Konec papírových magazínů se blíží - LEVEL v klinické smrti s marnou snahou jej udržet naživu Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 09 květen 2013
altHerní magazín LEVEL byl před pár dny prodán (v podstatě ukončen). Pokračuje snaha o záchranu.

 

 

 

 

Papírové magazíny se potýkají s velkými problémy už delší čas. Ještě hůře jsou na tom klasické papírové herní magazíny, které jsou v podstatě na odpis. A tak nás příliš nepřekvapilo pár dní staré oznámení, že společnost BURDA vyřadila LEVEL ze svého portfolia. Překvapen tímto krokem mohl být snad jen někdo, kdo strávil posledních 10 let někde v jeskyni. Upřímně řečeno, trpělivost s LEVELEM vydrželo vydavatelství dlouho. Kdysi dávno, ve zlatých dobách herních magazínů, měl LEVEL měsíční náklad kolem 70 tisíc výtisků. V posledních měsících už náklad spadl pod 10 tisíc a každý měsíc to bylo horší.

Asi nebude těžké si odvodit, že s podobnými prodeji si na sebe LEVEL jen těžko vydělá a konec byl tedy neodvratný. Ani přílohy bonusových DVD dnes už hráče příliš nezaujmou (nemluvě o tom, že řada nových PC dnes už ani DVD mechanikou není vybavena, nebo je daný obsah dávno dostupný digitálně už od svého vydání). Kromě toho obsah papírového magazínu v době vydání často už není ani aktuální atd.

Přesto se našla skupinka lidí, kteří si myslí, že papírový herní magazín má dnes stále šanci na úspěšný rozvoj a vývoj, a že konkrétně LEVEL stojí za záchranu. Magazín tedy odkoupila společnost Naked Dog a bývalí šéfredaktoři LEVELu slibují pod touto vlajkou pokračování vydávání LEVELU. Upřímně, ačkoliv jejich nadšení musíme obdivovat, tak zkrátka papírový herní magazín dnes? Do toho nikdo normální a objektivně uvažující už nemůže prostě investovat čas ani peníze. Elektronická placená verze pro tablety apod. by možná naději na životaschopnost měla, ale i to je vzhledem k síle a rozšířenosti klasických herních e-magazínů docela risk. Ostatně vydavatelství BURDA se sice LEVELU zbavil, ale nechal si jeho sesterský herní e-magazín ;).

Papírové herní magazíny nejsou jediné, které to mají spočítané. I klasické papírové PC a IT magazíny, vyjma snad jediného odbornějšího titulu, to v ČR už také pomalu balí a je jen otázkou času, kdy stále více klesající počet výtisků bude znamenat konec i pro ně. Vůbec bych se nedivil, kdybychom letos slyšeli o dalších podobných případech, jako aktuálně s LEVELem. Stále větší penetrace tabletů již déle trvající proces, ještě více urychlí. Můžeme také proto čekat další pokusy o placené elektronické magazíny, což v českém prostředí bude obzvláště zajímavé.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
arcania [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-05-09 00:37:00

Opravdu nevím, co si mám o tomto příspěvku myslet. Že je pro jedno vydavatelství jeden titul nerentabilní neznamená, že nastal konec tištěných magazínů o hrách a PC. Nebylo zmíněno třeba Score, které stále vychází a dle jejich vyjádření jen tak neskončí, protože se stále kupuje. Computer je stálice pod záštitou MF a Chip je právě stále pod Burdou, takže taky žádný zvrat. Text na papíru má nezvratný klad, který nepřelstí žádná technologie, je reálný na hmotném podkladu, to si mnoho lidí uvědomuje a proto časopisy přežijí.
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-05-09 18:10:51

Nezvratným faktem je, že náklad těchto tisků stále klesá... A jednou to k nule zlimitovat musí. Je to jak s kočárama a autama. I dnes se prodávají kočáry pro koně, ale je to jen pouhý zlomek toho, co před 100 lety. A nepochybuji o tom, že se kočáry budou prodávat nadále, ale místo výrobce v každé třetí dědině je budou vyrábět např. jen 3 firmičky o pár lidech v republice.
Uxmal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-05-09 00:40:19
avatar
Nevidím jediný dôvod prečo by to pri rozumnom (pre)usporiadaní nemohlo fungovať. Na Leveli som vyrástol, kupovať som ho prestal len kvôli tomu že odišla stará redakcia.
Lebo ak si čitateľ vytvorí k redaktorovi, ktorý píše naozaj dobre, "vzťah", tak od papierových magazínov ho nedostanú ani články zadarmo na internete. Lebo tam je neuveriteľné kvantum často až amatérov. 90% prispievajúcich si myslí že recenzia je opis, a to ja proste čítať naozaj nemusím.
Anonymní  2013-05-09 01:24:56

Máš aj nemáš pravdu nekupujem Level ale Computer som kupoval až do doby keď sa začalo stavať že som tam čítal články ktoré som predtým už na nete čítal a to doslovných. PC časopisy sú dosť drahé na originál články a testy je to adekvátne na skopčenie čo som už čítal do formy "papiera" už nie .
Takže PC časopisy nevymrú ak budu v nich originálne materiáli ak sa znižovanie nákladov bude formou šírenie niečoho co bolo už na internete tak to môžu zabaliť
Uxmal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-05-09 01:37:45
avatar
Ale veď o tom píšem Priznám sa že recenzie na internete ani nečítam, len kuknem hodnotenie ktoré aj tak pre mňa nemá nejaký špeciálny význam - v podstate sa vďaka článku len dozviem že hra už vyšla. Jediné čo má na internete zmysel je pozrieť na youtube gameplay videá od ľudí čo si hru kúpili.

EDIT: Doteraz si pamätám článok "o ženách" ako téma čísla májového Levelu, tuším že z roku 2001. To boli naozaj zlaté časy.
TeeJay [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-05-09 02:26:37
avatar
Teď na mě dechla nostalgie, jak jsem s nadšením kupoval časopisy s DVD kvůli hrám (internet jsem ještě neměl) a instaloval a zkoušel každou demoverzi her a hrál a hrál... a takhle jsem jednou na Levelu nebo Score nebo Gamestaru (nevím, měl jsem rád všechny) odchytil Gothic II a to bylo pánečku paření, na to nezapomenu.
Diablo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-05-09 07:12:24
avatar
tiez som ho mal rad, kupoval som si ich kvoli recenziam na hry, ale od urciteho casu sa vydavaju len kvalitne hry co maju 9 bodov z 10, tak uz nejak nemam potrebu kupovat a citat si o niecom o com uz dopredu viem ze je suprove a co dotycny recenzent hral v lepsom pripade 10 minut alebo co je pravdepodobnejsie, si pozrel gameplay na youtube.

Dobre jablko sa na strome udrzi, zhnite odpadne.
c.Data [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-05-09 09:55:37
avatar
kdysi jsem kupoval LEVEL každý měsíc a jsou to krásné vzpomínky...jenže od doby internetu a ztráty důvěry v objektivnost recenzí jsem přestal herní magazíny sledovat obecně a hry si hodnotím sám nebo to nechám na tomto magazínu, který vybere opravdu to lepší a zbytkem mi nezaneřádí hlavu
Loki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-05-09 10:07:31
avatar
Tak s "objektivností" je to na štíru skoro všude.

Jedinej časopis kterej mě napadá (a má to celkem v malíku) je asi dTest.
EuGenio [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-05-09 10:50:20

Kdysi jsem papírové herní magazíny kupoval (Gamestar, Level, Socre, kdysi dávno Excalibur a BIT). Napřed kvůli počtení, potom hlavně kvůli levným a mnohdy kvalitním plným hrám v příbalových CD/DVD, protože cca od roku 2004 se to přestalo dát číst. Hlavně proto, že drtivou většinu "herního" obsahu tvoří nejrůznější preview a články o hrách, ze kterých autor mnohdy viděl jen pár obrázků či videí, dostal nějaká vyjádření od publishera a uvařil z toho dvoustránkový článek o tom, jak to bude skvělá a přelomová hra. Samozřejmě s tím, co o rok později skutečně vyšlo to nemělo mnoho společného.
A o tom, že i největší herní brak dostával známky 6/10 už ani nemluvě.
Dneska už podle mě nemá herní časák moc smyslu (nehledě k neduhům vzešlých z totální závislosti na reklamě a herních vydavatelstvích). Když chci vědět, jak nějaká hra vypadá, na netu je 1000+1 server, kde hru celkem objektivně zrecenzují, na youtube je možné se podívat na gameplay videa, atd.
Ostatně si myslím, že ani TV formát není pro magazín o hrách moc vhodný. Viz třebas takový RE-Play na Coolu, kde se člověk o hrách taky moc konkrétního nedoví.
Exorcius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - RE-play 2013-05-09 15:41:22
avatar
Nojo, ale v RE-play je alespoň koukatelná šťabajzna.
TH3M0R0N [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - nedá sa čítať 2013-05-09 11:12:54

Ako adolescent som začínal na score, level, doupě.
Kedysi som odoberal pravidelne computer, pcspace, čítal pravidelne (požičané) pcworld, Chip, neskôr Connect!. Občas si kúpil nejaký iný. Ešte si spomínam aj na Excalibur.
Spomínam na jeden dvojtýždenník, čo vychádzal na novinovom papieri už si nespomeniem na názvy niektorých ostatných.
Teraz nemám toľko času, takže nestihnem ani celý Chip preletieť a je tu ďalšie vydanie.

Prestal som to kupovať nie preto, že je toho dosť aj online, ale kvôli kvalite. Napríklad Computer sa dl čítať len asi do r. 2010. Akože chápem, že sa nedá zabezpečiť kvalita, keď brutálne klesnú predaje, ale prečo klesli, to je tá otázka...
Southblanc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-05-09 15:30:24

DDworld sleduju už dlouhou dobu a je to dle mého názoru jeden z nejlepších IT magazínů. Ale, co se mi nelíbí, jsou bombastické prohlášení typu konzole končí, jsou to PC. Je snad jedno co je vevnitř, JE to konzole a tím to hasne. Má speciálně a pevně daný hardware a software šitý na míru, ne? I kdyby tam byl motor ze sekačky, tak je to furt konzole. To samé tento článek, proč by mělo něco končit, když se jednomu časopisu nedaří? Copak tištěné knihy taky končí, kvůli elektronickým? Spousta lidí si radši počte na papíře, než na monitoru.
jozka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jina forma distribuce obsahu 2013-05-09 15:48:10

Dovedu si predstavit platit mesicni pausal za knihovnu "Level", kde si budu moci stahnout (nebo jako aplikace v tabletu) vsechny archivni i nove pdf, ze si budu moci stahnout vsechny hry, co kdy na Levelu vysly a kazdy mesic novou...
Stejne to mam s DVD, proc si nemohu za 50,- stahnout Film, ale mohu si za 50 koupit lacine DVD?
arcania [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-05-09 17:02:08

Místo této spekulace tu měla být aktualita o nové řadě karet nVidia GTX 700, které mají vyjít tento měsíc.
Tokamak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-05-09 18:19:32
avatar
Take jsem kdysi odebiral Chip, ale nakonec uz se prestal chytat na inernet, zastatal v konkurenci a byl to jeho konec.
limec [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-05-10 18:13:33

at je to jak chce nikdo nemuze rict ze Level toho nedokazal milionkrat vice nez tady ten uprdeny DDworld
Revansch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-05-10 20:54:36
avatar
Ja som tieto magazíny nikdy nečítal, len PC Revue, ale faktom je, že sa pomaly ale iste ľudia sústredia na získavanie info z internetu než z "tlače", a magazíny tak ako knihy sú na ústupe. Myslím si, že ak by sa rozšírili čítačky kníh, mohli by tieto magazíny ponúkať svoje diela vo forme e-kníh a ostalo by to, takisto knihy.
palab [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-05-11 00:57:52

Jo to byli krásně probdělé noci u her z Levelu a Score, a že tam byli tedy opravdu super hry.. Za tu cenu si zahrát něco stejně kvalitního už nám asi nehrozí, ještě že nám zůstanou alespoň ty vzpomínky k nezaplacení..
EuGenio [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-05-11 07:27:49

Stačí sledovat akce třebas na Steamu - člověk celkem pravidelně narazí na "ne zas tak staré" kvalitní kousky za cenu nižší, než papírový časák s DVD.
palab [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-05-11 09:40:12

To máš pravdu, ale já si spíše jen tak zavzpomínal, když ty hry za ty peníze ještě opravdu stáli.. Akce mají většinou všude a stačí si jen počkat, ale v době těchto časáků byli ty hry prostě o něčem jiném a hlavně o jiné ceně, nemluvě o těch nehorázných DLC balících kterými z nás jen rýžujou další peníze..
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Star Trek: Picard Season 2 v ukázce – fandové klasiky nervózní?
Star Trek: Picard Season 2 v ukázce – fandové klasiky nervózní?Neděle, 23 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1364x
Komentářů: 6
BATTLEFIELD 2042 umírá. Distancují se od něj i podvodníci!
BATTLEFIELD 2042 umírá. Distancují se od něj i podvodníci!Sobota, 22 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 877x
Komentářů: 4
The Settlers se vrací! Pohodová strategie již brzy.
The Settlers se vrací! Pohodová strategie již brzy.Pátek, 21 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1504x
Komentářů: 9
ELEX II nabídne i vylepšené souboje. Pravé RPG!
ELEX II nabídne i vylepšené souboje. Pravé RPG!Čtvrtek, 20 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1008x
Komentářů: 4
Monster Hunter Rise. Switch hra na PC a hráčům se líbí.
Monster Hunter Rise. Switch hra na PC a hráčům se líbí.Středa, 19 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 659x
Komentářů: 0
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!Úterý, 18 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 588x
Komentářů: 1