TEST: Asus Rampage III Extreme: Téměř dokonalá základní deska a to nejlepší pod Intel Core i7? Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Úterý, 15 červen 2010
Přejít na obsah
TEST: Asus Rampage III Extreme: Téměř dokonalá základní deska a to nejlepší pod Intel Core i7?
ASUS Rampage III Extreme - Parametry a technologie
ASUS Rampage III Extreme - Balení a výbava
ASUS Rampage III Extreme - Základní deska
ASUS Rampage III Extreme - Pod drobnohledem
ASUS Rampage III Extreme: ASUS ROG Xpander
ASUS Rampage III Extreme - Testy
ASUS Rampage III Extreme - BIOS
ASUS Rampage III Extreme - Provozní vlastnosti a OC
ASUS Rampage III Extreme - Hodnocení

 

 
  • Asus Rampage III Extreme - Základní deska

Asus Rampage III Extreme je velice dobře sladěný produkt už na první pohled. Červená s černou působí nadmíru dobře a základní deska svým vzhledem mírně odkazuje na Evga X58 Classified. Přesto Asus je známý svou pečlivostí na provedení. Jak po stránce vzhledu, tak po stránce funkčnosti. Není zapotřebí složitě jumperovat některé funkce jako u extrémního produktu od Evga a to bereme za veliký plus nové hračičky. Vše, co můžete od tohoto modelu očekávat, již víte a tak si jistě již sami dohledáte to, co vás zajímá. Od toho zde máme hned ze "startu" dvě fotografie kompletní desky. Již z dálky jsou patrné součástky, které jsou zde pouze ty nejkvalitnější, co můžeme na základních deskách spatřit. Od spousty exklusivních čipů přímo od Asusu, až po vymoženosti dnešního elektro průmyslu jsou všechny součástky naddimenzované a připravené pro "všechno". Nelze tedy očekávat nic jiného než kvalitu, připravenost, výkon a luxus.

Vzhledové provedení je do detailu vypiplané a je ukázkové. Chlazení je zcela geniálně navržené a vypadá nejlépe ze všech, co se nám kdy dostalo na základní desce do rukou. Podobně jako u Maximus III Extreme, je zde chlazení poměrně nízké a to dopomáhá k dobré kompatibilitě s všemožnými chladiči a výtečnému vzhledu. Extreme Design je samozřejmostí, takže nepřekvapí "zacvakávací" sloty pro operační paměti anebo zjednodušené PEG sloty. Toto řešení, ale nemůžeme moci pochválit, neboť se grafické karty špatně vytahují z horního slotu. Nechybí ani startovací tlačítka, stejně jako přepínače PCI-Express slotů. Měřící body a dva osmi pinové konektory pro napájení CPU, přijdou jisto jistě vhod každému zdatnému overclockerovi.

Pojďme si základovku rozepsat trošku detailněji. Použito je to nedražší PCB, co se pro základní desky používá. Deseti vrstvový spoj přidává na vysoké životnosti, dobrým teplotám, OC potenciálu a kvalitě celého kompletu. Společně s výborně navrženým napájením pro procesor a další důležité komponenty bude Rampage III Extreme mačkat z vašeho Core i7 a grafických karet maximum.

Zadní panel nabízí zleva PS2 konektor plus 2x USB, tlačítko Clear CMOS, optický SPDIF, 2x USB, Firewire, eSATA, LAN a 2x USB, tlačítko R.o.G. connect plus R.o.G. Connect USB a na závěr dvakrát USB 3.0, Audio konektory.

O hybridním napájení jsme vám již řekli, zde můžete vidět zalité cívky analogového okruhu. Pod velikým chladičem, s mohutným žebrováním ze slitiny jsou chlazeny i digitální spínače a všechny prvky digitálního obvodu. V pozadí je dvojice osmi-pinových konektorů pro CPU. Obstojné množství kondenzátorů je začleněno do soustavy společně s extra kvalitním a odolným FPCAP kondenzátorem. Patice je od společnosti Lotes, což po nedávných problémech s Foxconnem nepřekvapuje. Navíc se patice této společnosti vyznačují vyšší odolností a kvalitou.

Kromě vysokého taktovacího potenciálu a to především ve spojení s procesorem Core i7 980X nabízí Rampage III Extreme další zajímavost. Tou je čtveřice PEG slotů pro vaše grafické karty. Rozhodnete-li se používat dvě grafické karty řady HD 5970 v CrossFireX (ve spojení s touto deskou srdečně doporučujeme) pojedou obě dvě v plném počtu linek. Trojice grafik již linky poměrně "rozhasí" a budete se muset spokojit s tím, že dva akcelerátory poběží pouze při 8 linkách. Třetí bude nastaven samozřejmě na šestnácti linkách. Jestli spadáte pod vyznavače grafických karet Geforce, tak se připravte na to, že vaše čtyři GTX 480 pojedou pouze při osmi linkách. Jestli chcete, aby vaše čtveřice grafik jela v plném počtu linek, tak si musíte za dva tisíce korun přikoupit přídavný modul ROG Xpander, který přináší čtveřici slotů a dva nForce 200 můstky. Asus nezapomněl ani na obstarožní PCI, který mohli umístit i moudřeji a jeden PCI-Express 4x.

Pravý dolní roh ukrývá devět Sata portů, z nichž je plně použitelných pouze osm. Dostačující počet i na tu nejdražší základní desku. Šestice šedých je vyvedena z kontroleru ICH10R a zbylé dva červené plus jeden dodatečný černý jsou spravovány řadičem JMicron. Jsme rádi, že Asus se přenesl přes doby kdy R.o.G. základovky nesly pouze šestici těchto propojek. Konektorů pro připojení ventilátorů nalezneme na desce celkem osm a každý je regulovatelný stejně jako na Maximus III Extreme. Na spodním okraji je dvojice BIOS čipů, které můžete přepínat pomoci softwarových funkcí anebo tlačítkem BIOS Switch. Dva R.o.G. čipy jsou již standardem na tomto druhu vyladěného HW od Asusu. V dnešním případě jsou zde dokonce tři. Třetí čip dosahuje polovičních rozměrů a je umístěn poblíž dvou větších bratříčků. CMOS baterka je umístěna mezi grafickým slotem tři a čtyři, což není špatně zvolené místo a díky tlačítku Clear CMOS ji ve většině případů nebudete nuceni vytahovat.

Měřící konektory má i dnešní produkt. Ty jsou umístěny na velice vhodném a přístupném místě společně se startovacími tlačítky a přepínači slotů. Ty jsou čtyři (každý pro slot zvlášť) a disponují pouze funkcí ON/OFF. Vyřešeny jsou výborně. Jednak jsou na dobře přístupném místě a jednak nevyžadují žádné jumprovaní atd. Chválíme společnost Asus. Takto vyšperkované by měly být všechny High-End základní desky.

Je dost možné, že vám těch pár fotografii z článku nemusí stačit a že byste si ji raději prohlédli detailněji. Pro takový případ máme pro vás dnes druhé video, ve kterém můžete dlouhé čtyři minuty pozorovat základní desku v její plné kráse. Teď pokračujme do druhého kola, ve kterém si budeme popisovat osazené součástky a detaily dnes probíraného produktu.



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 564x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2245x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1291x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1177x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1868x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1669x
Komentářů: 0