Počítačové sestavy a novinky březen 07 – nad 20 000 Tisk E-mail
Napsal Jan "DigitalDooM" Stach   
Wednesday, 07 March 2007
Přejít na obsah
Počítačové sestavy a novinky březen 07 – nad 20 000
Sestavy nad 30 000 korun

 

 

 

 

Včera jsem si v tomto článku představili březnové sestavy do 20 000 korun. Dnes se podíváme o něco výše. Mnozí jistě plánují sestavu pro čistě herní nebo pracovní účely, nebo prostě chtějí luxus a kvalitu a neváhají za to pořádně zaplatit. Ostatně peníze jsou na to, aby se utráceli :), tak proč si neudělat radost nějakou tou novou komponentou. 

Počítačové sestavy do 30 000 korun

                                            - Poměr cena-výkon

Poměrem cena výkon nakupuje mnoho z nás a dobře dělá. Nač vyhazovat mnoho tisíc za nárůst pár procent výkonu, nebo naopak proč pořizovat jen o pár tisíc levnější sestavu, když nabídne mnohem méně výkonu a vydrží použitelná kratší dobu. Poměr cena-výkon je velmi dobrým měřítkem.  

amd-21000-ddworld

intel-21000-ddworld

Podívejme se na to, co se tedy aktuálně vyplatí. Výběr je široký, ale ne o všech komponentech lze říci, že jsou výhodné - za stejnou cenu mnohdy nabízejí mnohem méně. Příplatky na lepší už rostou. Uvedené sestavy jsou samozřejmě pro široké použití a zejména potěší každého hráče her. Návrhy jsou vyvážené, nejsou to tedy sestavy zaměřené úzce na výkon jedné části.   

amd-25000-ddworld

intel-25000-ddworld

Procesory a základní desky

Poměr cena výkon je něco, čím zrovna Core2Duo neoplývají, ačkoli si nepochopitelně mnoho lidí myslí pravý opak. Skoro mýtická Core2Duo nejsou zase tak dobrá, jak si mnozí myslí. Jednak nepřesvědčují výkonem v 64bit aplikacích a pokud netaktujeme, tak víme svoje a to, že se C2D nevyplatí. Pokud taktujeme, tak naopak si můžeme být jisti, že nic jiného než Core2Duo se nevyplatí. Jenže drtivá většina lidí netaktuje a pro ně nabízí konkurenční AMD mnohem více za nižší cenu. Takový X2 4200+EE  výkonem o chlup předčí i E6300, ale je výrazně levnější. Jistou možností je také AMD X2 5200+, které lze sehnat jako tray za skvělou cenu 5500 korun. Nově ovšem osazuji AMD X2 4000+, což je 65nm Athlon X2 s nízkou spotřebou. Výkonem opět lepší než E4300 a ještě levnější. Skutečně zbytečně nepodléhejte módní vlně jménem Core2Duo. Jsou drahá a nemají zdaleka tak dobrý poměr cena - výkon. Pokud jde o taktování je to jasná volba, avšak z pohledu běžného uživatele je 5000 korun za procesor zbytečně vysoká cena.

TEST: Core2Duo E4300 - nejlevnější z řady

Pozn: Celkový rozdíl výkonu mezi modelem Core2Duo E4300 a E6300 je minimální. E4300 ztrácí zejména v komunikaci s pamětí a ve všech podobných činnostech. FSB je pouze 800 MHz proti 1066 MHz na E6300. Pokud taktujete, tak je celkem jedno zda pořídíte E4300 nebo E6300, vyjde to nastejno. V našem testu se ostatně můžete sami přesvědčit. Bohužel Intel nemá důvod zlevňovat - samotné jméno Core2Duo prodává takřka samo.    

E4300

V případě základních desek zůstávám podle cenové kategorie sestav buď u levnějších variant s čipovou sadou 570Ultra v případě AMD nebo i965P u Intelu a nebo u dražších sestav připlácíme na lepší výbavu a taktovací schopností - to je také to jediné, za co u lepších základních desek platíme. Mezi základní deskou za 3000 a 6000 se stejnou čipovou sadou je rozdíl výkonu 0-2% - platíme jen za kvalitu, příslušenství, taktovací schopnosti atd. Zvažte tedy, zda se vám koupě dražší desky skutečně vyplatí.  

Upozornění: V případě základní desky ASUS 570Ultra se objevily dotazy ohledně možností taktování pamětí. Problém je s maximální voltáží, kdy dosavadní BIOS neumožňuje, tak vysoká nastavení, která jsou zapotřebí pro vysoké takty. Pokud tedy chcete více, musíte sáhnout po jiné, dražší desce např. DFI. Nicméně pokud nelámete taktovací rekordy jsou možnosti ASUSu více než dostatečné.

gigabyte-ds4-detail-6

U osazované základní desky GigaByte DS4 se zase objevily připomínky ke kompatibilitě s RAM značky Geil. Věc se má tak, že jsou kompatibilní s moduly na časování 4 - ty ostatně využíváme v naší testovací sestavě bez problémů. Problémy jsou s moduly s časováním 5 a frekvencí 800 MHz. Ty se totiž musí ručně donastavit v BIOSu jinak se hlásí jako 667MHz. Doporučuji navíc nejnovější BIOS.  

TEST: Gigabyte DS4 - DQ6 o 2000 levněji?

Grafické karty

V případě grafické karty je to dnes celkem jednoduché. Bohužel ještě měsíc-dva si počkáme na nové řady obou výrobců a tak situace zůstává taková jaká je. Králem poměru cena-výkon je ATI Radeon X1950PRO 256 MB. Nvidie se už ani moc nebrání, pakliže nepovažujeme za konkurenci o dost slabší 7900GS, jejíž jedinou výhodou je snad nižší spotřeba. Zajímavé jsou i ceny X1950PRO, které spadly až na samé dno. 4800 korun za takto výkonnou kartu se skutečně jen tak nevidí a důrazně doporučuji zvážit její koupi i pro ty, kteří uvažují o 7600GT nebo x1650XT. X1950PRO nestojí o moc více, ale výkon má zcela někde jinde, což můžete vidět v našich testech.  

x1950_logo

Pozn. Bohužel vývoj ovladačů, které jsou stěžejně důležité pro výkon grafických karet u nVidia ustrnul. Tedy nelze říci, že by za to nemohl velmi konzervativní návrh GF7, ale 7600GT je dnes již výrazněji slabší než X1650XT, i když 7600GT na druhou stranu zlevnila až k 3000 s DPH. X1950PRO defacto nemá absolutně žádného konkurenta, cenově srovnatelná 7900GS je výkonem o třetinu slabší.. nVidia všechno sází na novou řadu GF8, která se objeví 17.4.2007. 

TEST: X1950PRO - král poměru cena-výkon

Zajímavou volbou se z počátku jevil X1950GT, který je o chlup levnější než X1950PRO, ale slevy X1950PRO z něj udělaly ne až tak atraktivní volbu, i když v posledních dnech zlevnil i X1950GT a lze jej pořídit již kolem 4000,- čímž se defacto dotává ze hry jak 7600GT, tak X1650XT. Test Radeonu X1950GT uvedeme v pondělí. Připlácet na něco jiného než X1950PRO? No upřímně není moc na co. Po vyšších modelech nVidie 7900 dnes již neštěká ani pes - Nvidie si je odepsala sama, důvod uvidíte v další cenové kategorii. A stejná situace platí i o vyšších modelech ATI X1950, které také odepsala nVidie právě spolu se svou vlastní řadou 7900 a 7950. A tak X1950PRO dnes stojí celkem osamocená a nepamatuji si z minulosti situaci, kdyby byl výběr kolem 5000 až tak jednoznačný. Situace na grafickém trhu vůbec nemá obdoby.

Operační paměti a pevné disky

 Minimem je dnes 1 GB operační paměti, ale to asi v těchto cenových hladinách připomínat nemusím. V případě dražších sestava přidáváme na 2 GB, i když možná není od věci uvažovat v případě herního nasazení o přidání než na 2GB paměti na výkonnější grafickou kartu. Slevy v posledních týdnech nám celkem výrazně zlevňují právě 2GB komplety, kdy proti minulému měsíci je sešup o 1000 korun dolů - tedy pokud mluvíme o pamětech do rychlosti 800MHz. U AMD tak spíše opět než na frekvenci koukáme na co nejlepší a nejnižší časování. U Intelu je časování podružné a důležitější je frekvence.

Pozn. AMD díky stavbě svých procesorů, které mají řadič pamětí integrovaný v sobě spíše než frekvenci vyžaduje nízké časování pamětí (cl2, cl3, cl4). Intel má stále řadič pamětí v čipových sadách na desce, takže časování u něj nehraje zdaleka takovou roli a vyšší frekvence (800MHz a výše) je mnohem lepší.

2

V případě pevných disků platí, že 320 GB je dnes poměrem cena-kapacita nejlepší volbou. Ohledně značky a modelu je to složitější. V testech se dobře ukazuje Samsung, nicméně je to malý výrobce a o trvanlivosti jeho výrobků se toho moc neví a tak bych u pevných disků spíše doporučil vsadit na jistotu v podobě osvědčených WD 320KS, YD, AAKS nebo Seagate 7200.10. V případě pevných disků se stejně bavíme o rozdílech výkonů někde kolem pár milisekund nebo pár MB/s a to na celkové sestavě skutečně moc poznat není. Chcete-li výkon, tak se podívejte po 10 000 otáčkovém WD Raptor, který vám nabídne výrazně více než jakýkoli 7200ot pevný disk.

Pozn. Co se týká hlučnosti jednotlivých pevných disků, je nutné mít na paměti, že Nelze paušalizovat, tedy tvrdit, že všechny pevné disky jedné řady jsou tiché prostě nejde. Proč? No každý pevný disk je naprostý originál díky jemné mechanice. Stačí mikron sem mikron tam a z tiché řady disků může jeden kus dosti výrazně vystoupit. Bohužel se toto týká všech značek a všech řad. Za nejtišší disky jsou dnes považovány WD řady AAKS, nicméně i u nich se může objevit jeden méně povedený kousek.

Ostatní

U optické mechaniky zůstávám u SATA varianty. V případě počítačové skříně si myslím, že spoustě lidí bude stačit skvěle řešená Cooler Master 330. Vzhledem k občasným potížím s dostupností této skříně jsou tu i jiné varianty jako například ThermaTake Mambo nebo Akasa Zen. Důležitější je počítačový zdroj, který radím skutečně nepodceňovat a mohu říci, že situace se v tomto ohledu mezi zákazníky značně zlepšila. I když pořád se nepodařilo vyhladit z povrchu zákaznického ty levné EC, KME, LC, Chill a podobné v drtivé většině případů nekvalitní produkty. Dobrou volbou zůstává Fortron 400 W, který můžete mít v lepší provedení Blue storm. Další dobrou volbou je Seasonic 400 W OEM. Ani s jedním zdrojem nebudete mít problém kvalitně a tiše napojit svůj PC.

Pozn. Nejde o Watty ani o to, že nekvalitní zdroj to také utáhne. Jde o to jak to utáhne. Kvalitní zdroj se nezahřívá a tak nemá hlučné chlazení, kvalitní zdroj poskytuje kvalitní a stabilní proudy a napětí, což u nekvalitního zdroje opět není a v neposlední řadě kvalitní zdroj má vysokou účinnost o které si nekvalitní zdroj může nechat akorát tak zdát a spotřeba sestavy podle toho vypadá.

zdroj

Poslední zůstává otázka chlazení. Kvalitně řešené a chlazené počítačová skříň je opět základ. V mnou zvolených se již nacházejí nějaké ty 120x120mm ventilátory a nebo je třeba přikoupit další (Xilence 120 slušná volba). Úplně stačí dopředu a dozadu. Pak již není problém používat pasivně chlazenou desku, grafickou kartu nebo třeba i procesor osazený velikým pasivním chladičem. Hluk počítače je již minulostí a tichý stroj lze mít za malou investici.

Upozornění: Chladiče určené pro s939 nesedí na sAM2 (pakliže výrobce přímo nepíše AM2)! To je případ zejména AC silencer 64 nebo AC Freezer64 (u toho ale výrobce nově tvrdí, že ho osadit lze) a nebo dalších chladičů. Sice je nasadit lze, ale nedrží tak, jak by měly a hrozí poškození upínacího rámečku. Skutečně pozor na určení.   



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceTuesday, 23 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 364x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Monday, 22 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 745x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníFriday, 19 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2941x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCWednesday, 17 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1330x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Tuesday, 16 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1202x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíMonday, 15 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1886x
Komentářů: 1