ASUS AREZ Radeon končí? Trapná epizoda, na kterou nezapomeneme. ROG RADEON snad pokračuje. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 22 květen 2018
altNVIDIA se snažila vyšachovat AMD (Intel). ASUS který rychleji jednal, než myslel tak musí napravovat.

 

 

 

Společnost ASUS mám rád, je to dobrý partner a spousta lidí ve firmě jsou rozumní lidé a rozhodně se netvářili nijak nadšeně na NVIDIA GPP a to, co jejich firma udělala, tedy vymyslela poměrně hloupou značku AREZ pro Radeony. Jak jistě víte, NVIDIA po výrobcích chtěla, aby nepoužívali stejné značky pro jiné grafické produkty, než ty s čipem NVIDIA. Vzhledem k počtu produktů bylo jasné, že ASUS s jeho ROG, Gigabyte s jeho AORUS a MSI s GamingX, si tak zvolí cestu pokračování jejich hlavních značek s NVIDIA a AMD prostě budou muset označit jinak a znevýhodnit.

GPP dohoda byla v podstatě vydíráním a zneužitím dominantního postavení a navzdory tomu, že ji NVIDIA prezentovala prý jako transparentní a přínosné pro zákazníky, nikdy ji transparentně nevysvětlila. K její smůle se dostala na veřejnost, a pokud by byla přínosná, jak NV tvrdila, všichni by se jí jistě chlubili a spěchali ji podepsat. Nicméně s výjimkou ASUS, Gigabyte a MSI téměř všichni ostatní dohodu odmítli a někteří, jako HP a DELL hodně ostře. Ve vzduchu vysely žaloby hlavně od Intelu (ale i AMD) a k antimonopolním komisím mířila řada podmětů k vyšetřování NVIDIA, že zneužívá dominantního postavení. NVIDIA tak nejspíše pod tlakem silných výrobců, kteří se odmítli k dohodě připojit (což se samozřejmě nelíbilo těm, co ji podepsali) a naopak vyhrožovali proti-opatřeními, včetně toho, že dají větší prostor AMD Radeon čipům, rozhodla překvapivě GPP odpískat a to ve stejně „transparentním“ duchu, jako ji oznámila.

Tehdy jsem uváděl, že je klidně možné, že NVIDIA přichystá nějakou GPP2, o které už se nedozvíme a že bude důležité sledovat, zda se ASUS, GIGABYTE a MSI vrátí se svými označením k RADEON kartám. Nejlepším příkladem byl ASUS AREZ ….

  • ASUS AREZ – parodie končí?

Je mi smutno, že zrovna ASUS to vzal s lezením do zadku NVIDIA v podstatě s rozběhem. A tajně doufám, že to byla taková hra, protože ASUS moc dobře ví, že se nechal zahnat do kouta sám. Chápu, že minimálně z 75% je dnes ve své produktové nabídce závislý na NVIDIA GPU, ovšem AMD je pro něho důležitý partner a hodně rychle ho oficiálně hodil přes palubu a nechal se od NVIDIA uvázat na vodítko. V podstatě ASUS skákal, jak NVIDIA pískla, a to mě moc nesedí do obrazu silné, nezávislé a sebevědomé firmy, za kterou rád ASUS považuji. Navenek to tak působilo, a tajně doufám, že ASUS v zákulisí jednal přesně opačně, jako na venek.

ASUS, stejně jako GB, MSI a pár dalších, umožnil NVIDIA vyrůst a v podstatě získat současné dominantní postavení tím, že upřednostňoval její řešení, protože to pro něj bylo výhodné. A to často i když to nebylo výhodné pro zákazníky. Doteď to byl dobrý business z jeho pohledu. NVIDIA mu však jasně ukázala, že není partnerem a považuje ho jen za užitečného idiota. Firmy ASUS, Gigabyte a MSI se oprávněně bály, že pokud by GPP nepodepsaly, tak by jim NV mohla odepřít část cenných dodávek GPU a dát je přednostně konkurenci co podepsala. Právě to byl problém GPP. ASUS, Gigabyte, MSI vlastním přičiněním neměly v podstatě na výběr. Takže podepsaly, i když nikdo z nich s GPP v nejmenším nesouhlasil a nekoukalo z ní nic pro ně přínosného, naopak jen náklady a potenciální problémy.

Gigabyte přestalo používat AORUS v souvislosti s novými Radeon produkty, MSI stáhlo ze stránek GamingX Radeon modely (dosud je nevrátilo, uvádí je jen česká stránka). Nejrychleji to však vzal alespoň v oficiálním lezení do zadku NVIDIA právě ASUS, který ukončil používání ROG značky pro RADEON AMD a místo ní oficiálně oznámil AREZ modely:

Karty se měly začít prodávat tento měsíc, kdy v podstatě ASUS vzal všechny stávající ROG RADEON karty, a přetiskl logo ROG na AREZ. To je jediná změna. Nyní to ale vypadá, že AREZ končí:

#ASUS #AREZ is coming to an end, #ROG is here to stay.

Takže to vypadá, že GPP je skutečně u konce. RADEON ROG a NVIDIA ROG nadále budou vedle sebe, tak jak by to mělo vypadat. NVIDIA nemá co kecat výrobcům do toho, jak budou označovat své modely. Na produktech samotných i krabicích je výrazně u každého produktu RADEON AMD nebo NVIDIA GTX jasně uvedeno, takže pokud někdo neví zda si kupuje AMD nebo NVIDIA, žádné další označení mu nepomůže a měl by se sebou začít něco dělat.

Pro ASUS je to cenná lekce, kdy myslím jednoznačně vidí, co je NVIDIA zač, a že ASUS opravdu nebere jako partnera. ASUS by tedy měl udělat vše proto, aby se zbavil přílišné závislosti na NVIDIA produktech a dal tedy příležitost i AMD, i když to není pro něj až tak finančně výhodné. Je to dlouhodobě ale výhodnější, a pro zákazníky lepší. Doufám tedy pro dobro nás zákazníků, že ASUS začne pracovat na tom, aby zvedl podíl nabízených RADEON/Intel grafických produktů a omezil nabídku NVIDIA a vytvořil tak konkurenčnější prostředí, aby jej jeden výrobce nemohl jen tak vydírat, jako se o to téměř úspěšně pokusila NVIDIA. 

Každopádně jsem rád, že ASUS AREZ RADEON nebude. Bylo to trapné od začátku. ASUS kdysi začal s ROG právě u AMD, a hlavně kdysi byly ASUS ARES RADEON grafiky, svého času absolutně nejvýkonnější a technologicky nejvyspělejší grafiky vůbec. AREZ označení tak působilo jako trapná parodie až výsměch (a skoro bych věřil variantě, že ASUS tuhle značku použil schválně a doufal, že s ní vyvolá takový odpor u zákazníků že se obrátí proti NVIDIA a její GPP, kterou ASUS prostě v jeho situaci musel podepsat - ale to je celé spekulace, kterou nelze potvrdit). U ASUSu se o celé záležitosti nechtějí bavit (nedivím se), nicméně je myslím evidentní, že vše, co jsme si o NVIDIA GPP říkali, byla pravda. Skoro by si to zasloužilo přestat NVIDIA karty označovat jako ROG na nějakou dobu ….  


EDIT: ASUS oficiálně konec AREZ stále nepotvrdil, twitterová zpráva není zatím potvrzena přímo ASUSem. Ten však na svých stránkách i hlavním účtu vydal novou zprávu s propagací ROG RADEON RX VEGA  grafik ... na jeho stránkách lze ale stále AREZ modely najít.V tuto chvíli tedy nevíme, zda AREZ skutečně končí, nicméně existence této značky nemá žádný důvod, pokud tedy GPP skutečně skončilo .... navíc se nelze ubránit dojmu, že velká část uživatelů, novinářů vnímá AREZ značku velmi negativně (oprávněně) , což těžko může ASUSu pomoci v její další propagaci. Je možné, že ASUS AREZ značku ukončí bez oficiální zprávy a to čistě proto, že oficiálně neoznámil konec ROG RADEON, ve kterých tak může pokračovat .... doufejme, že zdravý rozum zvítězí a že tedy GPP skutečně skončilo. Pokud ne, AREZ zůstane .... uvidíme na COMPUTEXu za 3 týdny. Pokud tam AREZ grafiky budou tak GPP pokračuje .... 

 


AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 36
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
N0NECZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-22 12:35:18
avatar
Nejsem si jist, jestli bych zrovna počínání ASUSu nazval jako "lezení do zadku s rozběhem". Situace byla blbá, vesměs ty firmy dostaly nůž na krk. Dalo by se to tedy vysvětlit i tak, že ASUS je mnohem flexibilnější, než ostatní dva konkurenti, protože jeho reakce na danou situaci byla prostě nejrychlejší a asi nejvíc odpovídala tomu, o co mělo jít.

Zajímá mě, jak je to v této situaci s ASrockem. Po zprávách o tom, že ASrock začne vyrábět AMD grafiky, jsem si myslel, že to právě rozdělí títmo směrem. ASUS bude dělat NVidia a ASrock AMD. Ale to už je pasé, naštěstí.

Stejně tak si stále myslím, že by u některého zboží opravdu pomohlo produkty návzájem oddělit viditelněji. Jistě, u grafik to potřeba není. Ale třeba u monitorů už to tak dobře nevidím. Nevím jak vy, ale podle jména monitoru vážně nepoznám, jestli podporuje Freesync (pro AMD) nebo Gsync(pro Nvidia karty) nebo nic z toho. Stejně tak pro hodně uživatelů by to možná pomohlo u notebooků a snad bychom našli i pár dalších věcí.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-22 12:45:14
avatar
já bych to jako lezení do zadku skutečně nazval .... ASUS se prostě chtěl rychle NVIDIA zalíbit, aby si neohrozil dodávky GPU, to chápu, ale hodil prostě strašně rychle konkurenční AMD přes palubu a zákazníky taky to se mi nelíbí ... nechal si od NV kecat do toho, jak bude zacházet s konkurencí a to jednak není v pořádku samo o sobě, ale je vlastně i protizákonné ....

//nicméně na celé věci bych viděl pozitivní jen jednu pravděpodobnou věc .... osobně doufám, že jak informace o GPP unikly k AMD a posléze k novinářům a veřejnosti, že za tím únikem stojí právě ASUS a doufám že alespoň takhle se dokázal vydírání NVIDIA bránit. Stejně tak se prostě nemůžu ubránit dojmu, že AREZ značka je prosta hloupá od samého začátku a že ASUS to udělal záměrně doufal, že se odpor proti ní obrátí i proti NVIDIA GPP ... ASUS samozřejmě není blbej, ví že ho NVIDIA vydírala, ví že si za to může sám a ví že neměl moc na výběr ... takže prostě doufám, že ASUS sice navenek jednal tak, jako by skutečně lezl do zadku NVIDIA co nejrychleji, a v zákulisí hrál jinou hru .... to je jediná varianta "dobrého ASUSu" kterou bych viděl, ale nemůžu nijak prokázat, protože se prostě o tom nechce oficiálně nikdo bavit (nedivím se).


Když se podíváš na krabice těch produktů, i na stránky těch rpoduktů je tam několikrát uvedeno AMD nebo NVIDIA, je tam několikrát uvedeno Freesync nebo Gsync ... a barevně se ty krabice také liší, ASUS ROG Radeon jsou červené .... ASUS ROG GTX jsou zelené .... na samotných PCB dole bývá NVIDIA nebo AMD jinak jsou ale karty stejné (až na samolepku, která tam ještě jednou přímo na kartě říká co je přesně zač) ... takže opravdu není možné karty zaměnit a je naprosto jasné o co jde .... Navíc obojí jsou karty ROG ASUS a to je to hlavní nejsou to NVIDIA nebo AMD karty, protože ROG si ASUS navrhuje a vyrábí úplně sám ....
N0NECZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-22 16:38:16
avatar
Poslední odstavec - Jediná relevantní část k tomu, co jsem vytýkal já je "Když se podíváš....na stránky těch produktů". Ano u monitorů když zkoumám až popis na stránkách, tak vím, jestli je to G-Sync a nebo Freesync. Pokud to tam někdo nenapsal blbě (což se třeba u e-shopu stává, na ofiko stránkách by se nemělo stávat). U Karet, jak jsem řekl, souhlasím že vím kterou kupuju. Protože už v názvu je to patrné (pr. MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC - vím že je to RX570 kterou vyrábí AMD) a karty jsou označené velmi dobře.

Ale u monitoru (a případně dalšího sorimentu) to nějak prostě nepoznám a myslím, že ani většina lidí (př - ASUS ROG STRIX XG32VQ, ASUS ROG Swift PG279Q, ASUS PB277Q, ASUS MX32VQ). Bez dívání se na ofiko stránky je to pro většinu lidí nejspíš losovačka co je v nich za synchronizaci, čili který má podporu přímo pro tu či onou grafickou kartou.

Znova opakuji. Teď nemluvím o značení grafických karet. Mluvím o značení ostatního sortimentu, který buď v sobě nese nějakou grafickou kartu např.-notebooky případně hotové sestavy, nebo jeho funkce souvisí i s grafickýma kartama např.-monitory, základní desky (i když snad SLI a Crossfire už není tak moc aktuální jako před x lety).

Když bych dal příklad tedy v reálu, kdyby se edice rozdělily podle GPU např. Nvidia-ROG | AMD-Arez věděl bych, že
Notebook ROG je s Nvidia GPU, notebook Arez obsahuje AMD GPU
Notebook bez ROG a AREZ bude mít nejspíš jneom integrovaný Intel.
Monitor ROG je s G-sync, monitor AREZ je s Freesync.
Základka ROG podporuje SLI, základka AREZ podporuje freesync (edit: myslel jsem Crossfire samozřejmě). Základka pojmenovaná AREZ ROG podporuje obojí.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-22 14:54:40
avatar
Pokud mne paměť neklame tak ROG značka byla vytvořena původně pro fošny AMD a byla s AMD spojena(ale je možné že to byl název i pro fošny Intelu). Pro GK se začala používat až o něco později. Na jednom nejmenovaném webu redaktoři ve videu pokecu tvrdili, že NV chtěla aby výrobci pro jejích GK vytvořili značku a oni použili tu stávájící a novou vytvořili pro AMD. Tímto výrokem vyvinili NV a hodili celý průser na výrobce GK. Netvrdím že by tato varianta nebyla také možná, ale vypustit do světa takové obvinění bez toho abych tu dohodu četl(údajně jí kromě zainteresovaných vysoce postavených managerů nikdo nezná)považuji za další level řiťolezectví do análních otvorů NV. Oni se vlastně pasovali do úlohy obhájce NV v české kotlině aniž znají fakta.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-23 17:34:28

Ano, prvotní deska byla ASUS A8N32-SLI Deluxe - nForce4 SLI X16 pro AMD Athlon 64/FX/X2, a díky tomu nVidia čipsetu nForce4 na ní šlo zapojit dvě ASUS GeForce 6600 GT.
Odkaz vs 6800GT v testu SLI: Odkaz
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-23 21:30:04

Tato 6 řada byla snad nejlepší od NV mezi dx9 grafikami. Jako první podporovaly dx 9.0c. 6600GT byla moje první gk od NV.
6800 byl killer a nedal se moc sehnat.
digitalis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-22 14:09:21
avatar
Esteze to GPP Nvidii nevyslo. To bolo cele zle. Suhlasim s DD, clanok je napisany velmi vystizne a trefne. Proste zneuzite dominantneho postavenia nikdy nemoze prospiet nikomu, zdrava konkurencia tym padom konci. Dokonca, ako sa ukazalo, dominancia nepomoze ani tomu, kdo po nej tuzi, lebo spravi viac skody nez uzitku, ako v pripade Nvidie.
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-22 18:36:52
avatar
ja len v skratke

dd pises o tom ze sa ma asus viac venovat amd, aby nemala nvidia taky monopol, ALE

ked amd nema/nemala konkurenciu ku gtx 1070/1080 a 1080ti vyse roka, tak ako inak to mohlo dopadnut?
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-22 18:53:16
avatar
Jak to mohlo dopadnout? Kdyby se ta svatá trojice domluvila a řekla kategorické ne, NV by musela ustoupit. Tito 3 výrobci mají věhlas a NV se bez nich neobejde. Jednoho neposlušného by zřejmě dokázala hodit přes palubu. Dva silně pochybuji a všechny tři ani náhodou.
nostromo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-22 21:54:39
avatar
A dokázali nějakou kartou alespoň oponovat? Nebo se stáhli do těch svých blogísků. Kde je Sapphire a jiní dvorní dodavatelé?
Nemáme odpověď tak budem pi(k)ovat, oni nám to sežerou.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-22 22:10:39
avatar
Nejlépe se zachoval Dell, prostě nic si diktovat nikým nenecháme. Klidně budeme vyrábět jen s AMD grafikama nebo pouze integrovanýma Intel. Jo a kdo je vůbec ta Nvidia? Pro náš business absolutně nedůležitá
rtrebor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-22 23:33:47

Myslíš že pre ich business nedôležitá?
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-23 09:12:31
avatar
Ano není, největší část jejich portfolia tvoří business notebooky řady Lattitude, servery atd, které Nvidii nepoužívají už hezkých X let. Většina strojů je s integrovanou grafikou od Intelu, dedikované bývají od AMD. Dell jako jeden z mála osazoval AMD grafiky i v době kdy to skoro nikdo jiný nedělal (4-5 let zpátky). Prostě zde Nvidia tvrdě narazila. Někdo, kdo nevyrábí čistě jen herní grafiky nebo nemontuje herní sestavy, tak Nvidiu nepotřebuje a to byl případ Dellu i HP. Nvidia se zase zachovala jako frajírek, který na to nemá a byla poprávem těmito dvěma skutečnými velikány umravněna pohlavkem a teď se snaží přiblble tvářit jako, že se nic nestalo.
rtrebor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-22 23:34:56

Takže DD skočil si na lep Hoax, hlavne si do NV kopnúť. Ten twitter účet nieje od ASUSu ale od fanúšička mimochodom.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Kingrow K1 je e-link telefon co vydrží 2 týdny!
Kingrow K1 je e-link telefon co vydrží 2 týdny!Pondělí, 24 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 742x
Komentářů: 3
Avengers Endgame se vrátí do kin v nové rozšířené verzi!
Avengers Endgame se vrátí do kin v nové rozšířené verzi!Středa, 19 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2648x
Komentářů: 14
Empire of Sin – tahová gangsterka ala XCOM
Empire of Sin – tahová gangsterka ala XCOMStředa, 19 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1295x
Komentářů: 1
Stronghold: Warlords oznámeno – vypadá hrozně!
Stronghold: Warlords oznámeno – vypadá hrozně!Úterý, 18 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1430x
Komentářů: 2
Borderlands 3 - nejlepší hra letošního roku?
Borderlands 3 - nejlepší hra letošního roku?Pondělí, 17 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1835x
Komentářů: 4
Dying Light 2 – působivě vypadající pokračování
Dying Light 2 – působivě vypadající pokračováníNeděle, 16 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1452x
Komentářů: 1