Doporučené PC sestavy (03/2020): Co za hardware koupit a neprohloupit pro váš počítač? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 12 březen 2020
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (03/2020): Co za hardware koupit a neprohloupit pro váš počítač?
Jak vybírat PC a pohled do minulosti
Rozumný základ za rozumnou cenu - PC za 7 - 15 tisíc
Solidní výkon pro každého - PC za 18 - 25 tisíc
Vysoký výkon za dobrou cenu za 30 - 50 tisíc korun
Maximální výkon a vysoká kvalita - PC za 70 - 130 tisíc
Shrnutí a závěr

 

 

  • Rozumný základ za rozumnou cenu – PC za 7 – 15 tisíc korun

Neříkám, že nejde postavit ještě levnější PC z nových komponent z obchodu, určitě jde, ale určitě to za to nestojí. Já se zaměřím na PC sestavy a komponenty, které jsou opravdu zajímavé a stojí za ně ty peníze utratit. Nejdu cestou nejnižší ceny, ale cestou rozumné kvality a výkonu za rozumnou cenu. Zejména u levnější sestav není často nákup toho levnějšího ušetřením, protože jen o něco dražší věc může být zásadně lepším produktem. Pokud tedy vybíráte sestavu kolem 10 tisíc, tak by měla obsahovat zhruba toto:

Varianta č.1 (7000 korun vč. DPH) - Sestavy spoléhají na procesory s integrovanými grafikami. AMD varianta je jasná volba, Intel verzi z mnoha důvodů nemohu nikomu doporučit, procesorově jsou sice výkonově srovnatelné (AMD je o něco lepší), ovšem levnější procesor AMD má až 3x vyšší výkon integrované grafické karty, a ještě je znatelně úspornější. Intel navíc trpí a bude trpět na spoustu chyb souvisejících s vadnou Intel architekturou (Meltdown, Spectre, Spoiler atd.) jejichž SW opravy snižují výkon. AMD je dnes jasná volba pro kancelář i HTPC. ATHLON 3000G procesory jsou jasně lepší než CELERON/Pentium modely. Pokud byste chtěli něco lepšího, tak je tu AMD RYZEN 3 3200G, což je s velkým náskokem vůbec nejlepší/nejzajímavější/nejvýhodnější procesor s integrovanou grafikou na trhu (mimo dražšího a o něco lepšího RYZEN 5 2400G/3400G). Každopádně to, co dnes můžete mít v podobě AMD sestavy za 10 tisíc korun vč. OS rozhodně stojí za zvážení, pokud opravdu hodně šetříte. AMD AM4 platforma ale nabízí hodně prostoru k dalším upgradům.

Varianta č.2 (10 tisíc vč. DPH): Pokud chcete trochu více nejen procesorového výkonu, připravili jsme ještě sestavy s lepšími procesory (skutečnými 4jádry) v případě AMD verze opět velmi dobrou integrovanou grafikou, která se nelekne ani nějaké té hry. Přidali jsme lepší paměti a lepší SSD pro lepší celkový výkon efektivní sestavy spoléhající na výkon procesoru s integrovanou grafikou.

Nicméně někteří očekávají i herní výkon, na to si budete muset trochu připlatit a samozřejmě chce to i nějaký ten prostor pro hry. Takže jsme seskládali ještě sestavy za 15 tisíc korun (bez OS), které mají samostatnou grafickou kartu:

Varianta č.3 (13 tisíc korun vč. DPH) - Sestavy obsahují neintegrovanou grafickou kartu, což znamená u AMD možnost použít RYZEN 5 1600, který existuje v novější revizi „AF“, kdy jde techny vzato vlastně o RYZEN 5 2600, ale za nižší cenu. To znamená 6jader/12vláken! Za méně než 2,5 tisíce!!! Samozřejmě je zde také RYZEN 5 2600 rovnou, pokud chcete jistotu. AMD platformu navíc můžete taktovat (CPU i RAM), u Intelu nelze taktovat ani jedno. AMD platforma je tedy jasně zajímavější a výhodnější. A Intel nemá nic, co by RYZEN 5 dokázalo za podobnou cenu konkurovat. Vzhledem k zaměření na nějaké hraní her, je zde alespoň 512GB a docela rychlé SSD, ale s více se cenou nevejdeme. Takže prostor pro data je omezený, ale mnoha uživatelům to vlastně stačí. Nicméně Radeon RX 570 grafika u PC za méně jak 13 tisíc bez OS? To je paráda. Tenhle stroj má vynikající poměr cena/výkon.

(Tip: Windows 10 v OEM verzi na DVD se prodává za 2600 korun, USB flash disk verze je za 3300 korun, takže pokud vyřešíte instalaci z DVD můžete ušetřit 700 korun. Taktéž existují legální možnosti, jak pořídit digitální licenci W10 ještě levněji (nevím, zda je to v duchu podmínek MS, ale legálně koupit levně klíč na W10 lze). Technicky vzato lze používat i neaktivovanou verzi W10. Samozřejmě možností je také instalace některé verze LINUXu, některé se platí, jiné jsou zadarmo. Rozhodnutí o operačním systému pro váš PC tedy necháváme na vás, možnosti jsou uvedeny.).

  • O výběru komponent podrobněji

                                             – aneb alternativy a na co nezapomenout!

U AMD platformy je extrémně výhodným modelem právě RYZEN 3 3200G se 4jádry ZEN+ dnes za 2400 korun. Teoreticky pro některé bude zajímavý i levný 14nm ATHLON 3000G, který s 35W TDP je velmi úsporný, velmi levný, ale má 2jádra/4vlákna a základní iGPU, takže jsou to opravdu hlavně kancelářské PC možná PC pro nenáročná HTPC. U Intelu jsou sice k maní dvoujádrové Pentium modely kolem 2000 korun, které ATHLON procesorově konkurují, integrovanou grafikou už ale nestačí, navíc PENTIUM Gold modely vůbec nemají AVX instrukce, což může být dost problém u modernějších aplikací včetně her, které je využívají či dokonce vyžadují! Takže nejlevnějším smysluplným CPU od Intelu je skutečně až Core i3-9100F se 4 jádry (včetně AVX) a bez integrované grafiky za 2200 korun! Jenže když RYZEN 5 1600 „AF“ stojí 2400 a RYZEN 5 2600 je za 2900 korun, tak nedává samozřejmě žádný smysl a je naprosto nekonkurenceschopný. (Pozor na Intel procesory s označením „F“ v názvu, nemají integrovanou grafiku!)

Osobně tedy doporučuji ATHLON 3000G pro nenáročné a kanceláře, jinak RYZEN 3 3200G nebo RYZEN 5 2400G pro ty, co chtějí slušný CPU se slušnou integrovanou grafiku a pokud budete kupovat nějakou grafiku, tak RYZEN 5 1600 „AF“ verze nebo RYZEN 5 2600 je jasná volba. Na Intel se ani nemusíte koukat, ten nic zajímavého nemá a mít ještě dlouho nebude. Bohužel.

  • Základní desky

K RYZEN i ATHLON bych doporučil jedině B450 základní desku. Nedoporučoval bych úplně A320 platformu, není o moc levnější, ale je znatelně horší kvality zpracování a má i horší výbavu. Snad s výjimkou zajímavé ASUS PRIME A320I-K/CSM desky. To je skvělá A320 deska, neumožňuje sice klasické taktování CPU, ale PBO funguje a taktování RAM také. Hlavně jde o solidní mini-ITX desku, kdy je suverénně nejlevnější AMD mini-ITX AM4 deskou na trhu. Takže je velmi zajímavá. Na B450 lze taktovat, jak CPU, tak hlavně paměti, které hodně pomáhají výkonu RYZEN CPU, ale především integrované grafické karty. Nyní není žádný problém ani s 3200MHz RAM, což je opravdu znát na výkonu, a i cenově je jednoznačně doporučuji. Výběr B450 desek je solidní, jsou ATX, mATX i ITX varianty. Testujeme různé modely, aktuálně má velmi zajímavou novinku ASUS s jeho TUF B450 PRO řadou (neplést s PLUS), která má i slušnou integrovanou zvukovku (na rozdíl od PLUS verzí) atd.

Pokud byste přeci jen zatoužili po Intelu, tak nejlevnější smysluplný procesor, je Core i3-8100 a ten nelze taktovat, nemá tedy smysl jej osazovat do drahé desky Z370. B360 desky (neplést s B350 od AMD), jsou ideální. Současně nemá smysl pro tuto platformu kupovat rychlé DDR4 paměti, protože více než 2400MHz Core i3-8000 (Core i5/i7 až 2666MHz) to stejně nepojede. Intel mimo Z370/390 platformy neumožnuje nastavit vyšší takt RAM, než je specifikace u CPU. V tomto ohledu tedy bude Intel za výkonem AMD RYZEN ještě výrazněji zaostávat, protože RYZEN s 3200MHz RAM bude v praxi znát. I Intel desky testujeme, mám tam jednoho jasného favorita ;). ASUS ROG STRIX B360-G GAMING ALC1220 za 2500 korun je nejlepší levná Intel deska na trhu. Nemá konkurenci. Nyní je podobná deska k mání také pro AMD (TUF B450 Gaming PRO).

Poznámka: Samozřejmě u všech pamětí, které mají více než 2133MHz, tak tu vyšší frekvenci musíte nastavit v BIOSu ručně. Na Intelu i AMD platformě prostě v základu všechny RAM pojedou automaticky jen 2133MHz s odpovídajícím výkonem, pokud je nepřepnete na jejich XMP profil (a tady už hodně záleží na desce, zda to půjde tak vysoko, jak výrobce uvádí, což se týká hlavně modulů s 3200MHz+). Z hlediska faktu, že RAM bude využívat i integrovaná grafika, by bylo dobré osadit 16GB, jenže to prostě cenově v této hladině nejde, takže 8GB není ideální, ale nedá se prostě svítit.

  • Grafické karty

Nejatraktivnější levnou grafikou je dnes AMD Radeon RX 570 4GB, který v případě řady edic stojí kolem 3400 korun. To je naprosto fantastická cena, která je fakticky low endová, ovšem za skutečnou mainstreamovou grafiku. A pokud uvažujete o koupi samostatné karty, tak modely jako Radeon RX 560 či GTX 1050/1050Ti, 1060 3GB či GTX 1650 úplně ignorujte a jděte do RX 570. Atraktivní novinkou je i nová Radeon RX 5500 XT a nebo GTX 1650 SUPER edice (ořezaná GTX 1660). RX 5500 XT i GTX 1650 SUPER nabízejí výkon na úrovni RX 580, ale s výrazně nižší spotřebou a za podobnou cenu, takže bych je dnes už upřednostňoval. U NV je také docela atraktivní nová GTX 1660 SUPER (neplést s GTX 1660), ale už je trochu drahá pro naše sestavy v téhle cenové hladině.

Jinak když tedy musíte nebo chcete spoléhat na výkon integrovaných grafik. U Intelu není o čem mluvit, ty žádný výkon nemají, jsou dobré jen na běžné zobrazování. Radeon RX VEGA v RYZEN 3 3200G (a RYZEN 5 2400G) vás ale hodně mile překvapí. Nejen že rozjede prakticky vše a hratelně, a to často i v 1920x1080 rozlišení! Samozřejmě musíte rozumně nastavit detaily, ale u mnoha starších nebo novějších lépe optimalizovaných her si užijete i na střední detaily, zkrátka jistá míra použitelnosti pro nejméně náročné, tu je.

Poznámka: VEGA iGPU v RYZEN 3/5 procesorech umí i FreeSync 2, takže můžete použít monitor s FreeSync podporou. Dotyčný monitor ale musí mít podporu FreeSync přes odpovídající verzi HDMI/DisplayPort, které musí být přítomno i na vaší desce, ke které jej budete připojovat (desek s DP je ale poměrně málo a bývají dražší).

  • Disky

SSD je základ a počítač bez systémového SSD disku bych dnes nechtěl ani zadarmo :). Asi jste si všimli, že z trhu se vytrácí 128GB verze, zůstalo jen pár silně předražených 32GB a 64GB, které sice stojí už kolem 600-700 korun jako některé zbývající 120GB modely většinou starších generací, ale za ty peníze nedávají smysl. Proč?  Protože 240GB SSD dnes pořídíte za méně než 1000 korun úplně běžně a je z pohledu výkonu i výdrže jasná volba. Nekupujte nic menšího než 240/256GB SSD dnes. Pro slabší sestavy se určitě nemusíme nutně honit za NVMe SSD, které jsou o něco dražší a úplně nám stačí SATA M.2. a doporučuji M.2 formát opravdu volit (žádné kabely jako u 2,5“ disků). Nicméně pozor u některých desek sice M.2 slot být může, ale SATA formát nemusí podporovat. Jen NVMe. Což naštěstí není už problém, protože ceny NVMe disků spadly neuvěřitelně a dají se koupit od cca 1000 korun za 256GB verzi. Ještě výhodnější je 500GB edice za 1650 korun. A tak je doporučuji primárně.  

Alternativně, se dají pořídit i větší SSD, nejlevněji vychází stále 2,5“ SATA disky, kdy 480/500GB stojí méně než 2000 korun a 1TB méně než 3000. Ale pozor na QLC NAND modely, mají nízkou výdrž. Nicméně na data čistě jako odkladiště se ale stále vyplatí samozřejmě díky kapacitě HDD. Základní 1TB model dnes vyjde na 1100,-, což je OK, ale moc se nevyplatí. Výhodnější jsou vyšší kapacity, takže pokud už přídavný HDD disk, asi bych si připlatil. Dnes nejvýhodnější poměr ceny za 1GB prostoru má 4TB nebo 8TB HDD.

Osobně bych ale HDD do PC osazoval buď jen jeden nebo vůbec. Jednoduše jako odkladiště je vhodnější udělat si domácí NAS (síťový „PC“ tvořený 1 a více HDD s možností automatického zálohování dat a přístupu přes síť i internet z PC i telefonů atd.), ke kterému můžete přistupovat odkudkoliv. Je to lepší jak z hlediska funkčnosti ukládání dat a využívání jich, tak z hlediska hlučnosti PC samotného. Díky nárůstu kapacit SSD a poklesu jejich ceny věřím tomu, že spousta uživatelů si s 500GB prostoru úplně bez potíží dnes vystačí.

  • Skříň, zdroj a chlazení

Na trhu je spousta zdrojů a skříní. Upřímně, pozor na to, mohlo by vás to ve výsledku stát hodně. Rozumná kvalita něco stojí. Takže vybírejte rozumně. V případě zdroje námi zvolené sestavy nemají náročné komponenty. I s tou případnou přídavnou low end grafikou bude spotřeba maximálně v zátěži tak kolem 150-170W a to možná přeháním. Nemá smysl tam dávat 500W zdroj. Ideální by byl 300W, ale kvalitní takový zdroj stojí kolem 1500 korun. Osadili jsme tedy poměrem cena-výkon OK zdroj za 1000 korun od SEASONIC či Be Quiet anebo i nové SilentiumPC je slušný levný zdroj. Osobně bych do levnějších už nešel.  

Pokud jde o počítačové skříně, je tu velký výběr různých modelů. Záleží na tom, jak velkou základní desku vyberete. V našem případě jsme to udělali zajímavější a schválně vybrali desky mATX formátu. A proto můžeme vybrat i menší case. V nejnižší cenové hladině má zajímavé skříně hlavně SilentiumPC, což jsou takové univerzální ATX skříně, za ty malé peníze dobře řešené a vyřešené i s chlazením (má v ceně 1 - 2 ventilátory!). Doporučuji do nich ale osazovat maximálně mATX desky, je to jednodušší s montáží, i když ATX se vejdou samozřejmě také. Pokud sáhnete po mini-ITX platformě, můžete zvolit i kompaktnější skříň, to už ale nechám na vás :).  Chlazení procesoru je jednoduché, AMD dává k RYZEN procesorům dnes solidní použitelné chladiče WRAITH, takže to nemusíte extra řešit, u Intelu ale ano, pokud to chcete trochu tiché. V případě taktování samozřejmě lepší chladič kupte, opět SilentiumPC a jeho chladiče jsou taková univerzální minima na poli CPU chladičů, za které má smysl si připlatit. Základní Sparthan 3 PRO nebo FERA 3 jsou za ty peníze vynikající, u AMD to přehánět nemusíte, procesory AMD s 35-65W TDP jsou chladné a úsporné dnes (na rozdíl od Intelu) a tak nevyžadují žádné velké chlazení.

Podívejme se na další cenovou hladinu … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Další herní remaster: Saints Row 3 už brzy!
Další herní remaster: Saints Row 3 už brzy!Úterý, 07 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 493x
Komentářů: 3
ASUS dává tekutý kov na procesory v noteboocích
ASUS dává tekutý kov na procesory v noteboocíchPondělí, 06 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1132x
Komentářů: 9
Wasteland 3 bylo také odloženo
Wasteland 3 bylo také odloženoPátek, 03 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 547x
Komentářů: 1
Mount & Blade II: Bannerlord konečně vyšlo!
Mount & Blade II: Bannerlord konečně vyšlo!Úterý, 31 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1109x
Komentářů: 2
World War Z zdarma na EPIC Games Store
World War Z zdarma na EPIC Games StoreSobota, 28 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2268x
Komentářů: 3
Wonder Woman 1984 odložena! Jako další filmy.
Wonder Woman 1984 odložena! Jako další filmy.Čtvrtek, 26 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 880x
Komentářů: 3