RECENZE A TEST: Grand Theft Auto 5 - skvělá hra, která ovšem nevyužívá svůj potenciál Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Neděle, 26 duben 2015
Přejít na obsah
RECENZE A TEST: Grand Theft Auto 5 - skvělá hra, která ovšem nevyužívá svůj potenciál
Strana 2
Zpracování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Ani na vteřinu nepochybujte o tom, že GTA 5 je něco jiného, než skvělá hra se skvělým zpracováním, skvělou hratelností a tak vůbec. Čekání na PC stálo nakonec za to a nevěřte škarohlídům, kteří tvrdí, že hra na PC nevypadá o mnoho lépe než na konzolích. Pokud jde o původní verzi vyšlou na staré Xbox 360 a PS3, tak i na nejnižší detaily na integrované grafice procesu AMD A10-7850, hra vypadá lépe a běží lépe. Nová generace konzolí je na tom pochopitelně o maličko lépe, ale když přijde na přímé srovnání na stejném monitoru nebo TV, je to jak dívat se na dvě různé hry.

PC verze je mnohem detailnější, má mnohem lepší textury, detailnější objekty, podstatně lepší nasvícení a řadu efektů, které konzolové verze vůbec nemají. PC verze jede ve vyšších rozlišeních s vyššími FPS a to všechno má podstatný vliv na hratelnost i vizuální kvalitu hry. Ano, sice to tvůrcům trvalo, ale nakonec jsme se PC dočkali a možná že je dobře, že to trvalo tak dlouho a nebyla snaha to uspěchat, protože výsledkem je skvěle optimalizovaná moderní PC hra bez chyb, což u tak obří hry je dvojnásob pozoruhodné!  Se žádnými problémy technického ani herního rázu jsem se nesetkal, hru jsem si užíval na plné detaily s jedinou Radeon R9 290X OC grafikou na 5760x1200 bez jakýchkoliv problémů v perfektní optimalizaci. Problémem nebyl ani nutný RockStar Social Club, přes který se hra musí aktivovat i když ji máte ze STEAMu, vše chodilo perfektně.

Přesto si myslím, že dát téhle hře hodnocení 100/100 (nebo 10/10) je hloupost a všichni kteří o dost horším konzolovým verzím dali takové hodnocení, by ho měli rychle změnit. Ale ani po všech stránkách lepší a dotaženější PC verze si absolutní hodnocení nezaslouží. Proč? Mohla a měla být lepší!

  • GTA 5 je chudší než minulé díly a nevyužívá potenciál!

Ano, mnoho věcí, které měly starší díly, GTA 5 nemá, nebo je to tady takové poloviční. Například ten dojem budování vlastního impéria chybí, zpracování garáže je nedotažené, budování vztahů je tu jen na oko, chybí restaurace, chybí autoškola a tak dále a tak dále! Osobně se mi nelíbí ani to, že hra vůbec nebere v potaz, že jako hráč nechodíte se svou postavou chlastat, ale chodíte hrát tenis, golf atd., přesto vás příběh hry vylíčí jako líného tlustého alkoholika, i když RPG prvky a vlastnosti vaší postavy máte v tu dobu vytrénované na maximum, manželku berete na tenis atd. (mimochodem tenis je skvěle zpracovaný, stejně jako golf a hodně zabaví :) ).

Prostě a jednoduše, GTA 5 nabízí skvělý příběh, vynikající herní prostředí s úžasným zpracováním a atmosférou a přes velkou zábavnost prostě neposouvá hratelností GTA sérii nikam dál, i když ten potenciál prostě má. Ano, je to skvělá akční jízda na zemi, na vodě, pod vodou i ve vzduchu a zabaví vás na desítky hodin bez problémů, ale prostě spousta věcí, které jsou dokonce krokem zpět proti minulým dílům. Na druhou stranu hra má podporu módů, v podstatě i sám RockStar klidně může vydat pár vlastních módů, včetně příběhového datadisku, který klidně může do jinak hotového prostředí přidat další úplně novou příběhovou kampaň na desítky hodin.

Hodnocení DDWorld:  GTA 5 je kulturní fenomén, vynikající hra v úžasném živoucím a realistickém prostředí jinak podávající nereálně a hlavně s velkou nadsázkou a parodií reálie našeho světa. A nebojí se opřít politicky nekorektně do skoro čehokoliv. Zpracování překonalo naše očekávání a takhle má minimálně vypadat PC port hry z konzolí! Doufejme, že se leckteří jiní tvůrci něco přiučili. Herně je to absolutní nářez, který vás chytne a jen tak nepustí. Herní doba je dlouhá a v podstatě nemá hluchá místa. Přesto všechno je trochu cítit, že tvůrci nevyužili plně potenciál, řadu herních možností úplně vynechali, nebo tam jsou, jen aby se neřeklo a prostě sérii jako takovou herně nikam neposunuli a je to velká škoda. Ten potenciál ta prostě je hodně vidět. Není ale pochyb o tom, že GTA 5 je jednou z nejlepších her za poslední roky a v rámci městských akcí absolutním králem. Pokud máte rádi počítačové hry, neexistuje výmluva, abyste tenhle šílený akční nářez vynechali.

Hodnocení: 95/100

Za zapůjčení hry děkujeme společnosti CENEGA


 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 24
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Total War Saga: TROY – strategie z dob trojské války
Total War Saga: TROY – strategie z dob trojské válkyPátek, 20 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 910x
Komentářů: 5
Nový GRID vypadá velmi dobře
Nový GRID vypadá velmi dobřeČtvrtek, 19 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1040x
Komentářů: 1
Porovnání reálného TDP procesorů AMD a Intel v praxi
Porovnání reálného TDP procesorů AMD a Intel v praxiÚterý, 17 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2127x
Komentářů: 2
Chernobylite – duchovní nástupce STALKER už brzy!
Chernobylite – duchovní nástupce STALKER už brzy!Pondělí, 16 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1655x
Komentářů: 2
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?Sobota, 14 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1769x
Komentářů: 2
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.Pátek, 13 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1650x
Komentářů: 1