NVIDII hrozí, že ji nákup ARM neschválí úřady. Monopolní chování firmy je pod drobnohledem. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 16 únor 2021
altQualcomm, Google, Microsoft a další jsou proti akvizici. Poškodila by celý trh i zákazníky.

 

 

 

Společnost NVIDIA se se stávajícími majiteli ARM sice už dohodla na odkoupení za obrovskou částku 40 miliard dolarů, kterou ovšem chce hradit z velké části svými akciemi, ovšem to ještě neznamená, že se tak skutečně stane. Obchod totiž ještě musí schválit hned několik antimonopolních úřadů různě ve světě, kvůli vlivu ARM na tamní výrobce. A tam to nevypadá pro NVIDIA zrovna růžově.

Velké výhrady má čínský antimonopolní úřad, kde se schválení ani moc neočekává. A to bude problém sám o sobě. Velký problém představují také Britské a Evropské úřady. Tam NVIDIA naráží na značný odpor. Britům se prodej firmy do rukou Amerického výrobce pranic nezamlouvá, proti jsou i původní zakladatelé ARM a většina jeho stávajících zaměstnanců. EU se na akvizici také nekouká pozitivně, protože zákazníkům i výrobcům rozhodně uškodí, než aby zlepšila situaci na trhu. NVIDIA si totiž značně škodí svým chováním z minulosti, kdy několikrát prokazatelně chtěla zneužít svého dominantního postavení, takže úředníci EU těžko budou teď firmě věřit, že „už bude hodná“ a s ARM se nepokusí o něco „nekalého“.

Teoreticky nejlepší šanci by měla mít akvizice na schválení u Amerických úřadů. Jenže i tady bude velký boj. Oficiálně se k tomu sice firmy vyjadřovat nechtějí, ale ze zákulisních zdrojů uniká, že především Qualcomm, Google a Microsoft ostře vystupují proti NVIDIA a jejímu nákupu ARM. V zákulisí silně tlačí na to, aby ke schválení nedošlo. FTC se tak nově dokonce oficiálně pustila do vyšetřování a průzkumu celé situace. Bude zkoumat dopad celé případné akvizice a mluvit o tom s dalšími potenciálně dotčenými firmami. Hlavní obava všech je v tom, že ARM bylo doposud naprosto neutrální, což je jeden z hlavních důvodů jeho úspěchu a rozšíření. NVIDIA je však doslova přímým konkurentem všech současných ARM výrobců. Sama totiž navrhuje a vyrábí vlastní ARM platformu (TEGRA), stejně tak drží mnoho grafických patentů atd. Pokud by NVIDIA vlastnila ARM, tak i přes své tvrzení, že prý zachová současný přístup všech k ARM technologiím, nejsou a nemohou tyto záruky ničím podložené, pokud by NVIDIA byla majitelem ARM a všeho kolem. A věřit tomu jen protože to NVIDIA říká? Speciálně proto tomu nikdo při smyslech nevěří.

NVIDIA je jednou z nejméně důvěryhodných technologických společností. Její technologie a produkty jsou sice zajímavé, ale marketing a věci kolem nich je často za hranicí lhaní. Firma má příšerný přístup k novinářům, což vyšlo nedávno okatě najevo. A samozřejmě se o tom nechce NV bavit natož se někomu veřejně omlouvat, protože celý její styl komunikace s novináři je postavený na tom, že musíte skákat, jak ona píská. NVIDIA vůbec neuznává novinářskou nezávislost, neuznává fakta a realitu, pokud se jí nehodí. A když projevíte nezávislost a píšete o produktech NVIDIA podle pravdy, máte velké, velké problémy.

Co nejvíce NVIDIA uškodí ve vyšetřování antimonopolních úřadů, je právě její jednání a chování v minulosti. Firma má příšerný přístup i ke svým vlastním partnerům, kdy se jim nedávno snažila doslova ukrást jejich značky produktů pro sebe a zařídit, aby je nemohly používat pro produkty s čipy konkurence. Nechvalně proslulá GPP „dohoda“ je zářným příkladem toho, jak NVIDIA zneužije dominantní pozice, pokud se jí naskytne příležitost. A je hlavním důkazem toho, proč se NVIDIA a jejím představitelům nedá nic věřit. Slovo této společnosti i jejího šéfa nemá absolutně žádnou váhu a důvěryhodnost. Dokonce je přímo v zájmu NVIDIA lhát, protože nedáte 40 miliard dolarů za něco, na čem nevyděláte. A pokud by věci zůstaly, jak jsou, ARM by na tohle vydělával mnoho let.

 

Především ale otevřená a vstřícná politika ARM je v přímém rozporu a totálním opakem politiky a přístupu NVIDIA. Její zneužívání monopolu, její technologie cíleně z politických důvodů omezené jen na její platformu, její zdržování vývoje a nástupu otevřených standardů atd. Vezme si například G-SYNC. Jak dlouho NVIDIA tvrdila, že bez jejích nákladných G-SYNC modulů v monitorech, to fungovat nemůže? Najednou to po letech funguje, když NV zjistila, že její G-SYNC bylo před vymřením, protože 99,9% monitorů na trhu podporuje jen FreeSync alias Adaptive sync (což je průmyslový standard). Najednou po letech stačil jediný SW update ovladačů a grafiky NVIDIA vesele na monitorech s FreeSync fungují (tváříc se, že jde o G-Sync). A podobných příkladů o tom, jak NVIDIA brzdí skutečné standardy v mnoha směrech, je celá řada. NVIDIA je naprosto nejhorší firma na trhu, pokud jde o tvorbu podporu a především upřednostňování otevřených standardů. Když něco může fungovat všude, NVIDIA to udělá tak, aby to to prostě za každou cenu nefungovalo a bylo uměle omezeno jen na její platformu. Všechno dělá hlavně tak, aby zákazníky chytla do pasti vlastní platformy. Příkladem je třeba stále tlačení CUDA místo využívání a optimalizaci pro OpenCL, tak aby daná věc fungovala na všech GPU, pokud by mohla (jako že 99% věcí na CUDA by mohlo).

Takže pokud někdo věří NVIDIA, že udrží dlouhodobě současnou nezávislost a otevřený přístup ARM pro všechny, je blázen. NVIDIA samozřejmě ví, že ARM nutně potřebuje, má-li zůstat konkurenceschopná AMD/Intelu/Apple, potřebuje jej ovládat. Současně je ale NVIDIA nejhorší firmou, která by mohla ARM získat. Výhrady všech konkurentů jsou tedy více než na místě. A ani se nemusí moc snažit hledat a vymýšlet důkazy, proč spojení NVIDIA+ARM je pro trh jako celek, opravdu nejhorší řešení ze všech. Ty pro ně vymyslela a udělala NVIDIA svou politikou a jednáním, speciálně posledních 10 let. Pokud nějaký antimonopolní úřad schvální tuhle akvizici, bude jednat přímo proti smyslu a poslání antimonopolních úřadů jako takových. ARM bez NVIDIA bude nadále prosperovat a bude fungovat otevřeně jako doposud, což je ku prospěchu celého trhu. NVIDIA ale ARM nutně potřebuje, její budoucnost bez vlastních procesorů by byla problematická. Jde také o to, že NV na vývoj svých ARM procesorů nepotřebuje ARM vlastnit. Nedává prostě žádný smysl, proč by NVIDIA koupila ARM, než že z toho chce ve velkém profitovat změnou podmínek a ovlivňováním svého konkurenčního postavení ve vztahu k ostatním ARM výrobcům, kterým přímo i dnes konkuruje.

Ze sloučení těchto dvou společností by profitovala výhradně NVIDIA, všichni ostatní by ztrátou nezávislosti ARM výrazně tratili a zdaleka nejen finančně. NVIDIA nesmí získat rozhodovací právo nad platformou, kde představuje konkurenci všem ostatním.

 

  • Závěr

A napadá mě ještě jeden příklad toho, jak by to mohlo dopadnout a proč to není dobrý nápad. Intel a jeho x86 platforma/licence. Pokud by to nebyl Intel, kdo drží práva a licenci na x86 a rozhoduje, ale byla to nějaká nezávislá firma (jakou je ARM), vsadím se, o co chcete, že by existovalo podstatně více výrobců x86 procesorů a podstatně větší vývoj a konkurence na trhu. Pokud by NVIDIA vlastnila ARM, stala by se doslova tím, čím je Intel na x86 trhu. A nechce mě nějaký antimonopolní úřad tvrdit, že tohle je ku prospěchu trhu a zákazníků, které má chránit. Že ne?

Takže doufám, že zvítězí zdravý rozum a NVIDII bude nákup ARM zakázán. Pokud kdy měly být antimonopolní úřady užitečné a jednat, tak právě teď. Žádná společnost, která dnes vyrábí a navrhuje vlastní ARM platformu, by neměla mít dovoleno se stát majitelem samotného ARMu. Speciálně ne NVIDIA s tím svým dosavadním stylem přístupu k zákazníkům, partnerům a uměle vytvářených překážek k nepřístupnosti svých technologií pro jiné platformy, brzdíc přitom záměrně vývoj a rozšiřování univerzálních standardnů  … NVIDIA je v prakticky přesným opakem toho, čím je ARM. Pokud by ARM kupoval NVIDIA, bylo by to asi o něčem jiném ...

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-17 00:25:18
avatar
Citace:
NVIDIA hrozí, že ji nákup ARM neschválí úřady.
Nemělo by tam být spíš NVIDII hrozí? Takhle to má úplně jiný význam, jako by někomu vyhrožovali.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-17 00:57:20
avatar
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-17 01:09:19
avatar
Klidně to tak ale mohlo zůstat, nedivil bych se, kdyby vážně někomu vyhrožovali.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-17 07:34:40

CUDA vs OpenCL, dôvod menšieho rozšírenia OpenCL, je že CUDA ma lepšie vývojové nástroje, je jednoduchšia na programovanie, väčšia komunita a dokumentácia, množstvo kníh a tiež je tu dlhšie. Tiež v dátových centrách ako napr Amazon sa človek skôr stretne s GPU od nvidia. prepis toho množstva kódu ktoré už boli napísané pre cuda do OpenCL jednoducho nemá zmysel. Áno bolo by lepšie ak by bolo všetko open štandard, žiaľ to tak nie je. Stačí sa pozrieť na Microsoft a dx (prečo Microsoft ignoroval OpenGL?). Vola sa to vendor lock a robi to každá veľká technologická firma, nie len nvidia.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-18 09:38:44
avatar
Ano, máš pravdu, ale jeden z důvodů proč tomu tak je, je to že Nvidia s vývojem nástrojů pro OpenCl nijak moc nepomáhá...
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-18 15:39:36
avatar
No a s odkoupením ARMu hrozí, že se mnoho dalších technologií stane "vendor locked".
Já bych nVidii ARM neprodal v žádném případě. Tipuji, že pokud nVidia ARM získá, bude mít celý ekosystém postavený kolem ARMu velký problém.
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hlavný problém je v spojení A 2021-02-17 09:17:00

hlavne sa to nepáči Mubadala-u,
ktorá vlastní

12% AMD,
25% ARM
a 100% Global foundries.


Na 25% ARM získala Mubadala peniaze vďaka investícii do AMD a Global foundries v roku 2007. A po kúpe ARM-u nVidia-ou by získali asi 8% v nVidia-i a to samé osebe je rizikový faktor, keďže Mubadala je saudskoarabský štátny investičný fond.


A ktorýkoľvek vlastník najmenej 5% firmy má v USA právo veta pri hlasovaní na valnom zhromaždení a jeho žaloha na akýkoľvek krok vedenia pozasatavuje platnosť tohoto kroku až do ukončenia súdu

Citace:

Jan 28, 2021Mubadala Development owns 146.9 million shares of AMD, representing 12.2% of total shares outstandin

Odkaz

Citace:
SoftBank to sell 25% of Arm to Saudi-backed fund
Arash Massoudi and George Parker in London March 8 2017
The decision was made as the SoftBank-led fund looks to hit its fundraising goals and secure the backing of Mubadala, the Abu Dhabi state-backed investment group, which wanted the fund to own a portion of Arm, said two people close to the situation.

Odkaz


Citace:
Mubadala prodala jednu část AMD, jen aby výhodněji koupila jinou
10. 3. 2017
Zároveň se ale zbavila jen části svého podílu v AMD - pokud by v rozporu s očekáváním ostatních akcionářů byla předsvědčena, že hodnota AMD spadne, prodala by jistě větší balík. Podobným otázkám a nejasnostem učinil konec analytik Austin Craig, který zná dobře smlouvy mezi AMD a Mubadala, které definují vzájemné postavení obou firem.Součástí těchto smluv je záruka ze strany AMD, že Mubadala může kdykoli - nejpozději však do 29. února 2020 - od AMD koupit 75 milionů akcií za $5,98 kus. To je velmi pěkná cena, zvlášť při stávajících $13,63 za kus. Jenže tato záruka má jeden háček. Platí pouze pokud Mubadala (i touto transakcí) nezíská více než 19,99% podíl v AMD.

Odkaz
schali [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - nákup ARM 2021-02-17 10:50:24

Takže je jasný, že to projde. Nevsadíme si, třeba jako na bitcoin?
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-17 12:37:28
avatar
Tak tohle neprojde, to nemá šanci projít přes Čínu, nebo jiné jako Google, Microsoft a kdyby v EU něco věděli, tak to taky zatrhnou.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-17 12:45:48

Na druhou stranu pokud by to prošlo, tak Microsoft je ten kdo drží imaginární otěže a určuje co a jak se bude sw prosazovat.
Pokud by MS držel tu správnou sw rovnováhu, tak Nvidia by se musela podřídit. Takže to nemusí být až tak černé, pokud se prostředí a gigant jménem Microsoft postará o rovnocenné podmínky.
raduz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-17 12:56:55

Ještě k té licenci x86: Z toho co jsem pochopil, tak Intel sice původně měl výhradní licenci. Ale AMD pak vytvořilo 64bit variantu s příslušnými patenty. Takže se teď vzájemně drží pod krkem, protože kdyby tu smlouvu zrušili, Intel by nemohl prodávat svoje procesory, protože používá spoustu patentů od AMD. Takže tito dva výrobci to mají jisté, prostě duopol
Pak tu byly nějaké pokusy VIA, Transmeta, Cyrix... ti všichni x86 vyráběli, byť nebyli moc konkurenceschopní. Jak to ale bylo tehdá licenčně netuším, jestli to museli povolit AMD+Intel. Teď co píše Wiki třeba 486 už chráněné není.
Heh, dokonce jeden kus, notebook s Transmetou mám ještě doma. Byl vždycky pomalý, ale dětem na skákací podložku (DDR) to stačí No a Cyrix který jsem měl ve svém prvním PC v práci moc dlouho nevydržel a shořel :-)
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ono je to ešte zaujímavejšie 2021-02-17 13:19:42

Citace:
Ještě k té licenci x86: Z toho co jsem pochopil, tak Intel sice původně měl výhradní licenci. Ale AMD pak vytvořilo 64bit variantu s příslušnými patenty. Takže se teď vzájemně drží pod krkem, protože kdyby tu smlouvu zrušili, Intel by nemohl prodávat svoje procesory, protože používá spoustu patentů od AMD. Takže tito dva výrobci to mají jisté, prostě duopolOno je to iný duopol
1. Po nezhodách s novým CEO Fairchild semiconductorm, ktorého menoval Sherman Fairchild v januári/lednu 1968 odišli z Fairchildu dve skupiny

A. Prvá vrátane spoluzkladateľov Fairchildu založili 18.7.1968 Intel
B. Druhá založila 1.5.1969 AMD Jeden z členov A. požičal peniaze Jerrymu Sandersovi na vklad do založenia AMD....

V roku 1976 podpísali zmluvu, podľa ktorej môže patenty jednej firmy používať druhá firma bezodplatne a naopak od 1.1.1977

v roku 1978/9 vypísalo IBM tender na CPU pre svoje PC, s podmienkou, že víťaz musí zabezpečiť druhého dodávateľa týchto CPU

Prihlásili sa

1. Intel s i8088
2. AMD s am2900 alebo prevrtatnou am29000
3. Motorola so 68000 ktorá sa súdila s výrobco zdokonalených kópií svojich CPU s MOStekom

potom AMD s Intelom x86 zdokonaľovali spolu = do roku 1990 asi v pomer 7 zlepšení od Intelu vs 3 zlepšenia od AMD (dnes je to necelých 6:4 pre Intel)

Preto je tá zmluva z roku 1976 predlžovaná dodnes, lebo moderné CPU nevie Intel vyrobiť bez patentov AMD a AMd nevie vyrobiť moderné CPU bez patentov Intel a zďaleka nejde len o inštrukcie, napr, AMD má patenty na matemtický koprocesor, matematický koprocesor integrovaný do CPU dnes známy ako FPU) a aj integráciu matematického koprocesora do CPU architektúry x86... A podobne na tom je Intel.


Neviem, či má Sherman Fairchild ešte vlasy, ale ak áno, tak si ich dodnes vytrháva...každopádne nepoznám nikoho, kto by urobil menej prezieravé rozhodnutie..
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Hotovo! EA převzala CODEMASTERS a s ním série DiRT, GRID i F1
Hotovo! EA převzala CODEMASTERS a s ním série DiRT, GRID i F1Úterý, 02 březen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 669x
Komentářů: 9
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1794x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1385x
Komentářů: 1
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Úterý, 23 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1717x
Komentářů: 8
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSobota, 20 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2472x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Čtvrtek, 18 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2523x
Komentářů: 0