TEST: Exkluzivní ASUS Maximus IV Extreme P67 - špičkový podvozek pro Sandy Bridge LGA1155 Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Sobota, 22 leden 2011
Přejít na obsah
TEST: Exkluzivní ASUS Maximus IV Extreme P67 - špičkový podvozek pro Sandy Bridge LGA1155
ASUS Maximus IV Extreme P67 - Parametry a balení
ASUS Maximus IV Extreme P67 - technologie
ASUS Maximus IV Extreme P67 - Základní deska
ASUS Maximus IV Extreme P67 - Detailní pohled na desku
ASUS Maximus IV Extreme: EFI BIOS
ASUS Maximus IV Extreme P67 - Testovací sestava a výkon
ASUS Maximus IV Extreme P67 - Taktování a provoz
ASUS Maximus IV Extreme P67 - Závěr a hodnocení

 

 

  • Asus Maximus IV Extreme - Závěr a zhodnocení

Jelikož dnešní test je pouze prvním představením P67 desek, logicky bez srovnání, a také bez vlastních OC testů, nedělejme definitivní závěry. Většinu věcí jsme ale již otestovali a zjistili.

Asus je znám svým dobrým balením a jeho "příbalem" k ladičským deskám ze série R.o.G. U Maximus IV Extreme tomu není jinak, a balení je zcela standardní. Krabice se již nějaký ten pátek nezměnila a působí stále dobře, i když již začíná možná některé trochu omrzovat. Příslušenství je jedním slovem maximalistické, ale to se od desky z řady Maximus očekává. Asus šel ještě dál, než kdy jindy a dopřál nám extrémně bohaté příslušenství, které odpovídá ceně, za kterou, je deska prodávána. Zde toho nalezneme nepřeberně mnoho.

EFI rozhraní je vítaným zpestření do "staletí" zatuchajících "dungeonů" základních desek s klasikým BIOSEM, který je pravěkým dinosaurem přežívajícím do těchto dob. Vypadá velice dospěle a nadměrně povedeně. Orientace v něm je velice snadná, protože se jedná spíše pouze o ovládací a designovou změnu. Jinak vše zůstalo při starém a každý uživatel se zde během pár okamžiku zorientuje a hned ví, co a kde nastavit. Rozpětí napěťových hodnot je fantastické a vůbec se na Asus nezlobíme, že u každé nové desky ze série Republic of Gamers přidává pod "kotel". S každým novým modelem jsou napěťové volby stále extrémnější a vyladěnější a to je pro domácí, tak i extrémní taktování vítaným plusem. Jsme rádi, že výrobce konečně napadlo zbavit se starých BIOSů a dopřát nám něco zcela nového a jedinečného. Po mnoha dekádách již bylo na čase a možná už se to dávno mohlo udělat.

Další věc, kterou si můžeme dnes rozebrat je vzhledové provedení, osázení součástek a jejich správné zvolení. Asus neubral na kvalitě u této desky, která je se mířena na mainstreamovou P67 platformu, ale kvalita je maximální. Cena je odpovídající kvalitě a možnostem desky. Barevné ladění je opět zcela typické pro  Republi of Gamers rodinku. Chlazení je inspirováno sérií Sabertooth, díky čemuž nabízí výborné teploty a to i přes to, že deska disponuje nadměrně "topivým" můstkem NF200. Vzhledově si výrobce velice polepšil a design chlazení je povedený. Osazené součástky jsou certifikovány pro armádní účely a to zaručuje vysokou životnost, spolehlivost a maximální využitelnost v každém ohledu.

Taktování si dnes ohodnotíme jenom zběžně, z již řečených důvodů (neměl jsem zatím k dispozici odemčený procesor pro vyzkoušení potenciálu). BCLK frekvence, které je deska schopna stabilně dosáhnout je naprosto stejná, jako i u nejlevnějších modelů, které si můžete pořídit. Když budete chtít taktovat více a obstaráte si procesor s otevřeným násobičem, tak můžete počítat s tím, že vás deska v žádném ohledu nezklame a zaručí vám prvenství. A to když budete taktovat se vzduchovým, vodním chlazením anebo pod dusíkem. Asus brzy vydá další model, pro dosluhující platformu X58. Deska se bude jmenovat Rampage III Extreme a bude se jednat o Black Editions. Deska bude vybavena přídavnou zvukovou kartou Xonar a velice povedenou síťovou kartou. Proč se, ale o ní zmiňujeme? Kromě toho, že se bude jednat o extrémně drahý produkt s cenou začínající nad deset tisíc korun (můj odhad), tak nabídne spoustu novinek, převzatých z "Maximusky". Především chlazení bude řádně inspirováno a převzato z tohoto modelu a díky použitému materiálu budou teploty velice nízké. Již se tedy nebude opakovat situace, kdy některé desky ze série R3E se přehřívaly kvůli špatně navrženému chlazení a chybám v návrhu. Jste-li uživatelem X58 platformy a zaujala vás Asus Maximus IV Extreme, tak se můžete začít těšit na desku z černé edice. Ta totiž přinese vše, co přináší zrovna oceňovaná novinka.

V úvodu jsme se zmínili, o tom, že máme již otestováno solidní kvantum desek pro tuto platformu a v testech budeme samozřejmě pokračovat. Těšit se také můžete na samostatný větší test procesorů Sandy Bridge, kde ale máme stejný problém, chybí nám některé odemčené modely, aby byl test kompletní. Ale všechno bude :). Každopádně dnes jsme se podívali na absolutní vrchol toho, co nová P67 platforma nabízí a nový ASUS Maximus IV Extreme v žádném ohledu nezklamal. Samozřejmě jeho cena je na mainstreamovou platformu vysoká a dosahuje 8000 korun včetně DPH, ale vzhledem k výkonu Core i7-2800 procesorů, není pro mnoho nadšenců přehnaná. Je to deska pro nadšence, je to Extreme Edice a ASUS zcela určitě vydá i FORMULA verzi, která bude mnohem méně extrémnější, a tedy levnější.  ASUS Maximus IV Extreme je bez pochyby velmi kvalitní, velmi vybavená a velmi vypiplaná základní deska, nad kterou jistě budou mnozí nadšenci oprávněně koukat, ale jen málokdo si ji skutečně koupí. Její potenciál je samozřejmě v domácích podmínkách nevyužitelný, prostě Extrémní, ale bez toho by to nebyla Extreme deska.

 

"Maximalistická a extrémní deska pro platformu P67 pro pravé nadšence"

Za zapůjčení desky děkujeme společnosti ASUS

 

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
rigix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-22 01:14:25

Pěkné, rád se podívám ale děkuji nechci :-D. Jinak je to fakt masakr pěkná deska, ale nejsem blázen do desky víc jak 4 tisíce nedám :-)
F3rda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-22 16:48:21
avatar
Jako člověk se rád podívá, je to nádhera, ale přesně - mám limit taky tak ty 4 tisíce
snakehead28 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-22 10:57:26

Bombasticka doska Má parádnu výbavu.

A tiež sa velmi pacila tato recenzia. Je skvele napísana.

Bodaj by boli všetky recenzie na dosky takto pekne, "ze vším všudy" napísane Veľmi detailný pohlad na dosku.
Skvela recenzia
budy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-22 19:32:39
avatar
Děkuji ..Snad se budou i ty příští takto líbit
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-22 11:32:52
avatar
Rejp: Je to možné, nová doska máločo má nabehané a už je v oblast cpu a pamätí zospodu celá opálená

Odkaz
snakehead28 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-22 12:50:38

to by ma zaujmalo co s tym DD robil
budy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-22 17:09:28
avatar
To je foťákem..Od blesku. To byste už měli vědět že se nalakovaný pertinax za určitých podmínek leskne a dělá zajímavé obrazce
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-22 17:09:21
avatar
Klídek, robím si srandu (preto ten rejp pred vetou) v oblasti CPU a Ram je to proste tmavšie, asi niečo vrhlo tieň na dosku
Pri pohľade na ňu som si spomenul na jednu zostavu čo k nám prišla, doska EVGA socket 775, CPU P4 Prescott ..... Po zistení že doska šla do kremíkového neba a demontáži som si začal dosku obzerať zblízka a hľadal príčinu smrti jednej z najdrahších dosiek, zhora bolo vidieť dochrumkava upečené stabilizátory, kondíky to kupodivu ešte nevzdali a nenafúkli sa no pri pohľade zospodu mi bolo jasné že tam sa to žhavilo.
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-22 12:01:30
avatar
Vzhled vynikajici, deska take, jen u me v pc ji nehledejte
Karlito [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Cena 2011-01-22 14:54:50

V mínusech je velmi vysoká cena a pak skore 92/100, to mi přijde jako trochu přehnané hodnocení....... dal bych této desce tak 50....
Lukeee [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-22 16:15:44
avatar
Budou lepší
HellowCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-22 20:38:16
avatar
Jojo, za chvilku vyjde někdo jiný s něčím jiným. Přesto ej to nádherný, kdyby mě to přišlo poštou náhodou jen tak dárek od někoho určitě to nepošlu zpět . Díky za pohled na věc, kterou si nikdy nedopřeju Btw, jaký ot je mít něco takýho v ruce?
Jano952 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-22 21:45:57

no neviem ja radsej to "klasicke" zobrazenie BIOS -u ... Zda sa mi to trochu neprehladne
londoss [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - UEFI 2011-01-23 14:23:59

Vzpomínám si na takový "úžasný" video, kde systém naběhl za pár sekund a to vše díky právě UEFI. Je na tom šprochu aspoň pravdy trochu? Jestli to třeba nabíhá aspoň o něco rychlejc, protože jinak mi to přijde jako grafická nástavba. Díky
HellowCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-23 15:46:36
avatar
Já sem o tom četl, viděl vido atd. Myslím si, že to je doopravdy pravda, i když možná to bude mít plusy i mínusy
MIKRON [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-23 19:05:52
avatar
Nádherný kousek železa opravdu se povedla,já osobně vidím jen jednu vadu je dělaná pro Intel ale ne byl to jenom vtip.Nemám co bych ji jinak vytknul.
t.s.28 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-23 21:01:17

namakana fošna z dielne asusu
flanker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Maximuska 2011-01-24 17:23:44
avatar
krááásná, kdysi jsem měl stejné limity jako většina z vás, okolo 4000kč za desku, ale nějak sem se "zamiloval" do těchto high-performnce desek a čipsetů, takže jsem si vyhradil i Maximusku. Pro Zambezi od AMD nebudu chtít nic jiného, než Crosshair Extreme .
Předpokládám však, že cena klesne na rozumnější úroveň, přeci jen známe české obchodníky a jejich marže,jedná se o novinku a další aspekty. Cenu bych si představoval okolo 6500K-6700kč. Design supr, červeno-černé zbarvení charakterizuje ASUS, neumím si ji představit např v zeleno oranžové kombinaci na modrém PCB, to fakt ne .
budy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-24 21:32:26
avatar
Tak kdyby byla za 6,5 až 7k jednalo by se o maximální bombu :-)
Exorcius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - cena 2011-02-11 12:59:22
avatar
Co tady skuhráte nad cenou. Myslím, že cena je přiměřená. Osobně je to u mé hranice limitu, co dávám za základovky, takže pokud bych moentálně obnovoval sestavu, tak do něčeho podobného jdu, ne-li zrovna do ní.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?Thursday, 16 March 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1794x
Komentářů: 5
SHAZAM! Fury of the Gods v kinech – zbytečně?
SHAZAM! Fury of the Gods v kinech – zbytečně?Wednesday, 15 March 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1020x
Komentářů: 0
Nové Intel Sapphire Rapids procesory jsou hodně špatné
Nové Intel Sapphire Rapids procesory jsou hodně špatnéWednesday, 15 March 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2367x
Komentářů: 1
HALF LIFE v Ray tracingu? Zajímavé, ale zbytečné.
HALF LIFE v Ray tracingu? Zajímavé, ale zbytečné.Monday, 13 March 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1802x
Komentářů: 1
The Last of Us Part I pro PC se blíží!
The Last of Us Part I pro PC se blíží!Thursday, 09 March 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1724x
Komentářů: 9
Starfield má nové datum vydání! Kdy se dočkáme?
Starfield má nové datum vydání! Kdy se dočkáme?Tuesday, 07 March 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1365x
Komentářů: 1