TEST: GTX 970 4GB "MAXWELL" v podání ASUS STRIX - nejzajímavější GeForce za dlouhou dobu? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 06 listopad 2014
Přejít na obsah
TEST: GTX 970 4GB "MAXWELL" v podání ASUS STRIX - nejzajímavější GeForce za dlouhou dobu?
ASUS STRIX GTX 970 4GB OC - Grafická karta
Testy a testovací sestava
Test - Battlefield 4 (DX11)
Test - Crysis 3 (DX11)
Test - Tomb Raider (DX11)
Test - Metro Last Light (DX11)
Test - ANNO 2070 (DX11)
Test - GRID 2 (DX11)
Výkon nereference - ASUS STRIX GTX 970 vs Radeon R9 290X
Provozní vlastnosti a taktování
Výkon, cena a výhodnost
GTX 970 proti GTX 600/700 a Radeon R9 290/290X v kostce
Hodnocení a závěr

 

  • Provozní vlastnosti grafik a taktování

Výkon ale není všechno. Podívejme se na provozní vlastnosti grafik.

  • Spotřeba

 Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.

GTX 970 a MAXWELL jádro GM204 jsou vytvořeny s velkým zacílením na efektivitu. Jádro je sice veliké, ale je prosté téměř jakékoliv speciální výbavy a včetně GPGPU, které je značně ořezáno. Novinka má také nové pokročilé úsporné funkce, které ještě více dynamicky řídí takty a tedy i spotřebu jádra. Tajemství úspornosti je, že GPU nikdy není ve hrách využito jako celek a NV tak přišla na způsob, jak nevyužívané části v podstatě vypínat, takže spotřeba pak vypadá opravdu hodně dobře. Když vezmeme do úvahy, že herní výkon GTX 970 je na úrovni GTX 780Ti a R9 290X, jejichž spotřeba je klidně o 100W v zátěži vyšší, těžko se ubránit pochvale. Snad jen PR a Marketing NV dost zbytečně přeháněl a TDP GTX 970 rozhodně 145W není! Spotřeba GTX 970 se pohybuje lehce pod úrovní 220W GTX 770 a znatelně výše než u 170W GTX 760, tudíž je jasné, že TDP karty je v praxi reálně rozhodně spíše kolem 190W. Navíc i tak mohou nastat extrémy s výkyvem k 220-220W, pokud GPU celé opravdu zatížíte. Takže 145W TDP je nejen lež, ale i potencionálně nebezpečná lež, pokud by podle toho někdo například vybíral zdroj apod. Navíc je to zbytečná lež, co je jako špatného na tom, že GTX 970 s výkonem GTX 780Ti/R9 290X, jež mají TDP k 300W, má TDP (a v reálu pak i spotřebu) o minimálně 100-120W nižší?! Proč někomu tahle realita přijde jako "málo dobrá"?

  • Chlazení

Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou.

Opět musíme říci, že hlavně referenční chlazení NV modelů jsou strašná (o to zvláštnější, že na rozdíl od referenčních chladičů AMD se s nimi na trhu opravdu v hojné míře setkáváme). To že jsou relativně tichá je jen proto, že mají snížené otáčky a tak často překračují 80°C, což je ale teplota, při které se takty karty i výkon snižují. Proto ty velké výkyvy výkonů. Referenčnímu chlazení se tedy vyhněte obloukem. V případě GTX 970 však platí, že díky nízké spotřebě na tom ani referenční chlazení není tak hrozně, přestože samozřejmě teplotami ani nízkou hlučností se kvalitní nereferenci nevyrovná.

V případě ASUS STRIX edice zde máme ještě funkci vypnutí ventilátorů v lidu, automaticky se aktivují až při dosažení vyšší teploty. Karta je tak v klidu vlastně chlazena jen pasivně a tudíž bezhlučně. Teploty u STRIX verze jsou ale samozřejmě pak trochu vyšší než u jiných grafik. V zátěži je pak stále karta perfektně tichá, což dnes ale už není až takový problém a věc nová.

Poznámka: U GTX 970 se ale objevuje ve velkém problém s pískajícími cívkami napájení. Bohužel se vyskytuje téměř u všech nereferenčních edic a je to problém kus od kusu. Jsou kusy, co nepískají, ale pak je spousta kusů co v různé intenzitě píská. A je to zvuk hodně otravný, který samozřejmě výrazně eliminuje ono bezhlučné chlazení. Řešením jsou zatím reklamace. Tak pozor na to.

  • Taktování

Ještě v jednom ohledu je spotřeba GTX 970 hodně pozoruhodná. Jak vzhledem k nemalé velikosti jádra, tak vzhledem k frekvencím, které GPU této karty běžně dosahuje. Už v základu se karta taktuje na 1,2-1,3GHz! Donedávna téměř nemyslitelné takty s běžným chlazením, natož při tak nízké spotřebě u tak velkého jádra s takovým herním výkonem. Asi vás tedy napadá, zda má GTX 970 ještě nějaký OC potenciál.

Tak samozřejmě má. Výrobci neposouvají takty na maximum, protože každé zvýšení značně zvyšuje riziko selhání karty a tedy zvýšení počtu reklamací a už reference jede dost vysoko. Jak jádro, tak paměti mají v podstatě rozumná maxima. U pamětí je to dáno omezením GDDR5 technologie, u GPU pak omezením 28nm výroby. Taktování GTX 970 je samozřejmě jako u předchůdců trochu složitější, ve smyslu že nemůžete nastavit pevně jednu frekvenci, na které ta karty pojede. Frekvence karty se neustále mění, ale lze nastavit kartu tak, aby maximální frekvence, při výkonném chlazení byla víceméně stabilní hodnota, na které se karta stále pohybovala. Maximální BOOST referenční GTX 970 je 1227MHz, ASUS to u své OC verze posunul na 1304MHz. V obou případech ale platí, že jsou to maxima, při běžném nastavení chlazení se neudrží stále a výkon tomu odpovídá. Výkon o trochu klesne, když se maximální frekvence ustálí o zhruba 30-40MHz níže. Pokud ale zapnete chlazení na vyšší otáčky, tedy zvýšíte sice hlučnost, ale i výkon, dokáže se maximum udržet. A také při OC pak dokážete udržet více. Náš kousek se dokázal při solidní nízké hlučnosti a malému zvýšení spotřeby, udržet na 1455MHz. Více však už nebylo stabilní žádným způsobem. GTX 970 používá GDDR5 paměti o maximální rychlosti, které jsou dostupné. Oficiálně jsou to 7Gbps, samozřejmě jdou taktovat k téměř 8GHz, ale na výkon už to vzhledem k latencím nemá až takový vliv. Jak vidíte, s takty 1455/7820MHz je GTX 970 zhruba jen o 6-7% výkonnější než reference, takže žádná velká hitparáda už to není a prostě výrazně lepší výkon proti referenci nečekejte. I proto asi GTX 980 stojí o dost více, má totiž více výpočetních jednotek, kterou naženou ten výkon výš při stejných frekvencích. Z GTX 970 si ale GTX 980 neuděláte.  

Podívejme se dále ...



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Helldivers 2 kvůli SONY PSN nyní hráči nenávidí
Helldivers 2 kvůli SONY PSN nyní hráči nenávidíČtvrtek, 02 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 744x
Komentářů: 2
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!Úterý, 30 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1631x
Komentářů: 5
Řešení pro pohyb s VR setem?
Řešení pro pohyb s VR setem?Pátek, 26 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1875x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceČtvrtek, 25 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2391x
Komentářů: 5
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2134x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1403x
Komentářů: 0