TEST: ASUS ROG MAXIMUS XI HERO (WI-FI) – Špičková deska se vším všudy? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sobota, 20 říjen 2018
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG MAXIMUS XI HERO (WI-FI) – Špičková deska se vším všudy?
ASUS ROG Maximus XI Hero Wi-Fi - Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Závěr a hodnocení

ASUS ROG MAXIMUS XI HERO (WI-FI) je přesně tím, čím čekáte, že bude. Prostě výborná základní deska pro náročné domácí uživatele v každém ohledu. A tak zatímco procesory Core i5-9600K/i7-9700K a i9-9900K povedené rozhodně nejsou, a to necháváme stranou jejich neuvěřitelnou prodejní cenu, Z390 deska ač také nepřináší nic zásadně nového, jsou určitě lepší. Musí být. Nároky zejména 9700K a 9900K jsou naprosto extrémní (na mainstream určitě), pokud je pustíte za 95W limit (který někdy je i u desek v základu nastavený, ovšem někdy také ne – že je aktivní poznáte jednoduše, procesory 9700K/9900K mají znatelně nižší výkon než ukazují naše a další recenze a také podivně málo topí a žerou, dokonce méně než 8700K, což samozřejmě nedává logicky smysl, když 8700K má menší čip, méně jader nižší takt jinak jde o stále stejný 14nm procesor a architekturu ;) ), sežerou opravdu hodně wattů a všechno to zase musíte uchladit. A to není jen tak. Výrobci desek samozřejmě s obojím museli počítat.

ASUS ROG MAXIMUS XI HERO Z390 tak proti předchůdci ASUS ROG MAXIMUS X HERO Z370 přináší hlavně fyzicky posílené napájení a zpracování některých klíčových součástí. Napájení je silnější, kdy nová verze má 24+8+6pin, starší měla jen 24+6pin. Trochu kontroverzní je pro některé způsob, jakým ASUS udělal „8-fázové“ napájení u této desky, jež je ve skutečnosti pořádně zesíleným 4-fázovým napájením, ale je to omezením opravdu jen pro extrémní taktování, nikoliv běžné domácí taktování. I napájení některých částí desky bylo zesíleno, fyzického posílení a zpevnění se dočkaly třeba i sloty pro paměti. Také pasivy na napájecí kaskádě jsou výrazně mohutnější a posílené heatpipe, což se odrazilo ve znatelně lepším chladícím výkonu proti předchůdci a nižším teplotám na VRM. Vše je zkrátka děláno s ohledem na extrémní nároky nových „mainstreamových“ procesorů Intel Core 9000.

Pokud jde o jiné změny, tak výbava obou desek je z 99% stejná. Z390 verze má více USB 3.1 Gen2 a má nový port „NODE“ pro přímý monitoring zdrojů, které tohle podporují. Nejviditelnější změna je pak v designu, kdy předchůdce byl o něco světlejší (světlejší barva plastových krytů i stříbrné provedení vykrajovaných pasivů). Nová XI verze je tmavší, převládá černá na všem, pasivy a kryty mají nový design, který je uhlazenější a RGB podsvícení vyváří zajímavější vzhled, ale podsvícené jsou jinak stále stejné části desky jako u předchůdce. ASUS zapracoval i na některých softwarových prvcích a UEFI. Zkrátka ASUS ROG MAXIMUS XI HERO je evolucí ASUS ROG MAXIMUS X HERO v každém ohledu, a to hlavně s ohledem na výrazně vyšší provozní nároky procesorů řady Intel Core 9000.

To se ale odrazilo i v ceně desky, kdy je o něco dražší. ASUS ROG MAXIMUS XI HERO bez WiFi vychází na 7700 korun vč. DPH, ASUS ROG MAXIMUS XI HERO (WI-FI) je pak za 8300 korun vč. DPH. Obojí tedy o několik set korun dražší než minulá generace, což lze jednoduše vysvětlit náklady na silnější napájení, větší chlazení apod. A ano, tohle je cenově nejpřístupnější ASUS ROG MAXIMUS Z390 model desky v nabídce. Existuje několik dalších MAXIMUS modelů (podíváme se na ně v testu později) včetně atraktivní nové mATX GENE verze, které jsou všechny ale ještě dražší (některé hlavně proto, že jsou načančanější ;) ). Pokud tedy chcete všechnu tu špičkovou kvalitu, možnosti a funkce, které tahle vrcholová řada ASUS desek nabízí, tak testovaný ASUS ROG MAXIMUS XI HERO (WI-FI) je slušná volba.

  • Závěr

Desce jako takové se tedy nedá moc vytýkat z pohledu běžného i náročnějšího uživatele. Z hlediska kvality zpracování je to absolutní špička a neobsahuje ještě nějaké ty extrémní ale jinak zbytečné vizuální prvky, takže cena není ještě tak vysoko. ASUS výrazně zapracoval na posílení chlazení i napájení (i když extrémní OC nadšenci tím řešením „8 alias 4 fází“ u této desky nadšeni nejsou), což bylo opravdu nutné. Pokud se dá desce něco vyčítat, tak bych řekl, že u této třídy zpracování, ceny a výbavy by se někteří skutečně mohli ptát, zda už by osazení 10 Gbps síťovkou přeci jen nebylo na místě. Radostí také moc neskáči z umístění prvního M.2 slotu, který je v sendviči mezi žhavým CPU a žhavou grafikou a mnohem lepší řešení by bylo umístění pod pozici karty, nebo ještě lépe, udělat jej na kolmo, jako to u některých desek ASUS již dříve nabízel. Umístění druhého M.2 už je fajn. Jinak ale nemám, co bych desce vytkl. Funguje výborně, je skvěle udělaná, dobře vybavená s hromadou funkcí atd. Ani žravé a žhavé nové Intel procesory ji do kolen nepošlou a dokáže ustát jejich nenasytné nároky. Zkrátka kvalitní deska, čemuž ale také odpovídá cena, kdy se stále bavíme o výkonem a výbavou (hlavně omezený počet PCIe linek) mainstreamové platformě, i když ceny desek i CPU tak určitě nevypadají. Takže ano, cena je také určitě jedním z méně atraktivních aspektů, ale pokud chcete kvalitu a vše co s tím souvisí, tak ji za to dostanete.

ASUS ROG MAXIMUS XI HERO (WI-FI) tedy rozhodně získává naše doporučení, je to vynikající deska, pár drobností by se dalo ještě vylepšit, ale jinak má vše tak jak je skutečně třeba a ve vysoké kvalitě a špičkové funkčnosti.   

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Indiana Jones and the Dial of Destiny – pátý a poslední?
Indiana Jones and the Dial of Destiny – pátý a poslední?Čtvrtek, 01 prosinec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 717x
Komentářů: 0
Vyšlo Marvel’s Midnight Suns – zajímavá tahová strategie
Vyšlo Marvel’s Midnight Suns – zajímavá tahová strategieStředa, 30 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 428x
Komentářů: 0
Remake prvního dílu Zaklínače bude hodně jiný! Kdy?
Remake prvního dílu Zaklínače bude hodně jiný! Kdy?Úterý, 29 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1358x
Komentářů: 5
STAR WARS: Squadrons – skvělá hra nyní zdarma!
STAR WARS: Squadrons – skvělá hra nyní zdarma!Čtvrtek, 24 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1278x
Komentářů: 1
The Witcher 3 s lepší grafikou i FSR 2 již brzy!
The Witcher 3 s lepší grafikou i FSR 2 již brzy!Středa, 23 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1644x
Komentářů: 5
Praga Bohema nové superauto z ČR stojí 32 milionů!
Praga Bohema nové superauto z ČR stojí 32 milionů!Úterý, 22 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1454x
Komentářů: 5