Průvodce nákupem PC - 8/2010: Nejlepší počítačové sestavy v různých cenových hladinách Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 03 srpen 2010
Přejít na obsah
Průvodce nákupem PC - 8/2010: Nejlepší počítačové sestavy v různých cenových hladinách
Historické okénko - PC sestavy v Srpnu 2007
PC sestavy pro nenáročné - do kanceláře i domácnosti
PC sestavy pro multimédia - Výkon za rozumnou cenu
Výkonné a kvalitní PC - to NEJ za rozumné ceny
Závěry a doporučení

 

 

  • Výkonné a kvalitní PC – to NEJ za rozumné ceny

Samozřejmě není problém utratit za počítač 100 000 i 250 000 korun, ale u nás víme, že i high end, TOP výkon a TOP kvalita se dá nakupovat rozumně. Nejdražší neznamená vždy nejlepší a často o mnoho tisíc dražší produkt nenabízí nic, čím by cenu dokázal obhájit. Na DDWorld.cz vám tedy poradíme, jak nakupovat výkon a kvalitu a přitom neházet peníze z okna …

  • Výkonný herní a multimediální základ

Hodně luxusu a výkonu můžete mít se vším všudy už za 35 000 korun s daní. A takhle by to nějak mohlo vypadat:

Výběr platformy je zde už zajímavější – šestijádrový procesor AMD Phenom II X6 vs čtyřjádro Intel Core i7-760, oba za srovnatelné ceny. U grafiky je to horší můžete vzít rozumnou HD 5850 nebo o něco exkluzivnější HD 5870, v obou případech je ale už půl roku volba stále stejná, i když NVIDIA na trh uvedla model GTX 470, který však při výkonu mezi HD 5850/5870 nabízí mnohem horší provozní vlastnosti než HD 587, ale díky slevě se poměr cena-výkon u GTX 470 nejeví špatně. Na druhou stranu stejný výkon nabídne konkurence s lepšími provozními vlastnostmi za stejnou cenu, takže koupě GTX 470 stále postrádá smysl a půl roku po HD 5800 nabízí jen horší variantu toho, co HD 5800 nabídly už v říjnu 2009. To není to, co bychom od konkurence očekávali. Také nesmí chybět v kvalitní sestavě rychlý a moderní SSD disk …

  • Výkonný a kvalitní základ za slušnou cenu

Tím nejlepším, co v našich přehledech najdete, jsou sestavy kolem 60 000 korun. Zde najdou využití ty nejlepší komponenty, které dnes můžete mít.

I zde můžeme prohlásit, že AMD a Intel platformy jsou vyrovnané a opravdu těžko se v této cenové hladině vybírá. Samozřejmě pokud jdete po maximálním výkonu, pak si pořiďte Intel a Core i7-980X – protože zde není nic, čím by AMD mohlo konkurovat, bavíme se ale o procesoru s cenovkou přes 20 tisíc. Pokud vám jde o cenu, pak je AMD a jeho šestijádra lepší a výhodnější. U grafických karet zde máme také z čeho vybírat, i když pokud vám jde o výkon, je tu už více než půl roku situace jasná. Samozřejmě kvalita a výkon je vlastní i všemu ostatnímu, co v těchto sestavách určených pro pravé nadšence a všechny, co oceňují výkon a kvalitu.

  • O komponentách podrobněji

Pokud jde o výběr procesorů, tak na hranici kolem 5000 korun je AMD stále o něco lepší, zejména pak její AMD Phenom II X6. Pokud budete chtít šestijádrový Intel, musíte sáhnout hluboko do peněženky, ale za to pak už nic lepšího mít nemůžete. Každopádně od 6000-7000 korun výše je už situace mezi AMD a Intel velmi vyrovnaná, ale výše už je to pak zase jasná doména Intelu. Zde se nějakého konkurenčního boje dočkáme asi až za rok, s novou generací CPU, kdy se nám síly srovnají.

 

U AMD bych upozornil na to, že X6 mají v podstatě stejné provozní vlastnosti jako X4 AMD, navíc 1055T se začíná kromě 125W verze prodávat i 95W. To ještě zvýší rozdíl proti minimálně 130W Core i7-9xx, protože Intel Core i7 jsou sice výkonné, ale také o dost více žravé a topivé a tak rozhodně jejich chlazení a napájení nepodceňujte. Intel má ale na LGA1366 platformě výhodu tříkanálového řadiče pamětí. V této cenové hladině bychom tedy již doporučili spíše Intel platformu.

Zde si také můžete užít při výběru základních desek. AMD i Intel platformy nabízejí mnoho luxusních modelů. U X58 bych upozornil i na mATX desky! Stejně tak tu najdete i super výkonné a vybavené desky, jejichž ceny ale atakují 10 tisíc. Nicméně nic lepší nekoupíte. AMD platforma nemá tak extrémní ceny, ale přeci jen ceny luxusních, výkonných a vybavených nových edic AMD 800 desek stojí na poměry AMD poněkud více, než na co jsme byli zvyklí. Ale jsou vynikající. Doporučujeme tedy modely Gigabyte, ASUS a MSI a předvádíme vám je pravidelně v recenzích. SATA 6G a USB3.0 je zde standard, i když SATA6G mají nativně jen AMD 800 desky, USB3.0 je pak přes řadiče u obou platforem stejně jako je SATA6G přes přídavný řadič u Intel platformy. Jak to bude s osudem LGA 1156 platformy již víte, LGA 1366 a X58 tu s námi ale bude ještě dlouho a to až do konce příštího roku, kdy jej nahradí nová patice, nový čipset a nové Intel procesory budou mít 8-10 jader! U AMD nás čekají v polovině příštího roku 8 jádrové 32nm Bulldozer procesory do AM3+ patice, kdy ale budou pravděpodobně kompatibilní se stávajícími AM3 deskami.

Výběr grafické karty je už od listopadu 2009 poněkud jednotvárný. Pokud chcete výkon a to asi od grafiky za více než 10 000 korun chcete hlavně, tak je tu Radeon HD 5970. Doufali jsme, že by NVIDIA FERMi GTX 400 grafiky mohly být konkurencí, ale po vydání GTX 480 nadšení hodně opadlo. GTX 480 stojí nějakých 11 000 korun, výkonově se ale k HD 5970 ani nepřibližuje a GTX 480 dokáže jen o něco překonat HD 5870, pokud HD 5870 nebude OC edice. Za zmínku ale rozhodně stojí fakt, že GTX 480 je nejžhavější, nejhlučnější a nejžravější referenční jednojádrovou grafikou všech dob. Ačkoliv NVIDIA uvádí TDP 250W, všichni ví, že je to lež. HD 5970 má totiž oficiálně TDP 293W, ale měření ukazují, že je v reálu úspornější než GTX 480, která prostě žere více a tak nemůže mít nižší TDP. GTX 480 se i přes masivní a výkonný chladič dokáže rozpálit ke 100°C na jádře a ohřívá celou PC sestavu. ATI se navíc na NVIDIA FERMi dobře připravilo a na HD 5970 2GB si nechalo obří rezervu, protože karta jede na taktech HD 5850.

Nové verze HD 5970 se 4GB už mají takty ala HD 5870 a výkon o 15% výše a pořád to ještě zdaleka není plné využití potenciálu. Pokud chcete vůbec to nejvýkonnější na světě, Sapphire má Radeon HD 5970 TOXIC, který má takty přes 900MHz na jádrech a jeho výkon deklasuje všechno, co jsme až doposud mohli vidět. Cena je ale 24 000 korun. Ještě exkluzivnější bude ASUS ARES HD 5870 X2, který bude v základu slabší, ale s větším OC potenciálem. Pokud budete chtít jeden kousek z 1000 kusové limitované edice s exkluzivním provedením i balením, připravte si nějakých 30 000 korun. Bohužel NVIDIA se z boje o výkonové vrcholy, musela pro letošní rok stáhnout. GF100 jádro a GTX 400 grafiky nemají na to, HD 5970 porazit a to je spíše veřejné tajemství, že ATI chystá malou evoluci v podobě HD 6000, které v základu ještě o pár % povyskočí proti současným HD 5000 modelům. HD 6000 ale budou stále 40nm, takže zázraky nečekáme. Objevit by se mohly na přelomu září-října. Do té doby není na poli high-endových grafik co řešit a ATI Radeon 5970 si udrží obrovskou výkonovou převahu minimálně celý rok od svého uvedení. NVIDIA by mohla maximálně nabídnout duální GTX 460 model, který by byl schopen výkon HD 5970 jen dotáhnout, a to by po roce bylo přeci jen trochu málo …

Při výběru pamětí nezapomeňte, že X58 platforma je tříkanálová a tedy osazujete paměti po trojicích. U AMD jsme zvolili variantu 4x 2GB a tedy 8GB celkem, u Intel jen 6GB, ale obojí je více než dostatečná kapacita paměti. Obojí jsou samozřejmě DDR3 1600MHz moduly. Pokud plánujete masivní OC, můžete uvažovat i o nějakých kvalitních modulech s certifikací pro 2500MHz, ale pro ostatní je to zbytečné. O něco zajímavější je to při výběru pevných disků. Samozřejmě klasický HDD osadíme kvůli kapacitě, ale pro výkon sáhneme po SSD.

Kdo si jednou výkonné SSD vyzkoušel, ví, že ten rozdíl je ohromující. Nemluvíme o levných SSD, ale o kvalitních, které sice nabízejí jen zhruba 64-128GB za cenu 5000-8000 korun, ale jejich výkon je výrazně vyšší než u nejrychlejších běžných HDD. Do sestavy jsem doporučil 128GB Kingston V+, což je hodně dobrý kompromis mezi výkonem-kapacitou a cenou. Je to 2,5“ disk, tak na to při osazení do skříně pamatujte. Samozřejmě SSD disků je na trhu celá řada a jsou i mnohem výkonnější. Králem z běžných modelů jsou OCZ a Intel, ale také podle toho stojí. Investovat také můžete desítky tisíc až 250 000 korun do SSD pole ve formě PCIe Karty. Čtveřice SSD v RAID nabízí pak fenomenální přenosové rychlosti kolem 1000MB/s, ale ceny jsou rovněž extrémní. V oblasti SSD je ale určitě do čeho investovat a také je ten nárůst výkonu opravdu hodně znát. V případě optické mechaniky můžeme u dražších sestav sáhnout po Blu ray vypalovačce, jejichž ceny notně poklesly. Nicméně záleží na tom, zda jste BR formátu schopni využít, jinak nemá její pořízení samozřejmě žádný význam.

Diskutovat o použití kvalitní zdroje, bedny a chladičů nemá v této cenové relaci žádný smysl. Je to samozřejmost. U všech kategorií máme z čeho vybírat. U zdrojů je tu hodně modelů od SEASONIC, TAGAN a ENERMAX. U skříní doporučuji nejen kvůli montáži, ale i kvůli chlazení sáhnout po bigtower skříních a i zde jsou desítky modelů od značek jako CoolerMaster, Thermaltake, Lian-li apod. Pokud jde o chlazení procesorů, tak vybíráme nejlepší chladiče. Jak víte z našich testů, jedny z nejlepších chladičů dělá firma NOCTUA a její model NH-D14 vám na základně našich zkušeností můžeme jen vřele doporučit, jako nejlepší chladič na světě, který je kategorií sám pro sebe. Jsou samozřejmě i jiné modely, ale tenhle je opravdu absolutní špička a vaší sestavě zajistí tichý chod a účinné chlazení. O nutnosti a využitelnosti kvalitní zvukové karty se také nemá smysl přít. Jednak jsou to FPS navíc, ale hlavně je to vysoce kvalitní zvuk, který oceníte u her i filmů, kdy uslyšíte jasně zřetelně i ten příslovečný špendlík spadnout na zem.

U těchto sestav můžete investovat i do DVD verze Windows 7 včetně drahé Ultimate edice 64bit verze, ale klidně si vystačíte i se 64bit W7 HP verzí a klidně jen OEM. Záleží na vás.



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 586x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 692x
Komentářů: 1
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1275x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1110x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1092x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1752x
Komentářů: 6