AMD RICHLAND je jen krátká epizoda … na konec roku se chystá APU KAVERI do FM2+ s velkými novinkami Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 03 červen 2013
altSpolečnost AMD chystá na letošní rok představení a uvedení APU procesorů se STEAMROLLER a GCN do FM2.

 

 

 

 

 

APU procesory Richland, které se již představily a prodávají na mobilním trhu a za pár dní se představí i na desktopu, jsou jen jakýmsi meziproduktem, na kterém si AMD otestovalo několik vylepšení 32nm výroby a a tak dále. RICHLAND je vlastně spíše TRINITY 2.0. Skok je ale poměrně velký, i když AMD nezměnilo výrazně skoro nic. RICHLAND představuje přípravu na podstatně významnější update APU čipů od AMD.

Přinese hned několik významných novinek. Znáte jej pod názvem KAVERI a dorazí ještě letos, nejspíše v říjnu. Ty novinky zdaleka nejsou jen drobná vylepšení kosmetického rázu, ale přesně naopak:

  • 1, místo 32nm již 28nm výroba i pro velké čipy AMD!
  • 2, Nová CPU architektura SteamRoller!
  • 3, Integrovaná grafika aktuální vylepšené GCN 2.0 architektury
  • 4, kompatibilita s FM2+ paticí a novými čipsety

Vidíte tedy, že jde jednoznačně o velký krok, který KAVERI proti TRINITY\RICHLAND procesorům představuje. Asi se někteří ptají, proč se tedy AMD obtěžuje s vydáváním RICHLAND procesorů. Důvodem je ale právě to, že KAVERI na klíčové 28nm výrobě nejsou zatím připraveny a AMD si potřebovalo otestovat novinky (RICHLAND velmi překvapuje zlepšenou efektivitou i výkonem při ponechání 32nm výroby proti TRINITY) a samozřejmě trochu posílit výkonově proti stále se zlepšující (a obecně procesorově svižnější) konkurenci.

KAVERI by předně také mělo být primárně pro mobilní trh a není vyloučeno, že stejně jako u RICHLANDU, přijdou desktopové verze o pár měsíců později (tedy klidně až po novém roce). Pokud máte otázku ohledně nové patice FM2+, tak zatím co vím, mělo by se jednat o obdobu situace patic AM3\AM3+ a  Phenom II \ FX procesorů. Tedy fyzicky se jedná o skoro stejné patice, kdy do té nové jdou osadit i starší procesory (tedy do FM2+ půjde třeba RICHLAND), ale nový CPU díky drobným změnám, půjde KAVERI jen do té novější verze FM2+ a ne té staré,

Mluví se také o integrování rychlých GDDR5 pamětí přímo k procesoru (podobně jako to Intel udělal u nejvyšší verze iGPU u Haswell), ale v tuto chvíli to spíše vypadá, že AMD od toho minimálně u první verze KAVERI ustoupí a zapracuje na tomaž u další verze tohoto APU. Faktem je, že stále mít výkonem svých běžných integrovaných řešení konkurenci nebude. Ano, nové grafiky v Haswellu jsou rychlé, ale ty opravdu rychlé s onou pamětí stojí v těch několika procesorech 320 – 700 dolarů, což opravdu není konkurence APU procesorům AMD, které se prodávají v cenových relacích do 200 dolarů. Výkon cenově srovnatelných řešení je po CPU stránce celkem srovnatelný, ale výkonem integrovaného grafického řešení AMD stále jasně vede. AMD tedy rozhodně může s KAVERI slušně zabodovat, nicméně se asi shodneme, že spíše než na grafiku, o které víme, že bude velmi slušná, jsme u KAVERI zvědaví na procesorový výkon a nový STEAMROLLER, protože tato oblast je něco, kde má AMD stále dost co zlepšovat.

Až vám budeme moci prozradit více, či jaksi samy uniknou ;) nějaké další informace, samozřejmě vás budeme informovat. Ale v tuto chvíli je aktuální platformou RICHLAND, který se zanedlouho představí na desktopu a bude nabízet velmi zajímavý poměr cena\výkon atd.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-06-03 14:55:54
avatar
Já třeba lepší výkon CPU nepotřebuju. To co je v A10-5800K je ok, pokud není hra napsaná prasecky (např. WoT bohužel) a umí používat více jader. Spíš jsem překvapen z toho výkonu GPU u Intelu, klobouk dolů. Doufám, že se Kaveri alespoň dotáhne, pak to bude stále dobré APU (za ty prachy). Opět nechápu filozofii Intelu, dobrou grafiku nepotřebují drahé a výkonné Core i7, ale naopak levnější Core i3 a pentia, tam tu grafiku ale nedají.
Jimm [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-06-04 22:46:13
avatar
já mám PII X6... tedy 3 roky starej procesor... a že by nestačil, to se rozhodně říct nedá...
chimera [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-06-03 16:41:09
avatar
Souhlas, ale jejich logika bude čistě obchodní a strategická, kdyby narvaly dobré GPU i do normálních procesorů klesla by jim marže. Tak si zachovají výlučnost nejlepších CPU a pro ty kdo na to mají dobrých GPU, taky by tím pádem museli (s ohledem na marži) zvednout ceny normálních CPU.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-06-05 12:44:56
avatar
No to máš možná pravdu, ale nedává to vůbec smysl.
Kdo má peníze koupit si mobilní i7 už má většinou peníze na to, aby v tom NB byla taky dedikovaná grafika.
Nejužitečnější jsou integrované grafiky u slabých procesorů, které se osazují bez dedikované grafiky...a tam máš u intelu smůlu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Star Wars Jedi: Survivor – příběhová ukázka
Star Wars Jedi: Survivor – příběhová ukázkaPondělí, 20 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 873x
Komentářů: 0
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?Čtvrtek, 16 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2009x
Komentářů: 6
SHAZAM! Fury of the Gods v kinech – zbytečně?
SHAZAM! Fury of the Gods v kinech – zbytečně?Středa, 15 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1082x
Komentářů: 0
Nové Intel Sapphire Rapids procesory jsou hodně špatné
Nové Intel Sapphire Rapids procesory jsou hodně špatnéStředa, 15 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2499x
Komentářů: 1
HALF LIFE v Ray tracingu? Zajímavé, ale zbytečné.
HALF LIFE v Ray tracingu? Zajímavé, ale zbytečné.Pondělí, 13 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1850x
Komentářů: 1
The Last of Us Part I pro PC se blíží!
The Last of Us Part I pro PC se blíží!Čtvrtek, 09 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1749x
Komentářů: 9