Stronghold: Warlords – RECENZE hry. Pokračování středověké strategie klade otázku: Proč? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 14 březen 2021
Přejít na obsah
Stronghold: Warlords – RECENZE hry. Pokračování středověké strategie klade otázku: Proč?
Technické zpracování a závěr

 

 

  • Technické zpracování a závěr

Samozřejmě jsem měl v plánu udělat obvyklý benchmark CPU a GPU, ale když jsem tu hru viděl, tak to prostě nemá smysl. Tohle je hra technicky z roku 2001/2002, neklade žádné skutečně odpovídající nároky na současné CPU a GPU a přesto běhá mizerně. Na sestavě s RYZEN 9 5950X, 32GB RAM, Radeon RX 6900XT grafikou a NVMe SSD Gen4 s 5000MB/s, má hra pravidelné několika sekundové záseky. Zkoušel jsem i RTX 3090 a úplně stejné trable. Někdy spadne úplně. Má také stejnou chybu, jako některé starší díly. Na mapách s více než 2protivníky v pozdějších fázích prostě spadne. A uložené pozice nelze načíst a hra spadne rovnou. Takže jsem díky tomu prakticky nebyl schopen dohrát téměř žádnou z velkých map s více než 2 protivníky.

Tuhle nestabilitu a nemožnost načítat uložené hry považuji za docela zásadní problém. Nicméně zdaleka není jediný. Jak jsem napsal, tohle je jen skin původního Strongoholdu z let 2001/2002. Technicky je to evidentně úplně stejná hra se stejnými chybami a nedodělky, jen obsahově chudší. Ale zatímco v letech 2001/2002 nás ta umělá inteligence jednotek moc netrápila, o 20 let později vyrukovat s „novou“ hrou se stejnou úrovní zpracování AI? To se nedá nazvat odvahou. Hra je extrémně jednoduchá na jakoukoliv obtížnost. Vyhrát se dá velmi rychle i 1 vs 3, kdy protivník má sice absolutní převahu, ale stačí trochu přizpůsobit opevnění a umístnění jednotek, protože chodí pořád stejně na stejné místo ve stejném počtu, a není to výzva.

Vůbec nemá smysl hrát 1 proti 1 nebo 1 proti 2. Obtížnost příběhové kampaně je o něco větší, ale také to není nic zásadně těžkého, jen někdy otravné a časově zdlouhavé. Navíc když splníte cíl, tak hra se prostě utne a skončí, i když jste zrovna v nejlepším :(. Navíc se tenhle díl soustředí trochu víc na boj, ovšem protože AI jednotek je příšerný, není to moc zajímavé, jako občas frustrující, když si musíte v kampani vystačit s určitým počtem a typem jednotek bez možnosti jejich uzdravení či obnovení.

Nicméně ani ta „nová grafika“ hry není žádným vylepšením. Upřímně vypadá esteticky hůř, než ta stará v HD verzi. Starší díly měly prostě takový až komiksový nádech. Tahle hra je jiná. Což by nebylo tak špatné, kdyby technicky nevypadala jako z roku 2010. Všechno je v extrémně nízkém rozlišení s jednoduchými modely a texturami. Nic nevypadá ani trochu hezky a zajímavě. I menu jsou v nízkém rozlišení, kdy ve 4K rozlišení, kde jsem hru hrál, to prostě nepůsobí ani trochu dobře. Zvyknete si na to, protože si s chutí i dnes zahraji ty 20 let staré díly v HD verzi, a ta jejich grafika a nízké rozlišení mě nevadí. Ale Warlords prostě stylově není tak povedené. Mnohem chudší jsou i zvuky, kdy některé věci z předchůdců zcela chybí. Namluvení rádce je mnohem otravnější a méně zajímavé, a další zábavné i informační hlášky buď zcela chybí, nebo se neustále opakují někdy klidně i několikrát za minutu. Hudba je OK. Celé to „Asijské“ ladění není vyloženě špatný nápad, ostatně i tam se ve středověku válčilo a hrady existovaly, tak proč ne. Ovšem to provedení námětu, je prostě špatné.

  • Závěr a hodnocení

Takhle prostě ne. Stronghold: Warlords je evidentní snaha Firefly Studios opět už asi posté levně zrecyklovat jejich 20 let starý hit a nabídnout ho dnes zásadnímu Asijskému publiku. Na tom udělat Asijský díl by nebylo nic špatného, kdyby to nová hra skutečně byla. Ale tohle je doslova původní Stronghold/Crusader, stejný kód, stejné mechanismy jen v jiné grafice. Fakticky horší grafice, s hrou jako takovou v horší hratelnosti, protože je budovatelskými možnostmi prostě chudší, navrch s několika hloupými systémovými ulehčeními.

Samozřejmě stále má své chvíle, kdy baví, protože zábavní byly i oba originály. Jenže je ve všech směrech jako hra zkrátka horší. A protože není rok 2001, ale 2021, nelze odpustit fakt, že se hra vůbec nikam neposunula a je obsahově chudší. Budování na stísněných malých mapách, kde protivníkovi vidíte do talíře z vlastních hradeb, je jedním z mnoha problémů.

Co nelze už vůbec odpustit je technický stav. Fakt, že na super-výkonném herním PC s RYZEN 9 5950X procesorem, RX 6900XT/RTX 3090 grafikou a NVMe SSD diskem s 5000MB/s, se hra inicializuje (kdy na monitoru nevidíte, jestli PC vůbec něco dělá) 25 sekund než vidíte první obrazovku, je jedna věc. Ale fakt, že hra při větším počtu jednotek a pozdějších fázích neustále padá a nejde načítat (jde okamžitě do pádu) a tedy dohrávat, to je neodpustitelné. Ani asi už dva patche na tom nic nezlepšily. A neříkejte mě, že tenhle zásadní problém nikdo při testování před vydáním neodhalil. Navíc ty velké záseky, menší lagy apod. na hře, která vypadá, že by ji měl výkonově zvládat i 10let starý telefon? O optimalizaci autoři zjevně nikdy ani neslyšeli.

Mě osobně na tom všem vadí nejvíce ten fakt, že Firefly Studios má tu drzost tohle nazývat novou hrou a tváří se že propaguje novou hru. Je to jen asijský skin/mód původního Stronghold a Stronghold Cursader. Nic víc, spíše méně, protože je obsahově chudší. Skoro všechno, co tam je, vypadá a funguje prakticky stejně až na 3 prvky. A vymlouvat se, že na tomhle dělá jen malý vývojový team? Viděl jsem úžasně propracované komplexní módy pro velké hry, které byly dílem jediného člověka a nabídly mnohem ale mnohem více. Ne, tohle takhle přesně byl ekonomický cíl a záměr. Vzít a opět zrecyklovat původní hru a udělat ji do podoby, aby zaujala Čínské publikum a okolí. Nic víc, nic míň. Kdyby se netvářili, že je to nová hra, asi by mě to tak zásadně nevadilo. Na druhou stranu ta nová grafika je vyloženě hnusná a vypadá stylově mnohem hůře, než starší díly. Ani jako „reskin“/mód to není prostě hotová hra s těmi všemi funkčními problémy, takže prodávat to za peníze v této podobě? Vážně?

Stronghold: Warlords prostě zase jen připomíná, jak jsou původní Stronghold/Stronghold Crusader skvělé hry a že s ničím lepším bohužel jejich tvůrci nejsou schopní přijít. Což je bohužel realita pro více herních studií. Nejlepší hry prokazatelně vycházely v letech 1999 – 2005, a dnes se často dočkáváme remake v lepší grafice, protože prostě vývojáři nejsou schopni nabídnout nic lepšího. Což se nedivíme, když vývoj her je dnes hlavně o penězích, investorech a akcionářích a až na posledním místě jsou hráči a kvalita her jako hra. V HD verzích jsou původní Stronghold stále mnohem, ale mnohem lepší než nástupci. Bohužel i mnohem lepší než papírově o 20let mladší Warlords.

A upřímně nechápu, co je tak těžkého na tom, vzít ty původní hry, předělat je do technicky aktuálnějšího engine se stejnou ale ultra-detailnější grafikou, rozšířit výrazně budovatelské možnosti a řetězce, rozšířit mapy, herní postavy a poslat to na trh. Byli bychom nadšeni! Tak snad příště. Stronghold: Warlords je tak v současné podobě dobrý víceméně jen na to, aby vás donutil rychle nainstalovat Stronghold: Crusader HD a užít si zase na chvíli ten zatím nejlepší díl série :)

Hodnocení Stronghold: Warlords: 45%

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

Hra odehrána na sestavě:

  • Procesor: AMD RYZEN 9 5950X (16jader/32vláken)
  • Základní deska: ASUS ROG CrossHair X570 HERO Wi-Fi
  • Grafická karta: AMD Radeon RX 6900 XT 16GB
  • SSD: Gigabyte AORUS Gen4 2TB SSD PCIe 4.0 NVMe
  • RAM: G.SKILL Royal 2x 8GB DDR4 3600MHz
  • OS: Windows 10 PRO 64-bit
  • Monitor: BenQ 32“ BL3200 3840x2160 IPS

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Maran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-15 07:46:37

Ale no tak .. Tento díl je rozhodně lepší a obsahově bohatší než Stronghold Crusader 2 z roku 2014, který si zde odnesl výrazně lepší hodnocení! Grafika není ve 4k tak špatná a zejména modely budov vypadají slušně. Původní Stronghold dělalo 7 vývojářů, tuto produkčně náročnější hru (3D) pouze 10 lidí. Firefly je malé indie studio, na větší a ,,modernější,, projekty se zatím nezmohou. Snad další díl vznikne s vyšším rozpočtem a na modernějším technologickém základu, doufám alespoň v Unity.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-15 10:57:39
avatar
protože hodnocení SC2 z roku 2014 probíhalo v roce 2014 .... jenže máme rok 2021 ....

grafika je objektivně velmi špatná, speciálně ve 4K ....

Ano, je to Indie studio, proto nečekáme veledílo, ale tohle je prostě nepovedený reskin/remake funkčně úplně stejných her z roku 2001, jen obsahově strategicky chudší se sice "modernější" ale velmi hnusnou grafikou ... i v 10 lidech se to rozhodně dalo udělat mnohem ale mnohem lépe ....
Maran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-15 16:45:34

Grafika není ,,velmi špatná,, ve 4k. Na starý engine to ujde. Není to Anno 1800, to opravdu ne, ale je o dost detailnější, než například Crusader 2 (nemyslím animace postav, ty jsou hrozné).
maiob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-15 11:52:02

ja teda toho na PC moc nenahram ale zda sa, ze Stronghold HD opat nainstalujem ... povodny Stronghold bola u mna svojho casu top hra
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-15 17:48:40
avatar
Dnešní doba, ... na p.ču, ... jen prachy vyjebaný.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!Úterý, 27 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 463x
Komentářů: 0
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!Pondělí, 26 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 595x
Komentářů: 2
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!Pátek, 23 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 547x
Komentářů: 0
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafik
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafikÚterý, 20 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1380x
Komentářů: 2
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!Neděle, 18 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2217x
Komentářů: 2
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!Čtvrtek, 15 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1248x
Komentářů: 0