TEST: NZXT E850 – kvalitní plně modulární digitální zdroj s detailním monitorováním spotřeby Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 23 listopad 2018
Přejít na obsah
TEST: NZXT E850 – kvalitní plně modulární digitální zdroj s detailním monitorováním spotřeby
Zdroj - provedení a výbava
Testy - plní, co slibuje?
Závěr a hodnocení

 

 

  • Testy - plní, co slibuje?

Náš test se soustředí na běžné uživatele, a ačkoliv se tedy na nás budou někteří zlobit, valná většina našich čtenářů jistě uvítá spíše jednodušší a o to přehlednější základní testy. Máme výbavu a možnost změřit každý aspekt zdroje, jednotlivých větví v každé zátěži atd. ale takové testy jsou spíše vhodně na elektrotechnický web. Takže se omlouvám a rovnou odkazuji některé na těch několik málo světových webů, kteří tak detailní měření pro nadšené elektrotechniky dělají :). Nás zajímá zkrátka jen to základní, tedy jestli zdroj splňuje, co slibuje a je dostatečně kvalitní z hlediska běžných nároků na něj kladených běžnými uživateli. Zaměřili jsme se na 3 důležité věci, které vypíchneme.  

  • Účinnost zdroje

První, co jsme měřili, je pochopitelně účinnost. Výrobce se na obale chlubí certifikací 80PLUS GOLD, což je prostřední standard (nad ním je PLATINUM). Osobně doporučujeme zdrojům s GOLD účinností dávat přednost jako nejnižší variantě při nákupu. Mají rozumnou účinnost, hlavně ale stále ještě rozumné ceny. Pro získání GOLD certifikace musí mít ve 20% zátěži účinnost minimálně 88%, v 50% zátěže pak 92% a v maximální 100% zátěži nesmí být nižší jak 88% (Platí pro 230V síť). Na rozdíl od TITANIUM, kde musí být i v 10% zatížení minimálně s 90% účinností, nemá žádný jiný 80PLUS standard, včetně PLATINUM i GOLD, tuto extrémně obtížně realizovatelnou účinnost v nízké zátěži stanovenu. A jaká je tedy realita 850W zdroje s logem NZXT?

Podle našich měření je to podle požadavků normy (v rámci +/- odchylky). Zdroj ji s velkou rezervou splní. Ve 20% zátěži (tedy kolem 170W) je 92,1%. V 50% zátěži, tedy kolem 425W je pak účinnost nejlepší a dosahuje 92,8%. V extrémní 100% zátěži, tedy blížící se oněm 850W, je pak účinnost stále výborných 90,5%.

Asi vás (ale i nás) zajímá, jak si vede zdroj při nízkém odběru. Tedy typicky v klidových stavech počítače, kdy i výkonná sestava má něco kolem 100W a ty méně high endové, klidně pod 100W dnes. Takže jsme změřili účinnost zdroje na 10% zátěže tedy kolem 85W v tomto případě. Účinnost zdroje se v těchto nízkých zátěžích pohybuje kolem výborných 89%. To není špatné, zejména vzhledem k tomu že tato účinnost neznamená díky minimálnímu odběru žádné zásadní problémy. Navíc zdroj při odběru méně jak 100W jede s vypnutým ventilátorem a tedy pasivně= bezhlučně.  

Proč je efektivita zdroje důležitá? Velmi zjednodušeně řečeno jde o to, že je tu určitý rozdíl mezi spotřebou samotných komponent a skutečnou odebranou energií ze zásuvky. Čím je účinnost zdroje vyšší, tím je samozřejmě rozdíl nižší. A nižší rozdíl znamená i menší namáhání komponent zdroje, chlazení i jeho hlučnost. Pro představu, při celkové spotřebě komponent 500W při 85% účinnosti (80PLUS BRONZE) ve skutečnosti váš PC bere 588W. Při 94% účinnost (PLATINUM) je to "jen" 531W. Při 92% účinnosti pro GOLD je to pak 544W, což je docela slušný vzhledem k podstatně nižší ceně než proti PLATINUM ale ne o moc vyšší ceně proti BRONZE.   

  • Stabilita napájení

S větším odběrem se samozřejmě dostávají do úzkých jednotlivé větve. Ty jsou ovšem důležité kvůli stabilní hodnotě napájení, protože právě jeho kolísání je problémem pro stabilní chod PC a proto mnohé nekvalitní zdroje dělají svým uživatelům problémy, které jsou mylně přisuzovány jiným věcem jako OS nebo nekvalitní hardware. To, na jakou úroveň může napětí poklesnout a jak moc může kolísat, je pevně stanoveno standardy a předpisy. Některé zdroje je ovšem nedodržují.

Kolísání napětí je u NZXT E850 naprosto ukázkově minimální a ani se neblíží se maximům stanovenými předpisem, což je +/-5%. Naopak je to jeden z nejstabilnějších zdrojů, který jsme testovali. Samozřejmě se stoupajícím odběrem je náročnější stabilitu větví a napětí udržet. To se ale u tohoto zdroje daří skvěle a větvě drží i v maximální zátěži co mají. Nedochází k žádným výkyvům a nikdy neklesne napětí pod tu základní hodnotu, a to ani v nejvyšší zátěži a odběrem kolem 850W.

  • Teploty a hlučnost

Teplotu jsme změřili na výdechu při testování v jednotlivých zátěžích. Teplota samozřejmě roste se zátěží zdroje. Tady nás docela zajímal vliv konstrukce, kdy průduchy pro chlazení jsou u tohoto zdroje velmi malé, menší než je obvyklé u většiny zdrojů. Navíc NZXT se zaměřilo na tišší provoz, takže reguluje automaticky ventilátor na menší otáčky, či ho dokonce při odběru zdroje méně než 100W, úplně vypíná. Teploty jsou tedy o něco vyšší.

Z hlediska hlučnosti je to ale velmi tichý zdroj. V klidových stavech je bezhlučný (ventilátor se netočí) kolem poloviny zátěže jede, ale je velmi tichý. Na maximální odběr už se roztočí více je už trochu slyšet, ale není to nic hrozného a určitě jej překonají hlučností jiné věci v PC. Celkově tedy má o nějaký ten stupeň celsia více na výdechu, ale patří k tišším zdrojům.

Nicméně sluší se dodat, že díky „digitální“ výbavě a možnosti připojit zdroj speciálně přes USB rozhraní, máte možnost nejen monitorovat odběry, ale také monitorovat a nastavovat otáčky ventilátoru ve zdroji! To rozhodně není běžná výbava zdrojů a běžná možnost. Někteří by to mohli ocenit ;).  

  • A funguje mu ochrana?

Co se stane, když to přeženete a budete hnát zdroj na limit a přes něj. Valná většina levnějších zdrojů nedokáží nabídnout ani tu udávanou hodnotu W, které tvrdí, že nabízí. V lepším případě se zdroj bezpečně odpojí, v horším případě shoří a v nejhorším sebou při pyrotechnických efektech vezme i pár dalších komponent. U kvalitnějších zdrojů není obvykle s uvedeným výkonem problém. Ten je navíc uváděn jako typický a kvalitní zdroj zvládne krátkodobě i více. A pokud to přeženete, zdroj se bezpečně odpojí.

U testovaného NZXT E850 není moc nepravděpodobné, že jej někdo dokáže zatížit na více než maximum (to by musela být nějaké mega sestava), i když přetaktovaný high end CPU dnes s přetaktovanou ultra high end grafikou dokáží hodně otáčet elektroměry. Zdroj je prodáván jako 850W, špičkově ale samozřejmě zvládne více. Kolega z něj na testovací stolici vytáhl 939W, než se zdroj bez poškození sám vypnul. Takže funguje opravdu skvěle a bezpečně! Zdroj plní i novou přísnou normu ohledně odběru ve standby režimu, kdy vypnutý zdroj bere méně než 0,1W. Všechny další aspekty, tedy zvlnění, spínání atd. vše je OK naprosto bez zaváhání a problému, nemáme nic, co bychom mohli reportovat jako problém, nebo alespoň zdání problému.

Pojďme tedy k hodnocení.



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceČtvrtek, 25 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1067x
Komentářů: 3
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1540x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1126x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1193x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3777x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1464x
Komentářů: 0