Doporučené PC sestavy (03/2020): Co za hardware koupit a neprohloupit pro váš počítač? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 12 březen 2020
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (03/2020): Co za hardware koupit a neprohloupit pro váš počítač?
Jak vybírat PC a pohled do minulosti
Rozumný základ za rozumnou cenu - PC za 7 - 15 tisíc
Solidní výkon pro každého - PC za 18 - 25 tisíc
Vysoký výkon za dobrou cenu za 30 - 50 tisíc korun
Maximální výkon a vysoká kvalita - PC za 70 - 130 tisíc
Shrnutí a závěr

 

 

  • Solidní výkon pro každého – PC za 18 až 25 tisíc korun

Chcete počítač se solidním výkonem, výborným poměrem cena/výkon, univerzálně použitelným na vše a se solidní kvalitou? OK. Dali jsme dohromady několik zajímavých možností, jak to poskládat.  

Platformu Intel můžete dnes s klidem nyní ignorovat! Jen 6vláknové Core i5 procesory jsou už brzdou a AMD má 12vláknové RYZEN 5, které je výrazně předčí ve všech ohledech a jsou i levnější.. Zejména 12nm RYZEN 5 2600 dnes za 3000 korun je neuvěřitelně skvělý CPU, ještě před dvěma/třemi lety by výkonem patřil do high endu. Jenže AMD už má dnes také 7nm RYZEN 5 3600, který má vyšší takty, mnohem lepší výkon na jádro (a tedy i na celek) a stojí už méně než 5 tisíc korun. Takže Intel v této cenové hladině není ani do počtu, ale vedle toho, co nabízí platforma AMD a za kolik, nedává vůbec žádný smysl. V případě AMD ale budete nadšeni. A dokonce jsou ve výprodeji i 8jádrové RYZEN 7 2700 kolem 4,5 tisíc, takže možnosti jsou :).

Varianta č.1: (Sestava kolem 18 tisíc korun). AMD Ryzen 5 2600 je jasný základ, vystačíme si s k němu dodávaným chladičem. Přidáme ale na solidní 3200MHz paměti ale jen základních 16GB (2x 8GB). Protože tohle už je univerzálnější sestava, osadil jsem kromě rychlého 500GB NVMe SSD na OS apod. také 1TB HDD. V kombinaci s GTX 1650 Super nebo RX 5500 XT grafikou extrémně zajímavá a cenově výhodná schopná sestava s rozumnými možnostmi upgradu či vylepšení (AMD varianta, o Intelu ani neuvažujte – i na hry kvůli jen 6vláknům už je a bude stále větším omezením).

Varianta č.2 (Sestava kolem 20 tisíc korun): Pokud si můžete dovolit utratit více, tak můžete zkusit taktování a lepší grafiku. Nebo rovnou ten nový 7nm RYZEN 5 3600 a všechny přínosy, které má. Dá se sem vejít i s 8GB Radeon RX 5500 XT. Intel varianta je procesorově je mnohem slabší a platforma má mnohem menší potenciál. AMD verze má i výhled na budoucí upgrade až na 12 či dokonce 16 jader RYZEN 9, u Intelu nic lepšího než 8jádro do dnes už mrtvé LGA 1151 patice nedáte.

Varianta č.3. (25 tisíc korun vč. DPH). Tady už se trochu rozšoupneme a dostáváme se na 25 tisíc za PC bez OS. Co si můžeme dovolit? 7nm RYZEN 5 3600 jasná volba, lepší chlazení a lepší mainstreamová grafika. K tomu 512GB rychlé SSD a slušný zdroj. Opět doporučuji jednoznačně preferovat AMD variantu, procesorově i jako platforma je mnohem lepší a výhodnější opět s možností lepších upgrade. Pokud se s cenou chcete dostat do 30 tisíc vč. OS, dá se tam dostat i výkonnější grafika, kdy nový 7nm Radeon RX 5600 v luxusních tichých provedeních začíná na méně než 8 tisících a je kategorií sama pro sebe. Je jasně výkonnější než obvykle dražší RTX 2060!  

(Tip: Windows 10 v OEM verzi na DVD se prodává za 2600 korun, USB flash disk verze je za 3300 korun, takže pokud vyřešíte instalaci z DVD můžete ušetřit 700 korun. Taktéž existují legální možnosti, jak pořídit digitální licenci W10 ještě levněji (nevím, zda je to v duchu podmínek MS, ale legálně koupit levně klíč na W10 lze). Technicky vzato lze používat i neaktivovanou verzi W10. Samozřejmě možností je také instalace některé verze LINUXu, některé se platí, jiné jsou zadarmo. Rozhodnutí o operačním systému pro váš PC tedy necháváme na vás, možnosti jsou uvedeny.).

  • O výběru komponent podrobněji

                                               – aneb alternativy a na co nezapomenout!

Jak jsme řekli, mizerná nabídka jen 6vláknových Intel Core i5 procesorů znamená, že AMD je nyní bez konkurence. Tedy alespoň pro ty, kteří znají výkon a realitu současných Intel a AMD procesorů. Nenajdete jediný procesor od Intelu, který by za podobnou cenu dokázal nabídnout podobný výkon, efektivitu a hlavně výhodnost, jako RYZEN 5 2600. A dnes už vlastně i výkon v podobě nového RYZEN 5 3600. Pokud chcete něco lepšího, můžete sáhnout po RYZEN 7 s 8jádry/16vlákny. Ale snažili jsme se vejít do rozpočtu a RYZEN 5 2600 a nový RYZEN 5 3600 jsou fantastické procesory, v současnosti jasně nejvýhodnější na trhu pro drtivou většinu uživatelů. A můžete je klidně nataktovat, pokud budete mít pocit, že nestačí (nebudete).

  • Základní desky

K RYZEN bych doporučil alespoň B450 základní desku v této cenové hladině. Nedoporučoval bych A320 platformu, není o moc levnější, ale je znatelně horší kvality zpracování a má i horší výbavu. Na B450 lze také taktovat, jak CPU, tak hlavně paměti, které hodně pomáhají výkonu RYZEN CPU, ale především integrované grafické karty. Nyní není žádný problém s 3200MHz RAM, což je opravdu znát na výkonu, a i cenově je jednoznačně doporučuji. Výběr B450 desek je solidní, jsou ATX, mATX i ITX varianty, zajímavou novinku má ASUS v podobě TUF B450 PRO modelů s lepší zvukovkou a dalšími vylepšeními za solidní cenu. U Intelu, pokud máte „K“ procesor pro taktování, potřebujete Z370/390 platformu, abyste vůbec něco mohli taktovat.

Poznámka: Samozřejmě u všech pamětí, které mají více než 2133MHz, tak tu vyšší frekvenci musíte nastavit v BIOSu ručně. Na Intelu i AMD platformě prostě v základu všechny RAM pojedou automaticky jen 2133MHz s odpovídajícím výkonem, pokud je nepřepnete na jejich XMP profil (a tady už hodně záleží na desce, zda to půjde tak vysoko, jak výrobce uvádí, což se týká hlavně modulů s více než 3200MHz). U Intelu, pokud nezvolíte platformy Z370/Z390 nemá smysl se o pamětech bavit. Rychlejší než 2666MHz na B310/B360/H370 deskách podporované nejsou.

  • Grafické karty

Ve střední třídě je nyní docela veselo. NVIDIA nahradila své velmi mizerné GTX 1650 novou GTX 1650 SUPER, což je přeznačená GTX 1660 s horšími parametry, ale cenou jen lehce nad GTX 1650. Současně NV vydala i GTX 1660 SUPER, která má výkon skoro jako GTX 1660 Ti ale je levnější. AMD jí ale do toho hodilo vidle, když nedávno vydalo Radeon RX 5600 XT, který je nejvýkonnější mainstreamovou grafikou současnosti a hlavně to, co jsme čekali že přinesou nástupci staré mainstreamové generace, tedy GTX 1060 a RX 480/580.

Nový Radeon RX 5600 XT za ceny kolem 8 tisíc přináší výrazný nárůst výkonu. Technicky jde totiž o Radeon RX 5700, který má místo 8GB GDDR6 a 256-bit jen 6GB GDDR6 a 192-bit, tedy stejně jako RTX 2060, která kvůli němu zlevnila. Jenže to nestačí, Radeon RX 5600 XT je stále levnější a výkonnější. Hlavně o třídu výkonnější než GTX 1660 Ti, která se za 8 tisíc dosud prodávala. Pokud je 5600 XT mimo vaše možnosti, zbývají na trhu jen tři možnosti. Radeon RX 570 za 3,5tisíce, tedy starší, slabší, ale poměrem cena/výkon neporazitelná záležitost. A pak už jen Radeon RX 5500 XT ve 4GB nebo 8GB verzi a nebo GTX 1650 SUPER, které stojí kolem 5-6 tisíc korun. Smysl nemá GTX 1660 SUPER nebo 1660 Ti, které jsou kolem 7-8 tisíc, jenže už jen o málo dražší RX 5600 XT je o kategorii výkonnější a rozhodně tedy lepší herní grafika. Vyhněte se určitě nákupu RTX 2060, která je slabší než levnější RX 5600 XT a cenově konkuruje plnohodnotnému RX 5700, které se kolem velmi zajímavých 10 tisíc dají také koupit, takže jsou také zajímavé v téhle cenové hladině.

PS: AMD RADEON umí i FreeSync 2, takže můžete použít monitor s FreeSync podporou. Dotyčný monitor ale musí mít podporu FreeSync přes odpovídající verzi HDMI/DisplayPort. NVIDIA FreeSync nově také podporuje (tedy neochotně a neříká mu FreeSync ale G-Sync ready), nicméně podpora trochu kulhá, podporuje totiž jen základní AdaptiveSync specifikace, zatímco FreeSync už je rozšířený standard od AMD. Ale je to rozhodně lepší než nic, musíte to aktivovat přes ovladače a pozor ne u všech monitorů je to správně podporováno.

  • Disky

SSD je základ a počítač bez systémového SSD disku bych dnes nechtěl ani zadarmo :). Doba se výrazně změnila, dnes můžete mít superrychlé NVMe SSD v solidních kapacitách za solidní ceny, takže určitě jim dávejte přednost.

Alternativně, se dají pořídit i kapacitně větší klasická 2,5“ SATA SSD. Nicméně na data čistě jako odkladiště se ale stále vyplatí samozřejmě díky kapacitě HDD. Základní 1TB model dnes vyjde na 1050,-, což je OK, ale moc se nevyplatí. Výhodnější jsou vyšší kapacity, takže pokud už přídavný HDD disk, asi bych si připlatil. Dnes nejvýhodnější poměr ceny za 1GB prostoru mají 4TB a 8TB HDD.

Osobně bych ale HDD do PC osazoval buď jen jeden nebo vůbec. Jednoduše jako odkladiště je vhodnější udělat si domácí NAS (síťový „PC“ tvořený 1 a více HDD s možností automatického zálohování dat a přístupu přes síť i internet z PC i telefonů atd.), ke kterému můžete přistupovat odkudkoliv. Je to lepší jak z hlediska funkčnosti ukládání dat a využívání jich, tak z hlediska hlučnosti PC samotného. Díky nárůstu kapacit SSD a poklesu jejich ceny věřím tomu, že spousta uživatelů si s 500GB úplně bez potíží vystačí a 1TB SSD už také nejsou nedostupná.

  • Skříň, zdroj a chlazení

Na trhu je spousta zdrojů a skříní, a to už doslova za pár korun. Upřímně, pozor na to, mohlo by vás to ve výsledku stát hodně. Rozumná kvalita něco stojí. Takže vybírejte rozumně. V případě zdroje námi zvolené sestavy nemají náročné komponenty. Ale i tak slušný zdroj kolem 500W je uživí. A kvalitní modely v této cenové hladině nabízí hlavně Be Qiet, Seasonic apod.  

Pokud jde o počítačové skříně, je tu velký výběr různých modelů. Záleží na tom, jak velkou základní desku vyberete. V našem případě jsme to udělali zajímavější a schválně vybrali desky mATX formátu. A proto můžeme vybrat i menší case. V nejnižší cenové hladině má zajímavé skříně hlavně SilentiumPC, což jsou takové univerzální ATX skříň, za ty malé peníze dobře řešená a vyřešená i s chlazením (má v ceně 1 - 2 ventilátory!). Samozřejmě pokud sáhnete po mini-ITX platformě, můžete zvolit i kompaktnější skříň, to už ale nechám na vás :). Další modely jsou doporučené, velmi pěkné mainstreamové skříně jsou Fractal Design FOCUS G nebo NZXT H510. Skříní pro vás testujeme hromady, takže na nedostatek tipů si od nás stěžovat nemůžete ;). Pokud jde o chlazení CPU, AMD dává k RYZEN procesorům dnes solidní chladiče, takže to nemusíte extra řešit, u Intelu ale ano, pokud to chcete trochu tiché. V případě taktování samozřejmě lepší chladič kupte, SilentiumPC FERA 3 je takové univerzální minimum, za které má smysl si připlatit. Samozřejmě opět jakýkoliv lepší chladič klidně zvolit můžete, testujeme jich hodně.

Podívejme se teď ale o kategorii výše … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Další herní remaster: Saints Row 3 už brzy!
Další herní remaster: Saints Row 3 už brzy!Úterý, 07 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 492x
Komentářů: 3
ASUS dává tekutý kov na procesory v noteboocích
ASUS dává tekutý kov na procesory v noteboocíchPondělí, 06 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1130x
Komentářů: 9
Wasteland 3 bylo také odloženo
Wasteland 3 bylo také odloženoPátek, 03 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 547x
Komentářů: 1
Mount & Blade II: Bannerlord konečně vyšlo!
Mount & Blade II: Bannerlord konečně vyšlo!Úterý, 31 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1109x
Komentářů: 2
World War Z zdarma na EPIC Games Store
World War Z zdarma na EPIC Games StoreSobota, 28 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2268x
Komentářů: 3
Wonder Woman 1984 odložena! Jako další filmy.
Wonder Woman 1984 odložena! Jako další filmy.Čtvrtek, 26 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 880x
Komentářů: 3