Intel a jeho skutečné plány: 14nm COMET LAKE procesory s až 10jádrem pro LGA 1200 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 12 červenec 2019
altPřed několika dny falešná tabulka nových Intel procesorů je nyní uvedena na pravou míru.

 

 

 

 

Společnost Intel není schopna aktuálně na nové AMD RYZEN 3000 procesory odpovědět, jak by chtěla a hlavně potřebovala. Připomeňme, že Intel chtěl původně mít své 10nm procesory na trhu v roce 2016, nejpozději pak v roce 2017. Dnes, v roce 2019 už tak na trhu dávno měla být skutečně nová generace Core architektury (nikoliv stále přejmenovávat SKYLAKE), a hlavně už jsme měli hovořit o blížících se 7nm Intel procesorech. Jenže tyhle plány vzaly dávno za své. Situace tak jak je dnes, rozhodně nebyla v plánech Intelu. Ten ví, že zaostává zejména na poli konstrukce procesorů, kdy AMD a jeho čipletový design je jednoznačně efektivnější a jedinou schůdnou cestou jak dál, což Intel zcela evidentně uznává a chystá podobná řešení (není tajemstvím, že si najal část teamu, který dělal právě Intel ZEN architekturu a design).

Intel rozhodně neplánoval být ještě teď stále jen na 14nm, nicméně 10nm výroba se mu nedaří, a to ani v té nejméně pokročilé verzi, jež je mnohem méně vyspělá, než jakou ji původně Intel chtěl mít. Pravdou je, že navíc 10nm výroba nedokáže nabídnout tak vysoké takty, jako 14nm, a tak by nové 10nm procesory v desktopu prakticky určitě nedokázaly překonat výkonem současné 14nm modely. Situace je tak špatná, že Intel předělává zpět původně chystané 10nm výrobní kapacity ve svých továrnách zpět na 14nm a je otázkou, co tedy bude dál. Kromě několika méně významných modelů procesorů hlavně pro ultramobilní použití, se nedá čekat masové nasazení 10nm výroby pro Intel procesory v dohledných 2 letech. A také v plánech žádné takové čipy nefigurují. Nedávno se objevila podivně podrobná tabulka s chystanými Core 10000 procesory, o čemž jsme vás informovali:

Současně jsem ale jasně řekl, že jde na 99% o podvrh. Jen zbožné přání někoho, kdo měl hodně dlouhou chvíli a vytvořil vzhledově podobnou tabulku, kterou používá Intel. Nicméně přesně se potvrdilo, co jsem říkal. Tedy že jde o podvrh a vše je vymyšlené. Dnes se ale objevily výrazně uvěřitelnější informace s plány Intelu, které pocházejí z věrohodnějšího zdroje …

  • Žádné novinky letos!

                      „Nový“ COMET LAKE pro LGA 1200 dorazí až v Q1 2020.

Upřímně, ani nejsme překvapeni. Intel ždíme 14nm proces a kapacity na hranice možností. Kvůli tomu dokonce předělal už 14nm čipset B360 zpět na 22nm a vydal ho jako B365. Kromě toho klasické desktopové mainstreamové procesory nejsou klíčovou oblastí kam se soustředí. Je to jeden z nejmenších segmentů s nejnižšími maržemi v rámci CPU trhu. Intel především brání mobilní, a hlavně serverový segment, kde jsou ty klíčové marže. Proto jednoduše žádná odpověď na RYZEN 3000 na desktopu letos na 99% nedorazí. Jednoduše by Intelu věci ještě více zkomplikovala a připravila o další část omezených 14nm kapacit, protože by Intel prostě musel vyrábět opět o něco větší čipy.

Přitom co si budeme povídat, nedá se prakticky vůbec očekávat, že by Intel dokázal nový 12jádrový RYZEN 9 3900X skutečně porazit. A i pokud by dokázal ohrozit alespoň ten, tak si to AMD jistí 16jádrovým RYZEN 9 3950X, který dorazí v září. I kdyby 10jádro Intelu mělo 5GHz pořád, tak 16jader na 4GHz a s vyšším IPC je prostě mnohem víc. Intel jednoduše na 14nm architektuře není schopen konkurovat AMD do výkonosti ani efektivity. Je jedno jak moc Intel vyladí 14nm výrobu, 7nm TSMC, kterou již AMD používá, je prostě lepší. Problém Intelu je hlavně konstrukce a architektura jeho CPU. Čipletový design AMD nemá vůbec šanci se současnými monolity ohrozit. A už delší dobu se mluví o tom, že tu plánovanou novou architekturu pro 10nm vyhodil z okna, protože byla postavena na těch konstrukčních aspektech, které dělají procesory Intel nebezpečné a děravé jak cedník. Intel tedy nemá novou architekturu a chystaný 14nm COMET LAKE je pořád přejmenovaný SKYLAKE. Alias KABY LAKE alias COFFEE LAKE a tedy oficiálně 14nm++++. Nebo kolik těch plusů tam má být.

Nelze tedy očekávat žádný posun v IPC, žádný výrazný posun v dosahovaných taktech, jen opravy HW nedostatků kolem SPECTRE, MELTDOWN a několika dalších zranitelností, jejichž SW záplaty a opravy snižují procesorům Intel výkon a stabilitu. Jedinou výraznější novinkou, která by měla posunout výkon, bude navýšení počtu jader. Současné 8jádrové/16vláknové Core i9-9900K nahradí stále jen 10jádrový/20vláknový „Core 10900K“, který by měl mít 125W TDP. Ovšem bude už do nové patice LGA 1200. Pokud jste tedy doufali, že jako si u AMD můžete i nejnovější 12/16jádrový čip plácnout do většiny starších B350/X370/B450/X470 desek, a nemusíte zbytečně kupovat dražší nové X570 desky, tak u Intelu tahle vstřícnost samozřejmě nehrozí. Intel potřebuje vydělávat, vyrábí také hromady čipů pro základní desky, a kdyby vás nechal osadit nové procesory i když stejné architektury do současných desek, nevydělal by na tom tolik. Tentokrát alespoň změní tu patici z LGA 1151 na LGA 1200, aby to nevypadalo tak pitomě, jako když před časem nutil všechny přejít ze Z270 na Z370 i když desky, patice i čipsety byly naprosto identické! Intel zkrátka k zákazníkům nikdy nebude vstřícný, to není v jeho povaze, a hlavně business plánu. Nedostal by se tam, kde je, a hlavně se tam chce udržet.

Takže co jeho „novinky“ nabídnout realisticky? Na AMD RYZEN 3000 prakticky určitě nebude stačit téměř v žádném ohledu. Maximálně v nižší zátěži na 1-2jádra, kdy Intel namaxuje takty, kam to až půjde. Ale IPC zůstane výrazně na straně AMD. 10jader/20vláken tak maximálně ohrozí výkon 12jádrového RYZEN 9, ale určitě ne 16jádrového modelu. O efektivitě a spotřebě procesorů radši nemluvit. 125W TDP Intel vztahuje opět k základnímu taktu, ale ten by mu nestačil ani na srovnání kroku s výkonem už 8jádrového RYZEN. Takže realistické TDP bude mnohem výše, protože takty budou výše. Intel také počítá s nativní podporou jen DDR4-2666MHz, žádných 3200MHz, jaké už dnes v základu podporuje AMD RYZEN 3000 platforma. No a rozhodně prý nemáme očekávat PCIe 4.0, jen PCIe 3.0 s poloviční rychlostí. Místo toho Intel s novým Z490 čipsetem a LGA 1200 deskami nabídne více PCIe linek, než má AMD na AM4 X570 platformě. Nic z toho tedy neslibuje nějaké zázraky. Pokud to nebude podloženo odpovídajícími cenami, které by byly výrazně nižší a tedy konkurenceschopnější, než co nabízí Intel dnes, bude to hodně divné uvedení nového produktu.

Každopádně nic z toho není prý zatím na pořadu dne. Původně se prý uvažovalo o vydání již tento rok, ale vytížení 14nm linek snahou Intelu nedovolit AMD růst na serverech a velkých CPU, komplikuje výrobu ještě větších čipů pro mainstream, a nových čipsetů, které by logicky musely také být fyzicky větší. Fakt, že Intel už zrušil plány na letošní uvedení, to vlastně sám napověděl už dříve, když oznámil 8jádrový 5GHz Core i9-9900KS procesor, který ale do prodeje dorazí až na podzim. Nyní v roadmapách pak jasně figuruje COMET LAKE platforma až na Q1 2020.

No a její uvedení v tom Q1 příštího roku, pak nedávají moc naději na brzký příchod nějaké opravdu dobré, konkurenceschopné a skutečně nové generace procesorů Intel v dohledné době. Protože by další velkou recyklaci již nezamaskovatelně zastaralejších 14nm čipů SKYLAKE architektury, Intel nevydával, pokud by měl novou generaci skutečně v ruce. Naopak se už dříve objevily informace, že COMET LAKE ani nebude poslední 14nm generací a na rok 2021 chystá Intel jeho refresh a tedy 14nm++++++ ROCKET LAKE. Aby to bylo ještě zajímavější, tak v době, kdy bude příští rok Intel vydávat 14nm COMET LAKE, už bude mít současný teď nový 7nm AMD RYZEN 3000 za sebou více jak půl roku, a bude se chystat vydání RYZEN 4000 na další evoluci ZEN architektury s již 7nm+ výrobou. Na trhu je osobně očekávám opět nejdříve za rok, tedy v červenci/srpnu 2020. Takže jediné, čím vlastně může Intel překvapit, jsou ceny, ale nic nenasvědčuje tomu, že by Intel chtěl udělat jeho 14nm procesory cenově konkurenceschopnější. Takže bych moc nedoufal. Každopádně pokud vyhlížíte odpověď Intelu na RYZEN 3000, nevypadá to, že by bylo něco v dohledu.

O to zajímavější bude 7nm+ RYZEN 4000 pro příští rok, kdy můžeme spekulovat jaký vůbec bude, zda jej AMD uvede do AM4 patice, nebo přijde s novou AM5 třeba už s DDR5 a PCIe 5.0. AMD totiž řeklo, že AM4 bude podporovat nejméně do 2020 a že změna patice by byla na pořadu dne, pokud by přišla nová technologie. Osobně si myslím, že DDR5 je „to něco“. Navíc PCIe 5.0 by příští rok také mohlo být připraveno k nasazení. Takže AM5 platforma s DDR5 a PCIe 5, to by i hezky vypadalo ;). Uvidíme. Ať už bude příští generace RYZEN procesorů příští rok jakákoliv, je prakticky jisté, že bude o hodně zajímavější než 10jádrový 14nm SKYLAKE, tedy pardon, COMET LAKE od Intelu …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-14 18:49:38

Komu sa zdalo že i9 9900K žrala vela watov tak to ešte sa bude čudovať pri novej Intel generacii ktora už pri napětí 1,0 V, spotřebovávalo by 245 W, při 1,25 V už by to bylo 306 W
Tak že vyrobcovia chladičov budu musieť pouvažovať o niečom vykonnejšom Ten novi procak bude mať v sebe tolko energie že za minutu uvari kavu
georgx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - 8 jádrový ryzen + igpu? 2019-07-14 20:27:04

zajímalo by mě, zda AMD plánuje, také i 8 jádrový ryzen s integrovanou grafikou?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-14 20:34:15
avatar
řekl bych velmi pravděpodobně bude ta chystaná 7nm APU, kterou nejspíše AMD představí v mobilní verzi na konci roku, bude mít 8jádrovou CPU verzi.

dokonce by mě nepřekvapilo, kdyby AMD použilo ten čipletový design, tedy 7nm 8jdádrový CPU vedle 7nm NAVI GPU a 14nm I/O ....
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - PCIe 5.0 2019-07-14 20:48:02
avatar
PCIe 5.0 už za rok?! Už PCIe 4.0 je přijímáno vlažně...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-14 21:12:06
avatar
to je důvod neudělat to ještě rychlejší když by to mohlo být?
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-14 21:21:00
avatar
PCIe 4.0 je první generace PCIe u které mám pocit, že patří čistě do highendu a v mainstreamu nemá vůbec být. Vemu plusy a mínusy a je to IMHO čistý highend - to není dobré pro rozšíření. PCIe 5.0 tak brzy se tudíž trochu obávám.
AndreasCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-15 08:29:28
avatar
PCIe 4.0 sice minimalne zvysuje prumerne FPS, ale o 3-10% zveda minimalni FPS a to je citit celkem dost. Uz nejaky cas spis sleduju chovani systemu v min FPS, nez prumernych. System je tak dobry, jako jeho nejslabsi cast.

Pak je tam pro mnohe vyhodne vyssi rychlost SSD. Pro me asi ne, protoze se mi nelibi SSD s chladicem a extremni cenou.

Kazdy ale at si to prebere po svem.
vondry87 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-15 09:18:15

Byl by odkaz na nějaký solidní test? Nějak si neumím vysvětlit, proč by PCIe 4.0 měla až o 10 % zvednout minimální FPS tzn. zvedat výkon v momentě, kdy GPU nestíhá snímky generovat a kdy PCIe 3.0 běží tak na desetinu svých možností.

Ale i kdyby to bylo pravda, z pohledu hráče pořád dává větší smysl koupit si levnější desku a ušetřené peníze vrazit do GPU a koupit si třeba 5700 XT místo 5700 s X570.
AndreasCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-15 14:07:15
avatar
http://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/zakladni-desky/test-asus-rog-crosshair-viii-hero-ve-srovnani-s-ryzen-9-3900x-na-x570-proti-x470-a-x370-3-2.html

mrkni na low 1%. Celkem ale staci procist par recenzi na internetu zamerenych na PCIe 4 vs 3 vs 2.

A souhlasim s tim nepomerem cena/vykon. Me spis zajima, ze by to treba slo zprovoznit na B450 deskach a pak je cena supr.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-14 21:13:44

Nějaký posun musí být, když už to moc nejde přes ipc cpu, ani přes výkon gpu, tak nějaká motivace k upgradu být musí.
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - moc pěkné zprávy 2019-07-14 22:41:17

Pěkný článek, díky DD. Jsou to moc pěkné zprávy hlavně pro investory. Osobně si myslím, že mainstreamu od AMD se Intel moc nebojí. Ale přesně jak píše DD, základ je segment serverů a notebooků (ten čipletový design, by byl opravdu masakr ). Po vydání Říma přijde to pravé zděšení. Dne 23.7. mají vyjít hosp. výsledky, které můžou lecos napovědět.
Držím palce.
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Překlep 2019-07-15 07:31:47

.....což Intel zcela evidentně uznává a chystá podobná řešení (není tajemstvím, že si najal část teamu, který dělal právě Intel ZEN architekturu a design).
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-15 08:22:44
avatar
Intel by mal hlavne znížiť ceny. 9900 nie je zlý, ale hodila by sa mu cena o 5000 nižšia ako je teraz. A pokiaľ sa chcú vrátiť na vrchol tak to budú musieť poriadne prekopať architektúru aby zvýšili IPC a to aj na 14nm. Navyšovanie počtu jadier na súčasnej architektúre im nepomôže.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-15 11:15:25
avatar
to jo, potíž je, že Intel by musel výrazně snížit marže, dokonce pod úroveň AMD, protože AMD díky čipletovému designu a výrobě menších čipů dokáže ty CPU dělat levněji ... anvíc je menší firmou takže má nižší náklady atd.

proto v současnosti neočkeávám, že Intel ty ceny snížía když, tak ne tak,a by to hrálo nějakou roli a udělalo je zajímavé ... Intel prostě desktop vyignoruje ....
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 988x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 992x
Komentářů: 0
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1263x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2434x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2106x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1221x
Komentářů: 1