Fractal Design Define C TG – TEST a REVIEW: Moderní, odhlučněná a cenově dostupná PC CASE Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pátek, 18 srpen 2017
Přejít na obsah
Fractal Design Define C TG – TEST a REVIEW: Moderní, odhlučněná a cenově dostupná PC CASE
Define C TG - Exteriér
Define C TG - Interiér
Case v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Case v praxi – osazení komponent

Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost MSI v podobě MSI X370 Gaming Pro Carbon. Grafická karta pak MSI řady GamingX RX 580 8GB PLUS s velmi výkonným a tichým chlazením. Procesor je nový AMD Ryzen 1700X. Paměti poskytla společnost A-DATA v podobě 2x8GB DDR4 3000Mhz. Transcend pak poslal svůj M.2 SSD disk s přenosovou rychlostí 550/540MB/s. U zdroje jsem vsadil na zdroj Be Quiet! Dark Power Pro 850W s Platinum certifikací a odpojitelnou kabeláží.

Při této příležitosti jsem se rozhodl otestovat i nový model vodního AIO chlazení, které nyní společnost Fractal nabízí. Jedná se o model s 360mm radiátorem Celsius S36. Tento model se od předchozí řady Kelvin liší tím, že je levnější zhruba o 1000,- ale na druhou stranu má pouze hliníkový radiátor a také není rozebíratelný. Velmi mě ale potěšila záruka, kterou výrobce nastavil na parádních 5 let.

Instalace vodního AIO kitu je velmi jednoduchá zabere cca 5 minut, v tomto směru Fractal velmi chválím zvlášť na AM4 soket je instalace opravdu jednoduchá.

Jediná problém který jsem musel řešit při instalaci toho velkého 360mm radiátoru je to že jsem musel odmontovat koš na 3.5“ disky, což obnáší povolit čtyři šrouby, nicméně je možné ten koš i jen posunout dál od předku. Stejně tak je v případě takto velkého výměníku nutné vyndat ten kryt, oddělující oba prostory, ale přesně kvůli tomu tam je. V případě montáže jen 240/280mm verte jej tam můžete klidně nechat.

Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a v BIOSU nastavil režim otáček ventilátoru na radiátoru na automatiku. Přece jenom Ryzen 1700X nepatří mezi nějaké žrouty, naopak je to velmi úsporný procesor s TDP pouhých 95W.

  • Provozní teploty

Samozřejmě jsem nemohl neotestovat to, jak si skříň povede v reálném provozu a zda opravdu dostojí tomu, co slibuje výrobce ve svých brožurách. Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.

U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT a naměřil jsem teplotu pod 45°C. To krásně ukazuje výkon airflow skříně a její potenciál se stále tichým chodem pouze čtyř ventilátorů a zdroje. V klidu pak procesor měl 26°C. Měření proběhlo při pokojové teplotě 21°C.

U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 63°C a grafická karta byla stále hodně tichá. V idle pak teplota spadla na hranici 27°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně.

Pro zajímavost jsem ještě otestoval, jak si vede Celsius S36 při přetaktovaném stavu procesoru na 4GHz s opravdu velkým napětím 1.45V i když daný kus na tuto frekvenci potřebuje jenom 1.4V. Chtěl jsem tímto nasimulovat opravdu extrémní zatížení a co vodní okruh snese. Jak je vidět z grafu teploty se vyšplhaly na stále slušných 64°C a to opravdu v extrémní situaci jakou umí OCCT nastolit. Při běžné práci nebo hraní her byste měli klidně o 10-15°C méně, i při takto vysokém napětí s 4GHz na všech jádrech.

Co se týče hlučnosti chlazení to mě mile překvapilo. Řízení ventilátorů jsem tedy ponechal čistě v režii BIOSU. Na defaultních taktech procesoru Ryzen 7 1700X o nich nevíte, skoro se netočí. Grafika většinu času také jede pasivně takže ani zde není problém. Menší nárůst hluku jsem zaznamenal pouze po přetaktování procesoru na 4Ghz s napětím 1.45V, ale s tím se u taktování tak obecně počítá. Stále ale nešlo o žádnou turbínu a hluk byl opravdu snesitelný. Zde se jasně ukázalo, že větší radiátor nasávající studeny vzduch dokáže být opravdu efektivnější, než když ho umístíte na strop skříně a nasává ohřáty vzduch z vnitřku skříně, kde ho zahřívá základní deska a grafická karta.



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceČtvrtek, 25 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1111x
Komentářů: 3
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1564x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1127x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1197x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3783x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1465x
Komentářů: 0