Recenze hry roku: Fallout New Vegas – Výběr mezi menším, či větším zlem aneb válka je vždy stejná Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 15 listopad 2010
Přejít na obsah
Recenze hry roku: Fallout New Vegas – Výběr mezi menším, či větším zlem aneb válka je vždy stejná
Fallout New Vegas - Velká hra začíná
Fallout New Vegas - Velká Hra Pokračuje
Fallout New Vegas - technické zpracování a Benchmark GPU-CPU
Fallout New Vegas - Hodnocení a Závěr

  

 

 

  • Fallout New Vegas – Hra začíná

Poté, co doslova vstanete z hrobu, začne samotná hra. Jako první si samozřejmě musíte zvolit vzhled, vlastnosti, dovednosti, prostě všechny aspekty vaší postavy. Je to Fallout, takže tvůrci nevymýšleli žádné novinky, protože nemusí. Všechno je již vymyšleno a všechno funguje skvěle. Zde to jen vypiplali k dokonalosti. Jako u F3 je tu poměrně zajímavý úvod formou testu a rozhovoru a na základě vašich odpovědí vám to určit dovednosti, ty si samozřejmě ale pak můžete před potvrzením upravit. U F3 byl podle mě lepší a nápaditější úvod a tvorba postavy, ale u FNV toho asi moc vymyslet nešlo, takže v rámci možností považují úvod za velmi zdařilý.

U FNV ale doporučuji věnovat výběru vlastností a schopností velkou pozornost. Mají mnohem větší váhu než v F3. Ve FNV nikdy nebudete supermanem a to ani na 30 levelu. Musíte se specializovat. Hra vám ale umožňuje si zvolit dopodrobna styl, kterým bude hrát. A to je velmi důležité, protože to ovlivní vývoj celé hry i to, jakým způsobem budete moci řešit některé úkoly a vůbec ve hře postupovat.

Já osobně jsem hrál z pozice inteligentního samotářského střelce. Pro mě je u každé hry Singlplayer to nejdůležitější a v pozici osamělého vlka hraji nejraději. U Fallout NV ale můžete mít parťáky jako v původních Falloutech, ale tomu se dostaneme i později. Po stránce RPG jsem tedy svou postavu vybavil vysokou inteligencí, která se projevuje při možnostech, kudy můžete vést rozhovory a řešit některé úkoly, nicméně zase jste oslabeni co do síly a dalších věcí, takže jsem se soustředil na vnímání a střelné zbraně + opravování. Hodně bodů také je třeba věnovat do řečnictví nebo obchodování a hodně pomůže samozřejmě otevírání zámků a věda. Body postupu jsou zde opravdu cenné, takže opravdu radím specializace.

Na okolních obrázcích vidíte, jak jsem na tom byl. V průběhu hry narazíte na možnost si za peníze vylepšit základní schopnosti. Narazíte na vzácné knížky, kterými si můžete vylepšit některé dovednosti. Velmi podstatné jsou zde ovšem Perky. Tedy zvláštní bonusy a schopnosti. Těch si můžete vybrat jen asi 15 a to na každé druhé úrovni. Jejich vliv je značný a musíte opravdu pečlivě vybírat. Není to jako v F3. Zde mají opravdu váhu a některé dovednosti nelze jinak získat. Některé perky obdržíte i za vyřešení úkolů nebo za prosté zabíjení všeho možného. Takže na konci hry jsem měl třeba trojnásobný perk zabijáka monster, zvířat i lidí.

Některé perky mají vliv i na to, co na mapě najdete. Za nejzábavnější považuji perk, díky kterému narazíte na živé mimozemšťany, Indiana Jonese v lednici a další vtipné zvláštní události a lokace, které když projdete bez toho perku, tak nic zajímavého nenajdete. Já ho bohužel neměl, takže mohu mluvit jen z doslechu. Jinak je tu velmi užitečný perk na opravování a perky na posílení schopností jsou dvakrát cenější než kdy jindy. Oceňuji také kladný vztah tvůrců k lidem, nosící brýle, protože brejlouni mají v této hře velkou výhodu :). V této hře opravdu nejste superman a hra je zatraceně těžká. Já hrál samozřejmě na nejtěžší obtížnost a musím říci, že jak na začátku, tak na konci, jsem se mnohokrát zapotil a vždy narazíte na silnějšího nepřítele. Je to velký rozdíl proti F3, kde jste na maximálním levelu byli skutečný superman.

Samozřejmě si můžete vlastní postavu i nedesignovat, pokud jde o obličej a to samozřejmě do nejmenších detailů. Ale to už známe z Oblivionu i F3, protože stejný herní engine měly všechny tyto hry. U FNV jsou jen možnosti stylizace bohatší. Já jsem se s tím hrál hodinu, než jsem se vytvořil. A že se mi to povedlo, potvrdil kamarád, který se na mě přišel podívat a po prvním pohledu na obrazovku pronesl: „je hele Hanz skoro jak v zrcadle“. Já osobně mám opravdu rád, když si mohu herní postavu skutečně přizpůsobit a když to hraji z pohledu první osoby, tak chci vědět, že to hraji skutečně já. U Fallout NV je to skvělé, protože herní engine umí záběry jak na vás, tak hraní z pohledu třetí osoby i z pohledu první osoby. Je to skvělé, že si můžete vybrat a nejste nuceni hrát z „moderního“ stupidního pohledu kamery za ramenem, jak nám dnes bohužel mnohé hry násilně servírují. Tohle myslím hodně ubírá třeba Mass Effectu. Ve Falloutu můžete hrát svoji hru sám za sebe.

 Poté, co úspěšně vytvoříte postavu, následují první krůčky venku. Ocitáte se v oblasti kolem Las Vegas, což jsou poušť a hory. Samozřejmě po nukleární válce nic moc a samozřejmě je to poušť, takže živo je tam tak akorát. Herní mapa se zdá být v Pipboyi menší než v F3, ale opak je pravdou. Je mnohem větší a dojít někam po svých, vám zabere hodně dlouho. Samozřejmě do objevených lokací můžete cestovat rychlým přenosem. Lokací je na mapě myslím asi 200 a já jsem prošel úplně všechny a téměř každá nabízí něco zajímavého.

Proti F3 má také celá mapa a umístění lokací i jejích obyvatel mnohem větší smysl a logiku. Terén je také mnohem členitější a bohužel už se v něm projevuje zastaralost herního enginu od Bethesdy, který byl již použitý před lety u Oblivionu. Nicméně engine samotný je stále více než dobře použitelný, snesl by ale grafických vylepšení, k čemuž se dostaneme později. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 584x
Komentářů: 4
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 315x
Komentářů: 0
FORNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?
FORNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?Úterý, 15 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 365x
Komentářů: 2
Dolittle – Iron Man bude mluvit se zvířaty
Dolittle – Iron Man bude mluvit se zvířatyPondělí, 14 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 755x
Komentářů: 2
NZXT Smart Device – proč jsou podobné CASE moduly k ničemu?
NZXT Smart Device – proč jsou podobné CASE moduly k ničemu?Sobota, 12 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 939x
Komentářů: 4
WoT – ruské tanky dostanou dvě děla
WoT – ruské tanky dostanou dvě dělaPátek, 11 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1231x
Komentářů: 6