Strana 2 z 3
Disk jsem zapojil na základní desku ASUS ROG MAXIMUS Z790 APEX s procesorem Intel i7-14700KF. Operační paměti poskytla společnost G.Skill s modelem Trident Z5 Royal RGB 2x24GB DDR5 o frekvenci 8000 MHz. Zdroj dodala společnost Be Quiet s 1300W modelem Dark Power Pro 13 s titanovou certifikaci.
Abych měl měření co nejpřesnější použil jsem redukci do PCIe 16x slotu od společnosti Sabrent, nemůže se tak stát, že by mě limitoval M.2 slot na základní desce apod. Teplotu disku jsem pak během testování sledoval v programu Crystal Disk Info a také v aplikaci HWinfo, která umí číst data z vícera čidel na disku.

Pro další teplotní testy jsem ovšem využil vestavěného chladiče na základní desce, tedy abych nasimuloval i podmínky při kterých bude tento disk používat asi většina jeho budoucích majitelů. K disku není ani žádný doprovodný program.

- Test rychlosti – Crystal Disk Mark
Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.

Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v testu Seq Q31T1. Zde se testovaný model umístil na 20. místě zatím všech testovaných GEN4 SSD disků a jedná se tak o třetí nejlepší doposud testovaný disk tohoto výrobce. Co je jistě pozitivní že porazil svého přímého konkurenta v podobě Samsung 990 Evo Plus, ovšem podobně drahý Patriot Viper VP4300 Lite je stále o několik příček výše.

V dalším testu se ovšem testovaný disk o několik příček propadl.

V posledním a nejnáročnějším testu se však testovaný disk propadl už celkem značně, dokonce dopadl nejhůře ze všech již testovaných disků této společnosti. Ovšem musím dodat, že rozdíly jsou opravdu v jednotkách MB/s, tedy zcela minimální. Dokonce i Samsung 990 Evo Plus, tedy přímý konkurent je o několik MB/s pomalejší. Zde se zřejmě ukazuje ona absence DRAM vyrovnávací paměti, která by rozhodně pomohla k dosáhnutí vyšších čísel.
- Test rychlosti – ATTO / Aida64
Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů.

Jak je vidět z výsledků, disk dosáhl na své maximální rychlosti celkem pozdě, a to zhruba od 512 KB/1 MB. Ohledně rychlosti disku u startu Windows 11, nakonec jsem po několika měření dospěl k výsledku 14 sekund, což není zlé.

Pokud jde o to, jak si disky poradí se zápisem velkých souborů, dopadl testovaný disk mnohem lépe než minule hodně podobný Samsung 990 Evo Plus. Ten totiž ztratil rychlost už na 10 % své kapacity, ovšem Lexar P400 V4 vydržel plnou rychlostí zapisovat až do 32 % své kapacity a pak ještě cca 8 % vydržel zapisovat rychlostí 2400 MB/s než klesl až na konečných 600 MB/s. To rozhodně není až tak špatný výsledek na disk bez DRAM paměti. Už jsem tu měl mnohem mnohem horší. Nicméně prostě kompromisním řešením je.

Kde testovaný model mile překvapil, byly provozní teploty. Díky použitému úspornému řadiči a také díky tomu, že je disk osazen velmi moderními paměťovými čipy, se disk skoro nehřál. Během testování jsem naměřil maximální teplotu disku pouze 47-51°C. Pokud jsem ho osadil integrovaným chladičem základní desky, klesla teplota o 9°C. Pokud by Vás zajímala reálná spotřeba celého disku, tak se během testování vešla do 5 W, což je opravdu krásný výsledek. Samsung 990 Evo Plus sice dopadl, co se týče teplot ještě lépe, i tak se ale jedná o velmi dobrý výsledek. Pokud tedy potřebujete NVMe SSD disk do zařízení, kde nejsou moc dobré podmínky, co se týče přístupu vzduchu, mohu v tomto směru testovaný Patriot P400 V4 jenom doporučit.
Takže přejděme k finálnímu hodnocení …
|