TEST: ASUS ROG MAXIMUS XI HERO (WI-FI) – Špičková deska se vším všudy? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Saturday, 20 October 2018
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG MAXIMUS XI HERO (WI-FI) – Špičková deska se vším všudy?
ASUS ROG Maximus XI Hero Wi-Fi - Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Provozní vlastnosti, taktování

V sestavě máme ASUS ROG Radeon RX VEGA 64 grafiku, nicméně snažíme se v tomto případě vytěžovat hlavně procesory. 

  • Spotřeba a teploty

Z hlediska spotřeby desky hraje roli osazený procesor. Nové Coffee Lake procesory žerou díky přidání další části čipu o něco více než KABY LAKE. Nová COFFEE LAKE Refresh, které navyšuje počet jader na 8 a s tím i zvyšuje velikost čipu, je výrazně výhřevnější, pokud tedy nezapnete ten limit na 95W striktně (což je u mnoha Z370 desek aktivní v základu právě s ohledem na slabší napájení desek), kdy je spotřeba výrazně nižší, ale to i výkon (až o 15% v některých případech). Nicméně někteří nechali aktivní ten limit i u testované desky, protož jsou některé recenze 9700K/9900K divné, protože vykazují nízké teploty a spotřebu. Je to proto, že i u této desky můžete nechat limit striktně na 95W TDP, pak ale procesor nepojede na ty takty tak vysoké, které Intel uvádí a nebude mít takový výkon jaký ukazují recenze, kde limit není.

Pokud pustíte 9700K naplno, tak jak je z výroby, kdy jede vysoko nad 95W limit, je spotřeba a zahřívání procesoru enormní. A s tím samozřejmě musí desky počítat. Obsahují také funkci, kdy můžete aktivovat Turbo takt, na kterém by normálně jelo jen jedno jádro, po všechna. V případě 9700K by tak s tou funkcí mohl jet CPU na 4,9GHz, což vyžaduje velmi výkonné vodní chlazení a i tak to bude topit opravdu hodně.

  • Taktování

ASUS ROG MAXIMUS XI HERO (WI-FI) je jako ROG MAXIMUS deska vhodná i pro vysoké domácí taktování, i když pro fandy extrémního způsobu taktování má ASUS jiné modely, vybavení lepším napájením než touhle „zdvojeným“ 4fázovou verzí. I tak ale disponuje vším potřebným pro větší a stabilní domácí taktování je tak dobře připravený. A také být musí.

Core i7-9700K a Core i9-9900K, pro které je především designována a určena, jsou extrémní procesory pokud jde o zahřívání a spotřebu. Už v základu, nebržděné striktním ručním nastavením 95W TDP limitu, topí přes 80°C i se slušným chladičem a žerou k 200W. ASUS umožňuje jejich další taktování. V případě 9700K modelu, který máme k dispozici, je možné s ním dosáhnout na 5GHz na všech jádrech. Hraniční je podle nás 5,1GHz, na což ještě stačí ne tak extrémní napětí. Dokážeme najet i na 5,2 a 5,25GHz, ovšem to už je s napětím, které bych rozhodně nedoporučoval dlouhodobě a ne všude je to stabilní. Každopádně ASUS ROG MAXIMUS XI HERO (WI-FI) všechno zvládá. A to je co říci, protože spotřeba přetaktovaného 9700K na 5,1GHz se blíží 300W! uchladit tu malou plochu je tak velká výzva a nic menšího než 360mm AiO na to ani nezkoušejte. Napájecí kaskáda desky jde přes 60°C při taktování, což je výborné a svědčí o vylepšení proti minulé verzi Z370 této desky, která měla slabší chlazení. Všechno tedy deska zvládá. Dokonce i to AI taktování funguje solidně, nám deska nastavila po několika pokusech nakonec 4,9GHz na všech jádrech s rozumným napětím, takže asi OK, i když zajímavější by bylo, kdyby ten OC potenciál byl větší než u nových Core 9000 je, jak by se s tím vypořádala. Takhle ani ručně o moc více nastavit nejde. Na to, že tohle můžete aktivovat jedním klikem, je to dobré.

Pokud jde o taktování pamětí, Intel platforma není moc vybíravá, ostatně je to proto, že paměti nejsou konstrukčně s CPU tak zásadně svázány jako u RYZEN procesorů, kde jsou i paměti lépe využívány. U Intelu sice můžete použít velmi rychlé moduly, včetně 4400MHz dnes, ale přínos výkonu proti 3200MHz nebo 2666MHz (základ Intelu), je v běžných aplikacích minimální. ASUS deska ale samozřejmě nemá žádné problémy s velmi rychlými DDR4 a tak se jako běžní uživatelé nemusíte bát, když náhodou rychlejší RAM použijete, že je na tom taktu nebudete moci provozovat. To jestli to bude v něčem přínosné už je jiná věc :). Vysoké takty jdou totiž ruku v ruce s horším časováním, a jak u Intel tak u AMD platí, že časování hraje velkou roli, takže je výhodnější pro praktický výkon osadit spíše 3200 – 3600MHz s nižším časováním, než to hnát frekvenčně výše za cenu horšího časování.

Takže co říci na závěr?



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCWednesday, 17 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 660x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Tuesday, 16 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 723x
Komentářů: 1
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíMonday, 15 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1328x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Friday, 12 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1169x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciThursday, 11 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1108x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Wednesday, 10 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1756x
Komentářů: 6