ASUS ROG Strix G15 – TEST a RECENZE skoro perfektního notebooku s AMD RYZEN 9 a RX 6800M Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 20 září 2021
Přejít na obsah
ASUS ROG Strix G15 – TEST a RECENZE skoro perfektního notebooku s AMD RYZEN 9 a RX 6800M
Notebook
Výkon a provoz v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Asi si říkáte, že všechno je vlastně výborné. Skvělý procesorový výkon, solidní disk, vysoký a výborný grafický výkon, skvělý display k tomu, solidní provedení a solidní mobilita. Co se tomu dá vytknout? Speciálně když ještě prozradím cenu, která se v současnosti pohybuje kolem 57 990 korun vč. DPH. Existují modely kombinující RYZEN 7 nebo Core i7 s RTX 3080 začínající na této ceně, ale nejde o tak dobré kombo, chybí výhoda tak efektivního SMART ACCESS MEMORY atd. Výkon je ale ve výsledku podobný (alespoň ten herní, jinde je dnes testovaný model pořád výkonnější). Proč?

Bohužel, ASUS u svého jinak povedeného ROG STRIX G15 s RYZEN 9 + RX 6800M, nevyužívá plného výkonového potenciálu. Radeon RX 6800M grafika dokáže být výkonnější, než ukazují testy a recenze tohoto notebooku. ASUS ale šetřil a neudělal primární připojení na ten displej tak, aby obcházelo tu integrovanou grafiku a nesnižovalo tak výkon. Rozdíl u některých her může být až překvapivě výrazných 10% běžně. Tenhle notebook má tak vždy měřitelně vyšší výkon, když jej připojíte k externímu monitoru přes to HDMI (které to připojení přes integrovanou grafiku obchází), aniž by notebook měl vyšší spotřebu apod. Ale to není jediná brzda grafického výkonu. Jako zásadní se ukazují hlavně použité operační paměti.

 

  • Výkon AMD mobilních konfigurací je snížen „špatnými“ DDR4!

Všimlo si toho už několik recenzentů, velmi dobře je to popsáno a ukázáno zde, v následujícím videu:

Jde o to, že mnoho testů ukazuje, že konfigurace s NVIDIA RTX 3080 je výkonnější než s Radeon RX 6800M. Jenže to není tak úplně pravda. Někteří si všimli, že i když papírově mají mnohé sestavy Intel + RTX 3080 stejné DDR4 3200MHz paměti, jako sestavy AMD + RX 6800M, tak stejné paměti to často nejsou. Když totiž někteří prohodili ty zdánlivě stejné moduly mezi těmi sestavami, najednou byla sestava AMD o těch 10% výkonnější než ta Intel + NVIDIA sestava před tím, která naopak s paměťmi z té AMD sestavy zpomalila. Jak je to možné, když papírově jde o stejných 2x 8GB DDR4 3200MHz?!

(testovaný notebook má nejhorší verzi DDR4 3200MHz, které snad existují ... )

Není totiž 8GB DDR4 3200MHz jako 8GB DDR4 3200MHz. Pomineme-li obecně fakt, že mobilní SO-DIMM DDR4 moduly s 3200MHz mají příšerné časování CL22 (a ještě horší další parametry časování), proti desktopovým běžným CL16, což samo o sobě dokáže hlavně u AMD ve hrách snížit FPS o hodně, tak je zásadní rozdíl v tzv. SINGLE RANK a DUAL RANK pamětí a jejich časování a další věci kolem toho. Intel sestavy z nějakého důvodu mají často ty lepší paměti, AMD sestavy jako tahle jsou však výrobci osazovány horšími a navíc SINGLE RANK, což dokáže snížit výkon běžně o 10+%. Bohužel tyto parametry se prakticky nikde nedočtete, zjistíte ho až přes speciální programy přímo na konkrétním PC.

ASUS o tomhle problému ví. A ano, problém to je. Nedává prostě smysl používat horší typ paměti, když cenový rozdíl proti těm lepší je nula nula nic. Speciálně když to běžně udělá 10% výkonu „zdarma“! Výrobci přitom řeší jinak každé % výkonu, které složitě hledají taktováním CPU výměnou za nárůst teplot a spotřeby. Ale znatelných 10% výkonu celého systému u pamětí, které vás nestojí extra energie ani teplo navíc, se jako neřeší?

A řeknu to narovinu. ASUS STRIX G15 s RYZEN 9 5900HX a Radeon RX 6800M by dokázal být až o 20% běžně ve hrách výkonnější než je. Kdyby ASUS za prvé osadil ty DualRank paměti DDR4 3200MHz s lepším než CL22 časováním a subčasováním, a současně zadruhé udělal to připojení na ten primární displej tak, aby obcházelo zcela tu integrovanou grafiku v CPU (tzv. Multiplex). S těmito věcmi by tahle kombinace byla tou vůbec nejvýkonnější herní mobilní platformou na trhu. A to s náskokem na konkurenční Intel + NVIDIA kombinace. A cena by pořád byla do 60 tisíc bez potíží.

 

  • Závěr

ASUS o tom problému s paměťmi ví. U současných modelů to už ale nevyřeší. Problém je hlavně s ohledem na dostupnost konkrétních typu pamětí od jeho dodavatelů. On je problém si případně ty „správné“ paměťové moduly koupit i extra, protože výrobci pamětí neudávají některé klíčové specifikace. Vše zjistíte, až když vše osadíte a proměříte. A navíc se to může lišit u jinak stejného produktu v čase podle aktuálních možností dodávek čipů. ASUS to tedy snad bude řešit u budoucí konfigurace, kdy si dá na výběr pamětí doufejme větší pozor. Je to zkrátka škoda, že ten výkon není plně využit. A AMD mělo na ASUS a další více tlačit, aby ty lepší paměti použili, protože není žádné tajemství, jak velké přínosy výkonu mají lepší paměti s lepším časováním u AMD RYZEN.

Na druhou stranu i v současném stavu jde o jednu z nejvýkonnějších konfigurací na trhu vůbec. A za solidní cenu. Jiné konfigurace jsou i za podobné ceny výrazně horší. U ASUS ROG Strix G15 a větší G17 se nám líbí, že zde není obětován výkon pro těch pár bezvýznamných mm a gramů, jako je tomu u Zephyrus série, která je cíleně tenčí a primárně mobilnější. Ten rozdíl rozměrů a přenositelnosti v praxi ovšem není tak zásadní, aby stálo za to ten výkon opravdu obětovat. I G15 je stále solidně mobilní.

ASUS v rámci stejného šasi, tedy ROG Strix G15 série, nabízí různé konfigurace.  Zajímavá je určitě RYZEN 7 5700H v kombinaci s RTX 3060 za nějakých 35 tisíc korun, kdy je škoda, že ASUS nenabídl také RX 6700M/6600M varianty. Námi testované kombo RYZEN 9 5900HX s RX 6800M je ale o kategorii výše. Za ten příplatek rozhodně stojí a je to lepší kombo než obvykle nabízené RYZEN 7/Core i7 s RTX 3070 za podobnou cenu, které jsou v podobné kategorii k vidění nejčastěji. Pokud by ASUS nebrzdil ten výkon tím připojením k displeji a použil lepší paměti, byl by výkon této kombinace výrazně lepší, než cokoliv, co na trhu nejen za podobné peníze je.

Samotnému G15 nemám vlastně jinak moc co vytknout. Snad absence čtečky paměťových karet a absence web kamery jsou rozhodně diskutabilní. Ale po stránce provedení, výkonu, provozních vlastností, tohle je asi nejlepší notebook této velikosti, a ve své cenové třídě. A ta cena není vůbec přehnaná. Snad jen někteří by uvítali větší verzi. Zde mám dobrou a špatnou zprávu. ASUS ROG Strix G17 Advantage Edition existuje. Vypadá prakticky stejně, má stejný HW základ, ale je větší, kdy je vybaven numerickým blokem a větším 17,3“ displejem se 1440p a 165Hz. Bohužel na českém trhu není tato varianta zatím dostupná. Důvodem jsou především problémy v dopravě, jako dnes asi u všeho.

ASUS ROG Strix G15 Advantage Edition ovšem dostupná je, a povedla se. ASUS demonstruje, že AMD dokázalo nemyslitelné a nabízí jako celek prostě nejlepší a nejvýkonnější mobilní platformu na trhu. I když mu ji tady ASUS trochu "sabotuje" těmi slabými paměťmi a absencí multiplex připojením monitoru ;). Po mnoha letech není tak AMD zpět jen v procesorové, ale i v grafické oblasti, což je něco, co si mnozí asi ani nepamatují. Speciálně u mobilních PC. ASUS G15 v této verzi není sice perfektní, ale je blízko. O to větší škoda, že si ASUS přeci jen nedal trochu více záležet na těch několika výše uvedených věcech. I když pak by tahle konfigurace možná až příliš vyčnívala z řady, a byla výrazně lepší než cokoliv jiného, speciálně výrazně lepší než všechny Intel + RTX 3070/3080 konfigurace, za podobné či i výrazně vyšší ceny. Tohle je asi nejlepší normální herní 15,6“ notebook, který jsme kdy testovali, za normální nepřehnanou cenu (speciálně v současném stavu věcí, bych ji označil za velmi dostupnou). Takže rozhodně doporučujeme …

Za výbavu na testování děkujeme našim partnerům

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - hmmm... 2021-09-21 06:05:32

Možná to vyzní hnusně, ale na to, jak si ASUS hraje na prémiového výrobce, tak tohle je solidní hnůj za ty peníze. Odfláknou základní věci, ušetří kde se dá, ale hlavně že tam nacpou vyměnitelné designové krytky. Kdyby dal Asus aspoň půlku úsilí, které vynaložil okolo "hustého gaming designu" do základního návrhu stroje, asi bych mluvil úplně jinak, ale takto...
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-21 08:48:06

No a vy si vážně myslíte, že je to dáno nedbalostí? Po tom, co Linus uveřejnil své video jsem sledoval na redditu vlákno, kde lidi psali své konfigurace a ptali se, jak na tom jsou. Často to neuměli vyčíst. "Problém se špatnými" paměťmi byl nepřekvapivě lokalizovaný hlavně na amd+amd platformu a to napříč výrobci. To znamená, že tam byly i intely (ale business stroje) naopak "špatné" konfiguraci se zázračně vyhýbaly stroje osazené RTX grafikami.

Vlákno samozřejmě po pár dnech zmizelo a to se jmenovalo nějak neškodně, něco jako verify my memory configuration, žádný flame pojmenování.

Samozřejmě, věřte internetu, ale aby ASUS (a ostatní) nevěděli, co osazují a shodou okolností to převážně vycházelo na prémiové AMD stroje... to mi přijde takové typicky neprokazatelné

Co se týká video výstupu recenzovaného modelu, to je prostě na nakopání a pochopil byhc, kdyby šetřili u notebooku za 14000, kde každá stovka hraje roli, ale v hladinách kolem 60000 je už asi každému jedno, jestli je to za 60 nebo 61k. Za 10% výkonu navíc by byl dotyčný asi ochotný připlatit i mnohem víc.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-21 09:50:25
avatar
S ASUS jsem o tom mluvil, mluvil jsem i s dalšími lidmi v oblasti a všichni se shodují, že zásadní problém je u výrobců a dodavatelů pamětí, kteří hlídají každý cent nákladů, no a ty lepší paměti jsou o pár centíků dražší, což v konečném jejich počtu už dělá velké peníze. Navíc i spousta lidí u těch OEM výrobců si myslí, že 3200MHz je jako 3200MHz

výrobci paměti navíc často sami neuvádí ty podrobnější specifikace, protože ony se u stejného modelu mohou klidně v čase lišit podle toho, jaké čipy ten který výrobce těch kitů zrovna dostane .... hlavní problém prostě začíná u výrobců pamětí, kteří dodávají mizerné paměťové konfigurace speciálně pro mobilní OEM ...

Nicméně ASUS samozřejmě není z obliga. minimálně AMD určitě musí o tom vlivu pamětí dobře vědět a část ASUS inženýrů také, takže se měli snažit víc. Na druhou stranu platí to, co jsem napsal. Tahle sestava by s těmi "správnými paměťmi" dokázala porážet výrazně dražší kombinace Intel + NVIDIA, kterých je na trhu stále většina a to by byl další problém ...

každopádně ASUS o tom ví a prý to budou v budoucnu adresovat. nějak. prostě je to škoda, ale to nic nemění na tom, že jinak ASUS na tom šasi, designu chlazení atd. odvedl výbornou práci a tohle je jeden z nejlepších ne-li nejlepší klasický herní 15,6" mobilní PC, který jsem za ty roky viděl ....
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-22 06:00:12

Nezlobte se na mě, ale pokud si pamatuji na to video Linuse, tak vzal paměti ze stejného soudobého stroje Asus jen s procesorem Intel + RTX a tam byly ty paměti správné. Jak je tedy možné, že do jednoho stroje se dostanou správné paměti a do druhého ne? Určitě to je jen výrobcem pamětí. Tohle mi přijde jako slabá výmluva... Sám pracuji pro velkou společnost, která dodává díly pro BMW, Daimler, Audi a podobně a naprosto přesně vím jaký by byl poprask, kdyby nám dodavatel dodal díly, které nesplňují specifikace nebo kdyby jsme takový finální díl dodali my. Jako pardon, ale jestli mi někdo dodá singl rank nebo dual rank paměti je hodně velký rozdíl jak ve výkonu, ale také v ceně... takže buď o tom vím a radši upřednostním cenu a budu dělat, že to je náhoda a nemůžu za to a nebo jsem úplnej imbecil a nechal jsem se okrást. Samozřejmě že že poškození jednoho produktu ve prospěch druhého je absolutní nesmysl že... to určitě...
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-22 09:32:06
avatar
Teda příčí se mi uvěřit, že jsi to ASUSu takhle zbaštil i s navijákem DD :-O
Já samozřejmě chápu, proč ASUS oficiálně tvrdí co tvrdí, ale člověk nemusí být zrovna génius, aby si uměl spočítat, proč tam tyto sabotážní prvky jsou.
Přesně jak píšeš v závěru, to poslední, co ASUS potřebuje je, aby tahle konfigurace byla "výrazně lepší než všechny Intel + RTX 3070/3080 konfigurace, za podobné či i výrazně vyšší ceny". Tím by si torpédovali prodej svých dražších řad herních NB...
Dobré je, že alespoň ty mizerné paměti vyměnit jdou.
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-22 19:49:03
avatar
Takze se zazrak nekona, tohle si mohl Asus odpustit, davat tam takovy smejdsky pameti a snizit vykon az o 20% a další nepochopitelná věc je, že má notebook za 60K plastový tělo, to by mělo být u notebooků tak do 20K!!! :/
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-21 09:29:44
avatar
v OEM oblasti celkem normál ... viděl jsem mnohem horší zvěrstva. Prostě nějaký výkon tam zůstal ležet no ... ale pořád jde o jeden z nejvýkonnějších NB na současném trhu vůbec ;)
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-21 07:41:25
avatar
skoda ze tak drahy model notebooku je vice mene "dodelej si sam" tj kup si poradnej kit 2x16GB RAM s poradnym casovanim....

Treba crucial dela 2x16GB 3200MHz CL16 za cenu pod 5tis s DPH..

HyperX ma CL20 pod 4 tisice..

CL22 se ani neprodava musi bejt fakt pametovej "odpad"
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-21 09:27:55
avatar
ani řada těch zvlášť dostupných kitů neuvádí některé ty klíčové věci. Proč? protože se mohou lišit i v čase u stejného modelu. Podle toho jaké čipy zrovna ten který týden ten výrobce kitu má ....
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-22 09:34:52
avatar
Ano, třeba vymění čipy za podobné, které mají trochu jiné sekundární časování, ale určitě na stejném modelu nedostaneš najednou místo 16-ti čipů 8, s úplně jinými vlastnostmi.
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-21 10:37:35

Lenovo Legion 5 Pro nabízí 5600H a 3600M za poloviční cenu. Herní výkon to bude mít tak 75% tohoto, navíc jasnější display s 16:10 a kovové tělo. Tady se to Asusu moc nepovedlo...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-21 10:42:09
avatar
Ehm .. ASUS má také konfiguraci tohoto šasi s R5+3060 (mimo jiných) také za 33 tisíc , v článku je o tom řeč ... tohle je ale jiná kategorie, takže povedlo ;)
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-21 11:56:08

Mínus kovové tělo a horší display... ale ok, to mi uniklo a omlouvám se.
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Bída 2021-09-21 19:44:21

Tak tohle si ASUS za rámeček nedá, mizerný jas, platové tělo, malý disk, odfláknuté paměti, to je velká bída. Ještě horší je, že ASUS o problémech s pamětmi ví a v budoucích revizích je vyřeší, to je pěkný výsměch zákazníkům. Zenbooky mám od ASUSu rád a mám několikátý model, ale herní notes mi stačil jeden z prvních Zephyrusů, horší notebook sem neměl.
I z toho důvodu, kdybych kupoval zase herní notes, tak ASUSu se vyhnu obloukem.
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-21 22:44:50

Pokukuju po Lenovo Legion 5 15ACH6A

Ryzen 5 5600H + AMD Radeon RX 6600M 8GB
15.6" 1920 × 1080 165 Hz
RAM 16GB DDR4, SSD 1000GB
numlock, podsvícená klávesnice, webkamera
cena 28.000,-

má s ním někdo zkušenosti?
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-22 12:32:48

Na youtube je plno recenzí na tento konkrétní laptop. Většinou jsou celkem pozitivní, mám pocit.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-22 08:46:36
avatar
Tieto gaming laptopy sú naozaj len pre deti na hranie…
Bady29 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-22 10:32:54

A stolní pc nejsou pro děti na hraní? Já myslím že jo. Jinak ve chvíli kdy desktopová rtx 3070 stojí 26-30k tak je notebook s totožnou gpu (ačkoli v mobilní verzi) za 35k za mě lepší varianta.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-22 16:47:23
avatar
Narážal som na vizuál a ďalšie komponenty ako klávesnica, screen a trackpad. Toto by som sa bál z tašky vytiahnuť na nejakej konferencii, nie to este na nejakom obchodnom jednaní. Preto ta poznámka, že to je pre deti študentov a dospelých (ale len na hranie).
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-22 17:28:35
avatar
tak ano, tohle není business notebook, ani ultrabook, ale také ho za to nikdo nevydává ... tohle je cíleně co nejvýkonnější multimediální 15,6" notebook, který neobětuje design, tloušťku a váhu výkonu, ale maximalizuje výkon, který v tomto formátu lze v mobilním těle dosáhnout ... současně stále kouká na rozumnou cenu ...
Bady29 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-23 17:13:39

Tak to potom souhlasím, podle vzhledu bych si ho taky nevybral. Moc výrazný.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-22 12:16:22
avatar
1. paměti podělali - naštěstí to není neřešitelné, tzn. dodělej si sám - osobně bych pořídil 4*8GB 3800Mhz kit do X299 platforem, protože rychlejší SO-DIMMY se nedělaj. 2ks bych strčil do ntb a zbylé 2ks bych strčil do Asrock X300 spolu s desktop 5700G a měl bych HTPC na příplácnutí za televizi s dobrým výkonem int. grafiky
2. MUXík nevadí, mám rád přepínání grafik na NTB, používal jsem to v MSI GX70, posledním all AMD notebooku co jsem měl, tam se přepínalo mezi Richland int. grafikou a mobilní 8970. Jde o to, že zvláště s těmi rychlými paměti lze řada jednoduchých a starších her provozovat na té int. grafice - třeba různé desktopové 3D hry na steamu jako legendární Talisman a pod. kde se Vám ntb odmění menším hlukem a nízkou spotřebou při hraní těhle blbostí. Zrovna u takových her si povídáte s přáteli a nechcete být rušeni.

Ale jinak ano, je to ostuda když Intel verze tyhle problémy nemají
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-22 13:03:19

jak je to s chybejici webkou a windows 11? nebo uz MS pozadavek na webku u notebooku pro windows 11 stahnul a neni treba?

jinak nevim jestli to je jen tema fotkama, ale na to ze to je notebook skoro za 60 klacku, tak konstrukce mi pripomina plastovy pistolky na poutich od vietnamcu...no proste to vypada jako strasnej krap, u kteryho bych byl rad kdyby vydrzel pul roku..pokud nebude 24/7 na stole v doku.
jpsix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-05 19:49:23

Tie pánty od displeya sú bitelné lebo vyzerajú tak na 3 otvorenia a potom, že sa zlomia debil z Asusu mi napísal vraj testované podla nejakej vojenskej normy no keď som uvidel niečo podobné v kamennom obchode za 1400€ tak ma to úplne sklamalo
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1502x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1099x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1490x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 959x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1254x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1517x
Komentářů: 1