Recenze hry roku: Fallout New Vegas – Výběr mezi menším, či větším zlem aneb válka je vždy stejná Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 15 listopad 2010
Přejít na obsah
Recenze hry roku: Fallout New Vegas – Výběr mezi menším, či větším zlem aneb válka je vždy stejná
Fallout New Vegas - Velká hra začíná
Fallout New Vegas - Velká Hra Pokračuje
Fallout New Vegas - technické zpracování a Benchmark GPU-CPU
Fallout New Vegas - Hodnocení a Závěr

 

 

  • Fallout New Vegas – technické zpracování a výkon Grafik a CPU

 Ani dnes nevynechám technickou stránku hry a u tak povedeného nemůžeme vynechat ani testy grafik a procesorů.

Bohužel technická stránka je slabinou celé hry a často do očí bijící. Samotný herní engine byl už použitý u Oblivionu a pak s pár úpravami u Fallout3. Jako takový plní úlohu stále skvěle a funguje, ale nebylo by to studio OBSIDIAN, aby jejich hra neměla množství trapných bugů a chyb. Naštěstí není tam žádná, která by vadila pro hraní hry samotné.

Narážet ale budete na grafické bugy, poletující klonované předměty, živé lidi po pás v zemi a hromady opravdu hloupých technických chyb. Takže hra není dokonalá. Nejvíce ale do očí bije její grafická zastaralost. Autoři se ani neobtěžovali s vydáním HD textur. Vypadá to všechno prostě graficky k uzoufání zastarale. Naštěstí nadšenci nelenili a už existuje celá řada HD textur a vylepšení HDR efektů, a hra vypadá opravdu skvěle. Bohužel abyste si to mohli užít, potřebujete hodně výkonnou grafiku. Hra umí samozřejmě jen DX9+HDR, nic více.

Opět je tu přítomný fyzikální engine HAVOK a musím říci, že zde autoři zapracovali a funguje mnohem lépe než v F3. Už nelítají věci a lidi kilometry daleko. Naopak všechno má svou správnou váhu, dokonce můžete věci i nosit nebo popotahovat. Fyzika zásahů protivníků je výborná. Upřímně, HAVOK v této hře předvádí víc smysluplného a viditelně užitečného fyzikálního prostředí, než kdy předvedl už vyloženě přehypovaný PhysX. A nepotřebujete k tomu grafickou kartu nějaké konkrétní značky nebo CPU konkrétní značky. Prostě to funguje na jakémkoliv slušném CPU. Opravdu mě HAVOK v této hře překvapil, jasně zničitelnost prostředí je stále omezena jen na věci, roboty, auta a lidi, ale více vyžaduje překopat celý herní engine. Bylo by to fajn, ale není to pro Fallout to nejdůležitější.

Samozřejmě co stále herní engine umí, je atmosféra hry. Zvlášť pokud si jej můžete užít jako já v Eyefinity. Hrál jsem v 5760x1200 a Fallout NV nabízí jednu z nejlepších herních atmosfér vůbec. Zkoušel jsem to i na jednom monitoru, protože hra má jak jinak, než trapnou chybu ve fungování při vysokém širokoúhlém rozlišení. Rozostření písma u hackování PC. Nepříjemné, ale zkousnutelné, rozhodně více, než hra na jednom monitoru. Bylo to hrozné, jak hrát klapkami na očích. Jinak ale musím funkčnost Eyefinity pochválit, menu a vše, bylo na střední obrazovce. Nicméně náročnost na grafiku extrémní.

 

Testovací sestava by DDWorld.cz:

  • CPU: AMD Phenom II X6 1090T @ 3,6GHz
  • RAM: 4 x2GB DDR3 1600MHz Kingston
  • GPU: Sapphire Radeon HD 5870 Vapor-X OC
  • SSD: Kingston SSDNow V+ 128GB
  • LCD: 3x ACER 27" (AL2723W S-PVA) 5760x1200 Eyefinity
  • OS: Windows Vista Ultimate x64 SP2
  • Zvuk: ASUS Xonar DX + Redstar RS 502

Jeden HD 5870 na to stačil, ale hrál jsem se 2AA/8AF s vypnutými detaily vody a sníženými jinými položkami. I pak to v 5760x1200 běželo s několika instalovanými HD texturami na průměrných 30FPS s propady pod 20FPS. Ale dalo se to hrát. Tahle hra ale dokáže při HD texturách prověřit paměťový výkon grafik a vše okolo. Udělali jsme tedy pár testů:

Testovali jsme ve venkovním prostoru a ve dne, to je hra nejvíce náročná. V noci je mnohem méně náročná. Mimochodem noční obloha a vůbec obloha ve FNV je povedená. Každopádně grafické karty AMD/ATI Radeon jsou na tuto hru a její vysoké nároky dobře připraveny. Nicméně je vidět, že moderní grafiky typu HD 6870 s optimalizacemi na DX11 tuhle DX9 hru už moc nemusí. HD 5870 2GB je vhodná grafická karta. Úplně je nejlepší je ale Radeon HD 5970, který sice v maximálních FPS nijak výrazně neodskakuje, ale to je dáno herním enginem. Nicméně navrch má v plynulosti. Na každé grafice včetně HD 5870 a GTX 480 narazíte na momenty, kdy FPS padne pod 30, venku v tuhých bojích, prostě to nezvládnou. Jediný HD 5970 pořád šlape nad 40. Zkrátka duální řešení funguje a má jasně jako herní grafika navrch.

Pokud jde o procesory, tak se připravte na to, že tahle hra je dokáže využít. 2 jádra jsou naprostá nutnost. 3-4 jádra ale optimum. Nicméně důležitá je hlavně frekvence a mezi 3 a 4 GHz je v této hře podstatný rozdíl i ve vysokých detailech!

 Nicméně, pokud nebudete požadovat plné detaily a nebudete nahrávat HD textury, tak si zahrajete na všem. Pokud vám šlapal před lety Oblivion, pojede vám Fallout New Vegas také. Zpět k hodnocení technických kvalit hry …

Pochválit musím zvukovou stránku, včetně hudebního doprovodu, který jsem ale utlumil pro poslech tematických rádií. I když samozřejmě hrají pořád to samé dokola, opět o vás a vašich skutcích informují. Hrají ale opravdu pěkně a tak to ani po 50 hodinách neomrzí.

Kameru včetně systému zpomalených záběrů známe již z Fallout3 a funguje pořád skvěle, radost pohledět. Přesně tak, jak to má být a každý hráč si může zvolit, co mu vyhovuje. Kéž by se to objevovalo jako standard ve všech hrách.

Takže z hlediska technického zpracování kromě bugů, je největší slabinou hry její grafická zastaralost, která ale nemusela být tak patrná, kdyby tvůrci věnovali měsíc na její vylepšení. Ať už firmou stahovatelných HD textur, či vylepšení efektů. Udělá to opravdu hodně. Naštěstí komunita na PC je silná a ke hře již existuje obrovské množství vylepšení a další přibývají. Nedá se tedy říci, že by ta hra nemohla vypadat už v základu lépe, jen se na to nekoukalo. Ale to je u her od OBSIDIAN něco, na co jsme zvyklí ….

A technická věc na závěr této kapitolky. Hra vyžaduje připojení k Internetu a STEAMu, skrze který si stahuje některé věci k instalaci, u CZ verzi hlavně povedenou češtinu. Je na čase přejít k závěru … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
The Outer Worlds se blíží – jaké bude nové RPG od Obsidianu?
The Outer Worlds se blíží – jaké bude nové RPG od Obsidianu?Pátek, 18 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 253x
Komentářů: 0
Red Dead Redemption 2 – takhle vypadá na PC
Red Dead Redemption 2 – takhle vypadá na PCČtvrtek, 17 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1332x
Komentářů: 4
Maleficent: Mistress of Evil v kinech! Slušný
Maleficent: Mistress of Evil v kinech! SlušnýČtvrtek, 17 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 909x
Komentářů: 0
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1955x
Komentářů: 16
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 625x
Komentářů: 0
FORTNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?
FORTNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?Úterý, 15 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 702x
Komentářů: 3