ASUS ROG Strix G15 – TEST a RECENZE skoro perfektního notebooku s AMD RYZEN 9 a RX 6800M Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 20 září 2021
Přejít na obsah
ASUS ROG Strix G15 – TEST a RECENZE skoro perfektního notebooku s AMD RYZEN 9 a RX 6800M
Notebook
Výkon a provoz v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Výkon a provoz v praxi

Notebook se dá rozebrat, i když ASUS evidentně nechtěl, aby to bylo úplně snadné. Celý spodní panel tak obsahuje hodně šroubků a současně jej na místě drží pevně plastové úchytky po obvodu. Musíte mít tedy správné nástroje, jak jej bezpečně a bez poškození odcvaknout. V našem případě používáme specializovaný iFixit kit, který má vše, co je třeba. Jde to, ale není to něco, co bych asi běžným uživatelům doporučoval dělat.

Notebook přitom ovšem nabízí možnosti rozšíření. Jsou zde celkem 2x M.2 NVMe sloty, ale osazený je pouze jeden (v našem případě 1TB NVMe PCIe 3.0). Druhý je tak volný, což potěší. Vzhledem k tomu, že notebook není extrémně tenký, je zde i dost místo na dva klasické sloty pro mobilní operační paměti. Ty jsou osazeny oba (v našem případě 2x 8GB DDR4 3200MHz), ale jde o klasické SO-DIMM DDR4, takže jsou vyměnitelné. Uváděna je podpora pro až 2x 16GB, tedy 32GB celkem.

Zakrytý je prostor procesorů a grafické karty, kdy obojí je opatřeno výkonným chlazením, jehož sytém dobře vidíte. A je snadno přístupný pro případné vyčištění stlačeným vzduchem apod. Baterie je umístěna vpředu, jde o 90Wh, lze ji vyjmout a vyměnit případně. A to je tak všechno, co lze běžně v tomto notebooku měnit. Není toho moc, ale k tomu zásadnímu je přístup slušný. Potěšil by ale samostatný malý odnímatelný kryt tak, aby se jednodušeji dalo dostat k těm dvěma M.2 pozicím pro SSD.

 

  • Výkon v praxi – procesor a SSD

Začněme u procesoru. RYZEN 9 5900HX je prakticky to nejlepší, co na trhu s mobilními procesory v současné generace je. Ano, Intel a jeho Core i9-10000/11000 série jsou blízko, ale jen krátkodobě, protože i ve stejném šasi s relativně výkonným chlazením nedokáží držet dlouhodobě vysoké boost takty. AMD ovšem ano. Výkon Intel procesorů znatelně a měřitelně klesne po pár minutách zátěže, nic takového ale u AMD RYZEN 9 v současnosti není. Ten uváděný špičkový výkon dokáže udržet dlouhodobě, protože je zkrátka efektivnější.

Přesto by mohl být výkon procesoru ještě lepší, kdyby nebylo určitého problému s operační pamětí. Ovšem ztěžovat si i tak, nikdo moc nebude. procesorově jde o jeden z nejvýkonnějších mobilních PC na současném trhu, speciálně ve hrách, ale vlastně i ve všem ostatním.

Pokud jde o osazené SSD, v našem případě ASUS použil OEM variantu disku označenou jako SAMSUNG PM991 v tomto případě se solidní 1TB kapacitou. Jde o NVMe Gen3 řešení, má uváděno až 2300MB/s pro čtení a 1350MB/s pro zápis. Solidní běžné SSD, ničím zvláštní.

Možná si říkáte, že je škoda, že zde není nějaké PCIe 4.0 řešení, ale to má dobrý důvod. Současná mobilní platforma AMD nepodporuje na rozdíl od desktopové, PCIe 4.0 rozhraní. Kvůli efektivitě a nižší spotřebě mají procesory RYZEN 5000U/H/G, tedy APU CEZANNE, jen a výhradně PCIe 3.0 linky. Prioritou je zkrátka co nejnižší spotřeba a prozatím to z hlediska dostupného praktického výkonu SSD, není žádný problém. Potěší určitě ten druhý volný osaditelný M.2 slot, i když by přístup k němu mohl být zvenčí výrazně jednodušší.

 

  • Herní výkon – grafická karta

To, co je u herního notebooku zásadní, je pochopitelně grafická karta. V tomto případě zde máme novou AMD Radeon RX 6800M. Po letech skutečně high end mobilní grafické řešení od AMD, které se dokáže s přehledem postavit tomu nejlepšímu od NVIDIA, tedy RTX 3080. Srovnání je nicméně ošemetné, kvůli zcela jiné části systému. O tom ale až později.

Radeon RX 6800M je mobilní grafika, technicky odvozená od desktopové RX 6700 XT. Má tedy NAVI 22 jádro, nikoliv to velké NAVI 21 jaké je na desktopových RX 6800/6900 modelech. AMD to alespoň jasně označuje jako mobilní RX 6800M. Na rozdíl od NVIDIA. Ta záměrně uvádí zákazníky v omyl, protože pro mobilní i desktopovou „RTX 3080“ používá stejné označení, jako by to byly stejné karty. Jenže nejsou. Pokud by NVIDIA použila RTX 3080M bylo by to o něčem jiném. Mobilní RTX 3080 je totiž základem odvozena od desktopové RTX 3070, má tedy jiné a menší jádro než desktopová RTX 3080. No a i v desktopu jsou si RTX 3070 a RX 6700 XT docela blízko. V mobilních verzí mají ovšem vždy podstatně nižší TDP, kdy NVIDIA má navíc varianty od 80 po 150W! A to je sakra rozdíl v dosahovaných taktech jádra a tím pádem výkonu, který se může lišit klidně o 40%! Nejúspornější RTX 3080 může mít ve výsledku výkon stejný, jako leckterá levnější RTX 3070 verze. U AMD takový rozptyl výkonu není. NAVI 23 efektivnější čip a řešení než NVIDIA GA104, zejména díky lepší architektuře ale i lepšímu výrobnímu procesu.

Výkonově tak ve hrách dokáže AMD RX 6800M konkurovat RTX 3080 notebookům, ale testovaný G15 neukazuje plný potenciál a plný výkon, kterého je AMD řešení schopno. Ano, notebook má v základu aktivní SMART ACCESS MEMORY, což pár % výkonu v některých hrách přidá, ovšem má neoptimálně řešené připojení k tomu primárnímu LCD. I když není využívána integrovaná grafika, jde signál přes ni, což je pomalejší a snižuje výkon. Pokud notebook připojíte k externímu monitoru přes ten HDMI konektor, je výkon obecně o něco lepší, běžně několik FPS! ASUS v tomto případě prostě šetřil a neudělal to vnitřní připojení lépe, tedy přes multiplex. Kolik tím ušetřil? Asi 10 až 20 dolarů. Ale to není jediná brzda. Tou jsou také použité operační paměti. Ale o tom až později.

 

  • Provozní vlastnosti

G15 je v tomto případě velmi výkonný herní notebook, A bylo by na místě očekávat docela vysokou hlučnost. Ovšem není tomu tak. Chlazení se velmi dobře reguluje a dokáže být velmi tiché. A pokud jej nastavíte na maximum, je sice slyšet, ale není to otravný zvuk, jako u mnoha i podstatně slabších počítačů. Tohle nemá zdaleka hlučnost vysavače.

Hlučnost je v praxi tedy na velmi solidní úrovni. A to přes fakt, že musí hodně chladit. ASUS kromě výkonných pasivů a ventilátorů s dobrým přístupem i odvodem vzduchu, vsadilo na speciální IR senzor k ještě přesnějšímu monitorování všeho. Procesor je navíc přetaktovaný a může tak jít až na 80W TDP. Grafická karta může také boostovat hodně vysoko, až na 145W. Ani jedno ale není v tomto šasi a konstrukci problém! ASUS navíc použil tekutý kov na CPU i GPU, čím maximalizoval přenos tepla. Výsledek je úžasný. Procesor drží maximální výkon i ve vysokém boostu a nesnižuje jej, protože teplota se i v extrémech drží pod hraničními 96°C. GPU to samé, dokáže se udržet i ve vysoké zátěži kolem 82°C, aniž by musela podstatně snižovat takty z těch až 2,3GHz! Takty CPU i GPU, a tedy jejich výkon, se sníží jen pokud NB běží na baterii. Počítejte se zhruba 75% výkonem GPU v případě chodu na baterii, proti výkonu s adaptérem.

Samozřejmě v plné zátěži všeho, dokáží tyhle komponenty pořád dost sežrat. Je tu i velmi rychlý panel, takže spotřeba celku v maximální zátěži atakuje 260W. Nicméně notebook dokáže mít i podstatně nižší spotřebu, v klidových stavech a menších zátěžích se pohybuje běžně kolem 15 až 30W, za což vděčí tomu, že běží na tu integrovanou grafiku v CPU. A to 7nm RYZEN 9 CPU je samo o sobě extrémně efektivní. Je zde tedy značný rozptyl, pokud jde o výdrž na tu 90Wh baterii. V extrému dokáže vydržet i 16 hodin, ale v rámci standardní zátěže bez hraní her, čistě Internet, kancelář apod. počítejte s necelými 10 hodinami. To je více než solidní na primárně herní notebook. Ale i přehrávání videa apod dokáže pořád kolem 8 hodin. No a v herní zátěži dokázal fungovat 2,5 hodiny, což je o dost lepší výdrž, než jsme čekali. Většina podobných strojů mívá výdrž tak o hodinu menší.

I rozměry a hmotnost samotného G15 nejsou vůbec špatné. Ano, není ultra tenký, ale to je dobře. Neobětuje chladící výkon, a tedy výkon CPU a GPU. Těch 2,5kg je pořád solidní, i když ten 280W adaptér, který má téměř 1kg, se k tomu musí také extra počítat :). Na druhou stranu, mezi notebooky s takhle vysokým výkonem jde o extrémně mobilní stroj.

Takže k závěrům …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 709x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 831x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1007x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3569x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1409x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1245x
Komentářů: 5