Intel očekává těžké časy – konkurenceschopné procesory nebude mít dříve jak 2026/2027?! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 30 říjen 2023
altCPU nabídka firmy z hlediska mobilních, desktopových i serverových modelů je a bude slabá.

 

 

 

 

Společnost Intel ohlásila výsledky za Q3, které neskončily na první pohled totální katastrofou, tedy miliardovou ztrátou, ale dokonce malým ziskem. Nicméně analytici a pozorovatelné měli nyní čas blíže analyzovat čísla, stav a také sliby firmy. A detailnější pohled maluje mnohem temnější obrázek, který se Intel snaží před investory přefiltrovat na růžovo. Nicméně realita je taková, že Intel „nevydělává“. Má sice většinu x86 CPU trhu, ale jeho dominantní podíl pomalu klesá a nejrychleji v serverech, kde AMD tvoří už minimálně třetinu trhu a stále roste. To by nebyl až takový problém pro Intel, kdyby z té většiny trhu, kterou stále nyní ovládá, finančně výrazně profitoval. Ale to se neděje!

Právě servery a datacentra jsou přitom hlavní kolbiště a měly by být i zdrojem největších zisků. A to kvůli samozřejmě tomu, že dnes všechno spoléhá na datacentra a vzdálený výkon i služby. Pro Intel, AMD i další jde o hlavní oblast zájmu jak z hlediska vývoje, tak z hlediska businessu a zisků. Jenže zatímco AMD stále roste, kdy po slabší polovině tohoto roku, která obecně dopadla na všechny, Intel klesá. Kvartálně propadl ze 4 miliard na 3,8 miliardy (meziročně dokonce ze 4,3 na 3,8), hlavně ale nevydělává. Zatímco AMD z těch 1,6 miliard příjmů udělalo 306 milionů zisk v této divizi, Intel z těch 3,8 miliard udělal zisk sotva 100 milionů, a to i když má na trhu zcela novou generaci XEON. To je velký problém pro fungování Intelu jako firmy, a hlavně jeho investory. Ukazuje to také realitu produktů. Nejen že o ty od Intelu je menší zájem, ale firma je prodává téměř bez zisku, což je serverech a datacentrech prakticky neslýchané.

Další problém je to, co Intel slibuje. Prakticky nikdo (kdo má alespoň základní přehled) slibům a plánům Intelu nevěří. Protože jsou prostě nerealistické. Navíc způsob, jak Intel oznamuje dostupnost 7nm, 20A a 18A výroby vypadá, že reálné produkty a tedy nové generace procesorů, jsou prakticky za rohem. Ovšem to není pravda. Interní informace nepřikrášlené pro veřejnost a investory, hovoří úplně jinak. Současně firma vytváří nerealistická očekávání ohledně nejbližší generací procesorů, což jsou METEOR LAKE, ARROW LAKE a LUNAR LAKE. Stejně tak to platí o serverových SAPPHIRE RAPIDS (refresh) a GRANITE RAPIDS.

  • Intel očekává obtížné roky 2024 a 2025

Asi si pamatujete, jak konečně přechod z 10nm na 7nm výrobu a METEOR LAKE procesory i serverové modely, měly být v roce 2024/2025 bodem obratu a velkolepým návratem Intelu. Šéf firmy tvrdil, že AMD má ve zpětném zrcátku a všechno bude prostě skvělé. Jenže máme konec 2023 a 7nm výroba a produkty na ní nesplňují a nikdy nenaplní plány ani očekávání samotného Intelu, natož veřejnosti. Problémem je hlavně zpoždění. 7nm výroba měla být se vším co nabízí v praxi, na trhu nejpozději kolem 2019 a procesory jako METEOR LAKE měly být realitou nejpozději 2021. Ale to se nestalo a nestane …

  • METEOR LAKE nemusí stačit ani na udržení současných pozic

Jak víte, tak první 7nm procesory Intelu, METEOR LAKE, nakonec dorazí jen v mobilních verzích a jen ve střední a slabší verzi. Výkonné modely s vyšším počtem jader, tedy ty primárně pro desktop, byly bez náhrady zrušeny. Důvodem je nízká výtěžnost 7nm výroby, a také fakt, že čipy na ní nedosahují tak vysokých taktů jako ty na sic zastaralé, ale extrémně vyladěné (a podstatně levnější) 10nm výrobě. To je problém hlavně proto, že METEOR LAKE není zase tak architekturou odlišný od RAPTOR LAKE. Generační zlepšení výkonu i IPC jsou malá (méně jak 10%), a tak pokud METEOR LAKE nebude dosahovat stejných nebo vyšších taktů, nemůže být v praxi o moc výkonnější než stávající 10nm procesory se stejným počtem jader. Jediné zlepšení je na poli efektivity, kdy ale stávající 10nm procesory Intelu jsou tak zaostalé a mizerné, že prostě cokoliv je zlepšení, a i kdyby to bylo o „masivních“ 50%, stále to nestačí na současnou a budoucí konkurenci. Navíc náklady a cena 7nm produkce jsou masivně vyšší než u 10nm, takže Intel by najednou musel nějak propagovat procesory se stejným výkonem, byť s nižší spotřebou jako jsou ty současné, ovšem kvůli nákladům za mnohem vyšší cenu, kdy by dost možná musel prodeje prakticky dotovat, aby byl cenově konkurenční vůči dnes už 5nm/6nm a brzy 4nm/3nm procesorům AMD.

METEOR LAKE procesory tak za stávající situace dorazí jen do mobilních PC, kde se projeví to zásadní zlepšení efektivity vlivem přechodu ze 7nm na 10nm, ale žádný podstatný výkonový generační nárůst nepřinesou. Za to jsou velmi, velmi drahé. OEM výrobci tak z nabídky Intelu vůbec neskáčí radostí, protože už teď mají od AMD a současných RYZEN 7000U/H v ruce výkonnější a efektivnější procesory a jejich ceny jsou podstatně níže než Core Ultra METEOR LAKE procesory. Situace došla dokonce tak daleko, že během Q3 2023 AMD zaznamenalo výrazný vzestup objednávek a zájmu o jeho mobilní procesory, a to už partnerům ukazuje modely příští generace, kterých bude mít hned několik současně. Intel si moc nepomohl ani načasováním, kdy se snaží splnil své mnohokrát změněné sliby a uvést veřejně METEOR LAKE na trh letos. Nakonec tak sice udělá v prosinci, ale jde o další papírové uvedení, kdy načasování se vůbec nehodí výrobcům počítačů. A ti jasně říkají, že reálně na trhu METEOR LAKE v roce 2023 prostě nebude. Výrobci současně s METEOR LAKE mají v ruce také tu novou platformu a novou generaci AMD APU procesorů, pro kterou také připravují své novinky, a ta je prostě lepší. A cenově výrazně výhodnější. Jinými slovy, METEOR LAKE je slabá generace, která přináší výrazné zlepšení jen v té efektivitě (vůči Intel CPU, ne těm od AMD), ovšem na konkurenční AMD nebo dokonce ARM produkty v mnoha směrech stále nestačí. Navíc je drahý. Intel sice může dělat agresivní cenové nabídky, ale to zase nepomáhá jeho finanční kondici. A to je problém, protože investorům jaksi sliboval v podání 7nm METEOR LAKE, doslova modré z nebe.

  • ARROW LAKE to také nezachrání?!

Na desktopu se „7nm“ procesorů Intel dočkáme až ve formě „METEOR LAKE REFRESH“, tedy ARROW LAKE procesorů s novou LGA 1800 platformou. Nicméně o ohledně jejich reality Intel v zákulisí hodně couvá ze starých velkých slibů a očekávání. Ukazuje se, že firma stále razí ta malá generační zlepšení architektury i nárůstů výkonu. IPC by mělo stoupnout jen o jednotky %, hlavní nárůst výkonu potáhne zvýšení počtu menších jader, ale samozřejmě jen někde. Opět tak největší změnou proti RAPTOR LAKE (Core 13000/14000) bude hlavně nižší spotřeba daná přechodem z 10nm na 7nm. Z hlediska výkonu ale žádné masivní a výrazné zlepšení očekávat prý nelze (10 až 20% v průměru, možná).

A to je opět problém proto, že RAPTOR LAKE horko těžko stačí na současné rok a půl staré RYZEN 7000 (ZEN 4), které jsou proti němu 2x efektivnější a výrobně levnější. Jenže v době, kdy slavnostně dorazí na trh ty nové ARROW LAKE procesory, budou na trhu od AMD už zcela nové 4nm ZEN 5 (RYZEN 8000), které navýší IPC o cca 20% a celkový výkon se očekává cca o 25% vyšší, ačkoliv proti RYZEN 7000 nepřinesou v AM5 žádný nárůst počtu jader a budou pro stále stejné AM5 desky, zatímco Intel bude opět začínat se zcela novou nevyladěnou a nekompatibilní platformou. A reálně hrozí, že ARROW LAKE nedokáží výkonem plně konkurovat ZEN 5/ZEN 5 3D modelům.

To vše opět za situace, kdy ARROW LAKE budou pro Intel výrazně dražší na produkci, než jsou pro AMD jeho ZEN 4/ZEN 5 čipy, které navíc už v té době budou až půl roku na trhu, se vším co to znamená. V tuto chvíli totiž interní informace hovoří o tom, že Intel neočekává plné uvedení desktopových ARROW LAKE procesorů a LGA 1800 platformy dříve, než za rok, tedy ke konci Q4 2024! Limitované uvedení několika „K“ variant může proběhnout reálně tak v Q3 2024, ale i tak dorazí až po RYZEN 8000, a dost možná současně s RYZEN 8000X3D, na které Intel stále nemá odpověď. A mít ji hned tak nebude!

  • LUNAR LAKE je „jen“ mobilní ARROW LAKE REFRESH? (2025)

Ani LUNAR LAKE nebude žádným zásadní zázrakem, protože v reálu jde o refresh ARROW LAKE modelů, s důrazem na mobilní a efektivnější provoz. Tedy velmi podobný výkon s lepší efektivitou. Ovšem už v tuto chvíli Intel nepočítá s jeho reálnou přítomností na trhu dříve jak v první polovině 2025! A to je teď, kdy víme, jak část a jakým směrem se plány vydání a dostupnosti Intel produktů upravují. Speciálně když v té době už AMD bude téměř rok na ZEN 5 a začne se tedy mluvit o ZEN 6 (které v té době už budou ve vzorcích). Nemluvě o téměř jistém vydáním výkonných ARM řešení pro PC, která pokud něco, tak hlavně na poli efektivity by mohla být velmi zajímavá. LUNAR LAKE tedy také nebude tím, co by mělo Intel jednoznačně zachránit a nějak zcela otočit situaci.

A takhle můžeme pokračovat i na serverech, kdy SAPPHIRE RAPIDS je totální průšvih. Je extrémně drahá a neefektivní, na AMD a jeho současné EPYC nestačí výkonem ani efektivitou a nástupce „GRANITE RAPIDS“ má, k překvapení všech, potíže. Takže místo něj dorazí v první polovině 2025 jen „SAPPHIRE RAPIDS REFRESH“, což však nic neřeší, protože výrobci serverů a HPC partneři mají v ruce 4nm ZEN 5 EPYC vzorky od AMD, které na trh dorazí v polovině 2024 a jsou o světelný rok dál, než cokoliv, co bude nabízet SAPPHIRE RAPIDS nebo GRANITE RAPIDS. Ten sešup zájmu o Intel a vzestup zájmu o AMD v serverech speciálně, je velmi zřetelný a v Q3 2023 to bylo vidět i na těch financích a prakticky nulových ziscích ze serverových produktů pro Intel.

  • Kdy Intel představí něco konkurenceschopného?

Asi jste slyšeli o těch plánech s novými výrobními technologiemi. 5nm výroba (Intel 4) hotová ještě letos, její refresh verze, tedy Intel 20A a následně větší refresh v podobě 18A výroby, pak mají být hotové a připravené příští rok (2024). Že to zní příliš dobře, než aby to byla běžná realita. Ano, máte pravdu. Zejména s ohledem na produkty na nich postavených a na trhu dostupných.

Reálné produkty dostupné na trhu budou totiž mnohem později. ARROW LAKE kombinující tedy primárně Intel 4 (refresh 7nm výroby) s 20A (čiplety) je tedy otázkou až konce 2024. Mobilní LUNAR LAKE (kombinující 20A/18A) je pak záležitost až první poloviny 2025 (to je rok a půl). Ve všech případech ale nejde o zázračně nové architektury s výrazným posunem výkonu a věcí. Čistě 18A produkty hlavně zcela nové generace architektury a konstrukcí, což má být PANTHER LAKE, je totiž záležitost nejdříve konce roku 2025 (tedy 2 roky+ od teď). Následovat na 18A+ výrobě má NOVA LAKE generace, někdy v Q4 2026, která konečně má být také konkurencí AMD X3D. Ovšem vrstvené verze NOVA LAKE procesorů s extra L3 cache (jak to dnes dělá AMD), jsou aktuálně dle interních Intel plánů na cestě nejdříve v první polovině 2027, takže 3,5 roku daleko!

Jinými slovy, čekáte něco skutečně plně technologicky, vlastnostmi a výkonem konkurenceschopného, a hlavně zajímavého od Intelu? Tak to budou právě až PANTHER LAKE a NOVA LAKE procesory. Produkty, které budou reálně na trhu nejdříve na přelomu 2026/2027! Problém je, že nevíme, jak bude v té době vypadat konkurence a trh samotný. A nemá žádný smysl srovnávat cokoliv se současnými generacemi RYZEN, EPYC či ARM.

AMD totiž na místě rozhodně nepřešlapuje. Naopak. ZEN 5 co by velký architektonická změna, v mnoha verzích dorazí během 2024 v plné síle na trh. A na konci 2025 dorazí první ZEN 6, tedy architektonicky vylepšená ZEN 5 ovšem s výrazně přepracovanou konstrukcí čipletů. Ty tak mohou atakovat hranice 2x vyššího výkonu proti současným modelům při podobné spotřebě. Ve vzduchu visí také AMD ARM procesory, stejně jako NVIDIA ARM a již představené výkonné Qualcomm Snapdragon X ARM, kdy jediné, co jejich nástupu do PC ve velkém brání, jsou Windows. Ale to se může během roku 2025 s novou generací Windows změnit. Intel zkrátka čelí největšímu ohrožení jeho monopolní „Wintel“ platformy od jejího vzniku před více jak 30ti lety. A čelí ji v době, kdy má problémy ve všech oblastech svého působení. Ve všech ohledech produktově objektivně zaostává. Má jedinou výhodu = nepostradatelnost díky masivním výrobním kapacitám. Ovšem to současně sebou nese masivní náklady a jeho produkty prostě nejsou dostatečně konkurenceschopné na výdělky, na které byl Intel zvyklí. A to vše za situace, kdy je konkurence stále silnější a rozrůstá se. Navíc je tu také krize vedení. Současně vedení Intelu je slabé, bez reálné vize a jediné co dělá, že si udržuje teplá místečka a doufá v zásah vyšší moci a udržení monopolního postavení (což se klidně může stát, stačí aby Čína zaútočila na Taiwan, tím vyřadila TSMC a rázem by byl Intel jediný dodavatel pokročilých výkonných čipů na světě).

Firma ovšem není schopna fungovat ve skutečně konkurenčním prostředí na trhu. Nikdy v něm také nefungovala. AMD bylo jen zdání a maximálně produktové konkurence, ani dnes plně konkurenční prostředí na PC trhu nemáme (speciálně na poli OEM). Kdykoliv to Intel zkusil s podnikáním někde jinde, tak z toho rychle vycouval. Jistě si vzpomínáte na Intel ATOM SoC, Intel SSD atd. a mnoho dalších. Kdykoliv prostě Intel neměl monopol a musel po všech stránkách bojovat s velkou konkurencí na daném trhu, tak to skončilo velkými ztrátami a ukončením těch divizí. A stávajícímu vedení firmy o budoucnost Intelu také moc nejde. Sám šéf firmy a řada jeho spolupracovníků dosáhne povinného věku pro odchod do důchodu během 2026-2027 a tedy je jim vlastně dnes jedno, co s firmou bude v té době, protože teď nepokrytě bojují o své osobní vlastní zajištění na těch zbývajících pár let …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
enduras3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-07 16:09:36

Citace:
Ve vzduchu visí také AMD ARM procesory, stejně jako NVIDIA ARM a již představené výkonné Qualcomm Snapdragon X ARM, kdy jediné, co jejich nástupu do PC ve velkém brání, jsou Windows


Windows ARM nebrání. Microsoft už dávno vidal Windows ARM verzi a je k dispozici ke stažení už pro Windows 11
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-09 12:28:50

Vidal je co? Také občas někoho vídávám.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-08 08:09:27
avatar
tak intel nema konkurence schopne procesory uz tak 3 roky a nikomu to moc nevadi, AMD nastesti ma cenovou politiku dobrou a nesnazi se zneuzit situace jako Intel v dobach sve nadvlady kdy mel ceny brutalni a navysoval vykon o jednotky procent rocne..
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 685x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1367x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1276x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNPátek, 10 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1675x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineStředa, 08 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1151x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Pondělí, 06 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1889x
Komentářů: 2