TEST: Asus Rampage III Extreme: Téměř dokonalá základní deska a to nejlepší pod Intel Core i7? Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Úterý, 15 červen 2010
Přejít na obsah
TEST: Asus Rampage III Extreme: Téměř dokonalá základní deska a to nejlepší pod Intel Core i7?
ASUS Rampage III Extreme - Parametry a technologie
ASUS Rampage III Extreme - Balení a výbava
ASUS Rampage III Extreme - Základní deska
ASUS Rampage III Extreme - Pod drobnohledem
ASUS Rampage III Extreme: ASUS ROG Xpander
ASUS Rampage III Extreme - Testy
ASUS Rampage III Extreme - BIOS
ASUS Rampage III Extreme - Provozní vlastnosti a OC
ASUS Rampage III Extreme - Hodnocení

 

 
  • Asus Rampage III Extreme - Provozní vlastnosti a OC

Konečně je ta pravá chvíle si představit provozní vlastnosti tohoto extrémního produktu. Výrobce se opravdu snažil a jde to na desce krásně vidět. Taktování je vynikající a patří k absolutní špičce. Jelikož deska nemá "žravý" můstek nForce 200, tak spotřeba by se měla držet lepších X58 standardů. Jestli se naše teorie potvrdí, zjistíte o kousíček níže v tabulce s naměřenou spotřebou. Teploty by také neměly být výrazně vyšší než u dříve testovaných desek. Bohužel musíme prozradit, že deska topí mírně více, než jak je na této platformě zvykem, ale přesto se nejedná o nic hrozného a stále v této oblasti si Asus Rampage III Extreme vede mnohem lépe než například Rampage II Gene. Že se základovka bude přehřívat, se nemusíte obávat, a to ani když budete taktovat jako "šílenci". Jelikož je základní deska primárně vytvořena pro taktování enormně pokročilého procesoru Core i7 980X, který nese fyzicky šestici jader, tak si ukážeme, kam jsme vyhnaly frekvenci tohoto procesoru v kompilaci s dnes recenzovanou modlou všech taktovačů. Jestli se vzpomínáte na recenzi Core i7 980X, tak jistě víte, že na starší Asus Rampage II Extreme jsme se vyšplhali s tímto kouskem křemíku "pouze" na 4762MHz. Samozřejmě jsme chladili vzduchem, což nás solidně brzdilo. Pro dnešní test jsme si tedy vypůjčili do kolegy vodní chlazení a vyzkoušeli, jestli je deska opravdu tím pravým pro šesti-jádrová CPU. Bez problémů jsme se dostali až na frekvenci 4912MHz a to při napětí 1.56V, které nahnalo teploty čipu chlazeného vodním chlazením na "pekelné" hodnoty. Uznejte sami, že teploty procesoru při použití vodního chlazení by neměly přesahovat 80 stupňů celsia. Nám se teplota pod plnou zátěží vyšplhala, až na "šílených" 90 stupňů. I když co bychom od našeho procesoru chtěli že. Jedná se o nejvýkonnější procesor světa, který se nám povedlo přetaktovat na již opravdu extrémně vysokou frekvenci.

Pro taktování Core i7 980X jsme měli zapojené oba osmi-pinové konektory pro CPU. Zkoušeli jsme i za stejných podmínek, jestli bude přínos druhého konektoru při taktování znát, ale nejednalo se o žádné závratné hodnoty. Se vzduchovým chlazením jsme se dostali o 50MHz výše při naprosté stabilitě, než se starší předchůdkyní. Samozřejmě, že jsme se pokusili zkusit, jak se taktují i levnější procesory a dosáhli jsme výborných výsledků. Náš testovací Core i7 920 v revizi D0, se dal bezproblémově udržet stabilním na frekvenci 4200MHz, což při vyšších jarních teplotách v době testování není vůbec špatný výsledek. Ale námi dosažené frekvence potencionální zájemce určitě nebudou zajímat a tak si povězme, jak si deska vede v oblasti přetaktování frekvence BCLK. Naše první měření jsme provedli se vzduchovým chlazením. Po nějaké době experimentování a ladění nás deska pustila na "vzduchu" až k frekvenci 235MHz za pomoci utility TurboV EVO. Bohužel udržet tuto frekvenci stabilní bylo zcela nereálné. Mnohdy nám systém přestal detekovat klávesnici a pevné disky. Autor článku jako spokojený majitel technologie Eyefinity při této frekvenci narazil na špatnou kompatibilitu s Eyefinity redukcí, kterou systém rovněž nemohl detekovat. Přesto výsledek, kterého jsme dosáhli, mluví za kvalitu a dobrou připravenost desky. Plně stabilní frekvence pro BCLK byla 225MHz. Tato frekvence zvládla několika násobné projetí 3D MARKu Vantage a hodinový test na zátěž OCCT.

Když budete chtít taktovat extrémně, tak můžete počítat s tím, že váš procesor pod dusíkem budete moci s touto deskou "vyhnat" mezi 230MHz až 240MHz pro BCLK jako nic. Asus Rampage III Extreme je prostě velice vyvedeným produktem pro taktování na vzduchu, pod vodou anebo pod dusíkem. Jestli slavná EVGA X58 Classified našla konečně pokořitele si povíme v samotném závěru recenze. Teď je čas si povědět o naměřených teplotách.

Řekneme vám to na rovinu, Asus Rampage III Extreme dokáže být hodně horkou deskou, ale stále ne až tak ohromně topivým kouskem jako například Asus Rampage II Gene. Teploty, i když nebudete taktovat, se budou držet na poměrně vysokém stupni vůči konkurenci. A to z důvodu chlazení, které je "nízké" a v počítačové skříni není ani až tak dobře ofukováno, jako na jiných deskách. Naše naměřené výsledky můžete najít v tabulce a porovnat s dříve testovanými produkty. Jestli se ptáte o kolik se teplota zvedne po přetaktování, tak vás můžeme ujistit, že o moc ne. Nějaký ten stupeň navíc to je, ale za žádných okolností nám teploty ani po vysokém přetaktování nešly nad 60 stupňů celsia. Musíme také upozornit na to, že jsme k testu použili nadprůměrně větranou skříň přeplněnou 120mm ventilátory. Chcete-li hodně taktovat a jste si jistí, že desku osadíte do počítačové skříně, počítejte s nutností použití spousty ventilátorů uvnitř skříně.

Spotřebu jsme změřili na dvou frekvencích. S procesorem na základní frekvenci a na 4,0GHz. Gigabyte X58A-UD7 si řekla v klidovém režimu o 174W a o 277W pod zátěží v 3D Mark Vantage. Asus Rampage III Extreme v idle režimu "zkonzumovala" o nepatrné 2W více a pod zátěží o rovných 5W navíc. Starší Gigabyte EX58-UD4P má ve stavu bez zátěže spotřebu stejnou jako UD7, tedy pouze o jeden Watt více, což klidně může být odchylka při měření. Pod zátěží je situace naprosto stejná. Když jsme přetaktovali procesor na 4,0GHz, tak jsme se dostali na spotřebu pro UD7 ve stavu bez zátěže na 230W. Rampage II Extreme dosáhla totožného výsledku. Pod zátěží si řekla UD7čka o 2W více. A UD4P skončila v tomto testu nejhůře ze všech, spolykala o 3W pod zátěží více a v klidovém režimu o rovných 5W navíc.

Teploty měříme laserovým bezdotykovým teploměrem a spotřebu jsme zjistili klasickým zásuvkovým "měřičem", který pořídíte v každém elektru za "pár" šupů. Již víte vše o provozních vlastnostech a tak pojďme na závěr tohoto exkluzivního kompletního testu.



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 435x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 777x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3028x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1339x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1207x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1891x
Komentářů: 1