Průvodce a Megatest: Vybíráme nejlepší grafické karty (9/2011) – jak nejlépe vybrat a koupit grafiku Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sobota, 01 říjen 2011
Přejít na obsah
Průvodce a Megatest: Vybíráme nejlepší grafické karty (9/2011) – jak nejlépe vybrat a koupit grafiku
Co je to grafická karta a na co je dobrá?
Grafické karty - výrobci čipů AMD, Intel, NVIDIA a výrobci grafik
Pojmy - aneb co je dobré vědět
Aktuální modelové řady a parametry, kde je dobré se zastavit
Testovací sestava - testy a výkon
Levná grafika kolem 2000 korun (low end)
Herní grafika por každého do 6500 korun (Mainstream)
Herní grafika pro velké hráče do 11 000 korun (Performance)
Herní grafika pro maximalisty nad 11 000 korun (High end)
Závěrečná doporučení ve výběru grafik

 

 

 

  • Levná grafika kolem 2000 korun (low-end)

A jsme u první cenové kategorie, kterou jsou low endové grafické karty. Low end, to jsou grafické karty s cenovkou maximálně zhruba 100 dolarů, tedy zhruba 2200 korun vč. DPH v našem případě. A v této kategorii je celá řada modelů, včetně starších grafik ve slevách a výprodejích apod. Abychom byly aktuální, zaměříme se pouze na aktuální modelové řady, tj. AMD Radeon HD 6000 a NVIDIA G 500.

 

  • Integrované grafické karty v procesorech

Nelze dnes ignorovat výkon grafik AMD a Intel, které jsou součástí jejich procesorů. Zejména AMD má v této oblasti grafiky, které výkonem i schopnostmi bez problémů nahrazují klasické low endové  modely. Mluvíme o grafikách HD 6500D v procesorech A4/6/8-3000 Llano. Mají podporu DX11, umí akcelerovat všechno možné atd. Podobně je na tom Intel, která u svých procesorů architektury Sandy Bridge na grafikách výrazně zapracoval. Jeho GMA HD 2000 a zejména 2x silnější GMA HD 3000, sice nemá takový výkon ani nedisponuje technickou úrovní jako konkurenční AMD Radeon, ale už to také není jen zobrazovač textu na monitor. Umí akcelerace videa, umí dokonce i OpenCL a tedy GPGPU a ani s některými méně náročnými hrami nemá problém.

Je tedy nutné zvážit, zda samostatnou grafickou kartu opravdu potřebujete. Pokud nehrajete hry, neděláte nějakou náročnější grafickou činnost, pak nevím, co by vám samostatná grafická karta měla nabídnout navíc. Snad možnou výjimkou jsou některé HTPC aspekty, podpora některých formátů akcelerace apod. Pro úplně běžné činnosti mimo hraní her jsou ale integrované grafiky Intel a AMD v současných procesorech Sandy Bridge a Llano plně dostatečné.

 

  • Když chcete víc!

Z nějakého důvodu chcete samostatnou grafickou kartu? Chcete vyšší výkon pro občasné hraní, chcete tři monitory, chcete komplexnější podporu akcelerace GPGPU? Fajn. Tak se zaměřme alespoň na modely, do kterých má ty peníze navíc smysl dávat! Aktuálně jsou na výběr v cenových hladinách do 2200 korun (100 dolarů) tyto grafické modely:

V případě společnosti NVIDIA musíme zařadit i GTS 450 model, který tedy není sice aktuální G 500 řada, ale bez něj bychom tam v tom přehledu od NV moc neměli. Samozřejmě jsme pro vás v našich testech jednotlivé modely i otestovali a s výkonem to dopadlo takto …

 

  • Výkon

(Ohledně testů si přečtete odpovídající kapitolu tohoto článku)

A když známe výkon, můžeme si na základě ceny, kterou pro naše účely bereme jako průměrnou běžnou cenu testovaných modelů vč. DPH, spočítat poměr cena-výkon, tedy jak se jednotlivé modely vyplatí.

 

  • Poměr cena-výkon (výhodnost)

A když už známe výkon, výhodnost podle poměru cena-výkon, je dobré si uvést ještě spotřebu.

 

  • Spotřeba (testovacího PC bez LCD s jednotlivými modely grafik)

(spotřeba je měřena celé testovací sestavy, v našem případě s výkonným CPU. Čísla ve Wattech jsou tedy platná jen pro náš PC, v případě jiného budou většinou i o dost nižší. Co však zůstane, jsou poměry jednotlivých grafik, protože na naší, stejně jako na vaší sestavě by měly stejné podmínky)

 

  • Efektivita:

Jednoduše si ze známé spotřeby sestavy pod zátěží vyjádříme, kolik W musíme na změřené 1% výkonu u testovaných modelů vydat. Čím méně tím lépe:

Uvedená hodnota efektivity je platná pro výkon v našich testech a v testovaném nastavení. Je jasné, že nejslabší grafiky sice méně žere, ale protože mají mizerný výkon, jejich efektivita pro požadovaný výkon v daném nastavení, není příliš dobrá, a tedy nejsou vhodné.  

 

  • Co koupit?

Protože vybíráme nejlepší grafiku, zajímá nás jeden jediný model a to prostě ten nejlepší v kategoriích výkon, poměr cena výkon, spotřeba a tedy i efektivita. Na základě našeho měření je myslím jasné, že nejvýkonnější grafickou kartou v této cenové kategorii je Radeon HD 6750, což je ale jen přejmenovaná HD 5750 1GB, vydaná už v lednu 2010. Jak ale vidíte, pořád je to vynikající a technicky aktuální grafika.

(HD 6750)

Když se budeme bavit o výhodnosti, tak díky zajímavé ceně a slušnému výkonu je a tom poměrem cena-výkon nejlépe model Radeon HD 6670 512MB GDDR5, ale jeho výkon je skoro o 1/5 nižší, což není zanedbatelné v této kategorii, protože rozhoduje každé % a každý snímek. Vzhledem k tomu, že vybíráme nejlepší nákup, můžeme v klidu ignorovat všechny ostatní modely se zvláštním varováním:

Vyhněte se slabším grafikám typu GT 520/HD 6450/6570, protože jejich výkon je dnes nahrazen výkonem integrovaných řešení, zejména v procesorech AMD Llano A8-3000. Nemají tedy vůbec smysl. Vyhněte se všem starším řešením, bez podpory současných technologií. Vyhněte se modelu NVIDIA GTS 450, který za cenu výkonnějšího NVIDIA HD 6750 nabízí nižší výkon při vyšší spotřebě. Pokud chcete dobře nakoupit, naším doporučením, když už samostatnou grafiku, tak AMD Radeon HD 6750 1GB:

A v této řadě se nám nabízí i několik zajímavých nereferenčních modelů. Klidně vám samozřejmě můžeme doporučit námi testovaný Sapphire Radeon HD 6750 s pěkným nereferenčním chlazením, který má běžný model. Pokud chcete něco umakanějšího, pak vám doporučíme model Sapphire Vapor-X se skutečně vynikajícím chladičem, připlatíte si ale zhruba 100 korun (což za to stojí, protože má i o trošku vyšší výkon díky lehce zvýšeným frekvencím).

Radeon HD 6750 1GB je tedy náš tip na nejlepší grafickou kartu v kategorii Low end. A není to ani herní ořezávátko, všechny nejmodernější hry rozhýbe nejne v testovaném 1680x1050, ale i v 1920x1080, byť samozřejmě občas v těch náročnějších budete muset krotit detaily na střední úroveň. Nabízí ale při svém výkonu i velmi nízkou spotřebu a je to vůbec jedna z nejefektivnějších (či vůbec nejefektivnější) grafických karet na trhu, a když nežere, tak logicky ani netopí. Je to také nejrozumnější základ, pokud dnes vůbec kupovat levnou samostatnou grafickou kartu!  



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Joker 2 je v kinech – nevídané filmové selhání a propadák?!
Joker 2 je v kinech – nevídané filmové selhání a propadák?!Pátek, 04 říjen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 952x
Komentářů: 2
Unreal Engine verze 5.5 se představuje – nový systém nasvícení
Unreal Engine verze 5.5 se představuje – nový systém nasvíceníÚterý, 01 říjen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1206x
Komentářů: 6
2. série The Last of Us se představuje – tvůrci tančí kolem kontroverzí
2. série The Last of Us se představuje – tvůrci tančí kolem kontroverzíPátek, 27 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 999x
Komentářů: 1
Nejočekávanější herní REMASTER - Horizon Zero Dawn brzy!
Nejočekávanější herní REMASTER - Horizon Zero Dawn brzy!Čtvrtek, 26 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1669x
Komentářů: 2
Celý systém mobilních telefonů má zásadní bezpečnostní problém!
Celý systém mobilních telefonů má zásadní bezpečnostní problém!Středa, 25 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1763x
Komentářů: 2
Dragon Age: The Veilguard – recenzenti jej chválí, fandy originálu zklame?
Dragon Age: The Veilguard – recenzenti jej chválí, fandy originálu zklame?Pondělí, 23 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1566x
Komentářů: 0