AMD vysvětluje, jak se chytila NVIDIA do cenové pasti s novými RX 5700/5700XT kartami. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 25 červenec 2019
altJako zákazníci se můžeme radovat z návratu konkurence na trh. Teď to ještě ukázat na nákupech.

 

 

 

 

Poslední roky byly z pohledu grafického trhu tristní pro zájemce o běžnou grafiku. Po dlouhém čekání na nástupce GTX 1060/1070/1080/1080Ti grafik přišla NVIDIA se zmatenou prezentací plnou hloupého opakování, jak všechno funguje, protože sama věděla, že nové RTX 2000 grafiky jsou jen její snaha využít problémů konkurence a podojit zákazníky maximálním způsobem. RTX 2000 karty při uvedení nejen že prakticky nepřekonaly výkon stejně naceněných GTX 1000 předchůdců, ale dokonce byly často dražší. Jedinou zajímavou kartou byla a je RTX 2080 Ti, která ovšem posunula high end ze 699 na 1200 dolarů, což i dnes zní prostě šíleně. Pro ty, kteří čekali od nové generace stejný posun jako v minulosti, tedy výkon vyššího segmentu za cenu a spotřebu mainstreamu, byli hodně zklamáni.

Grafické karty GTX 1600 i RTX 2000 řada je prostě jen ukázkou toho, jak by vypadal trh podle NVIDIA, pokud by konkurence na trhu prakticky nebyla. Za vše samozřejmě mohou především zákazníci, kteří předražené grafiky NVIDIA kupovali a kupují, protože jednoduše ty ceny legitimizují a ukazují, že jim nevadí. Takže NVIDIA se chová tak, jak ji podmínky dovolují. A je to legitimní a není na tom nic špatného. To říkám na rovinu. Pokud by zákazníkům ty ceny NVIDIA grafik skutečně vadily, tak by to nekupovali. To je svět, ve kterém žijeme a jsem všichni ovlivňováni rozhodnutími druhých. Ať se nám to líbí, nebo ne.  

Jenže jsou tu i ti z nás, kteří si cení poměru cena/výkon a chtějí dobrý produkt za férovou cenu. A bohužel v situaci, kdy máme jen dva výrobce GPU, z nichž jeden se topí v penězích a druhý přesně naopak, je těžké udržet i to zdání, že konkurence vůbec funguje. NVIDIA a jejími GTX 1600 a RTX 2000 grafikami se pokusila i tohle zdání zbořit definitivně. Nastavila prostě ty přehnané ceny, protože cítila, že si to může dovolit a projde jí to. A částečně uspěla. AMD má sice na velké části trhu prostě lepší nabídku za lepší ceny, ale nemá ten agresivní marketing. I když i ten u NVIDIA už kulhá, kdy se při vydání RTX 2000 zmohl jen na nekonečné opakování toho, jak všechno prostě funguje (a ono nefunguje). Nicméně za situace, kdy konkurence se vzpamatovává z vlastních problémů, vám projde asi všechno a NVIDIA na to vsadila. Ví, že je to poslední šance na vytahání maxima z kapes zákazníků, než se konkurence ze strany AMD vrátí, či dokonce se konkurence rozroste o Intel, který chce příští rok představit také herní GPU. Ale časy se mění …

  • AMD se vrací a mění pořádky a připravilo past na NVIDIA

Dnes už víme, jak je na tom vůbec první nová grafická generace a architektura AMD po mnoha letech. Zbrusu nová NAVI a RDNA na Radeon RX 5700/5700XT už není jen papírový drak, ale ukazuje, že AMD je zpět! A to i nejdůležitějším cenovém segmentu, kdy grafické karty do 400 dolarů tvoří naprostou většinu trhu a prodejů.

AMD samozřejmě dobře ví, že NVIDIA svou grafickou nabídku výrazně předražila a ví, že tedy NVIDIA má manévrovací prostor pro snížení cen na „normální“ úroveň, i když to bude za cenu snížení marží, jejichž rekordní výšin si NV poslední roky užívala. AMD tak naplánovala zajímavou strategii, kterou chtělo jednak donutit NV k odhalení své strategie ale především zviditelnit nové Radeon karty. A tedy to, že AMD se vrací. Připravila proto mazaný plán.

NVIDIA samozřejmě ví, že ty vysoké ceny při návratu konkurence a trhu do normálu nedokáže udržet. Potřebovala ale vědět, co vlastně AMD chystá a za kolik. NVIDIA nyní nebojuje ani tak s AMD, jako sama se sebou. Poslední roky rekordně narostly její příjmy a zisk, ovšem bylo to za velmi nestandardní situace na trhu, kdy AMD dobrovolně/nedobrovolně vyklidilo pole (projevily se následky problémů grafické divize před lety) a současně vznikla obrovská poptávka díky těžařům a ceny karet tak šly do nebes. NVIDIA tak na tržbách měla najednou dvojnásobek toho, co za standardní situace a desetinásobek na ziscích. To se samozřejmě investorům líbí. Co už se jim líbí méně, když z těchto výšin jde firma dolů. Což se právě děje, protože trh se už loni vrátil do normálu, pokud jde o prodeje karet a do toho se teď vrací AMD s novou generací karet. NVIDIA tak bojuje hlavně o to, udržet křivku klesajících příjmů a zisků. Současně ví, že díky prakticky neexistujícímu marketingu ze strany AMD, má stále jasnou převahu ve vlivu na zákazníky, a že jim často dokáže prodat horší kartu za vyšší cenu. Potřebovala ale vědět, jaké budou a kolik budou stát nové Radeony.

A AMD jí to řeklo. Spousta lidí se tomu divilo, protože představovat grafiky měsíc před jejich skutečným uvedením do prodeje včetně všech podrobností jako výkon a ceny, je divné, naprosto nestandardní a ihned tak mnohým bylo jasné, že AMD něco kuje. NVIDIA se tedy dozvěděla, jaký bude výkon nových RX 5700/5700XT, kdy druhá jmenovaná měla překonat 599/699 dolarovou RTX 2070 o zhruba 4% v průměru a stát měla 449 dolarů. NVIDIA tedy přišla s tím, že RTX 2070 snížila trochu výkon a přejmenovala ji na RTX 2060 SUPER za 399 dolarů a za 499 dolarů uvedla přejmenovanou RTX 2080 se sníženou specifikací GPU jako RTX 2070 SUPER. Zdálo se tedy, že je vše jasné.

Jenže to byla past ze strany AMD. NVIDIA jí naplno odhalila své plány, a především NVIDIA vše odhalila přímo zákazníkům. AMD však mělo od začátku v plánu prodávat nové RX 5700 karty za nižší ceny, protože to jsou grafiky určené pro segment do 400 dolarů, kam AMD chtělo zaútočit jako první ze dvou důvodů. Prvním důvodem je, že tam nakupuje největší část zákazníků, jsou tam i slušné marže pro všechny, ale i dobrý poměr cena/výkon. Druhý důvodem je samotný NAVI 10 čip, který má široké možnosti využití, kromě RX 5700 série pro desktop se dá v krátké době nasadit i do mobilního segmentu, a především je to základ, na kterém budou stavět nové konzole SONY a Microsoftu. Ale AMD nezmátlo NVIDIA jen cenami. Ze 449/379 dolarů najednou bylo 399/349 dolarů a rázem nové RTX 2060 SUPER a RTX 2070 SUPER za 399/499 dolarů vypadají hloupě. AMD zmátlo všechny i výkonem, kdy obvykle výrobci v prezentacích uvádějí výsledky tak, aby z toho vyšly co nejlépe, zatímco grafiky konkurence hůře. AMD ale udělalo nestandardně jinak. Prezentovalo dobré výsledky svých karet, ale záměrně co nejlepší výsledky konkurenčních grafik. V reálu však nové Radeony mají o něco více výkonu. A tak se stalo, že RX 5700 za 349 dolarů stojí sice jako RTX 2060 6GB, ale má výkon minimálně jako RTX 2060 SUPER za 399 dolarů, zatímco za tu cenu prodávaná RX 5700 XT má výkon těsně pod úrovní RTX 2070 SUPER za 499 dolarů.

AMD přiznává, že s touhle situací kalkulovala od začátku, vše je prostě otázka marží a ty jsou u nových Radeonů velmi slušné. Mohu potvrdit z toho, co říkají výrobci, že je to z hlediska marží nejzajímavější Radeon série za mnoho let. Do hry totiž právě vstupuje velikost GPU. A tady tahá NVIDIA dnes za kratší konec lana a technologicky dokonce zaostává. Je navíc pravdou, že nové NAVI 10 s jeho jen 251mm2 je výkonnější, než všichni čekali. Přitom z hlediska tranzistorů mu NVIDIA může konkurovat až se 445mm2 TU106, ovšem z hlediska výkonu stojí RX 5700 XT dokonce až proti RTX 2070 SUPER s TU104 a 545mm2! Poslední testy navíc ukazují, že i RTX 2080 SUPER s nejlepší verzí TU104 jádra podpořená rychlými GDDR6 dokáže být v průměru jen o 17% lepší než RX 5700XT ovšem cenový rozdíl je téměř 75%.

Ten větší křemík je prostě dražší. AMD sice vyrábí drahým 7nm procesem, kdy vyrobit stejně velký 7nm čip je 2x dražší než u 14/12nm procesu, ale pořád je to jen 251mm2. Větší čipy jsou ale dražší exponenciálně, takže 445mm2 TU106 na RTX 2060 SUPER je minimálně stejně drahé, ne-li dražší a TU104 na RTX 2070 SUPER je výrazně dražší. Ale ceny GPU budou to jediné, v čem se Radeon RX 5700 série bude od RTX 2060/2070 lišit, protože jinak mají všechny ty karty srovnatelná PCB, stejných maximálních 256-bit sběrnice a stejných 8GB GDDR6 pamětí! Takže rozdíl bude v ceně těch samotných GPU a hlavně maržích a nákladech obou společností.

A AMD klidně může mít stejně slušné marže na RX 5700 sérii jako NVIDIA na RTX 2060/2070 sérii, ale díky nižším nákladům dokáže ty karty se stejným výkonem prodávat znatelně levněji. A tento rozdíl chtělo AMD ještě extra zdůraznit, proto ten zajímavý tah.

Samozřejmě jsou tací, kteří tomu, že to bylo naplánované a připravené nevěří. Jenže je spousta věcí, které potvrzují, že to připravené bylo. V první řadě načasování, kdy uvést přesné ceny produktů měsíc před jejich skutečným uvedením na trhu v tak konkurenčním prostředí, to není normální. Stejně tak zvláštně uváděné srovnání výkonu, kdy místo srovnání za stejných podmínek AMD do grafů dalo nejlepší výsledek konkurence a nejlepší svůj výsledek, což ale obojí bylo často měřeno v testech s odlišným API, tedy vlastně nastavením toho testu! AMD také drželo pod pokličkou podrobností o kartách dlouhou dobu, dokonce kvůli tomu odložilo přípravy nereferencí, a nutilo partnery k omezení dostupnosti informací o nových kartách jen na velmi úzký okruh lidí. A vyšlo to. Prakticky žádný únik informací nebyl správný a přesný, což je samo o sobě dost zvláštní. NVIDIA navíc uvedla dva produkty, které jsou sice lepší než její předchozí nabídka, ale AMD je evidentně lepší a výhodnější. Takže RTX 2060 SUPER a RTX 2070 SUPER jsou nezajímavé předražené karty a všichni to ví a vidí. A ví to i NVIDIA a určitě by ty karty takhle neuváděla, kdyby si nemyslela, že tím AMD vypálí rybník a budou jasně lepší. NVIDIA se prostě jednoznačně nechala nachytat. A výrobci grafik to pociťují, zájem o nové RTX 2060S/2070S není velký a naopak zájem o RX 5700/5700XT je značný. NVIDIA ale nemůže jen tak zlevnit karty o 50/100 dolarů a vyrovnat tak to co nabízí AMD, protože AMD má menší, levnější čipy a jako firma pracuje s nižší marží (grafická divize AMD je menší) a poroste tak jako tak (má kam a z čeho), zatímco NVIDIA padá z nestandardně vysokého hospodářského vrcholu a další snížení marží tedy není jen tak.

Každopádně jede z hlavních zástupců AMD to vysvětluje na následujcícím videu (25:30):

 

  • Závěr aneb hlavně dobrý výhled pro nás!

Ať už tomu věříte nebo ne, jedno je jisté. Ze situace těžíme jako zákazníci všichni. Asi jen šílenci a nejskalnější příznivci NVIDIA budou obhajovat ceny RTX 2000 karet, všichni víme, že jsou přepálené. Že RTX 2060 je nástupce GTX 1060, že RTX 2070 je nástupce GTX 1070 a RTX 2080 je nástupce GTX 1080, ale ceny tomu neodpovídají. AMD donutilo NV konečně ty ceny trochu upravit a RTX 2060S/2070S jsou vlastně tím, co jsme jako minimum od NV a její nové generace čekali už loni. Ta ale využila situace a ždímala nás zákazníky a mnozí jí ještě děkují. Radeony RX 5700/5700XT jsou ale skutečná konkurence, a i když mnozí očekávali, že budou ještě levnější (bohužel jsou dražší na výrobu, než mainstream do dnes byl), stejně přináší výrazně více výkonu za lepší cenu než NVIDIA a konečně jsou tak to, co od nové generace grafik očekáváme. A především, jsou jen začátek. Fakt že AMD tvrdí, že připravilo na NV tuhle past je také zajímavá změna. AMD má najednou sebevědomí, které je ale podpořeno odpovídajícími produkty. A všimli jste si, že NVIDIA je zticha a nic nekomentuje ani tvrzení AMD nerozporuje? Kdyby NVIDIA měla lepší GPU a lepší produkty, určitě by dělala větší halo. Ale na její 7nm GPU si zjevně budeme muset ještě delší čas počkat.

Každopádně jako zákazníci jsme spokojeni. Konkurence se vrací a jen tak dál. Nová levnější Radeon RX 5600 série je na dohled už letos, a také high endová RX 5800/5900 dorazí snad zkraje příštího roku. Takže bude lépe v každém případě! A už bylo na čase :). AMD zatím naznačuje, že by na grafickém trhu mohlo udělat přesně to samé, co dělá s RYZEN na CPU trhu. A pokud nejste investorem NVIDIA apod. tak se vám to musí líbit :).

 

//Omlouváme se za pokračující nefunkčnost diskusí, nedaří se nám najít a opravit problém :(.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 72
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
MechWarrior 5: Mercenaries – obří roboti jsou zpět!
MechWarrior 5: Mercenaries – obří roboti jsou zpět!Čtvrtek, 12 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 873x
Komentářů: 0
The Witcher v dalších ukázkách – lepší než GoT?
The Witcher v dalších ukázkách – lepší než GoT?Středa, 11 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1533x
Komentářů: 9
Resident Evil 3 aneb další Remake oznámen!
Resident Evil 3 aneb další Remake oznámen!Úterý, 10 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 622x
Komentářů: 3
WONDER WOMAN 1984 – první ukázka z filmu!
WONDER WOMAN 1984 – první ukázka z filmu!Pondělí, 09 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1160x
Komentářů: 3
Lost in Space se vrací s druhou sezónou. Vypadá skvěle!
Lost in Space se vrací s druhou sezónou. Vypadá skvěle!Sobota, 07 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1493x
Komentářů: 10
Phoenix Point – skvělá tahová strategie ala X-COM!
Phoenix Point – skvělá tahová strategie ala X-COM!Pátek, 06 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1097x
Komentářů: 4