- konečně všestranná pořádná zvuková karta i pro HTPC?
Řada uživatelů používá k plné spokojenosti integrované zvukové karty na základních deskách, které ušli přeci jen dost velký kus cesty. K plné spokojenosti proto, že kvalitní zvukovou kartu nikdy neměli možnost vyzkoušet. V opačném případě by totiž nikdo integrovanou zvukovou kartu na základní desce prostě nepoužíval.
Kvalitní zvuk vždycky něco stojí a je jasné, že když kvalitní zvukovka stojí 1500 – 5000, profesionální i více, tak že integrovaná zvuková karta na základní desce, která sama stojí stejné peníze a na onu integrovanou zvukovou kartu zbývá z celé výrobní ceny desky jen pár dolarů. Kvalitní zvuková karta vám nepřinese zrovna málo. Tím hlavním je samozřejmě mnohem lepší zvuk (kdy záleží i na použitých sluchátkách, či REPRO). Už to ale dokáže přinést do vašich filmů a her úplně jinou atmosféru a jiný zážitek. Kdo zkusil, už nechce nikdy jinak …
Na trhu zvukových karet je hned několik společností, které nabízejí své kvalitní produkty. U nás je asi nejznámější společnost CREATIVE. V poslední době jí ale dost šlape na paty společnost ASUS, která vrhla na trh svou řadu zvukovek XONAR. Ty staví na úplně jiném základu a jako takové se ukazují velice schopné, přesto, že některé technologie, které má patentové Creative, a které jsou brány jako standard, nemá. ASUS je však dokázal velmi dobře nahradit. Na ASUS XONAR už jsme se na našem serveru podívali. Čeká nás v brzké době pohled i na jejich novou vlajkovou loď ASUS XONAR Essence.
Dnes ale ne. Kromě Creative a ASUS, jejichž zvukové karty najdeme v hojných počtech v našich obchodech, jsou tu ještě menší výrobci. Svou zvukovou kartu nabízí i RAZER, dnes se ale podíváme na kartu značky AUZEN (AuzenTech). Nejdříve něco o firmě Auzentech. Znalcům nejspíše nebude neznámá, ale v ČR nepatří mezi zrovna všeobecně známé značky.
Hlavní sídlo firmy je v Silicon Valley v USA. Firma byla první, kdo vytvořil Dolby® Digital Live Sound (DDL) zvukou kartu (tou je X-Mystique 7.1 Gold), také první vytvořili kartu s plnou podporou DTS zvuku (X-PLOSION™ 7.1 DTS™ Connect). A též jsou první firmou, které Creative povolilo využít jejich zvukové procesory na svých vlastních kartách, onou zvukovou kartou je právě X-Fi™ Forte a pak též X-Fi™ Prelude, obě karty navíc mají podporu DTS a DDL. Z dalších úspěchů je docela důležitá X-Fi™ HomeTheater HD, což je světově první zvuková karta s plnou podporou HDMI™ 1.3.
Tolik k firmě a jejím úspěchům, rozhodně ne nezanedbatelným. Nyní půjdeme přímo ke kartě, nejdříve si dáme trochu technických detailů.