako u FERMi, kde se také samotný čip vůbec nepovedl, tak i BD má stejný problém - příliš mnoho tranzistorů = neefektivní návrch, problémy s výrobou a problémy s výkonem kvůli nižším frekvevcím a vysoké spotřebě ....

je to vlastně identická věc v případě obou čipů, architektury dobré, funkční a s možností dalšího rozvoje, ale samotné konkrétní čipy se nepovedly tak, jak měly. Ale to před lety, když obě architektury vznikaly, nemohl nikdo tušit ;)
Jardrada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 19:47:09

Myslím, že nemáš pravdu, GTX 580 využívající GF110 je dnes nejvýkonnější grafický čip, takže záměr Nvidia se povedl. Naproti tomu BD FX-8150 je v procesorech tak dvanáctý...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 21:39:06
avatar
jenže GF 110 je high endový čip, BD je dvoujádrový modul a tudíž není highendem a vlastně to ani není samostantě provozushocpný čip, takže tvůj příměr je úplně vedle. (nemluvě o tom že nad mainstreamovým FX-8150 jsou jen 4 další desktopové CPU (mainstreaové Core i7-2600/2700 a zcela jiná liga (highendové Core i7-3930K a 3960X) nad GTX 580 je GTX 590 a nejvýkonější grafikou je pak HD 6990. To je tak pro tvou informaci ...)

A jestli dáváš do souvislosti FX-8150 s GTX 580 tak jsi taky vedle ... FX-8150 vždy byl mainstreamový CPU co mířil do cenové hladiny 300 dolarů, GTX 580 má high endový čip a je high endem srovnáváš tedy mainstream s high endem. Pokud bys chtěl srovnávat procesor s architekturou BD který je high endem pak je to 16jádrový Opteron - s BD architekturou 2x větší než FX-8150, který se v serverech utkává s Xeonem na bázi Core i7-39xx ... kdyby byly na desktopu oba tak to je skutečný high end "Bulldozer" a pak můžeš připodobnňovat tento čip GTX 580 .... jinak srovnáváš mainstreamový CPU za 5500,- s High endovou grafikou za 11 000!

Takže zase mícháš jablka s hruškami. Já jen dával příklad dvou slušných architektur s potenciálem a vývojem, u kterých se nepovedly čipy ... jinak se ale do souvislosti dávat nedají u obou byl záměr tvůrců zcela jiný, oba produkty směřují do zcela jiných segmentů a oba produkty jsou zcela jiného ražení! Oddělujte architektury a čipy!!!
F0rd [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 08:15:47
avatar
Lenze bohuzial v serveroch kde su aplikacie optimalizovane na multithread BD taktiez nepodava vynikajuci vykon, a neraz aj slabsi nez stare Xeony a kde to este novy......A bohuzial celkovym vykonom je 8150 na urovni i5 2500 ktory stoji 180€ a to je bohuzial fakt.....A nexem si predstavit kolko by zra Higkendovy BD 200W? AMD nech sa radsej zameria na Liano a GPU tam ma sance velke bud proti NV alebo Intelu, ale v mainstreme na to proste nema a ani nebude mat ani piledriver a ani dalsie cipy to nezmenia, intel ma bohuzila velky naskok a AMD to pohnajilo nakolko boli casy kedy FX nieco znamenalo
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 09:52:45
avatar
Ale ale ale .... proč píšeš o něčem, o čem nic nevíš. Budeš se divit, ale v serverech podává BD mnohem lepší výkon, protože tam si s ním ty aplikace vědí rady. I poměr výkon-spotřeba tam má mnohem lepší .... a ne TDP procesoru se vejde do běžných úrovní .... buď v klidu.
Executor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 08:27:33
avatar
A už jsme zase u přestřelky typu highend vs mainstream, nevím ale mám ten pocit že to každý srovnává jak se mu to zrovna hodí... co je Vaše měřítko kde který čip spadá ? Cena ? Výkon ? Já mám prostě za to že u toho výrobce ten nejvyšší segment je prostě highend... u Nvidie je to GTX590 u Intelu SB-E Core i7-3960X a u AMD Bulldozer FX-8150....
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 09:53:15
avatar
Takže jste dal do roviny produkt za 799 dolarů, za 1000 dolarů a za 245 dolarů a všemu říkáte high end? Zbláznil jste se?

Jasně vám říkám že na architektuře BD existuje 16 jádrový čip, který je konkurencí Core i7-3900 v serverech tudíž to je high end u AMD bohužel není v desktopu, tam AMD žádný high end nemá?!

Já srovnal jen situaci, kdy architektury jsou dobré, ale čipy s nimi se nepovedli, nic víc! A vy tu rovnáte do lajny ničím nepoměřitelné konkrétntní produkty!

Ještě jedna podobná kravina z vaší strany, pokládám to za FLAME a udílím BAN!
choucas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 20:55:35
avatar
Podla mňa to je slepá vetva a ja by som ju neživil. Už sme to tu mali v podobe netburst od intelu.
Callisto [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 23:36:00

Ano a taky mohlo nemecko vyhrat valku a fungovat socialismus, na to se ale nehraje)) S tim poctem tranzistoru a frekvenci bych veril, ale s tema 50 procentama jsi teda tezce prestrelil, kdyz ted je na tom buldozer hure nez Phenom II na stejnym taktu, chtel bych videt kde by vytahli mininalne tech dalsich 60 procent vyponu proti Phenomu II..... Obcas se sem vyplati zajit se podivat
Lukynos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 07:07:01

Lidi, proc porad melete tu pisnicku, ktera tady je z minulosti vse porovnavat na stejnem taktu? Vzdyt je to blbost. Uz jenom z toho principu ze PHENOM neni schopny dosahnout takove frekvence jako BD. Architektura je jina tak proste to funguje jinak. Dam priklad. DIESEL (INTEL), BENZIN (AMD) - oba maji ruznou spotrebu vlivem svych vlastnosti a ucinosti motoru, atd. DIESEL ma velmi silny kroutici moment a proto nepotrebuje tolik otacek (frekvenci) - ma upraven prevodovy pomer ozubenych kol aby se s tim dalo vubec jezdit. BENZIN ma slabsi kroutici moment a proto potrebuje ke svemu zivotu vice otacek(frekvenci) aby "jel". Pokud oba motory budou mit celkove +- stejny vykon, turbo a objem valcu, BENZIN mu natrhne prdel DIESLU. Pokud si vezmeme BENZIN bez turba tak prumerne ve 3800-4000ot ma motor nejvetsi silu na kola (TEPRVE). DIESEL v techto otackach je temer v "cervenem" poli. Timto vsim chci rici jenom to aby jste se oprostili od INTELovskych praktik z dob minulych a brali vec takovou jaka je. Kdyz se to tak vsechno veme kolem a kolem tak je to velmi pekne prirovnani. Vsechno co je pro a proti u motoru se da problizne prirovnat k CPU. Co kdyz BD (AMD) aby mel ten spravny vykon potrebuje mit frekvenci treba 4200MHz (porad)? , Intel(DIESEL) nikam nepotrebuje tahat frekvenci. Je to proste rozdilny koncep a podle toho se to chce chovat. U BENZINU taky nebude chtit zkouset zavodit tim, ze budete tocit oba stejne otacky a cekat ze moment/vykon bude stejny. Benzin nakrmite aspon kolem tech 6-6500ot. a dieslu date tak 4-4200ot ))
F0rd [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 08:17:56
avatar
??? phenom v poslednych reviziach zvladal na zakladnom takte 3.7 GHz (4jadra) no to je si myslim dost vysoky takt na 45nm procese nehovoriac ze moj byvaly x6 1090T zvladla STABILNE 4,2 GHz 4,3 v hrach
Lukynos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 13:35:09

V poslednich revizich.... teda v tom nejlepsim svetle co to slo proti tomu kdyz to nejde. Kdyz to prirovnam zpet k benzinu, tak je mozne tocit treba 8,9,10 000ot vse zalezi na co je to staveny a od kdy oni pocitaji to co od toho pozaduji. Normalni benziny konci kolem 6000ot, vas kousek je vyjimecny a da se to srovnat v dane architekture k 9-10 000ot benzinu. Kdyz se vratim zpet. Aby jste poznali jak opravdu ten motor jede musite ho proste tocit vice. Vsichni vime ze benzin v nizky otackach je lenochod Je to tezke se nad tim chvilku zamyslet nad tou uvahou a pochopit ji? (je to jenom uvaha ale prijde mi ze proste presne pasuje na tento stav)
Lukynos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 13:41:41

Jde videt z hodnoceni ze nejste lide kteri davaji sanci necemu novemu. Vidite jenom jedno a nic vas nezajima. Kdyby cena byla jina zajimalo by me jak by jste se k tomu staveli...Vidite jenom toho jednoho dominantniho vyrobce a myslite si ze jenom on je te jediny ktery dela vse dobre. Jde to poznat i z komentaru jak vsichni berou jako 100% samozrejmost veci ktere INTEL bude mit za par mesicu nebo let. Aniz by nekde neco bylo pro vas to naklada vsemu a je to to nejlepsi. Staci se podivat co vzniklo z GPU R600. Jsem zvedaj jak vam spadnou drzky pokud se neco bude opakovat u CPU. (netvrdim ze to tak bude). Kdyz se na to podivat z jineho pohledu. Tak vyssi frekvence maji lide treba radi (vyrobce nezajima takovyto blby trh lidi kteri se o PC zajimaji) ale je dulezitejsi pro ne jiny. Co si budou rikat lidi kdyz prijdou do tesca? Ty kravo to bezi na 4Ghz a tamto jenom na 3Ghz beru 4Ghz...To jaky ma dana vec vysledky nikoho dnes moc nezajima. Vysledek neprodava ale dobra reklama ktera je vam podsouvana dnes a denne.
mynameiskrystof [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - hmm...hmm... hmm... 2011-11-29 21:22:22

Nevim, ale docela dobre si pomatuju, ze jsi nas paradne pripravoval na to, ze buldozer bude konkurence top procesorum... a to je ted kde?
choucas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 21:46:24
avatar
Nikto nečakal, že to bude taký prepadák. Ani ja nie, určite som čakal 20% nad naj thubanom. Minimálne vo všetkých dostupných testoch + 40% v multithread testoch. A dočkali sme sa molocha s výkonom pod thubanom a ešte aj s obroskou spotrebou. A niekto nás tu presviedča, že je to vydarená architektura. Ale doteraz som nepochopil v čom.
Mak44 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 22:20:34

v schopnosti potopit AMD. Ze bull dopadne ako dopadol necakal snad ani vratnik v AMD nieto este my fanusikovia, ktori od duronu 650 vytrvalo hajime farby AMD. A nepolavili sme ani v casoch core2duo a ani pri i5 750. AMD sa nam odvdacilo fx8150, ktory je pomasi ako jeho predchodca 1100T a to este na vyssej frekvencii a s vacsim poctom jadier. No proste parada!
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 21:58:13
avatar
Tak ono asi kazdej si pod propadakem predstavuje neco jineho nebo kazdej od neho ocekaval neco jineho Vydarena architektura bude, az to vychytaji, stejne jako Phenom I ... to byla taky tragedie a jak dopadl Phenom II?? uz vime
Richmond [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 22:25:01

Jenomže v případě Phenoma I nás nikdo rok nemasíroval a když se dostalo na benche tak se nikdo nevymlouval na software. V zásadě je to jednoduché - Bagr v současné chvíli prostě není v 90% případů konkurenceschopný a výmluva (chce-li DD skutečnost), že nepodává na dnešních aplikacích (případně na vývojové verzi Win takový výkon jaký bychom chtěli je irelevantní. Nebo někdo zná rozumný důvod proč si dnes pořizovat CPU na práci, kterou mi to CPU udělá třeba až za rok?

edit: Jinak krok, pro který se AMD rozhodlo (pokud je to ovšem pravda) je zcela logický a zároveň jediný možný. U Applu má teď místo pouze v segmentu pracovních stanic ve formě profi nebo silnějších karet, Xbox je neuživí stejně jako klasické herní grafiky. Bohužel to co tu tenkrát DD popisoval jako útěk nVidie z graf. karet se právě teď jeví jako předem velmi dobře promyšlený tah Doufám, že je na sebe AMD tahem vyštípat nV z pole chipsetů (+ integrovaných grafik) pro svoje cpu náležitě pyšné, protože to vypadá, že nV tímhle hodně ulehčilo místo aby jim uškodilo (nV se tedy mohla plně soustředit jen na VGA a mobilní segment)
johnyHV [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 23:37:59

Otazka je ci za taku cenu mozte kupit u Intelu nieco co je myslene uz dobuducna, co bude mat efektivne vyuzitie az za rok a viac... Ale to myslim ze nie... Naco sa pchat v singlcore ? to je minulost rozmyslajte do buducnosti a myslite na multicor.... Ake je pekne ked si teraz clovek moze vyskladat masinu, a vie ze aj za rok a viac bude stale OK a stale bude spravne vyuzita architektura CPU... Preco sa potom kupuju kvalitne VGA ktorych vykon nedokazu hry az tak vyuzit ? A predsa ich mate v PC tak naco? to je presne to iste...
Richmond [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 01:18:03

Právě, že v té ceně je rozdíl. Prakticky tu dlouhodobě platilo, že se dá pořídit AMD s lepší výbavou než za jakou je vůbec ochoten Intel prodat low-end bez výbavy.

Přirovnal bych to k prodavači, který bude tvrdit, že za 5tis je možné mít herní počítač a druhý prodavač bude kroutit hlavou, protože za ty peníze co by z toho pc za 5k měl se ani nebude obtěžovat zajít do skladu takže vás radši pošle k tomu prvnímu.

Zákazník má pak na výběr mezi "zahraju si mizerně" a "zahraju si slušně, ale jenom karty"

Tímhle způsobem si sice AMD chvíli dokázalo zaplavit široké pole trhu, ale zároveň ten trh zaplavilo takže už nemá kam expandovat. Naopak konkurence jede stále na stejné vlně protože ví, že má pod palcem továrny, stálé zákazníky a nové segmenty. Takže jediný způsob je dělat jednu věc a pořádně než 50 věcí "levně" = čili levné lowend APU, které AMD momentálně umí
F0rd [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 09:51:29
avatar
BD ma slabucky vykon na jadro a to je velmi podstatne dnes a stale bude, aj sa vyuzivaju 4 jadra a menej, BD voci i5 2500 nema sancu, aj sa vyuzivaju 5+ tak je o nico vykonejsi,...rozdiel v cene je 50€, ak vam to nevadi tak to rovno doplate 30€ za i7 2600 a pri OC BLCK a TurboBoost OC mate 4GHz pri 4 jadrach a 4,3 GHz pri 1 jadre
maltrabob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-29 23:59:31
avatar
Tiez mi nesli do hlavy tie poplachy ohladne odsunu AMD z PC platformy. Vsade sa pise o tom ze AMD bude predavat DDR pod vlastnou znackou, to na exodus velmi nevyzera :-).
HonzaN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 00:04:47

Možná se jen blíží rok 2012 a lidi bere panika
Src [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 01:39:32

rok 2012 sa blizi urcite tomu ver, uz ho v dialke vzdialenej 30 dni celkom jasne vidim
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hmm 2011-11-30 06:29:47

Tak ono AMD prostě končí v desktopu. LLano a jeho odnože jsou a budou určeny pro mobilní trh. K tomu se chce možná AMD zaměřit více na ARM produkty, protože i díky podpoře ve Windows 8 a silnému mobilnímu trhu má toto řešení poměrně otevřenou cestu.
Bulldozer už se prokázal jako čistě serverový procesor, který v desktopu nemá co nabídnout. Při pokusu prosadit jej v desktopu si AMD spíše utrhlo ostudu. V serverech a pod linuxem hlavně podává Bulldozer ale zcela jiný výkon. Na nejlepší Xeony sice nemá, ale je to podstatně lepší jak v desktopu.
Pak nám tu logicky vzniká určité vakuum. Bulldozer do serverů, protože tam jsou největší marže. Llano a odštěpné produkty do mobilní oblasti, protože ta je největší. Logicky tak zbývá, že malá společnost jako AMD musí nějaký segment opustit a tím je desktop.
Očekávám ale, že ho opustí tím způsobem, že pro něj stále bude nabízet procesory, ale budou to buď odnože Llana nebo Bulldozeru, které sice nabídnou slušný výkon za slušnou cenu, ale nebude to konkurence k Core i5 nebo i7. Prostě jako vždy jádra s horšími vlastnostmi nacpe do desktopů. Tam se tolik nekouká na spotřebu a jelikož je to nejmenší část trhu, tak ty "zmetky" dobře pojme, když budou za dobrou cenu. Už ale nebude vyvíjeno další jádro, které by mělo soupeřit s nástupci Ivy Bridge a dále v desktopu.
AMD se musí konečně začít chovat úměrně tomu co je schopná nabídnou a hlavně úměrně svým výrobním možnostem. Ono je krásné mít spoustu produktů, ale když pak přijdete o velkou zakázku pro Apple jenom proto, že nemáte dostatečné výrobní kapacity, tak si ty produkty můžete tak akorát nabouchat do universitních výstavek a tak podobně.
Richmond [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 10:37:38

Nevím nevím, já Win8 ještě na ARMu neviděl, zato na tabletu s C2D a 2GB (lepší případ) ano a že by se to na něm hýbalo lépe než klasické W7 se rozhodně říct nedá. V horším případě (tablet/UMPC s 1GB ram mínus 64MB vga) Vás installer uvítá hláškou o nedostatku paměti a metro odmění trhaným pohybem (ale zato klávesnicí se smajlíkama Odkaz). Pokud tohle má běhat na ARMech tak jedině se zmáknutou hw akcelerací a silnějším(i) cpu což je +/- Tegra3 (a na tu nejspíš konkurence kolem 10k tablet hned v první vlně nevyrobí). Trh je navíc dost omezený Honeycombem (a ten na tom samém umpc běhá velmi svižně )
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hmm 2011-11-30 11:49:33

Tak současné ARM chipsety jsou přizpůsobeny právě pro různé verze Androidu, který není tak HW náročný. ARM ale má poměrně dobré předpoklady jít s výkonem nahoru, spíš než procesor mi připomíná lego .
Jinak Tegra3 je první vlaštovka, přičemž její konkurence by měla být ještě rychlejší. Tegra3 v reálu zase takový skok ve výkonu nepředstavuje v porovnání s Tegra2.
Nicméně tablety s Tegra3 by se měly pohybovat ve stejných relacích jako ty s předchozí generací, údajně možná o něco níže.
Celkově se ještě uvidí, zatím to vypadá, že trh s tablety byla velká nafouknutá bublina, která splaskla podobně jako opadl zájem o netbooky.
Pokud ale je možné vytvořit ARM chipset s velmi nízkou spotřebou, ale slušným výkonem, tak v případě, že odpadne omezení v oblasti spotřeby (nutnost do mobilů a tabletů) tak by se výkon mohl vyšplhat poměrně vysoko. Dost vysoko, aby na tom svižně běhaly Widle
Richmond [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 23:42:32

Cool. Jenomže to má menší háček - já se bavil o Androidu na klasickém cpu (nikoliv ARMu, jak jsem psal W8 jsem na armu opravdu neviděl), háček č. 2 je v tom, že Tegru 2 si nejspíš hned tak v electroworldu nekoupím, stejně tak jako si dnes nekoupím nic co má klávesnici, resp. vybavení, které mi umožní plnohodnotně tuto platformu využít (když má teda takový výkon s velmi nízkou spotřebou). Ve stručnosti by se dalo říct, že si mohu dnes objednat asus prime s androidem a porovnat ho s .... ničím protože W8 pro arm nejsou takže bych nedělal závěry zda jsou army natolik silné na to, aby W8 utáhly.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hmm 2011-12-01 07:47:32

Tak ono je to o tom, že W8 ještě jako takové vůbec nejsou. Zatím jsou dostupné jen různé testovací fáze.
Podstatné ale je, že W8 už budou pracovat i na ARM procesorech. Čili až oficiálně vyjdou, budete je moci provozovat jak na stroji s běžným x86 procesorem, tak na ARMu. To že to nyní nelze vyzkoušet není chyba W8, protože ty widle nejsou oficiálně na trhu a není ani dostupná jejich finální verze. Ale nové ARM chipsety se již připravují a výkonem mají překonat i Tegru3, čili výkon by měly mít dostatečný minimálně pro oblast NTB.
Richmond [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 08:08:09

Ano, vždyť to s neexistencí W8 pro ARM jsem psal výše. Možná jenom špatně hledám, ale jediné co mě od MS z Developer přišlo byl update na Thin Client (Windows Embeded) a po vývojové verzi W8 pro ARM ani vidu, ani slechu natož pak linku Uvidíme co z nich vypadne 6. (teda krom "bomby" v podobě dlaždic aka MetroUI pro Xbox. Možná mě ale MS překvapí a přepisování W8 x86 pro ARM si nechává na později a v tajnosti (podobně se před x lety zachoval Apple když přecházel z RISCů na CISC Intely a přišel s Leopardem)
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 08:23:23

Predpokladam ze AMD kuti daco pod poklickou a uvedene vyhlasenie ma len uspat Intel na vavrinoch.
Gregi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - postreh 2011-11-30 11:43:42

Pohlad na vykon FX-8150. (zatial som verny AMD)
Kedze je tu klub AMD fanusikov, ktori tvrda ze vykon BD je vynikajuci a je len degradovany nepripravenym software (OS, app) pytam sa. Preco nik neurobil test specialnej aplikacie, ktora by bola optimalizovana vyhradne pre FX? Takto otestovany a porovnany s konkurenciou a stasim bratom 1100T by sa realne ukazalo coho je schopny. Zial taky test som nikde nevidel. Dalsia vec. Ak by sa i vykon predsalen ukazal v kladnych cislach oproti konkurencii, aka je buducnost pouzivania takychto app (ich programovanie, rozsiritelnost, aplikovanie na vsetky platformy ...)? Teda ci v buducnosti mame realnu sancu ten vykon vazne vyuzit?
Moj osbny nazor je. Kedze je to 4 modulova architektura so specifickou jednou castu modulu, ktora sa v istych pripadoch sprava ako samostatne jadro, bude jeho vykon prinosny len v uzko specifickch pripadoch. Takze vo vseobecnosti je to vazne horise ako 1100ka v dnesnych app. Ukaze cas, ci tato architektura bude mat uspech. Skor vsak pochybujem, pretoze do pol roka sa system programovania aplikacii (a hlavne ich masove nasadennie) urcite nezmeni. A ak to nebude aplikovane tak rcyhlo, pridu ine riesenia. Hold, krok vedla.
Chcelo by to rozbor dajakeho velmi skuseneho programatora. Kde sa da z toho vytrieskat viac a comu sa zas vyhnut. Proste kde su silne stranky tohto procesora a jeho uplatnenie pre masy, profi riesenia.

PS: podla mna 90% z vas uz ani nevie co je assembler a jeho prednost, takze prispevok mysleny na takejto base urovni bude nepochopeny a preskoceny
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 12:00:52
avatar
nikde nikdo netvrdí, že výkon FX-8150 je vynikající, ale nelze tvrdit, že by byla špatný, nebo snad nízký! je to prokazatelně třetí nejvýkonnější aminstreamový procesor za odpovídající cenu. před ním jsou jen Core i7-2600K/2700K, která jsou i výrazně dražší.

Hlavní problém FX-8150 není architektura ale nezvládnutá výroba a neoptimalizovaný návrh samotného CPU .... architektura funguje a její využití je otázkou optimalizací a nových verzí softwaru ....
JozkoSVK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 12:46:19
avatar
neoptimalizovaný návrh samotného CPU ----- mali ten navrh CPU robit manualne a nie automatom.
manualne by sa usetrilo niekolko percent miesta , upravila spotreba a zvysil vykon.
btw , cakam na trinity.
Lukynos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 14:48:12

Uz si nekdy neco poustel do vyroby? Az to zkusis tak dej vedet, zda se ti to povede suprove aby jsi nemusel delat zadne revize na prvni pokus. (ani aby jsi nemusel upravovat navrh kvuli jednodusi vyrobytelnosti) Pokud neco takto umis, budes neocenitelnej u firem ))
Homethread [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 13:11:14

DD to je trosku AMD fanatizmus , nemyslim tim nic v zlem samozrejme
Ta architektura je cela naprd, dobre ne 3nasobek tranzistoru co SB, o 1GHZ vyssi frekvence a vykon nikde.
Porad chces obhajovat jakovkoli malou kvalitu Bulldozeru ale pro desktop je proste nepouzitelny. Technologie musi smerovat hlavne ke SNIZOVANI spotrebi, protoze dnes uz jsou energie extremne drahe. Cela vysokofrekvencni architektura je nanic, naco mi je 5GHZ kdyz konkurence na 3ghz poda lepsi vykon.
Zamysli se DD proc AMD vydalo Bulldozer jako 8jadro a ne 4jadro. Potrebovali marketing jinak by si o BD ani nezakop. Kazdy vy ze procesori na vysokych frekvencich maji kratkou zivotnost a velmi nizkou efektivitu. Je to dano technologii tranzistoru. Kdyz nastane doba OptoElektroniky pak se muzeme hnat k stovkam GHZ.

A kdyz bude Ivy Bridge tak dobri jak to dle vseho vypada, AMD moc dobre Vy proc vydalo to vyhlaseni.

Abych nezapomel AMD opravdu ODKLADA Vyvoj CPU a budou se soustredit temer vyhradne na APU. Klasicka desktopova CPU uz pravdepodobne nikdy nemuzou dohnat Intel i vzhledem na financni stav AMD. Nemaji na financovani vyskumu.
JozkoSVK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 13:00:45
avatar
naco liat peniaze niekam kde nema sancu ?
fanatik DD nie je ale ma rad AMD.
BOBR ma zas rad INTEL.

ja osobne preferujem AMD pre APU.
mam nini rodinny PC s E350 a bohate staci na klasiku internet , video FHD , niake CS 1.6 , L4D ...
Homethread [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 13:23:31

APU je povedena platforma, kdyz bude dobre dostupna tak na ni AMD videla hodne, kazdy tatinek s trochou rozumu koupi synovi prave APU
JozkoSVK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 13:40:25
avatar
serie ma len ta spotreba pri A8 procesoroch. je to na 32nm a voltaz 1.4 a spotreba 100W je kurevsky vela.
rozmyslal som aj na AMD A8 3800 - 65W ale nedostupnost je vsade.
pockam do buduceho roka a uvidim co nam prinesie TRINITY
Lukynos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 15:21:29

Ja jsem koupil notebook a jsem spokojenej. S mirnym osetrujicim navodem na netu (A6 3410MX + HD 6750M, 15,6" za 14,5K) mi vydrzi na baterii pres 6-7h pri brouzdani na netu. (nevypada to na velkou spotrebu ) V loadu me spotreba nezajima tam extra moc casu netravim (kdyz uz tam jsem, mam pripojenej zdroj) Je nejaky vykonejsi notebook urceny na hry za danou cenu? Battlefield 3 si krasne hraji (sice na low) 30-50fps v pohode (s nativnim rozliseni LCD) Hodnoceni crossfireX ktereho jsem se bal je uplne v pohode. (moje oci si zatim niceho nevsimly). Hodne jsem uvazoval o INTELu kvuli vykonu CPU jenze za danou cenu k tomu pridavaji pouze GPU tak na hrani karet Pri vypnutem zdroji podvoltovano na 0,7875 pri 800MHz, kdyz chci hrat jedu na 2,8GHz pri defaultnim nastaveni napeti 1,3125V
Pod notebookem mam chladici podlozku (kdyz ale vidim ty mikrodirky ze spodu notebooku, pochybuji o jeji nejak velke ucinnosti) a pri hrani battlefieldu 3 neprekroci teplota 72°C (GPU je max 60°C)
Lukynos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 14:49:46

Docela by me zajimalo 3Ghz u Intelu a tech 5GHz u AMD jaky by byl vysledek.(myslim vykon ne spotrebu)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 17:52:50
avatar
znovu ... zaměňujete čip a architekturu, to není to samé!!!!

já nechválím FX-8150 (nikde)! jen říkám, že to rozhodně není pomalý procesor! jeho výkon je vyšší než nabízí 2500K je ale dražší, ale pořád je o dost levnější než o něco výkonější Core i7-2600K. To je všechno.

BD architektura vůbec nedostala šanci zdaleka ukázat co umí. Možná by vás mohlo zajímat, že sám Microsoft chystá speciální update pro Windows 7, protože Windows a řada aplikací se prostě nedokáže s BD správně pracovat. Ta architektura nemá v podstatě oporu v současném SW, to jsem hodně kritizoval už několikrát. AMD vydalo zajímavou architekturu, ale nějak zapomělo vydat více SW, který ji využije, existuje jen pár aplikací, které s tím pracují správně a tam výkon FX vůbec není nízký.

AMD neodkáládá žádný vývoj CPU, protože APU jsou pořád CPU ;) Navíc potřebuje stále vyvíjet procesorovou architekturu, tedy CPU, protože ta je jen polovinou APU ;) ....

Opravdu mě celkem udivuje, že se někteří vyjadřujete k tématu, přitom nemáte jasno v základních pojmech a pletete architekturu s CPU a APU pokládáte za něco jiného než CPU ... atd.
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 18:12:07

Zákazníkovi je ale úplně šumák, že je architektura "nadějná". Když to jinak stojí za starou belu.

Elektromobil je taky nadějná "architektura" - ale pořád tu vládnou, a nejspíš ještě tak 20 let vládnout budou, automobily "zastaralé" architektury se spalovacím motorem.
Nikdo si nebude kupovat DNEŠNÍ elektromobil jen kvůli tomu, že někdy v budoucnu převáží nad spalovači.

Už se opakuji, ale také jsem přesvědčen, že se s Bulldozerem nemělo jít vůbec ven... Za situace, kdy AMD mohlo ještě hezké 2-3 roky přežívat na oprašované architektuře PhenomII - nota bene když teď krom highendu rezignovali i na mainstream v desktopu, tak tu snahu o "výkonnou" architekturu vůbec nepotřebovali...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 21:27:00
avatar
Zákazníkovi to možná jedno je,a le nám ne ... pokud se bavíme na téma co je špatně, tak oddělujeme architekturu Bulldozer od procesoru FX protože to není to samé .... samu architekturu nevyrobíš, vyrobíš procesor s architekturou ne architekturu s procesorem .... architektura je jedna věc, procesor věc druhá.

AMD muselo jít ven s 32nm BD, protože Phenom II je ukončená architektura a 45nm proces je ukončený také .... nemluvě o tom, že samotná BD architektura bude použita i u APU procesorů, které se začnou vyrábět v lednu ... takže architektura BD s námi tady bude dlouho ...
Homethread [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 12:38:12

DD jenomze AMD nema na rozsahli vyskum CPU, takze jadra v APU budou efektivitou zaostavat hodne za Intelem, CPU se stanou okrajovym produktem.

A jak jsem tu uz poznamenal zadna SW optimalizace Bulldozeru moc nepomuze. Skousky na Windows 8 to pouze potvrdzuji, vykon stoupl scela ZANEDBATELNE.
Mak44 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 17:20:28

nieje pravda, aj i5 2500 je vykonejsi a s 2/3 spotrebou a moznostou upgradnut dosku na ivyB. Dnes ani svaty peter netusi ci piledriver (ak nejaky bude) bude do akeho slotu, takze od am3+ ruky prec. Nikto so zdravym rozumom dnes bull_fx nekupi.
F0rd [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 08:47:02
avatar
jj proste na XY portaloch pisu ze i5 2500 je vykonejsi z 20 testov v 16 cize celkovy vykon je vyssi nez 8150 ale tu je to pravy opak....ak by stal 8150 180€ tak ani vtedy by to nebola dobra kupa nakolko i5 2500 ponuka spotrebu a teploty mensie.....a neviem ci sa to vobec zmeni nakolko ivy bridge posilny aj v cpu casti nie len v gpu ako nam tu niekto pisal...skoda na BD som sa tesil a cakal som od neho high end a nie toto co je z neho fermi mala vacsi uspech
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 10:00:28
avatar
to že ty to píšeš, neznamná, že je to pravda, na většině protálech jasně píší, že FX-8150 je rchlejší a výkonnější, hlavně tam, kde na tom výkonu záleží, tedy v náročnějších aplikacích ....

samozřejmě ale v současné cenové situaci jasně říkám (já to říkám!): že Core i5-2500/2500K je výhodnější CPU s lepšími provozními vlastnostmi!

čekal si high end? Od procesru který vždy byl určen pro cenový segment 300 dolarů a maninstreamovou patici? Vážně? Pak ti doporučím vyšetření na hlavu .... neb X58 platforma tu byla celou dobu a to byl high end a o nástupci v podobě X79 jsme mleli jak dlouho ... jak může procesor za 300 dolarů být high endem, kdy na trhu je CPU 2x větší a 3x dražší v podobě Core i7-900 a dnes Core i7-3900?!?! Připadám si jak v mateřské školce .... nikdo nikdy neříkal, že BD FX procesor bude stát více než kolem 300 dolarů a že bude do mainstreamové plaformy!

ještě jedna blbost o tom, že BD je celkově výkonově slabší než Core i5 a že je to high end a BANuju! Lhaní tady trpět nebudu.
Jardrada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 12:47:59

Obrázek
Citace:
čekal si high end? Od procesru který vždy byl určen pro cenový segment 300 dolarů a maninstreamovou patici? Vážně? Pak ti doporučím vyšetření na hlavu ....

Obrázek
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 16:13:37
avatar
(Asi zavedu IQ testy při registraci uživatelů a pod 110 sem vpuštěni nebudou):

Graf na který odkazuješ, ukazuje cenu systému ne cenu CPU ...

Ano dříve jsme předpokládali vyšší výkon, tak že by ceny CPU klidně mohli být kolem 10 tis (300-500 dolarů), ale to by pořád nebyl high end, protože Intel má ceny hign endových CPU 570-1000 dolarů a tam FX-8150 nikdy nesměřoval! A tebou odkazovaný článke i graf to dokládá! FX-8150 konkuruje Mainstreamu Core i7-2600 ne high endu Core i7-900 či Core i7-3900!!!! Takže doufám že se omluvíš.
ulver [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - to 'DD' 2011-12-01 20:09:24
avatar
Jardrada sa uz neomluvi, dal si mu BAN.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 22:07:33
avatar
ani nemusí, starý známý FLAMER ... má u nás 7 registrací a BANY z dřívějška !
Mak44 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 17:32:52

a ako co mal clovek cakat od 8 !!! O S E M !!! jadroveho procesora??? minimalne +100% bola povinna meta, ale koli tomu nemuseli robit komplet novy cpu. Minuli na to xyz vela penazi a co z toho vypadlo? O kolko je 3,6 8C BD rychlejsi ako 3,6 4C PHII??? 40? 50? 60? % O viac velmi nie, idem to pohladat.

edit: teraz narychlo som nasiel testy phII x4 980 3,7GHz, snad prepacis...

superpi = 1vlakno 18,75 vs 20,6 ale tam PhII nema turbo 4,2, ze? zrovnanie by bolo relevantne bez turba, ale aj tak je phII rychlejsi

cinebench11.5 = x vlakien
4,4 vs. 5,99 = +36% to sa neda inak nazvat ako tazky pruser.
Zhrnme to... BD mal priniest minimalne nasobny narast adekvatny poctu jadier a bol by to highend cpu. Nestalo sa.

edit2: a darmo sa ohanas 300$. AMD nepotrebovalo/nepotrebuje novy cpu do 300$, taky malo x6 1100T je dobry procak Ono potrebovalo cpu s vykonom na 1 jadro aspom +50% aby dohnalo konkurenciu, to potrebovalo. Miesto toho vyprodukovalo cpu s vykonom -10% na + 14% frekvencii
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 10:05:11
avatar
by ses divil, jsou aplikace, kde BD podává vynikající výkon a budeš se divit, spousta lidí je používá ... všechny BD které dorazí do skladů se prodají, o zákazníky nouze není, AMD tak ani nemuselo realizovat slevy ... prostě těch procesorů vyrábí tak akorát ...

Já osobně bych si FX-8150 klidně místo svého Phenom II X4 940 pořídil, pokud by šlo osadit do mé desky ... ale nejde, takže hledám novou platformu a FX to tedy nebude protože mám spadeno na něco jiného, jinak FX-8150 má vysoký výkon a spotřeba zdaleka není tak zlá (můj Phenom II X4-940 žere když ho popeženu o dost víc a X6 žerou ještě víc) Celkově jasně říkám, že Core i5/7 jsou dnes lepší a výhodnější CPU!
ulver [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - to 'DD' 2011-12-01 16:04:43
avatar
'DD' ak chces tak ti predam moju Asus M5A99X EVO a mozes ju osadit Piledriverom ked bude v predaji. Naco mas menit platformu ?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 16:15:06
avatar
protože po 3 letech už si zaslouží vyměnit
ulver [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - to 'DD' 2011-12-01 17:02:09
avatar
Ja viem, ber to ako pokus o zart. Treba tuto diskusiu AMD vs INTEL trochu odlahcit.
Gregi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 12:52:16

Nezvladnuta vyroba? Akoze velka stratovost napatia, takze vysoka spotreba? Akosi k tomuto nemam doposial ziadne informacie. Mohol by si mi to objasnit?
O tych optimalizaciach som vo svojom prispevku pisal. Ale tam je ten kamen urazu. Ake rozsiahle zmeny musia byt vykonane a dokedy ich budu schopni aplikovat? A hlavne: "co ma byt optimalizovane ... konkretny priklad (to je ta otazka pre programatora)" Ak to totiz bude prilis dlho a prinos bude len v specifickych app ktore pouzije bezne tak 0.01% uzivatelov, nema to vyznam. Pretoze tu budu za tu dobu uz ine riesenia. Verim vsak, ze vyvoj CPU uz nie je otazkou mesiacov, ale rokov. Takze uplne nova architektura tu asi tak skoro nebude a budu musiet riesit stavajucu.
Este som nikde na nete nenasiel napr. vyjadrenie typu: ak bude CPU pouzivat app, ktora ma mnozstvo SSE3 paralelnych instrukcii a obrovsky datovy tok bude vyuzity na maximum ... atd
Toto som nenasiel: co konkretne urobit pre toto CPU, aby sa vyuzili jeho funkcie, architektura naplno? Co to obnasa (konkretne aka forma kodu ...)
Homethread [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 12:56:13

Cela fraška kolem Optimalizace ma pouze omluvit chabost BD. Refresh Phenomu na 32nm by dopadl mnohem lip. Podivejte se jak vsichni rikali jak extremne stoupne vykon ve Windows 8 a .... Ho*no ikdyz je plne optimalizovan pro 1-16jader.
Gregi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 13:18:27

Ved prave i mne sa tak zda. Kazdy tu len hra na strunu optimalizacii a efektivnejsi vyr. proces. Ale realne to este nik nicim konkretnym nepodlozil. Je sice pekne o tom hovorit, ale ja chcem najprv hmatatelne dokazy. DD, daj teda dajake zakulisne info, v com je ten pes zakopany. Kde je ten BUG? Inak vyrobny prosces viacmenej zasahuje len do spotreby, nie do funkcnosti. Potom ak by prekopavali optokody a logiku cipu, to uz je skor programova vec. A k tej sa nik zo zivych nevyjadril
Asi tu plati, co si neurobis (nezistis) sam, nemas! Priklanam sa k tomu ze BD nie je CPU aky bol v ocakavaniach verejnosti. Sam by som si teraz kupil radsej 1100T, alebo Intel (to by bola zrada, co?)
LaCosta [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-30 17:33:48

Ano mainstream nie je to prave orechove pre BD. AMD memoze konkurovat (obcas sa podari ) intelu a jeho kompilatorom. Je to jeho piesok a i tak AMD odviedlo dobry kus prace.

Ked som zacinal s wowemu mango, cital som usmevne ale realne prispevky o vykone v linuxe kde stary opteron roztrhal xeona Proste SW optimalizacia / kompilacia obcas spravi viac ako 50% a treba na to tak pozerat.

Prikladom budiz RISC a SMS GW, proste ziadne cpu to nebolo schopne v tej dobe toto zvladnut, respektive v danom a pocte a nemegalomanskej spotrebe. Mozno to plati dodnes ... Sun robil krasne veci.

resume: AMD spravilo vyborne CPU, ale v desktopovej casti je to priemer.

a kamenujte ma ...
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Shrnutí 2011-11-30 22:02:57

Já vám to tu shrnu. Většina si zřejmě představovala, že 4-jádro Bulldozer bude stát 1300 korun, šestijádro 2000 korun a osmijádro necelé 3000.
A kdyby to tak bylo, tak by všichni jásali a nic jiného by je nezajímalo. Jenže doba se změnila a žádný z výrobců PC komponent (s vyjímkou pamětí) už nemusí dávat novinky levně. A AMD to taky nemusí dělat, což je vidět na tom, že za ten měsíc a půl nijak cenu neupravovali.
Richmond [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 00:39:06

Ee, už dopředu se počítalo s tím, že Bagr bude stát 5-6k což plně odpovídá ceně konkurenceschopnému cpu. Dobře, budu optimista a zapálený uživatel linuxu, vyklopím stejné peníze do ram a desky a dostanu za to navíc konkrétně co, tedy kromě vyšší spotřeby?
Martinp79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-01 11:53:15
avatar
Výkon procesorů je hezký, ale spoléhat jen na něj je barák stavět od střechy.

Pokud by výkon byl tak rozhodující tak přece všichni mají X79 a tomu tak není. Omezující faktor je cena a nejen samotného CPU. Nebo počítaná poměr k výkonu, ale TCO ( Total cost of ownership )celé setavy.
Takže pokud si chce někdo hrát ( né na hry, ale na experimentování) v nižším segmentu nemá co Intel nabídnout. Pokud jste u Intelu omezeni chipsety 67/68/79 a procesory řady typu K. Má i starý Phenom a neoptimalizovaný Bulldozer místo na slunci a odbyt jistý.
Stejně má jistotu Llano protože APU v grafickém výkonu překonává i 2700K. To je ale dlouhodobá ostuda Intelu.

Prakticky to znamená to, že před pár dny mě odešla jednom z počítačů základní AM2 deska (K9N SLI Platinum). Pokud vezmu stejný rozpočet jako před lety. Tak pokud vsadím na Intel, dostanu minimální možnosti přetaktování, desku sociální třídy za kterou se budu tak leda stydět.
Pokud vsadím na AMD dostanu pomalejší CPU, ale přidaná hodnota v kvalitní desce a možnosti nastavení.

Pokud je někomu jedno co co má uvnitř krabice a do BIOSu sáhne jednou za deset let klidně mu bude nějaké i3-i5 na odpadní desce s chipsetem H61, H67 stačit. Otázka jestli to že potřebuje s1155 tak není hype a ten výkon nepozná stačilo by mu i AMD o 10% až 50% levnější. Případ otázka jestli vůbec čte odborné stránky. A vůbec tohle řeší, nebo to má z doslechu.

Takže rozumný důvod pro koupi CPU AMD tu vždy byl, je a taky bude. Každý si to musí spočítat sám.
Richmond [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-12-02 13:32:57

Já vždy kupoval desky, které vydrží 5 let (což mi MSI nikdy nesplnilo takže jsem řešil spíše opačný problém) a s výbavou, za kterou se stydět nemusím. Jednou jsem pořídil tu sociální jako experiment s X2 a za měsíc jsem přesedlal na nesociální protože s X2 byla sranda (což mělo za následek pro ten samý procesor zakoupení ještě dvou dalsíšch a jedné do foroty) takže o ceně cpu to asi není. Hlavně s tím na domácí požvýkání musí být sranda což s Intelem není (ten se nastaví jednou protože výsledky, resp. rozdíly výsledků mezi různým nastavením jsou minimální). Toho jsem si u AMD vždy nesmírně vážil (efektivnost s kterou umělo papírově slaboučké levné amd byla udivující a vždy u mě dokázala vykouzlit úsměv na tváři ). Velmi rád vzpomínám na situace kdy se psaly příspěvky na fóra typu: "šelestí mi cívky ve zvukovce při fsb nad 280, AX1700+" což byl tenkrát poměrně rozšířený problém... Nic neobvyklého na první pohled. Na druhý už se ten úsměv trochu prodírá na povrch protože původní fsb byla u athlonů 133 a chipsety jen-tak-tak zvládaly 166 takže ve výsledku docela sranda když si uvědomíte, že je to cpu "nandaný" někam do nesmyslu a co musela ta deska snášet (navíc cpu s ulámanými růžky, na tom šroubama chycený freezer z pentia4 a bylo mi fuck, že to jiný uchycení, prostě jsem to chtěl a taky jsem to tam dostal). Dneska mi tohle amd už nedá, nedá mi to ani za příplatek. Intel s K ano, ale zase mi dá jenom "srandu" s cpu. Holt alchymie i radost z nastavení je nenávratně pryč. Dneska vyklopíte prachy, všechno k sobě pasuje takže to složí i lachtan, žádnou vlastní "invenci" k tomu abyste měli ten sloupeček větší než kámoš nepotřebujete což je velká škoda.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Age of Empires 2: Definitive Edition přichází
Age of Empires 2: Definitive Edition přicházíPátek, 23 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 647x
Komentářů: 0
Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2: Záběry z hraní
Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2: Záběry z hraníČtvrtek, 22 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 389x
Komentářů: 1
Control – nová hra od tvůrců Maxe Payne a Alana Wakea
Control – nová hra od tvůrců Maxe Payne a Alana WakeaStředa, 21 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1236x
Komentářů: 10
Humankind – nová tahová strategie ve stylu CIVILIZATION
Humankind – nová tahová strategie ve stylu CIVILIZATIONStředa, 21 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 807x
Komentářů: 0
Borderlands 3 – kompletní představení hry roku 2019
Borderlands 3 – kompletní představení hry roku 2019Úterý, 20 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1214x
Komentářů: 6
Nové Need for Speed podrobněji. Vypadá hrozně.
Nové Need for Speed podrobněji. Vypadá hrozně.Úterý, 20 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1365x
Komentářů: 6