Ratchet a Clank: Rift Apart: TEST výkonu GPU a CPU a RECENZE hry – PC port populární série poprvé Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 06 srpen 2023
Přejít na obsah
Ratchet a Clank: Rift Apart: TEST výkonu GPU a CPU a RECENZE hry – PC port populární série poprvé
Technické zpracování a TEST výkonu GPU a CPU
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Závěr a hodnocení

Ratchet & Clank: Rift Apart je další z věhlasných herních PlayStation exkluzivit, které se nakonec podívaly i na PC. Proti předchozím SONY PC portům, jde v tomto případě o herně výrazněji úzce zaměřený titul, který rozhodně nebude zasahovat tak velké mainstreamové publikum. Je to zkrátka opět něco trochu jiného, klasická hopsačka-plošinovka, ale v parádní 3D grafice a s propracovanějším příběhem, některými RPG prvky i akční hratelností. Stále ale tematická orientace na mladší publikum je zjevná.

Jako hra je to ve svém žánru špičkový titul, určitě bychom našli spousta negativ proti „dospělejším“ titulům, které dnes vychází, avšak Ratchet & Clank: Rift Apart má prostě jiné zaměření. To se nepochybně odrazí v mnohem menší zájem hráčů na PC, kde zrovna plošinovky jsou populárním žánrem, a to zejména na nezávislé scéně. SONY tak se svou novinkou přináší hlavně špičkové AAA zpracování a velmi pěknou grafiku, než aby v rámci žánru hratelností přinášela něco zase výrazně nového. Celkově lze ale po stránce hratelnosti máloco vytknout, jde jen o to, zda máte rádi veselé rychlé 3D plošinovky s odlehčeným příběhem a stylem pro mladší publikum. Nemyslím si, že hra zaujme nějak velkou část současných hráčů, kde věkový průměr překročil výrazněji 30 let. Jsem si ale jist, že u SONY jsou si tohoto omezení vědomí a hru i s tímto vydávali. Jde prostě o něco trochu jiného, než je jejich obvyklé dospělejší herní portfolio a nabídka. A to je dobře.

Bohužel tvůrci toho PC portu se moc nevyznamenali. Přitom stačilo relativně nedávno vydanou, a tedy hotovou hru optimalizovat pro PC. Nebyl žádný důvod tam cpát RayTracing, který nedělá hru hezčí jen brutálně náročnou a v kombinaci s podivným chováním zjevně neoptimalizovaného DirectStorage, je i nestabilní na mnoha sestavách. Aktualizace a opravy sice už něco vylepšily, ovšem ne vše. A pachuť mizerného stavu při samotném vydání už zůstane. A stále jsou potíže se stabilitou na určitých kombinacích HW.

Zkrátka tohle je krásný příklad toho, jak hru nevydávat. RayTracing do současných her je hloupý a zbytečný, speciálně v současném stavu věcí, ba je přímo škodlivý. Vývojáři už tak mají málo času na dodělání her, a když místo optimalizací hry tráví čas roubováním Raytracingu, který si málokdo bude moci vůbec zapnout s ohledem na omezený výkon většiny grafik, je na místě říci, že RT v současnosti hrám neprospívá, ale skutečně škodí. Vraťme se k němu za několik dalších generací GPU až na to budou mít všechny GPU skutečně výkon a bude to mít smysl. Zklamáním je také implementace DirectStorage, kdy hra se sice poměrně rychle načítá, ale neřekl bych že nějak výjimečně rychle, má to však hlavně u NV karet negativní dopad na FPS. Další podivnost v „optimalizacích“ ze strany tvůrců portu.

Zkrátka z poměrně jednoduchého úkolu vydat na Windows platformu hru, která pro již byla přímo udělána pro moderní „x86 PC“ platformu současné konzole PlayStation 5, se stalo zbytečné drama. Tím, jak se tam tvůrci z nějakého nepochopitelného důvodu snažili nacpat marketingový RayTracing a uzavřené DLSS konkurenčního výrobce GPU atd. Proč hra nemůže mít jen univerzální FSR 2 a bez implementace zde obzvlášť zbytečného RayTracingu, který speciálně u typu hry jako je tahle, opravdu nikoho nezajímá? A nemohli se tvůrci soustředit na skutečné optimalizace, třeba tragické využití vícejádrových CPU atd.?

SONY by mělo rozhodně mělo udělat změny v tvorbě portů PC her a dát si jasné priority. Což by měly být v první řadě hlavně hladký chod a 100% funkčnost před implementováním dodatečných omezeně využitelných technologických marketingových vychytávek, které většina hráčů ani nemůže použít.

 

  • Závěr

Z jinak běžného vydání PC verze Ratchet & Clank: Rift Apart, se tak stala zbytečně negativní show. Tvůrci portu místo čisté přímočaré optimalizace hry pro Windows PC, se snažili o nevím co. A zjevně to bylo nad jejich schopnosti. Přidělali si jen hromadu zbytečné práce, kterou navíc zkazili a nedodělali. Výsledkem je pokažení dojmů z jinak velmi dobré hry, jedné z nejlepších svého žánru. Nevím, čí to bylo rozhodnutí, a hlavně kdo tomu portování šéfoval a pustil to v tom stavu na trh, ale odvedl mizernou práci. A někdo u SONY by měl honem rychle dát věci do pořádku, aby se podobná naprosto zbytečná selhání neopakovala.

Bohužel můžeme jen hodnotit to, co v tuto chvíli máme. Ratchet & Clank: Rift Apart jako hra není herně žádné komplikované veledílo na desítky hodin (počítejte tak s 10 – 18 hodinami dle obtížnosti a plnění výzev), ale je přesně a úzce zaměřená žánrovka s jistým stylovým přesahem, vše v parádní grafice a s výbornou žánrovou hratelností. PC verzi poněkud technicky pokazili tvůrci portu vlastním rozhodnutím „vylepšovat“ něco, co vylepšení zjevně nepotřebovalo, a hlavně vědomým rozhodnutím to zjevně neoptimalizované a rozbité prostě vydat, že to opraví někdy později. Přitom museli vědět, že to ty problémy má. Opět tedy hlavně ukázkové selhání kontroly kvality produktu a manažerské selhání to rozbité vydat. A proč?

PC fandové čekali na vydání 2 roky, určitě by počkali i o rok déle, pokud by bylo třeba k dodělání všech optimalizací. Prostě škoda. I tak, samozřejmě se tahle hra bude mnoha lidem líbit, zejména mladším hráčům, kdy má vše, co moderní plošinovka má mít a spousta věcí navrch. Potěší česká lokalizace a jak naše testy ukázali, když to nebudete přehánět s detaily, zahrajete si v pěkné grafice ve vyšších rozlišeních i s rozumným hardware.

Hodnocení hry: 80%

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

 

Hra odehrána na sestavě:

 

  • Procesor: AMD RYZEN 9 7950X3D (16jader/32vláken)
  • Základní deska: ASUS ROG CrossHair HERO X670E
  • Grafická karta: AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB
  • SSD: Gigabyte AORUS Gen4 2TB SSD PCIe 4.0 NVMe
  • RAM: G.SKILL 2x 16GB OC DDR5 6000MHz EXPO
  • OS: Windows 10 PRO 64-bit
  • Monitor: Gigabyte AORUS FI32U (3840x2160 144Hz IPS)
AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-08-08 20:03:08

Akože sorry aby som mal 7900xtx a ten port po niekoľkých rokoch vyzeral takmer identicky:
https://m.youtube.com/watch?v=mwTDCcS6rSM&pp=ygUYcmF0Y2hldCBjbGFuayBwYyB2cyBwczUg

Zasa prakticky nulová výhoda mat highend pc.

A dd ty si písal že na pc to príde po konzoliach pekne odladene…ja vidím opak ta hra seká, padá a je tam rozbite čo sa dá na pc. Velmislabý port. Akurát tak podojit dalších ľudí za nulové úsilie. Je to až do plaču keď vidím čo dokazu moderi ako pekne a zadarmo vylepšiť grafiku na niektorých hrách a to vo svojim voľnom case a takéto štúdio po rokoch za plnú sumu vyvrhne na pc hentaky hnoj s nulovým vylepšením oproti lowcostovej konzole zas.


A tie predaje ako som čítal sú na pc zas katastrofa.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-08-08 22:50:04
avatar
na PC to můžeš hrát v nativním 4K a mnohem lepších detailech textur atd. a na vysokých FPS, to je výhoda high end PC ;)

Když vypneč max detaily, RT atd. tak to běhá ve 2K slušně i na mainstreamu žádný problém ;) katastrofa to není, ale tvůrci si ten RT a nedodělaný DS mohli odpustit v rámci portování. Ta hra to nepotřebovala.
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-08-09 12:58:18

Len toto neni žiadna snaha využiť highend… si pametam časy keď hry na konzoliach vyzerali odost horšie než na pc a behali v 30fps… dnes mám pocit že neni žiadna snaha využiť výkon pc. Ako napriklad keď vyšlo gta5 najpr na konzole a neskôr o rok na pc, hra mala odost lepší vizuál čo si šlo hneď všimnúť.

No teraz sú to odflaknute porty s nulovou snahou. Tie textúry sú prakticky identické…čo mame lepšie na 60tflops strojoch je viac fps, daky tieň a rozlíšenie. Proste úplne kašlú na highend.
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-08-08 22:02:22
avatar
STAR WARS: Jedi Survivor, Last of Us Part 1, Forspoken, Callisto Protocol jsou hry sponzorovaný AMD a optimalizace dopadla tragicky ..
Tady se píše o Nvidii která je známá svým přístupem ke špatným optimalizacím..
Za to zlatý AMD vždy optimalizuje výborně
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-08-08 22:48:19
avatar
STAR WARS: Jedi Survivor hrajeme a testujeme, žádný problém tam není ...

Last of Us Part 1, otestováno a orecenzováno, žádný problém!

Forspoken a Callisto Protocol jsou dvě hry, kde technické provedení bylo nejmenším problémem. Speciálně Forspoken nemělo žádný problém s optimalizací, jako s tím že hra působila jako koncept nějaké hry. Callisto pak bylo zpatlané taky.

Nic z toho není případ Ratchet a Clank, kteří jako hra fungovali na PS5 a fungují bez RT dobře i na PC, pokud máte AMD+AMD základ. Nemám žádný problém tam technicky.
h4wkm00ner [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-08-09 15:28:32

Citace:
Proč hra nemůže mít jen univerzální FSR 2 a bez implementace zde obzvlášť zbytečného RayTracingu, který speciálně u typu hry jako je tahle, opravdu nikoho nezajímá?
si to nvidia zasponzorovala, někomu to šlo do kapsy, jak se dříve prosazoval Intel ? nvidia má peníze, pár drobných pošle někomu kdo o tom rozhoduje
HUHUHUgo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-08-09 16:38:09

Offtopic. DD co ty a Robot Cache? Vypadá to dost spřáteleně s AMD, nenapíšeš o tom něco?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-08-09 16:56:11
avatar
nemám nejmenší tušení o čem to mluvíš a co to to je, kouknul jsem zběžně na google a asi to vynecham ;)
LukasL34 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-08-14 18:08:33
avatar
"Nebyl žádný důvod tam cpát RayTracing" Ray-tracing tam byl už na PS5. Ale hru to dělalo hezčí jen na pár místech.
Bylo by vtipné kdyby PC verze RT neměla. Konzolisti by to PCčkářům dali sežrat.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpaky
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpakyStředa, 21 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 243x
Komentářů: 0
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Úterý, 20 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 906x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Pondělí, 19 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 896x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?Pátek, 16 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1093x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?Úterý, 13 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2097x
Komentářů: 7
Velké RPG Avowed od OBSIDIAN dorazí již letos?
Velké RPG Avowed od OBSIDIAN dorazí již letos?Pondělí, 12 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1398x
Komentářů: 1