TEST: ASUS Lyra Trio aneb Wi-Fi síť do každého kouta a perfektní pokrytí všude i u vás doma Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Friday, 27 December 2019
Přejít na obsah
TEST: ASUS Lyra Trio aneb Wi-Fi síť do každého kouta a perfektní pokrytí všude i u vás doma
ASUS Lyra Trio
Zapojení a fungování v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • ASUS Lyra Trio

Celkový pohled na krabici, která je celkem veliká, přece jenom v balení jsou hned tři zařízení.

Každý rozbočovač je umístěn do kartonového uložení a je velmi dobře chráněn vůči poškození.

Design se ASUS povedl, router neudělá ostudu ani v obýváku na poličce. Ohledně portů, každý router má jeden konektor WAN a jeden LAN s tím, že oba mají maximální propustnost 1Gbit.

Součástí balení je i napájecí adaptér a síťový kabel o délce 1 metru.

Hlavní parametry rozbočovače Lyra Trio jsou popsány v následující tabulce.

Každý ze tří rozbočovačů je celkem kompaktních rozměrů, konkrétně 135 x 123 x 78 mm a váží 199g, avšak určitě se nemusíte bát, že by vám v bytě někde překážel. Dá se dokonce pověsit i na zeď. Co se týče vzhledu, ASUS vsadil na zcela originální design silně připomínající žehličku. Co se týče konektorů, každé zařízení je vybaveno po jednom LAN/WAN konektoru. Dobrou zprávou je, že oba porty disponují vysokou rychlostí 1Gbit a tudíž nehrozí, že by zpomalovaly vaši domácí síť. Nejedná se tedy o portové vybavení routeru klasické konstrukce, kde bývají většinou 4x porty LAN a třeba i nějaký ten USB konektor.

Použité technologie a doporučení routerů v roce 2019/2020, aneb trocha té reklamní omáčky:

  • Jaké jsou rozdíly mezi WiFi standardy?

Nejznámějšími standardy dnešní doby jsou rozhodně 802.11n a 802.11ac. Druhý jmenovaný byl dokončen v roce 2013 a v současné době ho lze najít snad v každém současném smartphonu, laptopu nebo stolním počítači. 802.11ac je tedy přímým nástupcem standardu 802.11n, který byl součástí snad všech zařízení od roku 2007, jedná se tedy už o celkem letitý standard, který už má na dnešní dobu řadu omezení.

  • Dosah WiFi sítě

Standard 802.11ac vychází z tohoto srovnání nejenom jako rychlejší, ale také nabízí znatelně lepší pokrytí a celkový dosah WiFi signálu. Tomu značně napomáhá technologie "beamforming", kterou můžeme v češtině nazvat "chytrý signál". Ta je schopná detekovat, kde se připojená zařízení nachází a tomu přizpůsobit distribuci signálu. U předchozích starších standardů toto nebylo možné a signál se šířil do všech směrů stejně. Nejlépe se to přirovnává k jevu, kdy hodíte kámen do vody a soustředěné kruhy představují WiFi signál který se od něj šíří a čím jsou vlny dál tím je signál slabší. Proto se například kdysi doporučovalo umístit WiFi router ideálně doprostřed místnosti, což už dneska neplatí. Asus tuto technologii ještě vylepšil a nazval ji AiRadar.

  • Rychlost teoretická a praktická

Pokud se podíváme na teoretické rychlosti dokázal standard 802.11ac značně poskočit svým předchůdcům, protože přinesl teoretickou rychlost až 1300Mbps, tedy třikrát více než 450Mbps u 802.11n. Ovšem musí se připomenout, že se jedná o teoretické rychlosti a v reálných podmínkách jsou tyto rychlosti zhruba 1/2 až 2/3. Pokud tedy zakoupíte zařízení schopné dodat oněch 1300Mbps, v praxi počítejte s rychlostí kolem 700-800Mbps, u standardu 802.11n pak maximálně kolem 250-300Mbps. Také nesmíme zapomenout, že na výslednou rychlost má vliv i počet antén v zařízení. Pokud tedy máte router, kde jsou antény v kombinaci 3x3 lze dosáhnout až na oněch 1,3 Gbps, což názorně ukazuje následující tabulka.

I zde narazíme u jednotlivých standardů na rozdíly, protože 802.11ac router s jednou anténou může poskytnout rychlost přes 400Mbps, ovšem 802.11n utáhne reálně sotva 100Mbps. Co se týče maximálního počtu antén, těch, může být maximálně osm. To už ovšem mají pouze opravdu velké routery a maximální propustnost se zde přibližuje už k celkem úctyhodné rychlosti přesahující 3,6Gbps.

  • Proč už dnes vybrat standard 802.11ac

Pokud plánujete pořídit internet s rychlostí 100 Mbit/s a vyšší, rozhodně doporučujeme držet se standardu 802.11ac, který nebude mít problém takto rychlou linku využít do maxima pro všechny připojené zařízení ve vaší domácnosti. Vůči předchozí generaci routerů s certifikací 802.11b/g je to obrovský skok vpřed, protože zde byla oficiální limitace na pouhých 11Mbit/s u modelu "b", 54Mbit/s u modelů "g". Proto je důležité při volbě WiFi routeru zvážit i takové kritéria, jaké budete mít připojení od poskytovatelé internetu, zda budete používat na WiFi třeba NAS server, využívat přehrávání 4K Youtube videí, nebo multimediální centrum zábavy. Z tohoto důvodu je dneska už běžnou praxi kupovat modely routerů se standardem 802.11ac a vyšší.

Sice je zde onen drobný příplatek při pořízení WiFi routeru, ale z dlouhodobého hlediska se to vyplatí. Pokud platíte měsíčně za rychle připojení a ve finále vás omezuje pomalý WiFi 802.11n router o svoje peníze tím proto přicházíte. Další nespornou výhodou nového standardu je lepší zabezpečení protokolů a celková bezpečnost celé domácí sítě. Další zajímavost, o které se moc nemluví je menší spotřeba elektrické energie. Například u mobilních telefonů, kde je standard 802.11ac podporován, je menší spotřeba baterie, než se starším 802.11b/g.

Pokud bychom měli některé routery z nabídky ASUS doporučit tak rozhodně tyto tři modely:

Nižší cenová hladina - Asus RT-AC51 (cena cca 799,- s DPH)

Střední cenová hladina - Asus RT-AC59U (cena cca 2 198,- s DPH)

Vyšší cenová hladina - Asus RT-AC88U nebo Asus GT-AC2900 (ceny cca 6 199,- a výše)

  • Antény navržené pro přenos napříč podlažími a rychlejší přenos dat

Lyra Trio má jedinečný design pyramidové antény, který minimalizuje rušení a vysílá signál WiFi vertikálně i horizontálně pro lepší příjem a výkon ve vícepodlažních domech.

Díky tomuto konstrukčnímu řešení nabízí Lyra Trio až o 50% vyšší rychlost přenosu dat, než jiné konkurenční WiFi systémy.

  • Více linek, víc přenosu

Lyra Trio má 3x3 MIMO anténu, která poskytuje dodatečný tok ve srovnání se systémy 2x2 mesh WiFi, což znamená, že zvládne více simultánního síťového provozu s rychlým a spolehlivým výkonem, a to i v případě, že je k síti připojeno mnoho zařízení. Jednotlivé rozbočovače Lyra Trio se také vzájemně propojují pomocí tří linek a maximalizují datové rychlosti mezi rozbočovači a zajišťují tak v každém koutu vašeho domova nejlepší WiFi výkon.

  • Možnost kombinovat zařízení Lyra s routery kompatibilními s AiMesh

Ve většině případů může vaše Lyra poskytovat plynulé a spolehlivé Wi-Fi připojení do každého koutu vašeho domova. Pokrytí Wi-Fi může být ovšem ovlivněno řadou faktorů - uspořádáním místností, stavebních materiálů, a dokonce i rozmístění nábytku. ASUS AiMesh je inovativní funkce routeru, která tyto problémy řeší: vytváří sít pokrytí signálem WiFi pro celou domácnost pomocí více routerů ASUS. AiMesh je výkonný a flexibilní a k jeho vytvoření můžete použít mix stávajících routerů ASUS, čímž chráníte svou stávající investici. AiMesh vám poskytuje časově úsporné centrální ovládání a bezproblémové roamingové schopnosti.

Trochu té teorie i vysvětlení některých technologii máme za sebou, pojďme se podívat, jak Lyra Trio tedy funguje v praxi.



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Řešení pro pohyb s VR setem?
Řešení pro pohyb s VR setem?Friday, 26 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 365x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceThursday, 25 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1457x
Komentářů: 5
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světWednesday, 24 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1759x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceTuesday, 23 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1197x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Monday, 22 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1232x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníFriday, 19 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3825x
Komentářů: 0