ASUS ROG Flow X13 a ROG XG Mobile – TEST a RECENZE ultimátní kombo notebooku a grafiky Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 14 červen 2021
Přejít na obsah
ASUS ROG Flow X13 a ROG XG Mobile – TEST a RECENZE ultimátní kombo notebooku a grafiky
Notebook X13 a externí grafika XG
Výkon a provozní vlastnosti
Závěr a hodnocení

 

 

  • Notebook a externí grafika

Začněme tedy u notebooku samotného. Už ten je velmi zajímavý. Extrémně výkonný konvertibilní 2v1 stroj, který na klasický tablet je poměrně velký, ale na notebook je velmi kompaktní. Celkově díky rozměrům jen 29,9 x 22,2 x 1,6cm a váze 1,3kg, jde o velmi příjemný stroj na cesty.

Zpracování je špičkové s kovovými panely, jak ostatně vzhledem k ceně také očekáváme. Ačkoliv tenhle stroj ASUS řadí do herní ROG série, udělal design záměrně tak, aby „nezářil“. Nenajdete tedy žádné RGB podsvícení apod. Tak aby ASUS mohl tenhle stroj nabízet vedle hráčům také těm, kteří potřebují vysoký výkon na cesty.

Samozřejmě konstrukce je poměrně bytelná s vyztužením, protože notebook se celý přetáčí a tak to musí držet a fungovat. Proto i ta trochu vyšší hmotnost. Pokud by to nebyl konvertibilní dotykový model, určitě by se vešel do 1kg. Ale mě osobně u takto velkých mobilní strojů ta konvertibilita dává větší smysl a je užitečná v praxi.

Pokud jde o výbavu, je trochu chudší, nicméně vzhledem k tomu, že jde také částečně o tablet, ASUS musel udělat kompromisy. Například zapínací tlačítko je také na boku, což není ideální, ale je to jediné možné řešení (když budete mít klávesnici přetočenou ve formátu pro používání na tablet, mohli byste si ho jinak tisknout). No a díky výkonným komponentám v tak malém těle, ASUS také potřebovat dostatek prostoru pro výdechy chlazení.

Místo tak zbylo opravdu jen na nejzákladnější věci. Je tu tedy jen jeden klasický USB port a jeden Type-C. Pak 3,5mm jack pro zvuk a překvapivě plnohodnotný HDMI port. Toť vše. Další věci jsou případně na té XG stanici, která se připojuje přes speciální port/konektor. Samozřejmostí je výbava v podobě Wi-Fi/BT atd. ASUS kupodivu našel i na webkameru. Sice jen hodně hodně základní 720p, ale aspoň něco. Zvuk obstarávají dva reproduktory v přední části na spodku. Jsou adekvátní.

  • Ovládací prvky a display

Protože jde o konvertibilní notebook, tak je zde zásadním prvkem i ten dotykový panel. Samozřejmě nechybí ani lehce bíle podsvícená klasická klávesnice a velký touchpad. Obojí je dobré, na tak malý notebook špičkové.

Ovšem zásadním prvkem je ten display. V našem případě zde máme nejlepší verzi v podobě 13,4“ IPS s rozlišením působivých 3840x2400. Výsledkem je extrémně jemný obraz s 338 PPI. Existuje i levnější verze s 1920x1200. Její výhodou je 120Hz panel, zatímco u „4K“ verze máme běžných 60Hz. Zajímavý je i ten poměr 16:10, kterého stále mnozí litujeme, že se na běžných velkých monitorech už dnes neobjevuje.

Přesto že jde o dotykový panel s dotykovou vrstvou, a tedy extra tlustým sklem (Gorilla Glass), je překvapivě jasný s pěknými barvami a čitelností. Pochopitelně pořád není tak jasný, jako nedotykové panely. sRGB je 116%, ADOBE 86%. Má technologie Adaptive-SYNC (FreeSync). Pozorovací úhly, podsvícení atd. vše je OK, zejména na poměry dotykových panelů :). Pro hráče by mohla být zajímavější ta 1920x1200 120Hz varianta, zejména v kombinaci se 120Hz, AdaptiveSync a mobilní RTX 3080, kterou k tomuhle notebooku můžete velice snadno připojit. 

  • ROG XG Mobile

ASUS nový Flow X13 prodává ve verzi v kombinaci s tou „dokovací stanicí“, tedy externí grafikou ROG XG Mobile.

Ta je působivá rozměry, kdy proti doposud běžným, klasickým externím grafickým řešením, tohle je opravdu mnohem menší a skutečně mobilní. Zpracováním si dal ASUS záležet, aby to k sobě ladilo, ale také to designem až tak „nezářilo“. Nicméně z nějakého důvodu je uvnitř podsvícený ventilátor, který skrze průduchy nepěkně prosvítá. Neptejte se mě proč. Nevypadá to ani moc dobře. Co vypadá dobře je naopak zpracování tak, že to má vysouvací nožičku, jako stojánek. Velmi praktické.

A skvěle je zpracovaný ten kabel, který má zámeček, takže nehrozí nechtěné odpojení. A ano, lze to připojit k zapnutému notebooku, systém si s tím rychle poradí. Netřeba přerušovat práce. Samozřejmě ta externí krabička vyžaduje napájení vždy. Je k ní už klasický napájecí kabel, protože celý ten 280W zdroj je integrovaný uvnitř (takže žádné trafo co by se válelo kolem).

A jak to tedy běhá v praxi?



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 285x
Komentářů: 0
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1082x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1262x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1155x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1854x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1659x
Komentářů: 0