ASUS ROG Flow X13 a ROG XG Mobile – TEST a RECENZE ultimátní kombo notebooku a grafiky Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 14 červen 2021
Přejít na obsah
ASUS ROG Flow X13 a ROG XG Mobile – TEST a RECENZE ultimátní kombo notebooku a grafiky
Notebook X13 a externí grafika XG
Výkon a provozní vlastnosti
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Musím říci, že kombo ASUS ROG Flow X13 a ROG XG Mobile je jedním z nejzajímavějších mobilních produktů, které jsem kdy mohl používat. Ano, kombinace menších mobilních PC s externí grafikou zde byla i v minulosti, ale ani vzdáleně takhle funkční. Tedy ve smyslu výkonu a speciálně mobility.

ASUS ROG Flow X13 je sám o sobě velmi působivý 13“ notebook, velmi mobilní, který doslova šokuje výkonem procesoru a systému jako takového. Vděčí za to AMD a jejich efektivnímu 7nm RYZEN procesoru, který i v takto tenkém těle může mít těch 35W TDP, kdy nabízí mnohem vyšší výkon, než s těmi stejnými W je schopná nabídnou konkurence. Dokonce Flow X13, i když je asi vůbec nejmenší notebook s výkonným až 35W RYZEN 9 5980HS procesorem na světě, tak je prakticky nejvýkonnější. Jak to? Protože drtivá většina notebooků má jen DDR4 3200MHz paměti, ty se sice u většiny dají měnit (jde o SO-DIMM), ale u tohoto jsou instalovány LP-DDR4X s 4266MHz! Jsou sice integrovány na desku, takže se nedají vyměnit, ale díky frekvenci (i když časování stojí za starou belu), umožňují tahat z toho CPU o něco lepší výkon než s 3200MHz DDR4.

Samozřejmě grafická karta GTX 1650 Ti MaxQ neohromí v žádném případě. Na to nativní rozlišení 3840x2400 je extrémně slabá. Ale prostě pořád je to 13“ konvertibilní „ultrabook“. Co trochu nechápu, proč existuje tahle 1650Ti varianty, když je zde i verze s RTX 3050 Ti, tedy novějším čipem. Proč prostě není jen jedna verze (tedy chápu, zase ta situace ve výrobě :-/ ). Výkon téhle grafiky tedy neohromí a pro hráče to opravdu není, pokud by to stálo jen na ní. Ovšem to právě řeší ta externí grafika.

ROG XG Mobile je nejlepší řešení externí mobilní grafiky, které se kdy objevilo. Jedinou slabinou je to rozhraní, kdy 8linkové PCIe 3.0 je samozřejmě určitou limitací, ovšem to je věcí platformy, to ASUS neovlivní. Nicméně pořád ten výkon až mobilní RTX 3080 (což znamená karta odvozena od desktopové RTX 3070, samozřejmě tady s TDP jen 150W), je úžasný. Je to mobilní řešení, ve smyslu velmi snadné přenositelnosti. Velikost zhruba odpovídající velkému napájecímu adaptéru, to je skutečně inovace. Ano v zátěži je to hlučné a dost to topí, ale uchladí se to. Má jediná praktická výtka je, že nechápu ten podsvícený ventilátor uvnitř. Samozřejmě největší praktickou nevýhodou pro mnohé, bude cena, která je vážně hodně extrémní.

ASUS zatím u nás neprodává ten XG Mobile samostatně. Je tedy těžké říci přesnou cenu XG Mobile řešení samotného, ale vypadá to na zhruba 45 tisíc korun s tou mobilní RTX 3080, kolik stojí verze s mobilní RTX 3070 nevíme, nabízena u nás zatím není. Ta cena je pořádná palba, i když v současném stavu věcí a cenám grafických karet obecně, to zase nezní tak špatně. Ovšem je to i o něco více než za jiná už tak drahá externí řešení mobilních grafik (pro desktopové karty). Zde ovšem nelze upřít fakt, že tohle mobilní opravdu je.

  • Závěr

Na X13 je diskutabilní velmi slabá konektorová výbava, absence čtečky karet třeba. Ale má největší kritika směřuje ke konfiguracím, které ASUS nyní nabízí. V ČR jsou oficiálně jen tři varianty. Jedna v kombu X13 a XG (tedy ta testovaná), další dvě pak jen ve verzi se samotným X13 notebookem ve slabších parametrech:

  • GV301QH-K5252T - 4K/60Hz/5980HS/32G/1T SSD/GTX1650&RTX3080 za 89 990 Kč
  • GV301QH-K6042T - FHD/120Hz/5900HS/16G/512G SSD/GTX1650 za 40 990 Kč
  • GV301QE-K6038T - FHD/120Hz/5900HS/16G/512G SSD/RTX3050Ti za 44 990 Kč

Mě osobně tam totiž chybí nejzajímavější kombinace. Tedy pro hráče ten 1920x1200 120Hz model X13 v kombinaci s levnější verzí ROG XG Mobile s mobilní RTX 3070. Jak ceny, tak především dostupnost některých variant je však přímo ovlivněna prostě šílenou situací ve výrobě, což ASUS nemám moc šancí ovlivnit. I proto přichází tenhle model v této ne úplně ideální nabídce do ČR teprve nyní.

Celkově je ASUS ROG Flow X13 vynikající mobilní konvertibilní stroj, zejména procesorovým výkonem vyloženě šokuje a dosahuje toho nejlepšího, co jakákoliv mobilní platforma dnes vůbec dokáže nabídnout. Výkon grafické karty je už horší, RTX 3050Ti/GTX 1650 Ti samozřejmě nejsou adekvátní k rozlišení panelu a na nějaké hraní her. Nicméně to řeší velmi mobilní ROG XG stanice, kdy s RTX 3080(M) na palubě dokáže bez problémů obsloužit i 4K rozlišení v mnoha náročných hrách. A to vše ve velmi mobilním kompletu.

Uvidíme, zda ASUS nabídne v ČR také XG stanici s RTX 3070 či dokonce novými Radeon RX 6800M, ty by vzhledem k předpokládané mnohem rozumnější ceně byly určitě výrazně zajímavější. Bohužel všichni dobře víme, jaká je dnes situace ve výrobě a na trhu s GPU. Prostě řada věcí kolem tohoto produktu je silně negativně ovlivněna značně nestandardní a komplikovanou situací ve světě, což znamená i značně nestandardní stav věcí na trhu. Hodnotit tedy některé aspekty tohoto produktu je nyní obtížné. Aktuálně v ČR nabízené varianty nejsou prostě ideální, dala by se vymyslet zajímavější kombinace parametrů, ale situace ve výrobě nedává na výběr, a je prostě zatím jaká je.

To nic nemění na tom, že ASUS ROG Flow X13 je jeden z nejlepších a nejzajímavějších ultramobilních počítačů, který se kdy objevil. S famózním procesorovým výkonem díky AMD a jeho ultra povedeným ZEN procesorům. ROG XG Mobile je pak s velkým náskokem nejzajímavější řešení externí mobilní grafiky, které se kdy na trhu objevilo. Dohromady jde o opravdu ultimátní kombinaci mobility a výkonu. A těch 90 tisíc korun za to tak není úplně nesmyslných, speciálně vzhledem k aktuálnímu stavu věcí. Pro ty, kteří mají rádi opravdu mobilní konvertibilní notebook, ale současně by rádi i více výkonu třeba i pro hraní her, jde prakticky o jasnou volbu. Nic podobného na trhu v takhle funkční kombinaci a skutečně mobilním provedení, vlastně není.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 710x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 760x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1189x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 910x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1214x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1484x
Komentářů: 1