Průvodce a Megatest: Vybíráme nejlepší grafické karty (9/2011) – jak nejlépe vybrat a koupit grafiku Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sobota, 01 říjen 2011
Přejít na obsah
Průvodce a Megatest: Vybíráme nejlepší grafické karty (9/2011) – jak nejlépe vybrat a koupit grafiku
Co je to grafická karta a na co je dobrá?
Grafické karty - výrobci čipů AMD, Intel, NVIDIA a výrobci grafik
Pojmy - aneb co je dobré vědět
Aktuální modelové řady a parametry, kde je dobré se zastavit
Testovací sestava - testy a výkon
Levná grafika kolem 2000 korun (low end)
Herní grafika por každého do 6500 korun (Mainstream)
Herní grafika pro velké hráče do 11 000 korun (Performance)
Herní grafika pro maximalisty nad 11 000 korun (High end)
Závěrečná doporučení ve výběru grafik

 

 

  • Grafické karty

                  – výrobci čipů AMD, Intel, NVIDIA a výrobci grafických karet

Základem každé grafické karty je grafický čip. Jako běžní zákazníci se nejčastěji střetáváme s čipy Intelu, AMD a NVIDIA. V současnosti je největším výrobcem grafických čipů Intel, který dnes ovládá kolem 55% grafického trhu a to přesto, že Intel nic než integrované GPU (dnes navíc už výhradně v procesorech) nevyrábí. Druhým největším výrobcem s tržním podílem kolem 24,5% je AMD (v roce 2006 odkoupilo ATI), které jako jediné vyrábí jak výkonná samostatná GPU, tak výkonná CPU. Třetí je dnes NVIDIA (v minulosti odkoupila 3DFX) s pouze 20% tržním podílem, který klesá kvůli tomu, že NVIDIA nemá CPU, do kterého by své GPU mohla integrovat. Na trhu existují ještě značky Matrox (profesionální grafiky), SiS, Via/S3, ale jejich podíl dohromady dnes nečiní ani 2% a postupně se stahují z trhu (například S3 nedávno přešla pod křídla HTC což je výrobce mobilních telefonů) a nemá tedy smysl se o nich vůbec bavit, neb se s nimi většina v podstatě nikdy nesetká.

Při výběru aktuálních integrovaných grafik se dnes budeme bavit jen o AMD a Intelu. U neintegrovaných, tedy samostatných grafických karet se zase bavíme jen o AMD a NVIDIA. Pokud jde o to, kolik se pro orientaci prodá samostatných grafik vůči integrovaným, tak neintegrované grafiky tvoří maximálně 1/5 grafického trhu.

U neintegrovaných grafik se často bavíme o soubojích AMD a NVIDIA, přestože ani jedna z firem grafické karty ve skutečnosti nevyrábí. Dokonce ani jedna z firem nevyrábí sama o sobě ani ty své grafické čipy. Obě firmy jsou dnes jen návrháři a vývojáři. Jejich čipy vyrábí řadu let továrny společnosti TSMC a to stejnými výrobními postupy, ve stejných továrnách a na stejných strojích. Přesto se návrhem a efektivitou i funkčností samozřejmě liší.

 

  • Výrobci-návrháři grafických čipů:

Intel - největší výrobce grafických čipů s dominantní pozicí na trhu. Vyrábí ale jen integrované grafiky. S jejich výrobou začal poměrně pozdě a to až kolem roku 1998. Do té doby vládly světu grafik jiné firmy. V současné době Intel vyrábí procesory s Integrovanými grafikami a výroba samostatných integrovaných grafik v čipsetech již není aktuální. Výkon a schopnosti integrovaných grafik Intel jsou však stále trochu omezené vůči konkurenčním, ale dohání to silou platformy Intel na poli procesorů. Je ale pravdou, že poslední generace GMA HD 2000/3000 se výrazně zlepšily a v současné době výkonem a schopnostmi dostačují ve všech ohledech svého segmentu (samozřejmě v rámci možností integrovaných grafik).

AMD (ATI) – Dnes už společnost ATI neexistuje. V roce 2006 ji koupila společnost AMD a poslední grafiky s označením ATI byly starší Radeon HD 5000 vydané v roce 2009. Aktuální modely Radeon HD 6000 už nesou označení AMD a značka ATI již tedy definitivně zmizela. Ale jen jako značka-logo. Vše ostatní je pevně začleněno do struktur AMD a vývoj jede dál. ATI Jako takové je ale nejstarší grafickou společností s velké trojky a první grafický čip měla už v roce 1985. V 90.tých letech dokonce vládla světu grafik s dominantním podílem a vyvinula celou řadu významných dnes už standardizovaných technologií, bez kterých se moderní grafiky neobejdou. Poslední samostatnou vyvíjenou grafikou generací ATI byly HD 2000/3000 modely. Jejich vývoj však utrpěl nepříliš hladkým přechodem ATI pod AMD. Dnes však AMD díky ATI tvoří jedinou komplexní PC platformu na trhu. Tj. má vlastní výkonné CPU AMD, vlastní čipsety AMD i vlastní integrované i samostatné grafické karty. 

NVIDIA – poměrně mladá firma s datem založení 1993. Až do roku 2000 ale nevýznamná. V roce 2000 však pohotově odkoupila krachující grafickou legendu 3DFx, která na grafickém a technologickém poli hrála významnou roli a z jejich technologií (mnoho opět patentovaných, bez kterých se neobjedou i jiné grafické karty Intelu a AMD) firma žije dodnes. Největší slávu NVIDIA zažila v polovině minulé dekády, kdy díky sporům při spojení ATI a AMD měla v podstatě volné pole působnosti. GF8/9 grafické karty tak vydržely na trhu dlouho a vydobyly si společně s čipsety NVIDIA velký podíl na trhu. Toho NVIDIA využila k tvorbě výkonných profesionálních grafik a hlavně vlastního systému CUDA, kde i dnes má většinu trhu. Avšak s nástupem integrovaných grafik do procesorů, nezvládnutím nástupu moderních DX11 grafik podíl NVIDIA na grafickém trhu vytrvale klesá.

V roce 2007/2008 NVIDIA s celkovým 30% grafickým podílem mluvila dokonce o útoku na Intel a o tom, jak x86 procesory jsou mrtvé. Dnes už jí na PC platformě zbyly jen neintegrované grafiky, které však jsou pod velkým tlakem rostoucími schopnostmi integrovaných řešení a NVIDIA má jen 20% podíl. NVIDIA tak velkou část pozornosti věnuje ARM TEGRA platformě pro mobilní telefony a Tablety. U GPU je jejím hlavním zájmem profesionální segment. Zatím se ale její herní grafické karty na trhu ještě určitě budou nacházet a v současnosti má dokonce podílově mezi neintegrovanými grafikami lehký náskok před AMD, i když situace je hodně vyrovnaná, zejména kvůli neuspokojivé situace s jejich výrobou, která běží jen u společnosti TSMC.    

 

  • Výrobci grafických karet

Jak už bylo řečeno, je vlastně nesprávné mluvit o AMD nebo NVIDIA jako o výrobcích grafik a tvrdit, že je jako výrobce jeden lepší-horší, když nevyrábí ani vlastní čipy natož samotné grafické karty. AMD a NVIDIA se utkávají jen na poli návrhu čipů a jeho odladění pro výrobu. A každou generaci se rozdávají karty znovu, jednou vyrobí NV lepší čip, podruhé AMD.

Samotné grafické karty vyrábí firmy jako ASUS, Gigabyte, Sapphire, MSI, PowerColor a další. Pravdou také je, že mnoho grafických karet vyrábí stejná továrna, která ty karty dodává několika firmám, jež je pak odlišují vlastními značkami. Proto se také často grafické karty různých značek tak často hodně podobají. Při vydání nových modelů pak obvykle jsou všechny karty stejné, protože je vyrobí jediná továrna a výrobcům rozešle tedy fyzicky stejné karty. Ti pak na ně nalepí vlastní loga a zabalí do vlastních krabic. Takové grafiky se označují jako referenční modely. Postupem času jednotliví výrobci odladí vlastní edice a těm se pak říká nereferenční.  

Na českém trhu se nejvíce grafických karet prodává od firem Gigabyte (AMD i NVIDIA), Sapphire (pouze AMD) a ASUS (AMD i NVIDIA). Menší podíl má i MSI (AMD i NVIDIA). Další výrobci jako PowerColor (pouze AMD), Zotac či EVGA (pouze NVIDIA) a Gainward (AMD i NVIDIA) tvoří jen malé procento prodejů grafických karet na našem trhu. Vysloveně raritní jsou u nás značky jako Leadtek (pouze NVIDIA), HIS a XFX (pouze AMD). Ale i na ně se dá narazit. Ve světě pak působí mnoho jiných značek.

 U nás se ale budeme věnovat výhradně nejrozšířenějším značkám, které u nás mají i dobré servisní podmínky apod.     



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Joker 2 je v kinech – nevídané filmové selhání a propadák?!
Joker 2 je v kinech – nevídané filmové selhání a propadák?!Pátek, 04 říjen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 931x
Komentářů: 2
Unreal Engine verze 5.5 se představuje – nový systém nasvícení
Unreal Engine verze 5.5 se představuje – nový systém nasvíceníÚterý, 01 říjen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1195x
Komentářů: 5
2. série The Last of Us se představuje – tvůrci tančí kolem kontroverzí
2. série The Last of Us se představuje – tvůrci tančí kolem kontroverzíPátek, 27 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 997x
Komentářů: 1
Nejočekávanější herní REMASTER - Horizon Zero Dawn brzy!
Nejočekávanější herní REMASTER - Horizon Zero Dawn brzy!Čtvrtek, 26 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1665x
Komentářů: 2
Celý systém mobilních telefonů má zásadní bezpečnostní problém!
Celý systém mobilních telefonů má zásadní bezpečnostní problém!Středa, 25 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1762x
Komentářů: 2
Dragon Age: The Veilguard – recenzenti jej chválí, fandy originálu zklame?
Dragon Age: The Veilguard – recenzenti jej chválí, fandy originálu zklame?Pondělí, 23 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1565x
Komentářů: 0