TEST: ASUS ROG STRIX RTX 3050 8GB - nižší mainstream od NVIDIA a konkurent AMD RX 6600 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 30 May 2022
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG STRIX RTX 3050 8GB - nižší mainstream od NVIDIA a konkurent AMD RX 6600
ASUS ROG STRIX RTX 3050 8GB - grafická karta a TESTY
Battlefield V
Cyberpunk 2077
Far Cry 6
Forza Horizon 5
Assassins Creed Valhalla
Doom Eternal
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Celkový výkon, SAM (rBAR), Ray Tracing
Závěr a hodnocení

 

 

 • ASUS ROG STRIX RTX 3050 8GB – grafická karta a TESTY

Balení je typické na poměry ROG STRIX edic ASUS, ale určitě je hodně okázalé na poměry nižší střední třídy, kam tahle karta technicky svým základem patří.

ROG STRIX design je typický pro své mohutné chladiče s třemi ventilátory a velkým pasivem pod tím. Tahle karta zachovává tyto prvky, i když jde asi o nejodlehčenější variantu ROG STRIX na trhu. Nicméně na poměry prakticky všech RTX 3050, je to obří karta s mohutným chlazením.

Chladič má 2,7 slotu a délka karty 300mm, takže pokud hledáte kompaktní kartu, tahle to opravdu není :). Udávané TDP je 130W (realistické je 150W) a doporučen je 550W zdroj.

Karta má tři obří ventilátory a mohutný pasiv pod sebou. Samozřejmě má i režim 0dB, takže do cca 50°C teploty GPU se ani neroztočí a karta je chlazena zcela pasivně. Zadní strana je kryta velkým kovovým backplate s průduchy. Přepínač BIOSu, které ovlivňují nastavení otáček ventilátorů, je na horní hraně vpředu.

Karta je vybavená výraznějším RGB podsvícením, vše plně nastavitelné v programu, takže může svítit i nesvítit, jak chcete.

Karta má jinak ve výbavě a technicky vše, co nabízí NV RTX 3000 série. Tedy 3x DP 1.4, 2x HDMI 2.1, na všem podporováno GSYNC (FreeSync) atd. A všechny další technologie s touto generací grafik spojené (Ray Tracing, DLSS (díky AMD i FSR), akcelerace AI, atd). Po stránce technologické výbavy, architektury apod. se nic nezměnilo.

 • TESTY a měření výkonu

Tohle je další recenze/TEST, který vzniká na zcela nové sestavě, a hlavně skladbě testů. Starší sestavu/skladbu jsme používali více než rok. Nyní přišel čas vše pořádně aktualizovat (obvykle bychom tak činili každých několik měsíců, ale vzhledem k situaci s dostupností karet a nutností jejich testování to nebylo příliš důležité). Takže jsme nasadili nové hry, aktualizované na nejnovější verze, nejnovější ovladače atd. Výsledky by tak měly být docela dost rozdílné proti staré sestavě a mnoha výsledkům a recenzím, které vznikají na starých testech

V sestavě jsme udělali ale jen minimální změny. Zůstal AMD RYZEN 5950X procesor se stejným aktivním PBO režimem. Vyměnili jsme desku za novější ASUS ROG CrossHair DARK HERO X570 variantu a také jsme změnili paměti za agresivnější rychlé modely, přenastavené na DDR4 3800MHz CL17 nastavení. A udělali pár drobných vylepšení, pokud jde o chlazení atd. Nicméně v případě sestavy vlastně celkově žádné velké změny nejsou. Hlavní změna se týká testovaných her a jejich nastavení. Tady je všechno nové.

Testujeme také prakticky výhradně nereferenční modely, tedy s výjimkou některých Radeon karet, které ovšem jsou/byly dostupné běžně v obchodech i v těch referencích. U NVIDIA jsme vyřadili z testů všechny tzv. „FE edice“ a nahradili je standardními OC nereferencemi. Důvodem je to, že NVIDIA svými FE edicemi, které normálně v obchodech nekoupíte, manipuluje s recenzemi a výsledky testů. FE edice jsou totiž ve skutečnosti speciálně vyladěné luxusní OC modely, které mají jeden z nejvyšších výkonů, vyšších než skutečné reference a běžné levnější edice. Ovšem mají nejnižší spotřebu a také uváděnu nejnižší cenu. Jenže realitou je, že v obchodech jsou výhradně dostupné nereferenční modely, které mají buď nižší, nebo když už podobný výkon, tak vždy s mnohem vyšší spotřebou a mnohem vyšší cenou. NVIDIA FE edice vůbec nereprezentují skutečnou realitu NVIDIA karet, které jsou nám v obchodech a PC skutečně nabízeny a prodávány. Těmi jsou vždy nereferenční OC edice, které mohou mít podobný, ale často spíše i nižší výkon než FE, ovšem vždy prostě žerou více a hlavně stojí více.

U AMD takový problém není, reference AMD RX 6000 se běžně prodávají. Navíc nereference jsou většinou skutečně OC edice, tedy jsou vždy výkonnější než reference, a rozdíl ve spotřebě tomu odpovídá. Z hlediska testování jsou to tedy skutečně reference, čímž NVIDIA FE modely rozhodně nejsou. Nicméně snažíme se obecně používat (pokud máme možnost a seženeme) pro testování tedy běžně prodávané edice jednotlivých karet, v testu tedy používáme následující modely AMD Radeon:

 • Sapphire NITRO+ RX 580 OC 8GB
 • ASUS ROG STRIX VEGA 64 OC 8GB
 • Gigabyte GAMING RX 5500 XT 8GB
 • Sapphire PULSE RX 5600 XT 6GB
 • Gigabyte AORUS RX 5700 XT OC 8GB
 • Gigabyte EAGLE RX 6600 8GB
 • Sapphire PULSE RX 6600 XT 8GB
 • AMD Radeon RX 6700 XT 12GB
 • AMD Radeon RX 6800 16GB
 • AMD Radeon RX 6800 XT 16GB
 • AMD Radeon RX 6900 XT 16GB

V případě NVIDIA grafik jsou použity následující modely:

 • ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB
 • PALIT StormX GTX 1660 SUPER OC 6GB
 • ASUS ROG STRIX GTX 1080 Ti 11GB
 • MSI VENTUS RTX 2060 6GB
 • MSI Gaming X RTX 2080 Ti 11GB
 • ASUS ROG STRIX RTX 3060 12GB OC
 • EVGA XC Gaming RTX 3060 Ti 8GB
 • Gigabyte Gaming OC RTX 3070 8GB
 • EVGA XC3 Ultra RTX 3070 Ti 8GB
 • ASUS ROG STRIX RTX 3080 10GB OC
 • MSI Gaming X TRIO RTX 3090 24GB
 • PALIT RTX 3090 Ti GameRock 24GB

Samozřejmě používáme Windows 10 Professional x64 s nejnovější aktualizací.  Nainstalovali jsme nejnovější verze testovaných her a samozřejmě nejnovější verze ovladačů AMD Radeon Software a NVIDIA GF. Jako obvykle testujeme s každou grafickou kartu každé měření 3x a výsledkem je průměr tří měření (v grafu zaokrouhlený na celé číslo). Testujeme nyní 8 her, každou ve 3 rozlišeních, což znamená že pro každou kartu děláme 72 jednotlivých měření. Testujeme obvykle na nejvyšší detaily včetně vyhlazování. A snažíme se vybrat hry tak, aby byly zastoupeny nejběžněji se vyskytující herní engine, na kterých běží i řada jiných her s podobnými výkonovými a technologickými požadavky. Netestujeme technicky zastaralé hry, ačkoliv jde o velmi hrané tituly jako CS GO, DOTA apod. protože nedokáží architekturu a výkon nových GPU využít. Všechny testy jsou také již s aktivním sBAR/SAM režimem.

A jaký je výkon karty v praxi? Podívejme se na pár testů … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Indiana Jones and the Dial of Destiny – pátý a poslední?
Indiana Jones and the Dial of Destiny – pátý a poslední?Thursday, 01 December 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 506x
Komentářů: 0
Vyšlo Marvel’s Midnight Suns – zajímavá tahová strategie
Vyšlo Marvel’s Midnight Suns – zajímavá tahová strategieWednesday, 30 November 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 394x
Komentářů: 0
Remake prvního dílu Zaklínače bude hodně jiný! Kdy?
Remake prvního dílu Zaklínače bude hodně jiný! Kdy?Tuesday, 29 November 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1334x
Komentářů: 5
STAR WARS: Squadrons – skvělá hra nyní zdarma!
STAR WARS: Squadrons – skvělá hra nyní zdarma!Thursday, 24 November 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1270x
Komentářů: 1
The Witcher 3 s lepší grafikou i FSR 2 již brzy!
The Witcher 3 s lepší grafikou i FSR 2 již brzy!Wednesday, 23 November 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1632x
Komentářů: 5
Praga Bohema nové superauto z ČR stojí 32 milionů!
Praga Bohema nové superauto z ČR stojí 32 milionů!Tuesday, 22 November 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1448x
Komentářů: 5