ASUS ROG Flow X13 a ROG XG Mobile – TEST a RECENZE ultimátní kombo notebooku a grafiky Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 14 June 2021
Přejít na obsah
ASUS ROG Flow X13 a ROG XG Mobile – TEST a RECENZE ultimátní kombo notebooku a grafiky
Notebook X13 a externí grafika XG
Výkon a provozní vlastnosti
Závěr a hodnocení

 

 

  • Výkon a provozní vlastnosti

Pokud jde o Flow X13 notebook, ASUS moc nepočítá s tím, že byste jej rozebírali. Dá se spodní víko oddělat, ale jediné, co lze uvnitř vyměnit je SSD disk, který jde zde ale ve velmi malém M.2 formátu. Takže i to je omezeno. ASUS osadil v našem případě SSD disk WDC PC SN530 SDBPNPZ-1T00, jeho výkon je velmi průměrný. Cca 2150MB/s pro čtení a 1350MB/s pro zápis. Určitě by se dalo vymyslet více, tady mě ASUS trochu zklamal, ale buďme upřímní, z hlediska běžné praxi více než dostatečné. Nabídka M.2 SSD disků ve velikosti 2210 je ale velmi omezena, takže ASUS asi neměl moc na výběr a jako běžní uživatelé je nabídka tohoto formátu disků ještě omezenější.

Vůbec nelze měnit operační paměti, protože notebook má LPDDR4X integrované přímo na desce vedle procesoru. Ne, že by to mělo smysl vyžadovat vyměnitelné, protože klasické moduly DDR4 3200MHz, by byly vlastně pomalejší a horší řešení. A nedá se moc očekávat, že by se objevily nějaké lepší DDR4 pro notebooky. ASUS nabízí kromě testované verze s 2x 16GB, také 2x 8GB konfiguraci.

Jak vidíte, v poměrně malém těle notebooku se našlo docela dost prostoru pro chlazení. A to je dobře, protože instalovaný procesor RYZEN 9 5980HS to může naplno rozjet a plně využít těch 35W TDP, které má tohle 8jádro se 16vlákny k dispozici. Díky efektivitě 7nm ZEN 3 architektury, drží svůj vysoký výkon konstantně. A ten je tak vysoký, že při dodržování podobných TDP, tedy speciálně v podobně tenkých noteboocích, vlastně nemá žádnou konkurenci. Intel tomu nestačí ani s 45W modely, a nejbližší 28W 10nm TIGER LAKE procesory mají výkon skoro třetinový.

Podobně tenké notebooky vídáme na trhu s obvykle maximálně polovičním výkonem, ne-li většinou ještě slabší. ASUS a jeho X13 prostě absolutně drtí podobně velké mobilní stroje na tomto poli, a to o desítky %. Kombinace mobilního 35W AMD RYZEN 9 5000 a LPDDR4 4233MHz je to nejlepší, co dnes vůbec můžete v notebooku mít. Pochopitelně výkon grafické karty v tomhle malém notebooku už zdaleka tak zajímavý není. Námi testovaný model má 4GB NVIDIA GTX 1650 Ti Max Q:

Její výkon je naprosto nedostatečný a nepoužitelný pro klasické hraní her (mimo tedy využívání streamovacích služeb) v nativním rozlišením testovaného modelu, tedy 3840x2400. Ale ani verze s tím 1920x1200 by nebyla o moc použitelnější v kombinaci s mobilní GTX 1650 Ti Max Q. Prostě počítejte s hratelností jen některých méně náročných her v 1080p (nebo 1920x1200 u testovaného NB) a i tak se neobejdete bez snižování detailů. Ale to není až tak překvapivé. Ta neintegrovaná GTX 1650 Ti je tady víceméně kvůli některých prvkům grafické výbavy a technologií. I když vhodnější by byla ta novější RTX 3050 Ti. Ta je postavena na modernější architektuře 8nm AMPERE, výkonově sice víceméně to samé (tedy téměř k ničemu pro hry), ale technologicky o něco zajímavější. Vše se ovšem mění, pokud připojíte externí grafiku v podobě ROG XG Mobile:

V ní se nachází až mobilní RTX 3080 se 16GB paměti. Tohle 150W (TDP) mobilní řešení používá tedy GA104 čip, známý z desktopové RTX 3070. Výkonově má nejblíže desktopové RTX 3060 Ti. ASUS to osadil docela slušným chladičem (připomíná zmenšenou desktopovou referenci s blowerem), ale samozřejmě chtěl to mít stále co nejmenší, takže v plné zátěži je to docela hlučné. Nicméně ten výkon je prostě úplně jinde než ty GTX 1650 Ti/RTX 3050 Ti přímo osazené v X13. Díky ROG XG grafice můžete najednou i na tom 3840x2400 panelu hrát všechny hry téměř v plných detailech. Což když si vezmeme že ten výkon vedle té mobilní grfiky dělá 13" notebook, je docela zajímavé:

Ještě o něco vyšší výkon to má při připojení na externí monitor, ale rozdíl je jen několik málo jednotek %. Asi nepřekvapí, že díky externímu provedení je tahle mobilní RTX 3080 výkonnější, než mobilní RTX 3080 umístěné přímo v noteboocích. Může za to prostě lepší napájení a chlazení. Teploty na GPU se pohybují kolem 86°C v zátěži a reálná spotřeba při hraní her celého řešení je zhruba 220W (drží tedy konstantně vyšší takty než ta samá karta osazená v noteboocích).

Výkon je možná trochu omezený rozhraním, kdy škoda že AMD u této generace (RYZEN 5000 APU procesory) nepoužívá PCIe 4.0 linky. Jen starší 3.0 a ještě než se 16 ale jen s 8linkami. Nicméně prostě mobilní platformy jsou v tomhle omezené a tohle je stále to nejvýkonnější řešení a připojení, co v současnosti u mobilních PC existuje.

  • Provozní vlastnosti – výdrž na baterie

Možná někoho napadlo, proč ASUS neudělal tu XG externí grafiku také na baterie, aby to alespoň chvilku vydrželo. No s tou 220W spotřebou by ta baterie musela být o dost větší, než je velikost celého zařízení, aby to vůbec mělo na chvíli šanci vydržet. Takže ne, ROG XG mobile musíte mít vždy připojený k zásuvce, jinak to nefunguje. Jeho mobilita spočívá v tom smyslu, že je to prostě malé, má to velikost i hmotnost velkého napájecího adaptéru, a tak se to snadno přenáší.

Plně mobilní je ovšem určitě ROG Flow X13 notebook. Ten je vybavený 62Wh baterií a doplněný příjemně mobilním 100W adaptérem. A to úplně stačí. Námi testovaná verze má nejvýkonnější 35W mobilní procesor na světě a přes své malé rozměry jej nijak neomezuje (může jít krátkodobě až na 45W). Je výrazně výkonnější než procesory, které v podobě velkých strojích s 28 - 35W nacházíme. Ale také prostě žere o pár W víc, i když efektivitou strčí do kapsy prakticky vše, co na trhu je. Speciálně nové „45W“ Tiger Lake procesory konkurenčního Intelu. Ty potřebují kolem 55-60W aby stačily alespoň někde na výkon 35W AMD. Záleží tedy v praxi z hlediska výdrže baterie na tom, jak ho budete využívat. X13 notebook dokáže vydržet 10 hodin, ale také jen 2 hodiny. V běžné zátěži bez nějaklého velkého omezování se, v běžném používání počítejte s výdrží kolem 6-7 hodin.

Není to ultrabook, i když tak trochu vypadá a má podobné rozměry. Výkon je výrazně (až násobně) vyšší, a maximální výdrž na baterie zde tedy nebyla prioritou. I tak je to podle mě více než dobré. Z hlediska dalších provozních věcí, zahřívání či hluk. V běžném provozu je překvapivě tichý a ani moc netopí. Na plný výkon se zatíženým CPU i GPU se trochu ozve, je slyšitelný, ale není to drastické. Potíž je vyšší frekvence toho zvuku, je to prostě znatelnější. Zejména s ohledem na výkon a rozměry jde ale o dobrý kompromis.

Takže k závěrům …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!Monday, 25 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 584x
Komentářů: 0
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!Friday, 22 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1535x
Komentářů: 8
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!Thursday, 21 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1229x
Komentářů: 1
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!Wednesday, 20 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1909x
Komentářů: 4
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém stylu
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém styluTuesday, 19 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1161x
Komentářů: 0
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?Thursday, 14 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1913x
Komentářů: 3