TEST: Exkluzivní ASUS Maximus IV Extreme P67 - špičkový podvozek pro Sandy Bridge LGA1155 Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Sobota, 22 leden 2011
Přejít na obsah
TEST: Exkluzivní ASUS Maximus IV Extreme P67 - špičkový podvozek pro Sandy Bridge LGA1155
ASUS Maximus IV Extreme P67 - Parametry a balení
ASUS Maximus IV Extreme P67 - technologie
ASUS Maximus IV Extreme P67 - Základní deska
ASUS Maximus IV Extreme P67 - Detailní pohled na desku
ASUS Maximus IV Extreme: EFI BIOS
ASUS Maximus IV Extreme P67 - Testovací sestava a výkon
ASUS Maximus IV Extreme P67 - Taktování a provoz
ASUS Maximus IV Extreme P67 - Závěr a hodnocení

 

 

  • Asus Maximus IV Extreme - Detailní pohled na desku

Desku již máme z větší části proklepnutou a již nám zbývá si popsat pouze pár drobností. V této kapitole si v rychlosti popíšeme osazené čipy na desce a pár dalších zajímavostí. Podívali jsme se i na to, jak deska vypadá, když se sundá chladič. Nebude tedy chybět ani rozborka čipové sady, PCIe můstku a také napájení samotného procesoru.

Omluvte horší kvalitu fotek, než na kterou jste zvyklí z mých obvyklých článků. Bohužel jsme byli nuceni fotit kamerou, která sice zvládá fotky v rozlišení téměř pět tisíc na čtyři tisíce. Ale čočka není zrovna nejvyšší kvality a mody pro fotografování nejsou na kameře ve zrovna nejvyšším počtu. Vynasnažíme se v brzké době sehnat nový "foťák" a nabídnout vám kvalitní fotografie, které si zasloužíte a také na které jste zvyklí.

BIOS Switch tlačítko, Dvojice BIOS čipů, jumpery pro propojení s počítačovou skříní (kompatibilní s Q-konektory). TPU čip pro funkci Turbo-V. A trojice iROG čipů.

Systémových konektorů (plně regulovatelných) pro ventilátory je na desce osazen vhodný počet. Konektorů je zde osazeno osm, což by měl být dostačující počet i pro největší "maniaky". Jsou rozmístěny velice důkladně a a musíme prozradit, že jsme zatím na žádné desce neviděli tak perfektní rozmístění, jako tady. Za návrh a rozložení klíčových (i všech ostatních) komponent musíme dnes Asusu udělit dvě jedničky s hvězdičkou. PLX můstek nám řídí (spravuje) linky pro grafické karty. Ten je univerzální a dá se použít pro mnoho věcí, včetně Sata konektorů, až po řízení linek grafických slotů.

Vlevo se nachází malinkatý Sata řadič JMicron 362. Druhým čipem je zvukový kodek Realtec ALC889. V této části desky, zaujme rozmístění kondenzátorů, které jsou napěchovány u sebe doslova na "tělo". Přídavný 12V konektor pro dodatečné napájení PCIe slotů a zvýšení OC potenciálu a stability grafických karet je umístěn hned vedle kondenzátorového "pole"

MSI a Gigabyte zařazuje spínací prvky přímo do mosfetů, které nesou značení DrMOS. Asus na to šel od lesa a trošku složitěji, přesto efektivně. Každá fáze disponuje jednou zalitou cívkou s feritovým jádrem. Ta je doplněna dvojicí FET+ členů (mosfetů), které jsou řízeny dvojicí digitálních spínačů.

NEC D720200F1 je nám velice známý čip (USB 3.0). Popisovali jsme ho mnohokrát, takže dnes toto vynecháme. Druhý čip zprava je Intelovský síťový kontrolér.

VLI čip je fázový kontrolér spadající pod EPU standard.

USB 3.0 portů je na desce osazených mnoho. Je tedy logické, že by je všechny jeden jediný čip nezvládl důstojně obsloužit. Od toho je umístěný druhý čip NEC D720200F1 přímo za zadními výstupy. Poblíž se také nachází druhé 12V přídavné napájení PCIe slotů. A samozřejmě druhý fázový kontrolér od společnosti VLI.

Pod chladičem se svítícím logem je umístěn můstek NF200, který přidává PCIe slotům dalších 24 linek, které se rozdělují mezi dva sloty.

A zde jest čip "čipsetu" od Intelu. Jedná se o P67 Express v nejnovější revizi. Deska kterou jsme dostali k testu je plná prodejní verze a tento čip je ve stejné revizi, ve které se osazuje na desky, které si i vy můžete pořídit.

Když už jsme zdělali ten chladič, tak pro zajímavost jsme udělali i video osazených čipů, které ukrývá chladič. Video je samozřejmě v HD kvalitě. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Nejlepší závodní hra roku? LEGO 2K Drive
Nejlepší závodní hra roku? LEGO 2K DriveTuesday, 28 March 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 336x
Komentářů: 0
Unreal Engine 5 ukazuje vizuál nové generace her
Unreal Engine 5 ukazuje vizuál nové generace herMonday, 27 March 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1606x
Komentářů: 3
Resident Evil 4 remake vyšel. Další trefa do černého?
Resident Evil 4 remake vyšel. Další trefa do černého?Sunday, 26 March 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 1
Aliens: Dark Descent – nová vetřelčí hra vypadá skvěle!
Aliens: Dark Descent – nová vetřelčí hra vypadá skvěle!Friday, 24 March 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1535x
Komentářů: 9
Star Wars Jedi: Survivor – příběhová ukázka
Star Wars Jedi: Survivor – příběhová ukázkaMonday, 20 March 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1440x
Komentářů: 3
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?Thursday, 16 March 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2658x
Komentářů: 9