Intel přiznal, že 10nm nestíhá, zaostává a soustředí se teď jen na dražší CPU. Pracuje na obratu. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 29 listopad 2018
altProzatímní šéf společnosti Intel oficiálně přiznal stav věcí, o kterých se delší čas spekulovalo.

 

 

 

 

Firmy a zejména velké korporace neradi mluví negativně a o svých velkých problémech, Intel sice stále vykazuje velmi dobré hospodářské výsledky, ale z velké části za to nemůže ani tak nabídka konkrétních produktů, jako monopolní chování a často zneužívání dominantního postavení, které firma na trhu s CPU má. Produktově totiž v mnoha ohledech Intel zaostává, v tuto chvíli ve všech segmentech trhu má jednoznačně horší, často i slabší a jednoznačně méně výhodnou produktovou nabídku, než konkurenční AMD.

AMD sice všechny (včetně sebe) velmi překvapilo tím, jak moc se ZEN procesory povedly a ve všech ohledech překonaly očekávání, zejména v high endu je neuvěřitelné, jak moc AMD posunulo hranice za poslední rok a půl. Nicméně za současný stav věcí si může Intel sám. Dlouhodobě se soustředil nikoliv na vývoj produktů, ale hlavně na to, jak nabídnout zákazníkům co nejméně a dostat od nich co nejvíce. 4jádra přece musí stačit všem …

Ještě před pár lety byl Intel jasný leader na poli výrobních procesů a výroby čipů, ale kdeže loňské sněhy jsou. Pozici leadera převzala už dávno společnost SAMSUNG, která je největším světovým producentem čipů a současně leaderem na poli vývoje výrobních procesů. Intel jednoznačně zaostává a mluví se o tom dlouho.

Až nyní však prozatímní šéf Intelu (toho minulého vyhodili a nový se pořád nenašel) oficiálně přiznal přesně to, co všichni sice asi věděli, ale oficiálně to přiznáno nebylo. Intel tedy přiznává že opravdu zaostává za konkurencí. Jednoduše chtěl udělat v rámci 10nm opravdu velký technologický skok, zatímco konkurence postupovala po menších krocích, a tak ji chtěl opět předehnat. Že se to vůbec nepovedlo, je všem jasné. Intel přiznává, že s původní verzí 10nm narazil na nepřekonatelné technologické překážky, oficiálně sice nikdy nepřizná, že to, co jako 10nm nakonec vydá nebude 10nm proces, ale přiznává že zpoždění má a musel hodně věcí změnit. Stále se ale dušuje že první 10nm produkty dodá na trh v druhé polovině roku 2019 a v roce 2020 by se zase rád dostal před konkurenci. To jsou velká očekávání a sliby. Není to sice nemožné, ale je to krajně nepravděpodobné, zejména když je stav věcí, jaký je a konkurence rozhodně nečeká, až ji Intel dožene a má už 7nm proces a chystá jeho vylepšení o prvky, které se právě Intelu v souvislosti s jeho 10nm nepovedly.

Šéf Intelu také narovinu přiznal současný stav věcí, tedy že kapacity 14nm produkce jsou plně vytíženy a nebudou se už nijak rozšiřovat. Navíc se soustředí hlavně na dražší procesory, zejména serverové XEON modely, které jsou nevýdělečnější, ale také zabírají obrovskou část kapacit výroby, protože jsou velmi velké a mají mizernou výtěžnost. Intel však nechce přepustit významnou část tohoto lukrativní trhu konkurenčnímu AMD, protože jakmile si zákazníci uvědomí a vyzkouší, že konkurence existuje a za zajímavé ceny, Intel by měl rázem mnohem horší pozici dlouhodobě. K udržení zákazníků v serverech a HPC tak Intel obětoval klasický retail a část OEM trhu, kam nedokáže dodávat tolik procesorů jako dodával. Jednoduše nemá dost výrobních kapacit a musí vyrábět stále větší čipy. Intel tak prakticky potvrdil, o čem se delší čas hovoří, tedy že stávající situace se špatnou dostupností a vysokými cenami současných mainstreamových CPU, vydrží nejméně do nástupu 10nm, tedy nejméně do poloviny roku 2019 a dál.

Samozřejmě není vůbec jisté, že se Intelu tentokrát vše podaří, jak plánuje a nyní slibuje. Plánoval a sliboval už několikrát a nikdy to zatím nedopadlo. V tuto chvíli se tedy nahlas mluví o tom, že nás příští rok čeká ještě další 14nm REFRESH, tentokrát až s 10jádry pro mainstream, protože 10nm pro velké procesory bude použitelné až spíše během roku 2020. Současně Intel bude stále více hovořit o svých samostatných GPU, kdy chystá i herní grafické karty (bývalý šéf AMD Radeon divize) a to na rok 2020. Takže se možná máme na co těšit. Bylo by pochopitelně hloupé Intel podceňovat, jeho síla je hlavně v penězích, kterých má mnohem více než AMD s NVIDIA dohromady, a to za jediný kvartál. Současně se nebojí svého dominantního postavení na trhu využívat a konkurenci potlačovat ve spolupráci s OEM. Uvidíme, s čím tedy na poli produktů přijde, samozřejmě že technologicky je stále na špici a mít lepší než 14nm proces už nyní, AMD procesory by zdaleka nebyly tak atraktivní, jak nyní jsou. Jinými slovy o to, že bychom se na poli CPU nudili, se bát nemusíme … nicméně na velkou část, ne-li většinu roku 2019 je zdá se rozhodnuto a desktopové 10nm novinky nás čekají nejspíše až v roce 2020. Intel ještě letos bude mít speciální akci na „uchlácholení“ zákazníků, partnerů a uživatelů a chce tam mluvit o novinkách, které chce v nových generacích představit a jež mají znamenat obrat. Peníze na to má, otázkou je ten zbytek …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 26
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
jezisek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-30 03:54:44

"Pracuje na obratu" - hezký dvojsmysl v nadpisu
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jak jsem rád 2018-11-30 12:03:30

že mám ve stolním kompu AMD (Ryzen) a ne ten šrot jménem Intel. U notebooku bohužel Intel, ale změna přijde co nevidět. Objeveno bylo dalších sedm variant Spectre a Meltdown, už se v tom člověk ztrácí. Navíc aktualizace KB4465065 pro Windows 10 přináší záplatu na Spectre V4. Ta se sice nainstaluje, ale pokud máte novější procesor Intel, zůstane neaktivní a to proto, aby dále nesnižovala výkon, který zapnutím klesne o 8%. Pokud tedy aktivujete všechny záplaty a vypnete HT (jediná fungující ochrana proti TLBleed) máte 50% výkonu v hajzlu. Super, jako kdyby by vám při svolávací akci automobilky u auta odebrali ze čtyř válců dva. Navíc u všech procesorů Intel běží skrytý operační systém MINIX a to na Ringu -3, nejprivilegovanější vrstvě, kam nemá přístup nikdo ani operační systém. Není to maličký firmware nutný k běhu procesoru, ale plnohodnotný operační systém, který obsahuje například podporu pro IPv4 a IPv6 včetně síťového stacku, ovladače, souborový systém nebo třeba web server. Běží navíc ve velmi privilegovaném režimu, ke kterému nemá běžný operační systém přístup, takže běží zcela skrytě a může provádět prakticky cokoliv za zády uživatele. IME (Intel Management Engine) lze použít i dálkově a to i když je počítač vypnutý (ale samozřejmě pod napájením, tzn. u notebooku stačí pokud je šťáva v baterii u stolního PC, pokud máte zdroj v síti, což máme všichni, málokdo vytahuje šnůru ze zásuvky jako bába Kelišová ze Slunce, seno, jahody :-) ). Lze ho úspěšně exploitovat, exploity je možné zapsat přímo do paměti v desce, takže zůstávají persistentní a není možné je odstranit. V takovém stavu zbývá jen desku zahodit. Navíc se objevují důkazy, že ani s funkcí hardwarového "generátoru náhodných čísel (TRNG)" to není u Intelu úplně v pořádku. Prostě Intel bullshit mi jistou dobu nesmí do domu a ten noťas, ikdyž na něm dělám jenom kraviny půjde taky.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Metro Exodus dostává příběhové DLC
Metro Exodus dostává příběhové DLCPondělí, 19 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 111x
Komentářů: 0
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1886x
Komentářů: 1
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 2
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1501x
Komentářů: 1
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 4111x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1588x
Komentářů: 0