Grafické karty Radeon RX 5700/5700XT v nereferencích na cestě. AMD potvrzuje high end NAVI. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 31 červenec 2019
altSpolečnost AMD oficiálně potvrdila, že pracuje na 7nm highendové generaci NAVI grafik.

 

 

 

 

Co vás určitě bude zajímat, že Radeon RX 5700/5700XT v nereferenčních verzích jsou na cestě podle plánu. Hned několik výrobců potvrdilo, že karty se objeví v polovině srpna, jak bylo už slíbeno při vydání RX 5700 grafik v referencích. Jako první své novinky odhalil oficiálně ASROCK, o čemž jsme vás již informovali.

Zdaleka ale nebude mít jen ten jeden model. Na internet také aktuálně unikla podobá nové XFX grafiky s nově tvarovaným chladičem. I ta by měla dorazit v polovině srpna.

No a potvrdit mohu také novinky například od Sapphire. Ale nesmím říci, co přesně se chystá. Nicméně recenzi mít budeme v dohledné době. V srpnu chce většina výrobců stihnout uvést na trh a do prodeje alespoň základní nereferenční edice. Na luxusnější (a dražší) modely si pak počkáme do září. Výrobci se snaží využít slušný potenciál 7nm NAVI karet k taktování, kdy lze celkem snadno a bezpečně dostat z NAVI přes 2GHz. Potenciál skýtají také GDDR6 paměti, kdy AMD využívá jen 14Gbit, ale k mání jsou až 16Gbit. TOP edice tedy budou určitě zajímavé a výrobci spolu soupeří docela urputně. Přípravu a uvedení nereferencí zdržela taktika AMD, která dokázala překvapit konkurenci a záměrně ohlásila jiné ceny, než za jaké plánovala RX 5700 sérii na trh skutečně uvést. O tom jsme vás již informovali:

Aby ale AMD celý plán s přepadem NVIDIA vyšel, musela držet hodně věcí pod pokličkou do poslední chvíle, a tak výrobci grafik bohužel nedostali možnost udělat své nereference dříve. Ty tak dorazí na trh až v polovině srpna a dál. Samozřejmě jako uživatelé bych radši, kdyby to bylo rychleji.

  • Další NAVI RX 5000 grafiky na cestě … včetně high endu!

Stávající RX 5700 série je ale jen začátek. Potvrzena je existence nejméně jednoho, ale velmi pravděpodobně hned dvou menších 7nm NAVI čipů. Tím hlavním bude RX 5600 série, jež se má objevit docela brzy a půjde výkonově o karty v úrovni někde mezi RX 570/580, ovšem se spotřebou a efektivitou ultra low endu. Předpokládáme ceny určitě mezi 100-200 dolary maximálně. AMD s touto sérií chce ale zaútočit hlavně na mobilním poli, což samozřejmě dává smysl. Pro desktop jsou sice starší, ale stále výborné RX 570/580, fantastické, zejména vzhledem k těm cenám, na které se dražší 7nm novinky těžko hned dostanou. Nicméně samozřejmě RX 5600 série se na desktop také podívá. V přípravě je ale ještě menší jádro NAVI a o tom bych si dovolil spekulovat, že možná bude osazeno přímo do procesoru vedle 7nm CPU čipu. Ale uvidíme.

Co ale zejména příznivce desktopu a high endu zajímá, zda se dočkáme něčeho výkonnějšího než RX 5700 série. No a můžeme s radostí oznámit, že AMD oficiálně potvrdilo práce na high end kartách s architekturou NAVI. AMD plánuje udělat další oznámení v nadcházejících měsících, máme prý vydržet prozradila přímo šéfka společnosti. Každopádně o přípravách většího NAVI čipu se mluví delší čas a samozřejmě už musí být prakticky hotov. Bohužel stejně jako v případě RX 5700 série, kterou vlastně nikdo netrefil a až na pár rámcových věcí se žádné úniky nepotvrdily, AMD i tentokrát drží informace pevně pod pokličkou.

Mluví se ale o tom, že novinka půjde ve stopách předchůdců VEGA a nabídne opět 4096 výpočetních jednotek. Ale tady samozřejmě veškerá podobnost končí, protože jak víme, nová NAVI s RDNA architekturou je výrazně odlišná a kompletně nová od VEGA. Každopádně 4096 jednotek zní reálně. Samozřejmě čip by byl větší než NAVI 10 na RX 5700 sérii, kde je „jen“ 2560 jednotek. Ovšem nikdo asi nepochybuje, že AMD tohle může vyrobit. Ostatně už 7nm GPU s 4096 jednotkami vyrábí od minulého roku. Jmenuje se VEGA 20 ;). S herní RDNA architekturou by NAVI s 4096 jednotkami bylo výkonové monstrum. Vždyť RX 5700XT ztrácí zhruba něco málo přes 10% herního výkonu na Radeon VII s jeho lehce ořezaným VEGA 20 jádrem. Tam je ale dost výkonu hnáno HBM pamětí s 1TB/s propustností. Radeon RX 5700XT má ale klasicky jen GDDR s méně jak poloviční propustností. Je ale také samozřejmě mnohem levnější.

Ovšem 4096 jednotek proti 2560, tomu odpovídající TMUs a předpokládám, že takt kolem 1900MHz by byl zcela reálný. Zkrátka klidně až 1,6násobek výkonu RX 5700 XT. Tím spíše, že si osobně myslím, že v high endu AMD bude pokračovat s HBM. Tedy myslím si, že Radeon NAVI RX 5800/5900 nebude mít GDDR6 paměti, ale bude mít HBM2 paměti, které jsou sice dražší, ale výrazně efektivnější a mnohem výkonnější. Realisticky tedy podle mě dokáže Radeon NAVI v high endu konkurovat bez potíží RTX 2080 Ti, ovšem dokáže to určitě s mnohem přijatelnější cenovkou a mnohem menším čipem. Osobně si myslím, že 599-699 dolarů za RX 5800/5900 karty je reálných. Ostatně AMD už letos dokázala za 699 dolarů prodávat velký 7nm čip a 16GB HBM2 na Radeon VII.

Každopádně všechno jsou zatím jen spekulace. Co již není spekulace, že se na high end grafikách NAVI pracuje a AMD je oznámí v dalších měsících. Osobně si myslím, že se nějakého alespoň částečného oznámení dočkáme již letos, a když ne, tak lednový CES 2020 má podle mě velkou pravděpodobnost rovnou i představení samotných karet. A to je už za půl roku.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 43
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
MechWarrior 5: Mercenaries – obří roboti jsou zpět!
MechWarrior 5: Mercenaries – obří roboti jsou zpět!Čtvrtek, 12 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 873x
Komentářů: 0
The Witcher v dalších ukázkách – lepší než GoT?
The Witcher v dalších ukázkách – lepší než GoT?Středa, 11 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1533x
Komentářů: 9
Resident Evil 3 aneb další Remake oznámen!
Resident Evil 3 aneb další Remake oznámen!Úterý, 10 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 622x
Komentářů: 3
WONDER WOMAN 1984 – první ukázka z filmu!
WONDER WOMAN 1984 – první ukázka z filmu!Pondělí, 09 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1160x
Komentářů: 3
Lost in Space se vrací s druhou sezónou. Vypadá skvěle!
Lost in Space se vrací s druhou sezónou. Vypadá skvěle!Sobota, 07 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1493x
Komentářů: 10
Phoenix Point – skvělá tahová strategie ala X-COM!
Phoenix Point – skvělá tahová strategie ala X-COM!Pátek, 06 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1097x
Komentářů: 4