Počítačové sestavy pod stromeček – výběr a doporučení Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Monday, 10 December 2007
Přejít na obsah
Počítačové sestavy pod stromeček – výběr a doporučení
Počítačové konfigurace do 7000 korun - levně a výhodně
Počítačové sestavy mezi 10 - 20 tisíci - poměr cena výkon
Počítačové sestavy nad 20 000 - luxus, výkon a kvalita

 

 

 

 

  • Počítačové sestavy mezi 10 - 20 tisíci - poměr cena výkon

   Počítačové sestavy v rozmezí 10 000 a 20 0000 korun jsou ideálním poměrem cena výkon. Ten se dnes nachází někdo kolem 15 000 korun. Vzhledem k vysoké variabilitě sestav a velkému výběru jsem udělal hned tři cenové kategorie. 12 000, 15 000 a 20 000 korun.

sestava-ddworld-amd-12

sestava-ddworld-intel-12

Levné počítačové sestavy kolem 7000 korun jsme si představili v minulém článku. Dnes se podíváme o nějakou tu tisícikorunu více na počítačové sestavy, které mají vynikající poměr cena-výkon a jsou výkonné a široce použitelné.

sestava-ddworld-amd-15

sestava-ddworld-intel-15

   Opět jsou přítomny obě platformy, tedy AMD i Intel. U Sestav do 12 000 korun, které nazývám pracovně levný multimediální základ, jsem se snažil dostát právě tomuto označení za co nejnižší cenu.

sestava-ddworld-amd-20

sestava-ddworld-intel-20

   Dražší sestavy pak nazývám herními základy, protože v pravdě herními základy jsou. Samozřejmě za více peněz více muziky, ale výběr komponent je bohatý.

  • Procesory a základní desky

   Jak jistě mnozí víte, výběr procesorů mezi 1500 - 3500 korunami je dnes velmi bohatý. Osadil jsem tedy nejzajímavější modely. Samozřejmě v této cenové relaci vybíráme výhradně dvoujádrové procesory. U AMD bych vybíral nejlevnější AMD X2 4000+ EE, nebo pak 4400+. Zajímavým modelem je AMD X2 5000+ Black Edition. Ten má odemčený násobič oběma směry a je tak velmi vhodný pro taktování. U Intelu je výběr více cenově odstupňovaný, ale rozhodně dostatečný. U slabších sestav vybíráme cenově výhodná Intel Pentium Dualcore. Ty jsou dobře taktovat, ale na své silnější bratříčky Conroe nemají. Cenový rozdíl je ale veliký. Až do sestavy za 20 000 se vejdeme s Core 2 Due E4600+, což ale stále není čistokrevné Conroe. Pokud nebudete pomýšlet na vysoká taktování, tak jsou AMD platformy v této cenové relaci na tom lepší s poměrem cena-výkon. Pokud na vysoké taktování pomýšlíte, tak Intel je v současnosti jasnou volbou.

GB-AMD790FX-DQ6-3

   Pokud jde o základní desky, tak si mnoho vyskakovat nemůžeme, i když nabídka kvalitních základních desek je vysoká. U AMD máme problém s dostupností nových modelů pro sAM2+. Nějaké ty kvalitní jsou zatím nedostupné a teprve přicházejí do nabídky obchodů. Takže dávám přednost osvědčeným AMD690G a ATI X3200. Ale brzy by je měly nahradit AMD770, které bych rozhodně doporučil více. Ale opět jen od značek ASUS a Gigabyte. To samé se týká Intelu. Značky ASUS a Gigabyte a čipová sada P35. Jinou bych v této cenové hladině nevolil. Samozřejmě jen desky s DDR2.

Pozn: taktování je dnes oficiálně povoleno a podporováno jak AMD, tak Intelem. Výrobci desek se předhánění, kdo lépe, ale v zásadě umějí taktovat všechny kvalitní doporučované desky. U Gigabyte bych jen upozornil, že podrobnější nastavení se na většině desek ukáží až po stisku ctrl+F1 v biosu. Pro lehká přetaktování lze využít i utility výrobců do prostředí Windows. Taktováním lze získat slušný výkon zadarmo, za který by se jinak muselo notně připlácet. Taktování však provádíte stále na vlastní riziko, že případné poškození vám nemusí být v záruce uznáno.

  • Grafické karty

    Volby máme v zásadě dnes čtyři. U nejlevnějších sestav, pokud nejste nároční, tak doporučím ATI Radeon HD2600XT. Ty za nízkou cenu nabízejí ve své kategorii nejlepší výkon i výbavu, za 2500 korun výtečná volba. Nicméně poměr cena-výkon leží jinde Kolem 4000 korun lze dnes již pořídit ATI Radeon HD3850, který je high-endem za skoro low endovou cenu. Konkurenční GF8600GTS, která se v jeho cenových vodách prohání, poráží nový HD3850 o desítky procent. HD3850 je 2x výkonnější než 8600GTS. Navíc jsou nové ATI Radeon HD3800 překvapivě úsporné. V klidovém stavu ve 2D jsou dokonce úspornější než low-ednové HD2600XT a GF8600! Nicméně cenově nejsou vzdáleny další zajímavé volby. První je na ráně HD3870, který je výkonnější variantou k HD3850. Ten ovšem není až tak zajímavý, prozatím má o něco nižší výkon, než cenově sice ještě o kousek dražší, ale velice zajímavá Nvidia GF8800GT 512MB. Ta by se navíc měla objevit ještě v levnější 256MB verzi se stejným jádrem. Bohužel problémy jsou tak trochu s dostupností. A to bohužel všech jmenovaných karet. Dají se sehnat, ale musíte to zkoušet porůznu. Bohužel nic jiného než jmenované modely dnes nemá význam pořizovat. A tak pokud seženete, nelze se divit cenám, které jsou dost vzdálené od výrobcem doporučených.

HD3850-4

Pozn: ATI HD3800 a i GF8800GT jsou karty PCIE 2.0, zpětná kompatibilita je však zaručena. Další častý dotaz je podpora DX10. GF8800GT má DX10 a SM4.0. HD3800 mají již DX10.1 a SM4.1, ale dnes to mnoho neznamená. Až s příchodem Vista SP1 přijdou Dx10.1, jejich význam však bude v dohledné době stejný, jako význam DX10 obecně. Navíc bez Windows Vista není DX10 dnes vůbec možný.  

  • Operační paměti, pevné disky a mechaniky

  Ceny operačních pamětí klesly na úroveň, kterou nikdo z nás nepamatuje. Levnější nikdy nebyly. 2GB paměti pořídíte za méně než 900 korun. Doporučuji tedy připlatit na moduly s lepším časováním, které využijete u AMD pro znatelně vyšší výkon a u Intelu zase při horším časování dokáží ty moduly běžet na vyšší frekvenci. U levnější sestav je 2GB dostatečné u dražších doporučuji 4GB. Ten rozdíl je v nových hrách dost znát. Nové hry totiž klidně vezmou až 3GB operační paměti sami pro sebe.

Pozn: u 32-bit operačních systémů Windows XP i Vista využijete se 4GB jen něco kolem 3,5GB. Více tyhle systémy neumí adresovat. Se 64-bit verzí Vista tento limit padá, navíc jsou mnohé hry již pro 64-bit systém optimalizovány.

HDD

V p  řípadě pevných disků volím cenově nejvýhodnější varianty 320, 400 a 500GB. Značky doporučuji Seagate, Western Digital, Samsung a Hitachi. Rozhraní samozřejmě SATA2. Optické mechaniky volíme DVDRW s o rozhraním SATA s podporu DualLayer a RAM. Na značně příliš nesejde. Stejně je pro většinu z nás optická mechanika již jen ucpávkou díry v case.

  • Počítačové skříně, zdroje a chlazení

   Kam to všechno naskládat? Naštěstí kvalitní skříně renomovaných dnes nestojí mnoho. Vybral jsem celkem slušné varianty. Špatným nápadem nejsou skříně s velkými ventilátory. Pokud ho mají v bočnici, lze tomu i přizpůsobit chlazení vnitřku. Větší pozornost bych dnes věnoval výběru zdroje. Zde bych ale měl jasného favorita. 350W Fortronem pro slabší sestavy počínaje po OEM Seasonic 400-500W pro silnější sestavy. Řeknu vám to jednoduše. OEM Seasonic, je to samé, co jiný Seasonic, akorát tak pěkně nevypadá a není v krabici s příslušenstvím. Cena je ovšem o mnoho nižší, kvalita s čímkoli jiným v daném cenovém segmentu neporovnatelná. Prostě jasná volba, která předčí cokoli jiného. Tradičně se vyhýbáme značkám Eurocase, KME, LCpower, Chill atd.  

enermax

  Chlazení mají kvalitní skříně vyřešené. Základní desky mají pasivy a nové grafické karty i celkem slušné chladiče a navíc moc nežerou. Chladič na procesoru ze standardních BOX levně vyměníme za mnohem lepší a máme to tiše a účinně vyřešeno.

Pozn. Při nákupu rozměrnějšího chladiče si předem ověřte, zda vám chladič na základní desku vůbec půjde. Přesněji, zda se tam přes případné rozměrnější pasivní chlazení desky vejde. To samé platí i o počítačové skříni. Dnes jsou skříně různě široké, takže se vám může stát, že se rozměrné chlazení do úzké skříně nevejde.        

  •  Aby sestava sestavou byla ...

  Výběr periferií je opět obtížnou a individuální záležitostí. Pro představu dalších nákladů jsem připravil takové tabulky toho, co by se dalo zvolit. Doporučil bych pro ty lepší sestavy uvažovat i o kvalitní zvukové kartě, která jednak poskytne nesrovnatelně kvalitnější zvuk (s kvalitními reproduktory), ale hlavně méně zatěžuje procesor a ve výsledku to znamená celkem zajímavý výkonový přínos ve formě vyšších FPS pro hry.

prislusenstvi-2

Netvrdím, že to bude vyhovovat každému, ale je to jen pro představu. Samozřejmě uvedené počítačové sestavy vám za malý poplatek každý slušný obchod složí. Pokud to je obchodník co k čemu, tak i slušně poradí s příslušenstvím. Pro uvedené počítačové konfigurace si dovolím doporučit Windows Vista Home Premium. Jsou lepší volbou na tyto nové sestavy než kupovat starší Windows XP, i když z Windows Vista nejsme kdovíjak nadšení. Každopádně doba pokročila a na Windows platformě a zamýšlenému multimediálnímu využití včetně nejnovějších her, sedí nejlépe.



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vývoj Cyberpunk 2077 skončil – CDPR chce zrychlit vývoj
Vývoj Cyberpunk 2077 skončil – CDPR chce zrychlit vývojMonday, 27 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1211x
Komentářů: 2
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelem
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelemSunday, 26 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1144x
Komentářů: 1
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!Friday, 24 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1567x
Komentářů: 3
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!Thursday, 23 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1302x
Komentářů: 1
Jak se vyrábí počítačové čipy?
Jak se vyrábí počítačové čipy?Wednesday, 22 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1614x
Komentářů: 0
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventura
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventuraTuesday, 21 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1620x
Komentářů: 3