Nové procesory AMD ZEN 3 jako RYZEN 5000? Vzorky mají o 100-200MHz více než současné ZEN 2 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 07 srpen 2020
altUvedení nové generace procesorů AMD se blíží a inženýrské vzorky jsou dostupné. Jaké jsou?

 

 

 

 

Už je tomu rok, co AMD uvedlo na trh revoluční čipletové 7nm RYZEN 3000 procesory architektury ZEN 2. 16jádrový TOP model v podobě RYZEN 9 3950X sice dorazil o několik měsíců později, ale RYZEN 5 3600, RYZEN 7 3700X a RYZEN 9 3900X už téměř rok válcují Intel v prodejích samostatných procesorů. U většiny retail prodejců se prodá více kusů RYZEN 5 3600, než všech Intel modelů dohromady. A z dobrého důvodu. Intel procesory mají horší výkon na 1 jádro, horší výkon na celek, nižší IPC, jsou objektivně technicky zastaralé, provozně neefektivní (speciálně když se snaží honit 5GHz takty) a pro hůře vybavené platformy s řadou umělých omezení v případě cenově dostupnějších variant. S výjimkou některých her, kde je ale Intel „výkonnější“ ne proto, že by skutečně byl výkonnější, ale protože daná hra ve skutečnosti využívá jen zlomek skutečného výkonu CPU a ještě špatně, nedokázal Intel na AMD RYZEN 3000 sérii dosud nijak odpovědět. Core 10000 „COMET LAKE“ na ně stále nestačí.

  • ZEN 3 se kvapem blíží, procesory VERMEER jsou na cestě!

AMD ale stále jede přesně podle plánu (což je dnes docela vzácnost). A tak se už v letošním roce dočkáme zbrusu nové generace postavené na ZEN 3 architektuře, což AMD už několikrát výslovně oficiálně potvrdilo. Využívat samozřejmě budou čipletový design a budou ještě kompatibilní se současnými AM4 deskami, oficiálně tedy X570 a B550, neoficiálně i s některými X470 a B450, pokud výrobci u konkrétních modelů dodají podporu. Zde však podobnost s RYZEN 3000 na ZEN 2 víceméně končí …

ZEN 3 je totiž největší změnou samotné ZEN architektury od jejího uvedení. Až doposud AMD jen ladilo a drobně vylepšovalo první ZEN architekturu, kdy se soustředilo na posílení některých prvků a zejména u současné ZEN 2 na konstrukční řešení výroby pomocí čipletů. Všechny dosavadní procesory, tedy ZEN 1, ZEN+ a ZEN 2, ale měly stejný konstrukční základ v 8jádrovém čipu se 16vlákny rozděleném do dvou CCX modulů. To se u ZEN 3 změní. Došlo ke kompletnímu redesignu jader samotných, ale také celého uspořádání čipu. ZEN 3 nepřinese nárůst počtu jader/vláken, zůstaneme u 8jáder/16vláken na 1 čip a čipletového designu, nicméně už tam nebudou 2 CCX moduly po 4 jádrech. Celý čip bude jako jeden modul, což výrazně zjednoduší komunikaci uvnitř čipu, práci s cache, které jsou navíc větší atd.

Kromě toho AMD předělalo i ZEN jádra samotná, kdy došlo k některým významným posílením v určitých zatím oficiálně nespecifikovaných ohledech. Určitě uvidíme obecný nárůst IPC, kdy dosavadní informace hovořily o zhruba 10 - 15% zlepšení proti ZEN 2. K tomu se přidá fakt, že ZEN 3 používá výrazně lepší 7nm EUV výrobu od TSMC, která umožňuje vyšší efektivitu a současně dosažení vyšších taktů. Nečekáme zásadní posun, zhruba 200MHz realisticky, ale to je už vlastně jen taková třešnička na dortu všech těch vylepšení, které ZEN 3 procesory nabídnou.

  • Vzorky procesorů jsou v oběhu …

Těžko někoho překvapí, že inženýrské vzorky pravděpodobně již finálních specifikací samotných procesorů VERMEER již obíhají světem, takže se samozřejmě nedaří utajit všechny informace. Zatím nejaktuálnější varianty 16jádrového RYZEN 9 se ZEN 3 architekturou, běží až na 3,7GHz v základu a až 4,9GHz v boostu. To je o 200MHz rychleji, než současný RYZEN 9 3950X, tedy v souladu s realistickým očekáváním. Zda AMD dosáhne s nějakým modelem na těch „magických“ 5GHz alespoň v boostu, tak stále není jasné, žádný vzorek s takovým taktem zatím zaznamenán nebyl. Nicméně znovu připomínám, zatímco Intel v uplynulých letech prakticky honil výkon jen zvýšení taktů, u nových RYZEN může být zvýšení taktů tím nejméně podstatným důvodem navýšení výkonu, který tyhle nové procesory nové generace přinesou.

Prozrazeno už bylo, že novinky mají možnost řízení napětí pro každé jádro zvlášť, což doposud RYZEN procesory nenabízely. AMD samozřejmě výrazně zapracovalo na power managementu a řízení spotřeby. Je asi každému jasné, že novinky přinesou znatelný posun výkonu a efektivity ve srovnání s RYZEN 3000 sérií a pokud máte i slušnou AM4 desku od kvalitního výrobce, máte dobrou šanci, že si do ní budete moci novinky po aktualizaci BIOSu osadit, a tedy velmi snadno upgradovat. Kdy samozřejmě prodej vašeho stávající staršího RYZEN procesoru sníží vaše náklady na velmi akceptovatelnou úroveň :).

  • AMD možná přeskočí RYZEN 4000 označení a použije RYZEN 5000!

Jednou z věcí, kterou u AMD kritizuji, je značení. Tady firma udělala botu už na začátku a teď se těžko napravuje. ZEN 1 architektura byly RYZEN 1000 procesory, tedy dobrý, jenže pak se objevily RYZEN 2000 procesory které měly ZEN+ architekturu a současně s nimi také RYZEN 2000G procesory, postavené na čipu s integrovanou grafikou, jenže procesorovou částí ZEN 1. Pak následovaly RYZEN 3000G postavené na APU se ZEN+ architekturou, hned po nich RYZEN 3000 bez integrované grafiky postavené ovšem už na čipletech a ZEN 2 … no a teď máme na trhu fantastické mobilní RYZEN 4000U/H modely, v desktopu také RYZEN 4000G, což jsou všechno stejné APU, tedy procesory s integrovanou grafikou, jenže jde pořád o ZEN 2 architekturu ….

Ačkoliv se v tom já sám orientuji, stejně mě to přijde hodně zmatečné a pro běžné zákazníky, kteří v tom každodenně nežijí jako já, to musí být hodně nepochopitelné. Pokud je jedna věc, kterou AMD u RYZEN procesorů nezvládlo a nenaplánovalo dobře, tak je to prostě jejich značení. Podle mě byla velká chyba, že po RYZEN 1000 se ZEN 1 architekturou přišly RYZEN 2000, i když měly ZEN+ architekturu. AMD je podle mého názoru mělo pojmenovat RYZEN 1000+ aby zachovalo kontinuitu a přehlednost. Současně RYZEN 2000G měly být RYZEN 1000G. Až současné procesory se ZEN 2 architekturou se měly podle mě jmenovat RYZEN 2000 a tedy nové ZEN 3 pak hezky RYZEN 3000. Nebo AMD mělo ZEN+ pojmenovat jako ZEN 2 a tak podobně.

Zmatek do toho ještě přidaly APU modely, které ze zcela pochopitelných důvodů, protože jde o odlišné čipy, náročnější, protože mají integrovanou grafikou část, přicházejí na trh o půl roku později než čipy stejné CPU architektury. Takže je AMD proto označuje novějším číslováním, protože by to na trhu jinak působilo divně. Jenže je v tom prostě pak zmatek. Speciálně, kdy pak mobilní procesory jsou nejdůležitějším produktem, což je vidět dnes u RYZEN 4000 RENOIR, které ale mají ZEN 2 architekturu, tedy jako RYZEN 3000 bez integrované grafiky.

U AMD si tak možná uvědomili, že stejně jako je potíž pojmenovat označením pro starou řadu APU procesory které dorazí na trh i více než půl roku po uvedení čipů bez integrované grafiky na stejné CPU architektuře, je problém, když teď mají uvést RYZEN 4000 co by AM4 procesory, postavené jak na RENOIR (RYZEN 4000G), tak současné na ZEN 3 (RYZEN 4000 bez G). Prostě vypadá to blbě. Upřímně nevím, jak z téhle zbytečné šlamastiky teď ven. Ale rozhodně si to AMD s tím pojmenováváním produktů velmi špatně naplánovalo. Chyby se už ale staly a teď se to bude špatně řešit.

A tak se v současnosti hovoří o tom, že AMD pro ty letošní ZEN 3 procesory použije označení RYZEN 5000, a RYZEN 4000 tak zůstane vyhrazena jen RENOIR APU modelům. Nemám potvrzeno, že se tak stane, berte to tedy jen jako spekulaci, ale myslím si, že by to dávalo trochu více smysl. Ale RYZEN 4000 jsou stále také možnost. Na druhou stranu je podle mého škoda vyplýtvat si RYZEN 5000 název, když příští generace RYZEN procesoru na ZEN 4 architektuře, bude určitě 5nm, určitě pro novou AM5 patici a DDR5 platformu a možná s PCIe 5.0. Je ale také možné, že by AMD u té přelomové nové generace, která nás čeká nejspíše v Q1 2022, mohla přijít se zcela novým značením.

Mě prostě jen mrzí, že si tenhle aspekt AMD lépe nenaplánovalo. Značení ZEN generací podle mě mohlo krásně odpovídat značení RYZEN řad. Teď je v tom bordel, což by možná až tolik nevadilo, pokud by AMD ovšem nedržela na trhu minimálně 2 generace RYZEN produktů jako aktuální a APU verze k tomu. A to se ani nezmiňuji o tom, že existují RYZEN 1000 procesory se ZEN+ čipem, což AMD nikdy pořádně nevysvětlilo. (Například RYZEN 1600 „AF“ je prostě ZEN+ RYZEN 2600 s parametry ZEN1 RYZEN 1600 modelu). Tohle zmatečné značení je věc, kterou nejen já, ale i další novináři a někteří partneři komunikujeme s AMD často. Možná se s tím rozhodli něco konečně udělat. Tak uvidíme. Bez ohledu na to, jak se budou ZEN 3 procesory jmenovat, čekáme od nich zajímavý posun, a ještě větší tlak na Intel. Určitě nabídnout větší posun výkonu, než o malé jednotky %, který nám servírovaly někteří konkurenční výrobci jako dech beroucí generační změnu.

Osobně očekávám, že AMD stihne letos uvést minimálně RYZEN 9 a RYZEN 7 verze ZEN 3 modelů. A to nejspíše kolem listopadu tohoto roku v kombinaci samozřejmě s novými AMD Radeon RDNA 2 high end grafikami, které se nejspíše nejdříve v listopadu tohoto roku, také objeví. Výkonnější Threadripper postavené na ZEN 3 dorazí také, ale určitě až nejdříve na přelomu Q1/Q2 příštího roku. Takže pokud vám současné 3960X/3970X/3990X už nestačí, nebojte dorazí výkonnější nové modely ….

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-07 22:10:43

Je pravda, že já si kódový jména procesorů nepamatuju (ani si to nechci cpát do hlavy) a rozlišuju je podle nanometrů :-)
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-07 22:45:45

Konečně se rozhodli to přejmenovat. Aspoň v tom nebude zmatek

"Jednou z věcí, kterou u AMD kritizuji, je značení."

No teda. Tak teď bych se být na vašem místě hodně styděl. Stačí si přečíst diskuzi v tomto článku. Nechť si každý udělá obrázek sám
Odkaz
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-07 23:14:10
avatar
za co? já chápu proč APU čipy označují jako novou řadou i když mají CPU starší verze ... na tom není co nechápat. Je to logické, že to neoznačí starší generací, když je to novinka .... jasně že je v tom pak ještě větší zmatek.

ostatně napsal jsem to to jasně. Takže prosím styďte se, že mě zase něco podstrkujete ....
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-08 09:08:07

Já nic nepodstrkuji. Já jsem citoval a následně hodil odkaz. To není podstrkování, to jsou fakta.

A samotné AMD o tom ví, že je to nešťastně značené, proto se k tomuto kroku rozhodlo. A není to kvůli ZEN 1 - 1000, ZEN + - 2000 atd. Je to kvůli tomu, aby byly CPU na stejné architektuře označeny stejným číslem.

" jenže pak se objevily RYZEN 2000 procesory které měly ZEN+ architekturu a současně s nimi také RYZEN 2000G procesory, postavené na čipu s integrovanou grafikou, jenže procesorovou částí ZEN 1"

A toto je přesně ten problém. Vůbec nezáleží na pojmenování architektury. RDNA taky začínají 5xxx a RDNA2 6xxx. Je v tom problém? Není. Architektura je všem u zadku, pokud je produkt dobře označený. Takže kdyby ZEN 2 Byly všechny CPU 3000, tak není žádný problém a žádné přeznačování se nekoná. Máme normální, řadu X, řadu XT a řadu G. Když budou všechny značené stejným počátečním číslem, tak to bude OK
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-07 23:14:42
avatar
Jojo to si pamatuji jak se do roztrhání těla dohadoval, že je to napsrosto v pořádku :d Přitom se v tom nevyzná snad ani samotný AMD
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-08 00:18:14
avatar
A stále si za tím stojím ... není problém v tom, že AMD označuje APU aktuálním generačním názevm, i když mají předchodzí verzi CPU, jako APU jsou novinka tedy aktuální nová generace ...


potíž je, že ZEN 2 nejsou RYZEN 2000, že ZEN 3 nebudou RYZEN 3000 atd.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-08 00:52:48
avatar
No když je tedy potíř v tom že ZEN2 není 2000 tak je asi taky potíč v tom že Zen 2000G ze ZEN1 uplně stejný případ.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-08 19:30:06

Ja zase ZEN rozdelujem podla čisloviek, ZEN 1 + vylepšenie, potom prišiel ZEN 2 + vylepšenie a teraz pride ZEN 3 a cca nabuduci rok v lete pride jeho vylepšenie. a takto to pojde dalej v roku 2022 pride ZEN 4 + v 2023 vylepšenie a po ňom ZEN 5. Mne sa to až take strašne komplikovane nezda, skvor by som povedal že dokonca je to pekne priehladne označenie.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-08 19:56:17

A ZEN + + vylepšení..... Asi nikdo nemůže namítat nic, kdyby to bylo podle architektury. Toto je alse nesmysl a AMD to zjevně ví.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-08 20:11:06

Samozrejme to mohli označiť aj lepšie v koncovke.
Zen 1 ked označili ako 1700 tak jeho vylepšenie mohli nazvať 1701, či 1700 NOVY alebo 1700XT, možno značenie by bolo prehladnejšie, ale je ti jasne prečo zo strany marketingu sa na to vykašlali a nazvali to 2700
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jj, vzpomínám si 2020-08-08 11:35:49
avatar
Já když jsem ve vší slušnosti kritizoval označení 3000G, tak jsem byl nařčen z flame, bylo mi vyhrožováno banem a mazány příspěvky.

Nová CPU vypadají každopádně velice slibně, bez ohledu na značení.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-08 12:53:48
avatar
zcela zaslouženě, protože pojmenování 3000G je v pořádku ...


RYZEN 3000 není RYZEN 3000G je tam velmi podstatný rozíl, jsou to zcela odlišné čipy .... RYZEN G chodí na trh později, je logické že mají aktuální značení i když mají starší ZEN architekturu, protože jako APU jsou to zcela nové produkty ....
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-08 13:13:49

"Současně RYZEN 2000G měly být RYZEN 1000G"

Toto jsou vaše slova. A ano, takto by to mělo být správně.

Prostě všechny procesory se stejnou architekturou mají být značené stejným číslem, aby by v tom nebyl zmatek.

1000 - 1000G - Stejná architektura ZEN
2000 - 2000G - Stejná architektura ZEN+
3000 - 3000G - Stejná architektura ZEN2
atd.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-08 19:59:04

Ale je ti jasne že normálny ZEN a mobilný ZEN toho spoločného veľa nemajú? To že ma navyše GPU, ma navyše inštrukcie a ma navyše aj inú hustotu výroby iny proces.
TSMC 7nm HPC ma hustotu 66,7 mil/mm2
TSMC 7nm Mobile ma hustotu 96,5 mil/mm2
TSMC 7nm+ ma hustotu 115,8 mil/mm2
Jedine čo ma rovnaké je výpočtová časť, ale to je len cca 20% s celku mobilného CPU a aj ta je inak nastavená.
AMD ten mobilný čip mohla kludne nazvať ZEN2 X600
To si nemil s Intelom kde maš presne ten isty čip ako v desktope, len so zniženim napajanim kvoli spotrebe
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-09 15:06:51

rzyen 3000 a 4000g vyuzivaji stejny 7nm vyrobni proces i stejnou architekturu cpu. spolecnyho maji vice nez dost. ryzen 3000g pouziva 12nm proces a starsi architekturu, je nesmysl ze patri ciselne do stejne rady jak novejsi 7nm ryzen 3000.
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ??? 2020-08-08 13:40:52
avatar
Jako ban za z mojí strany slušně vedenou diskuzi (flame ???), kdy jsem si dovolil stát (a stále stojím) za tím, že to značení je zavádějící? Teď to vypadá, že už to začíná docházet i AMD. Teď nemluvím o 3000g, ale o celkově zmatečném systému značení.
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-07 23:14:34

Ano to značení APU je zmatečné a některé zákazníky mást může.
U těch AF modelů to docela chápu, nové 3xxx modely jsou poměrně drahé a stále je velká poptávka po starších/levnějších čipech. AMD takto může udat i čipy, které neprojdou sítem 2600. Mohlo by je označit třeba 2550 ale označení 1600AF je také celkem fér.
Co se týče nové generace, pokud opravdu přinese +15%IPC a 200MHz navrch tak to bude opět pěkný generační skok.
Jediné co mě trochu mrzí, je že 550 desky nepodporují 2000 řadu. Aktuálně urgentně potřebuju desku do NASu kam mám připravený athlon 200. Chtěl jsem na to využít tu aktuální a k 2600 koupit novou b550 ale takhle mi zbývá leda koupit b450 a doufat že bude BIOS pro 4xxx CPU.
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-08 08:51:03
avatar
No, tohle je jedna z věcí, co AMD úplně nezvládlo. Taky jsem to v jedné diskuzi psal a sklízel jsem kritiku. To značení je zmatečné.
Pro Zen+ mohli použít do názvu to "+" a nebo třeba "X" před číslo (AMD 2600 = AMD X1600 nebo 1600+). Ale co už. Už se stalo. Zen 3 nebude 3000, teď to holt musí označit jinak a je dobře, že se v tom pokusí udělat trochu pořádek. Snad to nebude ještě zmatenější.
Jinak opět klobouk dolů, fandím. AMD jede. Už se těším na recenze. Stejně tak na GPU. Jsem napjatý jak kšandy.
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-08 20:03:32
avatar
To znacenie amd je jednoznacne zavadzajuce....

Nv to robila a tiez to bolo zavadzajuce....

Proste je to ojeb a je jedno ci je to amd, nv alebo hoc kto
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-08 20:22:59

Nic není matoucí. Když vyjde nová řada cpu má své označení, které je aktuální. Na tom není nic matoucího.
Matoucí je to jen pro ty, kteří se ohlíží po minulých řadách cpu a mají v tom bordel.
Enduras [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-09 08:50:28

Takže RYZEN 9 3950X už není dle tvého tvrzení, DD, mainstream model, ale TOP model? Jestli ty ty označení nepoužíváš, jak se ti to zrovna hodí...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-09 09:57:53
avatar
??? co to plácáš?

3950X je TOP model pro AM4 platformu, což je mainstream
Enduras [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-10 13:48:57

Jak, co to plácám? Máš v článku jasně napsáno:
Citace:
16jádrový TOP model v podobě RYZEN 9 3950X sice dorazil o několik měsíců později, ale RYZEN 5 3600, RYZEN 7 3700X a RYZEN 9 3900X už téměř rok válcují Intel v prodejích samostatných procesorů


Jinými slovy, napsal jsi to zavadějíce. Plácáš ty...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2169x
Komentářů: 15
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1401x
Komentářů: 5
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4Čtvrtek, 24 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1113x
Komentářů: 0
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!Středa, 23 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3896x
Komentářů: 51
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?Úterý, 22 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2002x
Komentářů: 13
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2777x
Komentářů: 23