Nemyslitelné realitou? Qualcomm chce převzít Intel! Hodnota firmy padá, problémy rostou. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 20 září 2024
altHodnota Intelu se propadla natolik, že se objevují reálné nabídky na převzetí klíčové firmy.

 

 

 

Kdysi byl Intel nejhodnotnější společností na světě, kdysi byl hlavním výrobcem počítačových čipů, dominoval technologicky i výkonem, a to zažilo mnoho lidí v současném vedení firmy. Stejné vedení však za posledních několik let dovedlo společnost do situace, kdy je ve ztrátě, musí šetřit, produktově nestíhá, výrobními technologiemi naprosto zaostává a hodnota společnosti se propadla na pouhých 93 miliard dolarů. Pro srovnání, mnohem menší AMD má dnes hodnotu 252 miliard. NVIDIA dokonce 2850 miliard („all hail AI“). TSMC, které je hlavním konkurentem a Intel u něj dokonce dnes musí vyrábět novou generaci Core procesorů, jinak by neměl proti AMD šanci, má hodnotu přes 900 miliard dolarů! Dokonce i ARM výrobci, například Qualcomm má hodnotu 188 miliard. A právě Qualcomm se podle zákulisních zdrojů odhodlalo k dříve nepředstavitelnému …

  • Qualcomm nabízí převzetí a odkup Intelu!!!

 Ne není to legrace. Akciový trh na zákulisní informaci reagoval pozitivně a po dlouhé době akcie Intelu trochu stouply. Qualcomm by rozhodně na převzetí Intelu měl, ovšem jak mnozí podotýkají, případný odkup Intelu by byl nepochybně velmi problematický pro vládu USA a úřady kvůli bezpečnosti a pro celý trh kvůli konkurenčnímu prostředí atd. Jinými slovy je velmi nejisté, že by úřady podobnou akvizici vůbec schválily. Ostatně NVIDIA se snažila převzít ARM a také to z mnoha dobrých důvodů úřady zakázaly, takže z toho sešlo. Výhodou Qualcomm je, že jde o americkou firmu, takže by s tím vláda USA nemusela mít zase takový problém z hlediska bezpečnosti a politiky. Problémem je, že Qualcomm je už dnes hodně velký hráč na poli SoC a mnoha komunikačních čipů, takže spojení s Intelem, který přes své problémy stále dominuje na trhu v mnoha směrech včetně komunikačních čipů, by rozhodně konkurenční prostředí nezlepšilo. A právě z tohoto důvodu by u antimonopolních úřadů ve světě (nejen USA), téměř jistě tohle spojení neprošlo. Spojením Intelu a Qualcommu by prostě vznikl velmi monopolní výrobce v mnoha čipových odvětvích.

Zkrátka prodat někomu Intel není jen tak. Nicméně nic z toho neřeší, že firma má problémy. Velké problémy. Jeho vlastní výroba je a bude nadále ztrátová. Intel se sice snaží „oddělit“ výrobní část od sebe a tím zlepšit na oko finanční výsledky celku, ovšem problémem zůstává, že Intel je největší a vlastně jediný zásadní producent mikročipů mimo Asii, má obří kapacity, ovšem na nekonkurenceschopných technologiích (pro PC a AI), které o generace zaostávají za TSMC i Samsung. Intel dokonce musí vyrábět své nastupující nové generace CPU u konkurenčního TSMC, protože jinak by prostě nebyly konkurenceschopné vůči AMD atd.

Firma sice říká, že i když 20A proces nakonec přeskakuje, 18A jde skvěle a všechno bude super. Jenže to samé říkala právě dlouho i o 20A, 7nm, 10nm atd. V zákulisí se však jasně mluví o tom, že Intel nejen že nyní využívá N5/N3 výroby TSMC pro své GPU a CPU produkty, bude používat i budoucí TSMC 2nm, protože prostě ví, že jeho vlastní technologie tak dobré nebudou. Pokud vůbec v praxi budou. Intel také ohlásil masivní propouštění a šetření. Dokonce „přeruší a o roky odkládá“ i investiční výstavbu nových továren v Německu a Polsku, na kterou přitom dostal výraznou dotaci a již se rozeběhly. Nyní se před investory chlubí, že od vlády USA dostal extra 3 miliardovou bezpečnostní dotaci, přitom i výstavbu a vývoj továren v USA omezuje a vláda USA tak pozastavuje vyplácení původních dotací, které měl Intel dostat. Bez ohledu na to, jaké budou nové Core Ultra 200/300 procesory, zůstává prostě fakt, že to fakticky nejsou poprvé v historii skutečné „Intel“ procesory! Vyrábí je konkurenční TSMC. Jedno jaké ty čipy jsou, prostě fyzicky nejsou od Intelu z těch obřích továren Intelu, na kterých doposud firma stála. A to je nejen problém, ale ohromující selhání současného vedení firmy.

Stejné vedení přitom nadále pokračuje a slibuje nápravu všeho, ačkoliv nic nenasvědčuje tomu, že by bylo schopné věci zlepšit. Speciálně když většinu těch problémů a celou situaci způsobilo. Bez kompletní výměny šéfů, celé struktury a přepracování celého fungování, prostě žádné zlepšení nepřijde, protože kdyby byli ti lidé schopni vést firmu lépe, tak v současné situaci Intel nebyl …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
GeoTech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-09-23 23:39:02

Urady velmi rychlo cuvnu ked alternativa k prevzatiu Qualcomm-om bude krach Intelu, a myslim ze ten cas nebude tak daleko.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-09-24 06:12:52

Ono neide ani tak o Intel ako o tie patenti čo vlastni Intel.
Pochybujem že by USA dovolilo len tak padnuť Intelu.
Tiež som velmi zvedavi ako to bude s Intelom, ale skôr sa pretransformuje na menšiu firmu a pobeži dalej, ktora si bude davať veci pre seba vyrabať tak ako AMD Nvidia či Apple.
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-09-24 09:38:40

Šance prodat komplet Intel je v současné době pouze hypotetická varianta, přikládním se k variantě, kdy například Intel Foundry půjde na burzu a akcionáří se stanou firmy, které budou mít zájem vyrábět ve spoluvlastněné továrně. Těch věcí co se budou vyrábět na procesu co Intel fabriky zvládnou je dost a bude jich stále více a více, "ne všechno se vyrábí na 2nm"...
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-09-24 22:24:10

Už několik let sledujeme jeho agónii, kdy se ještě snaží o labutí píseň, ale výsledek je stále stejný. Je neuvěřitelné, kam to dovedli. Ale holt jednou jsi nahoře...aneb nic netrvá věčně.
Ttxman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-09-25 12:06:04

To je zase jednou blbost.
AMD kolem roku 2010 nez bylo nuceno prodavat sidlo firmy a tovarny melo dluh 4x hodnotu cely firmy na priblizne urovni majetku a po odprodani vseho co mohli melo stejne dalsich 5+ let az do ZENu dluh na urovni hodnoty cele firmy a hodnoty vseho zbyleho majetku firmy.

Intel ma aktualne, po vsech propadech akcii dluh asi 60-70% hodnoty firmy. Majetek stale maji 4x vetsi nez dluh. Takze pokud prezilo AMD v mnohem horsi situaci, nevidel bych to tak cerne.

Problem intelu je R&D a to ze minimalne 10 let zaspali s vyrobou pro dalsi firmy (ale ani to je zatim nepolozilo). Naklady na vyrobni procesy rostou, ale trh pro processory ne. A AMD jim z nej jeste ubira. R&D jim ukrajuje stale vetsi a vetsi cast z prijmu. TSMC stoji R&D to same nebo mozna vic, ale vezou se na uspesich Apple nasledne Crypto a ted AI boomem. Penize aktualne nejvetsich spolecnosti na svete Apple, NVidia, Google, Amazon, Microsoft tecou do TSMC a Intel se neucastnil coz se ted snazi zmenit.
Pokud se jim jenom podari pridat 20% objemu vyroby z venku, tak budou z5 na nule a kvuli tomu nemusi konkurovat TSMC, stacilo by trochu vlez na trh global foundries, klidne se 14nm vyrobnim processem, jestli jim jeste nekde nejaka tovarna zbyla
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-09-25 16:54:57
avatar
Imho je problem intelu predevsim vtom, ze dlouhodobe nevidime sebemensi naznak snahy, neco na tom nastavenem trendu zmenit...porad jedou dal ve stejnych kolejich a se stejnymi lidmi, kteri je dostali presne tam, kde ted jsou...za takovychto okolnosti se proste nic zasadniho nezmeni..
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-09-25 20:47:42

tak oni ty lidi asi nemaj kde brat vyroba cipu je regulerni veda a TSMC je jediny na svete ktery zvlada prichazet s kvalitnimi novymi procesy proste proto, ze na to ma nejlepsi vedce a inzenyry. samsung se na ne taky nechyta a jeho vyroba je o dve tridy horsi, samsung ale vyrabi uplne vsechno tak jeho business neni z 50% o tovarnach jak u intelu. cina a rusko ktere se snazi vyrabet vlastni cipy jsou pak az o dekady pozadu a global foundries, puvodni amd tovarny, take. vyroba cipu bohuzel neni problem kterej dokazou vyresit miliardy ani sebelepsi manazeri nebo sefove. tady pomalu nejlepsi by uz bylo kdyby intel, tsmc a klidne i samsung zacli alespon na nekterych tovarnach spolupracovat. konkurenci to nepomuze, ale ta vyroba vlastne ani ted neni zadna realna konkurence (vsak tsmc nezvlada uspokojit vsechny zakazniky) a naopak by se to dalo oznacit i za kritickou infrastrukturu..
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Joker 2 je v kinech – nevídané filmové selhání a propadák?!
Joker 2 je v kinech – nevídané filmové selhání a propadák?!Pátek, 04 říjen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 743x
Komentářů: 1
Unreal Engine verze 5.5 se představuje – nový systém nasvícení
Unreal Engine verze 5.5 se představuje – nový systém nasvíceníÚterý, 01 říjen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1125x
Komentářů: 3
2. série The Last of Us se představuje – tvůrci tančí kolem kontroverzí
2. série The Last of Us se představuje – tvůrci tančí kolem kontroverzíPátek, 27 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 984x
Komentářů: 1
Nejočekávanější herní REMASTER - Horizon Zero Dawn brzy!
Nejočekávanější herní REMASTER - Horizon Zero Dawn brzy!Čtvrtek, 26 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1659x
Komentářů: 2
Celý systém mobilních telefonů má zásadní bezpečnostní problém!
Celý systém mobilních telefonů má zásadní bezpečnostní problém!Středa, 25 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1740x
Komentářů: 2
Dragon Age: The Veilguard – recenzenti jej chválí, fandy originálu zklame?
Dragon Age: The Veilguard – recenzenti jej chválí, fandy originálu zklame?Pondělí, 23 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1559x
Komentářů: 0